Σάββατο
20-04-2024
10:44
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Μετράμε την ευτυχία μας σε σύγκριση με του… γείτονα - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ » Μετράμε την ευτυχία μας σε σύγκριση με του… γείτονα
Μετράμε την ευτυχία μας σε σύγκριση με του… γείτονα
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-04-2010, 11:34 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ποιος είπε ότι η δική μας ευτυχία δεν εξαρτάται από αυτή του διπλανού μας; Νέα βρετανική μελέτη αποδεικνύει αυτό που αρκετοί υποψιάζονταν. Μετράμε την ευτυχία μας με βάση αυτήν του διπλανού μας.

Το κλειδί για την προσωπική ευτυχία στη ζωή είναι να βγάζει κάποιος περισσότερα χρήματα από το γείτονα, το συνάδελφο και το συγγενή του, άσχετα με το ύψος του δικού του εισοδήματος, δηλαδή αρκεί να βρίσκεται κανείς σε συγκριτικά καλύτερη οικονομική κατάσταση, σύμφωνα με τη βρετανική έρευνα από επιστήμονες των πανεπιστημίων Γουόργουικ και Κάρντιφ.

Ακόμα και τα μικρά παιδιά ξέρουν πολύ καλά πόσο δυστυχισμένα γίνονται ξαφνικά, αν το παιχνίδι του διπλανού συνομηλίκου τους είναι πιο λαμπερό.
«Τείνουμε να είμαστε ευτυχισμένοι, εφόσον έχουμε περισσότερα από τους ανθρώπους γύρω μας», σύμφωνα με τον επικεφαλής της έρευνας Κρίστοφερ Μπόις, του τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου του Γουόργουικ.
«Μπορεί να έχεις μόλις αγοράσει ένα καινούριο αυτοκίνητο, αν όμως ο γείτονάς σου μόλις αγόρασε ακριβώς το ίδιο, το νέο σου αυτοκίνητο δεν φαίνεται στα μάτια σου το ίδιο καλό, όπως θα συνέβαινε αν μόνον εσύ είχες αυτό το αυτοκίνητο» πρόσθεσε.

Η έρευνα, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Psychological Science» (Ψυχολογική Επιστήμη), σύμφωνα με το «Live Science», εξηγεί γιατί μπορεί το ΑΕΠ και η ευημερία μιας χώρας να αυξάνονται, όπως επίσης να αυξάνεται διαχρονικά και το ατομικό εισόδημα κάποιου, χωρίς όμως το μέσο επίπεδο ευτυχίας και προσωπικής ικανοποίησης να αυξάνεται εξίσου στις σύγχρονες κοινωνίες.

Οι Βρετανοί ερευνητές συσχέτισαν το βαθμό ατομικής ικανοποίησης με τα εισοδήματα που είχαν περισσότερα από 80.000 άτομα.

Το βασικό συμπέρασμα ήταν ότι ουσιαστικά σε όλες τις περιπτώσεις όσο αυξάνεται ο απόλυτος μισθός τόσο αυξάνεται και η προσωπική ευτυχία.
Όταν όμως το άτομο, παράλληλα, λαμβάνει υπόψη του σε ποια σχετική θέση στην κλίμακα των εισοδημάτων βρίσκεται (με άλλα λόγια ασχολείται και με το τι βγάζουν οι άλλοι), τότε η ευτυχία του παύει να συνδέεται με το ύψος του δικού του μισθού και μόνον.

Μπορεί, συνεπώς, κάποιος να κερδίζει πολλά χρήματα κάθε μήνα και παρ’ όλα αυτά να μην είναι καθόλου ικανοποιημένος αν ο συνάδελφός ή ο γείτονάς του βγάζουν ακόμη περισσότερα!

Η μελέτη, επίσης, έδειξε ότι ο βαθμός ικανοποίησης κάποιου εξαρτάται περισσότερο από το συγκριτικό παρά από το απόλυτο εισόδημά του.

Μάλιστα, διαπιστώθηκε ότι οι άνθρωποι είναι 1,75 φορές πιθανότερο να συγκρίνουν τους εαυτούς τους με όσους βγάζουν περισσότερα (και άρα να ζηλεύουν), παρά να συγκρίνονται με όσους βγάζουν λιγότερα (οπότε νιώθουν καλά γιατί υπερτερούν). Κατά τον Μπόις, «βιολογικά, οι άνθρωποι έλκονται από τους ανθρώπους που βρίσκονται στην κορυφή της κοινωνικής ιεραρχίας».
Αυτό εξηγείται εξελικτικά, γιατί οι άνθρωποι προσπαθούν συνεχώς να βελτιώσουν τη θέση τους και συνεχώς «κοιτάζουν» τους «από πάνω» για να φτάσουν κι εκείνοι εκεί ή –ακόμα καλύτερα– για να τους ξεπεράσουν.
Το πρόβλημα είναι ότι, στο μεταξύ, τείνουν να παραμένουν ανικανοποίητοι από αυτά που έχουν την παρούσα στιγμή.

Ντεμέλσας Βελίκα
www.apogevmatini.gr


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-05-2011, 20:38 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Δυστυχώς έτσι είναι. Το συναντάω πάρα πολύ συχνά, ακόμα και ανάμεσα σε γνωστούς και φίλους.
Όταν λες σε κάποιον ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά π.χ. οικονομικά βλέπεις μια ικανοποίηση στα μάτια του συνομιλητή. Ενώ όταν λες ότι τα πας καλά, παρατηρείς μια ζήλια.
Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει με όλους. Αλλά δυστυχώς το συναντάω συχνά. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο αποφεύγω να λέω στους ανθρώπους το πόσο ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη είμαι.
Με τέτοια άτομα προτιμώ να μιλάω για τον καιρό παρά για τη ζωή μου dry


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-05-2011, 23:35 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και πολύ καλά κάνεις Αdmin μου.....Κάποιος διορατικός γέροντας μου είπε κάποτε :
-Παιδί μου μην ονοματίζεις την χαρά σου.......
Το παρατήρησα.....όταν νόμιζα ότι όλα ήταν τέλεια ερχόταν η συντέλεια του κόσμου, όπως πίστευα.....
Ημουν νέα όταν έχασα τον άνδρα μου και μία σοφή γριούλα θεία μου ,μου είπε με πολύ αγάπη.
-Θα σφίξεις την καρδιά σου..... και έξω απο το σπίτι σου θα δείχνεις πολύ δυνατή και υπερήφανη ,για να μή τους δώσεις την χαρά να σε πούν κακομοίρα, να μη χαίρονται με τον πόνο σου.....
Δεν πέρασε πολύς καιρός και κατάλαβα πόσο δίκιο είχε.....
Ας είναι καλά λοιπόν κάτι τέτοιοι άνθρωποι ,αλλά .......
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ » Μετράμε την ευτυχία μας σε σύγκριση με του… γείτονα
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats