Παρασκευή
29-03-2024
09:12
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Επικινδυνα καλλυντικα - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ » Επικινδυνα καλλυντικα (ΠΟΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ)
Επικινδυνα καλλυντικα
SONYA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 10-01-2011, 20:57 | Δημοσίευμα # 1
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 21
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Πάνω από 10,000 χημικές ουσίες χρησιμοποιούνται στα καλλυντικά χωρίς να παραβιάζονται οι νόμοι. Τοξικό όμως εν τέλει σημαίνει δηλητήριο ικανό να φθείρει και να καταστρέψει οτιδήποτε είναι ζωντανό.
Οι ποσότητες αυτών των συστατικών είναι φυσικά μικροσκοπικές.
Αλλά σύμφωνα με τη Charotte Vohtz, φαρμακοποιό, εμείς οι γυναίκες απορροφούμε γύρω στα 2 κιλά χημικών μέσω των καλλυντικών προϊόντων κάθε χρόνο
Ιδού μια πολύ μικρή λίστα από τις πιο συνηθισμένες τοξικές ουσίες στα προϊόντα περιποίησης μας.

Parabens: Βρίσκεται σχεδόν σε όλα τα προϊόντα ενυδάτωσης, μπορεί να προκαλέσουν ερεθισμό και αλλεργικές αντιδράσεις.
Μία μελέτη του Πανεπιστημίου Reading και της Ομάδας Έρευνας για το Στήθος του Εδινβούργου βρήκε υψηλότερα από το μέσο όρο επίπεδα parabens σε ιστούς όγκων του στήθους.
Aceton: Το γνωστό «ασετόν» που χρησιμοποιείται ως διαλύτης για τα βερνίκια νυχιών. Προκαλεί ξηροστομία, ζαλάδα, ναυτία, δυσκολία στην ομιλία και σε ακραίες περιπτώσεις κώμα. Λειτουργεί ως κατασταλτικό του κεντρικού νευρικού συστήματος (ΚΝΣ).
Formaldehyde: Ένα φθηνό συντηρητικό που χρησιμοποιείται στα βερνίκια νυχιών σε σαμπουάν, κοντίσιονερ, τζελ για το ντους ακόμα και σε παιδικά αφρόλουτρα Η formaldehyde είναι ύποπτη για καρκίνο και μπορεί να πυροδοτήσει αλλεργίες.
EDTA Ethylenedinitrilo .Συνθετικό χημικό που χρησιμοποιείται για μαλακτικό νερού και σαν αντιοξειδωτικό. Προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις και είναι τοξικό. Μάλιστα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας το κατατάσσει στις τερατογενείς ουσίες
Benzyl Acetate -- Οξικό Βενζύλιο .Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι είναι καρκινογόνος ουσία (καρκίνος του παγκρέατος). Προκαλεί ερεθισμούς στα μάτια και το αναπνευστικό σύστημα, βήχα και συστημικές αντιδράσεις. Τοξικό.
Benzyl Alcohol - Βενζυλική Αλκοόλη .Πετροχημικό συστατικό που χρησιμοποιείται στα καλλυντικά. Απορροφάται από το δέρμα πολύ εύκολα.
Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια, πονοκεφάλους, ναυτία, εμετό, ζαλάδα, πτώση της πίεσης του αίματος, καταστολή του κεντρικού νευρικού συστήματος και σε ακραίες περιπτώσεις διακοπή της αναπνοής και θάνατο.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

 
rika

Ημερομηνία: Τετάρτη, 19-01-2011, 21:21 | Δημοσίευμα # 2
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες smile
 
marialena

Ημερομηνία: Παρασκευή, 11-03-2011, 20:51 | Δημοσίευμα # 3
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Έχεις δίκιο σε όλα, επειδή όμως χρησιμοποιούσα κι εγώ προιόντα forever, και έχω ακόμη πολλά,οφείλω
να σου επισημάνω το γεγονός ότι και αυτά έχουν parabens. Σε ελάχιστη ποσότητα αλλά έχουν.
Εγώ τα χρησιμοποιώ μέχρι να τελειώσουν, αλλά στην 13χρονη κόρη μου προτείνω σπιτικά, όπως
το καταπληκτικό πήλινγκ σώματος με το μέλι που διάβασα
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 12-03-2011, 15:03 | Δημοσίευμα # 4
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μόνο για τα σπιτικά μπορείς να πεις με σιγουριά ότι έχουν ή δεν έχουν κάποια καλή/κακή ουσία.
Όταν ήμουν μικρή, θυμάμαι, κι εμένα η μητέρα μου δε μ' άφηνε να χρησιμοποιώ έτοιμες κρέμες, μου έμαθε όμως να φτιάχνω μόνη μου μάσκες, τις οποίες βέβαια χρησιμοποιούσε και η ίδια.


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 11:09 | Δημοσίευμα # 5
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αλήθεια ! με τόσα χημικά που δε μπορούμε να ελέγξουμε καλύτερα είναι να χρησιμοποιούμε φρέσκα υλικά εγγυημένης αξίας και αποτελεσματικότητας. Συνταγές μπορούμε να βρούμε εύκολα στο διαδίκτυο σε έγκυρες σελίδες
και σίγουρα θα είναι για τον οργανισμό μας αλλα και πιο φθηνά
πχ το ασπράδι του αυγού περιέχει φυσικό κολλαγόνο smile
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 21:47 | Δημοσίευμα # 6
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Είναι απίστευτο τό ότι μπορούμε να φτιάξουμε μόνες μας καλυντικά με διάφορα φυτά ,λεμόνι ,μέλη κ.λ.π.Με την αλόη αλήθεια πόσα πολλά μπορούμε να φτιάξουμε;;
 
MariaPapa

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-11-2012, 17:39 | Δημοσίευμα # 7
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 64
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ποιες μάρκες ξέρετε που έχουν τα προϊόντα τους paraben?
 
Natalia_L

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-11-2012, 11:23 | Δημοσίευμα # 8
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 15
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Kι εγώ βάζω στο δέρμα μου μόνο ό,τι μπορώ να φάω πλέον. Είναι απίστευτο πόσες σπιτικές συνταγές υπάρχουν για σχεδόν κάθε πρόβλημα. Βέβαια χρησιμοποιώ και κάποιες μάρκες που εμπιστεύομαι για καθαρισμό και κρέμες προσώπου όπως La Roche Posay και Lierac, αλλά πάντα κοιτάω τα συστατικά.
 
MariaPapa

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-11-2012, 12:58 | Δημοσίευμα # 9
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 64
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Μα δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.. πρέπει να ξέρουμε τι βάζουμε στο πρόσωπο και σώμα μας.. έχω ακούσει πως αυτές οι δύο είναι πολύ καλές.
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-11-2012, 19:20 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Σίγουρα αγοράζοντας καλλυντικά πρέπει να κοιτάς από τι έχουν φτιαχτεί, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουμε ανεπανόρθωτα προβλήματα όχι μόνο στην εξωτερική μας εμφάνιση αλλά και στην υγεία.

Woman-Life
 
virginie

Ημερομηνία: Κυριακή, 04-11-2012, 01:32 | Δημοσίευμα # 11
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Εγω κορίτσια συμφωνώ με την άποψη της Ναταλίας.
Βάζουμε στο πρόσωπό μας ότι μπορούμε να φάμε.Τουλάχιστον έτσι είμαστε σίγουρες ότι δεν θα υπάρξουν δυσάρεστες εκλπλήξεις.
Καλύτερα να χρησιμοποιούμε φυτικά καλλυντικά αφού πρώτα βεβαιωθούμε ότι δεν είμαστε αλλεργικές σε κάποιο απο τα συστατικά τους. happy
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ » Επικινδυνα καλλυντικα (ΠΟΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats