Τρίτη
16-04-2024
19:28
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Orthorexia Nervosa - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Orthorexia Nervosa (όταν η υγιεινή διατροφή παύει να είναι υγιεινή)
Orthorexia Nervosa
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 22:14 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ένας νέος τύπος διατροφικής διαταραχής προκύπτει όταν οι άνθρωποι εμφανίζουν εμμονή με τη διατροφή τους για τη βελτίωση της υγείας τους. Σύμφωνα με την Ελβετική Ένωση Τροφίμων, αυτό το νέο κύμα διατροφικής εμμονής, γνωστό ως «Ορθορεξία» ή «Orthorexia Neιrvosa», από τις ελληνικές λέξεις «ορθός», που σημαίνει σωστός, και «όρεξη», λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις.
Σε μια προσπάθεια να θεραπευτούν από ένα συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας ή απλώς υπερβάλλοντας με το θέμα της υγιεινής διατροφής, οι ορθορεκτικοί αναπτύσσουν συνεχώς δικούς τους κανόνες διατροφής. Στην προσπάθειά τους να τηρήσουν την αυτοεπιβαλλόμενη διαιτητική αγωγή τους, ξοδεύουν όλο και περισσότερο χρόνο και αναγκάζονται να προγραμματίζουν τα γεύματα τους αρκετές ημέρες πριν. Όταν βγαίνουν έξω έχουν την τάση να παίρνουν ένα «κουτί επιβίωσης» με την τροφή τους, δεδομένου ότι δεν μπορούν να καταναλώσουν εύκολα τα διαθέσιμα τρόφιμα από φόβο για τις χημικές ουσίες, για να μην προσλάβουν λίπος ή λόγω οποιασδήποτε άλλης φοβίας μπορεί να έχουν.

Η τήρηση της διαιτητικής τους αγωγής απαιτεί ισχυρή θέληση× οι άνθρωποι αυτοί αισθάνονται ενάρετοι και ανώτεροι από εκείνους που δεν έχουν τέτοιο αυτοέλεγχο.

Αντίθετα, εάν οι ορθορεκτικοί δεν τηρήσουν τους «όρκους» υγιεινής διατροφής και ενδώσουν στον πόθο τους για «απαγορευμένα» τρόφιμα, αισθάνονται ένοχοι και μιαροί. Αυτό τους οδηγεί στο να αυτοτιμωρούνται με ακόμα πιο αυστηρούς διαιτητικούς κανόνες ή ακόμη και με αποχή από τρόφιμα. Αυτή η συμπεριφορά είναι παρόμοια με εκείνη των ατόμων που πάσχουν από Ψυχογενή ανορεξία ή Ψυχογενή βουλιμία, με τη διαφορά ότι οι ανορεκτικοί και οι βουλιμικοί ενδιαφέρονται για την ποσότητα των τροφίμων που καταναλώνουν, ενώ οι ορθορεκτικοί ενδιαφέρονται για την ποιότητα των τροφίμων.

Όπως με τις περισσότερες πτυχές της διατροφής, το μέτρο είναι το κλειδί. Οι αλλαγές στην επιλογή των τροφίμων πρέπει να γίνονται βαθμιαία και με τρόπο τέτοιο, που να συνάδει με τις προτιμήσεις και τον τρόπο ζωής του κάθε ατόμου χωριστά. Το να τρώμε πιο υγιεινά πρέπει να έχει θετική επίδραση στην υγεία μας, χωρίς να μειώνει την απόλαυση της ζωής ή να επηρεάζει τις σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους. Για να ελέγξετε εάν κάποιος τρώει υγιεινά ή εάν εμφανίζει εμμονές με το φαγητό, δοκιμάστε το «Τεστ του Bratman για την ορθορεξία».

πηγή EUFIC
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 00:40 | Δημοσίευμα # 2
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ειπαμε να προσέχουμε τι τρώμε αλλά όχι κι έτσι surprised
Συμφωνώ με την τελευταία παράγραφο.Όπως έλεγε και ο συνονόματος του άντρα μου Αριστοτέλης "παν μέτρον άριστον.
Πάντως εγώ Ράνια μου ποτέ δεν έχω ενοχές για τις διατροφικές μου αμαρτίες.Μάλλον τις απολαμβάνω tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 02:24 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εγώ Βιργινία μου όταν έχω διάθεση για φαγητό το απολαμβάνω...Εξ άλλου δεν κάνω πολλές ατασθαλίες αφού είμαι φαν της Μεσογειακής διατροφής ...και μάλλον σε ένα κράμμα Σμυρνομεσογειακής διατροφής. tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 10:26 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Το μέτρο είναι άριστο smile και υποδηλώνει βέβαια ισορροπημενο άνθρωπο Θα απολαύσει και το φαγητό του χωρίς τύψεις, θα προσέξει τη δίαιτά του όταν πρέπει!
Αυτή όμως η ιδιομορφία της ορθορεξίας που είναι κι αυτή μια πάθηση μας φαίνεται πιο σπάνια ίσως , όμως εγώ ξέρω άτομα αρκετα που έχουν αυτό το πρόβλημα και ομολογώ ότι είναι ..πρόβλημα biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:45 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αυτήν την πάθηση της ορθορεξίας Ράνια μου δεν την ήξερα καθόλου...Και μόνο που είναι πάθηση τα λέει όλα.. sad
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-03-2012, 15:44 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Κι εγώ πρώτη φορά ακούω αυτόν τον όρο, ωστόσο το 'χω παρατηρήσει, ότι όντως πολλοί άνθρωποι γίνονται μανιακοί με την σωστή και υγιεινή διατροφή, σε τέτοιο βαθμό που καταντάει πρόβλημα όχι μόνο για τους ίδιους αλλά και για τους γύρω τους. Και θα συμφωνήσω απόλυτα μ' εσάς κορίτσια - "παν μέτρον άριστον"!
Ένα παγωτό κάπου κάπου το χρειαζόμαστε κι αυτό icecream


Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Orthorexia Nervosa (όταν η υγιεινή διατροφή παύει να είναι υγιεινή)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats