Τρίτη
16-04-2024
22:11
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Συγχωνεύσεις νοσοκομείων - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΥΓΕΙΑ » Συγχωνεύσεις νοσοκομείων
Συγχωνεύσεις νοσοκομείων
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 01-04-2011, 10:31 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Διάλογος για τις συγχωνεύσεις νοσοκομείων

Κοινωνικό διάλογο για τις συγχωνεύσεις νοσοκομείων αρχίζει από την Παρασκευή το υπουργείο Υγείας με τη συμμετοχή των εμπλεκομένων φορέων.

Ωστόσο, η Πανελλήνια Ομοσπονδία των Εργαζόμενων στα δημόσια νοσοκομεία έχει ήδη δηλώσει πως δεν θα συμμετέχει στο διάλογο, προκειμένου- όπως αναφέρει- να μην νομιμοποιήσει προειλημμένες αποφάσεις.

Από την πλευρά του το Υπουργείο, έχει έτοιμο ένα προσχέδιο για συγχωνεύσεις τμημάτων, κλινικών και νοσοκομείων, που αφορά κυρίως το λεκανοπέδιο της Αττικής.

skai.gr


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 01-04-2011, 10:38 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Θα μας τρελάνουνε!!!
Ήδη υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το να κλείσεις ραντεβού με γιατρό σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο και θέλουν να τα συγχωνεύσουν;
Συγκεκριμένα πήγα να κλείσω ραντεβού για την μητέρα μου για υπερηχογράφημα με παραπεμπτικό κιόλας και έπρεπε να περιμένουμε 2,5 μήνες ουρά. Όταν ήρθε η ώρα, και συγκεκριμένα στις 30 Μαρτίου (πριν 2 μέρες), απεργούσαν οι γιατροί. Εννοείτε πως δεν εξυπηρετηθήκαμε και έπρεπε να κλείσουμε καινούριο ραντεβού και τώρα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Μάιο!!!
Ή όταν έκλεισα ραντεβού στον ενδοκρινολόγο, πάλι έπρεπε να περιμένουμε 2,5 μήνες!!! Τι είναι αυτά τα πράγματα;
Δηλαδή τι θέλει να μας πει το κράτος; Δεν έχεις λεφτά για ιδιωτικούς γιατρούς - να πας να πεθάνεις;
Κι αν τα συγχωνεύσουν πόσο θα περιμένουμε; 5 μήνες; 6;
Και οι γιατροί /νοσοκόμοι /καθαρίστριες κλπ που θα μείνουν άνεργοι;
Ελπίζω να μην γίνει ποτέ αυτός ο διάλογος!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 01-04-2011, 19:00 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εγώ το ελπίζω γιατί δυστυχώς πάμε από το κακό στο χειρότερο.Ηδη δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε με τα υπάρχοντα σήμερα νοσοκομεία και τα ραντεβού χρόνου αναμονής μαμούθ.Το ίδιο έχει πάθει και μία φίλη μου όσον αφορά τα ραντεβού ......Τρείς φορές έχει αναβληθεί το ραντεβού της και ήδη είναι 6 μήνες από το πρώτο.Και.......χωρίς να την ειδοποιήσουν βέβαια.
Που να βρεί χρήματα,με την σύνταξη των 450 ευρώ,να πάει σε ιδιωτικό ιατρείο;;
Σήμερα ζήτησα να κάνω υπέρηχο θυρροειδούς και μου είπαν ότι μου τον παρέχει το ταμείο μου τώρα.Να φαντασθείτε ότι κοστίζει μόνο 8 ευρώ.Απο αυτόν τον υπέρηχο θα έκαναν οικονομία....Πως να μπορέσει κάποιος να κάνει κάποια άλλη εξέταση που κοστίζει ακριβά;;;;.
Βλέπω σε πρωινές ενημερωτικές εκπομπές ανθρώπους ηλικιωμένους ,να περιμένουν από τα μαύρα χαράματα στο ΙΚΑ ή στο Νοσοκομείο για να μπορέσουν να εξεταστούν από τον γιατρό ,ή,να πάρουν τα φάρμακά τους και ειλικρινά πονα η ψυχή μου από την ταλαιπωρία τους.
Αυτός είναι ο σεβασμός και η αγάπη στούς ηλικιωμένους ανθρώπους;;;Αυτοί οι άνθρωποι τα έχουν δουλέψει και τα έχουν πληρώσει...τους τα χρεωστούν.
Σκέφτηκαν ποτέ τους δικούς τους γονείς σε αυτήν την θέση;;
Ελεος ,κάτι πρέπει να κάνουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.......
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΥΓΕΙΑ » Συγχωνεύσεις νοσοκομείων
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats