Πέμπτη
28-03-2024
12:01
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση (Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση)
Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση
anastasiaG

Ημερομηνία: Τρίτη, 26-03-2013, 14:48 | Δημοσίευμα # 1
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 1
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ο Ελληνικός Φορέας Επιθεώρησης και Πιστοποίησης TÜV HELLAS, μέλος του TÜV NORD Group, πραγματοποίησε την πρώτη παγκόσμια πιστοποίηση για την καλλιέργεια σταμναγκαθιού (spiny chicory) με βάση το πρωτόκολλο GLOBALG.A.P. v4. για την εταιρεία καλλιέργειας CRETAN GAIA, η οποία βρίσκεται ήδη σε διαδικασία πιστοποίησης και για τη βιολογική του παραγωγή, επίσης από την TÜV HELLAS.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο φορέας TÜV HELLAS, μέλος του TÜV NORD Group, επεδίωξε και κατάφερε μέσω συστηματικών και μεθοδευμένων ενεργειών να εντάξει στη παγκόσμια βάση του GLOBALG.A.P. την καλλιέργεια σταμναγκάθι ώστε να είναι πιστοποιήσιμη με βάση το ανωτέρω διεθνές πρωτόκολλο. Με αυτόν τον τρόπο η TÜV HELLAS, μέλος του TÜV NORD Group, πετυχαίνει τη διεθνή αναγνώριση της συγκεκριμένης καλλιέργειας και υποστηρίζει έμπρακτα τις προσπάθειες των Ελλήνων καλλιεργητών για παραγωγή ποιοτικών προϊόντων και εξαγωγή τους στις διεθνείς αγορές.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο prismanews.
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 26-03-2013, 15:26 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Δικαιως πήρε Παγκόσμια πιστοποίηση το σταμναγκάθι....Πολύ νόστιμο ,κυρίως ωμό σαλάτα...Που να δοκίμαζαν όμως και το άγριο σταμναγκάθι που φυτρώνει δε απόκρημνα βράχια κοντά στην θάλασσα. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Elpaki

Ημερομηνία: Τετάρτη, 27-03-2013, 19:33 | Δημοσίευμα # 3
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Δεν ειναι τυχαιο που τα ελληνικα προιοντα βρισκονται σε πρωτες θεσεις παγκοσμιως !!!
Ας τα αναδειξουμε ........
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 28-03-2013, 13:23 | Δημοσίευμα # 4
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Το σταμναγκάθι είναι το πιο νόστιμο χόρτο για μένα.
Χτες συγκεκριμένα το μαγείρεψα.
Με προμηθεύει ο πατέρας μου.Έχει βρει ένα μαγαζί με υπέροχα κρητικά προιόντα και μου βρίσκει φρεσκότατο και τρυφερό σταμναγκάθι.
Μαρία δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ωμό.
Έχω φάει όμως στο Ρέθυμνο αυτό το άγριο.Ήταν αρκετά πιο πικρό αλλά το τίμησα ιδιαίτερα γιατί είμαι φανατική χορτοφάγος.
Η κόρη μου φεύγοντας απο το Ρέθυμνο μου πήρε σπόρους απο ένα φυτώριο.
Τους φυτέψαμε σε ένα μέρος του κήπου και ελπίζουμε να πιάσουν happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 31-03-2013, 00:13 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εύχομαι Βιργινία μου,να πιάσουν οι σπόροι και να φυτρώσει το σταμναγκάθι. Έίναι λιγο πιο πικρό αλλα εξαρτάται και απο το μέρος που μαζεύεται. Ο αδελφός μου π.χ.που το μαζεύει σε απόκρημνες πλαγιές κοντα στην θάλασσα είναι πιο γλυκό..Πολύ πιο μικρό και μεσα στα αγκάθια, αλλά αξίζει ο κόπος να το μαζέψεις και να το καθαρίσεις φυσικά...Όπως λέει και το Ελπάκι δεν είναι τυχαίο που τα Ελληνικά προϊόντα βρίσκονται στην πρώτη θέση παγκοσμίως..
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση (Το Κρητικό σταμναγκάθι πήρε παγκόσμια πιστοποίηση)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats