Τρίτη
23-04-2024
10:02
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Πως έρχονται οι ξαφνικές ιδέες στον άνθρωπο; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ » Πως έρχονται οι ξαφνικές ιδέες στον άνθρωπο; (Απάντηση από τους επιστήμονες)
Πως έρχονται οι ξαφνικές ιδέες στον άνθρωπο;
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13-05-2009, 21:35 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Απάντηση στο πως έρχονται στο μυαλό μας οι ξαφνικές ιδέες δίνει μια νέα έρευνα νευροεπιστημόνων.

Οι επιστήμονες Τζόιντιπ Μπατατσάρια του Κολλεγίου Γκόλντσμιθς του Λονδίνου και Μπάβιν Σεθ του πανεπιστημίου του Χιούστον των ΗΠΑ, διαπίστωσαν ότι αν και οι άνθρωποι δεν το συνειδητοποιούν, βρίσκονται ήδη σε μια ορισμένη κατάσταση πριν η ενόραση εμφανιστεί.

Επιπλέον, αυτή η κατάσταση του εγκεφάλου μπορεί να ανιχνευτεί ηλεκτρικά αρκετά δευτερόλεπτα πριν ο άνθρωπος αναφωνήσει το «εύρηκα»!

Το ζήτημα της προέλευσης των ενοράσεων έχει γίνει κεντρικό θέμα στη νευροεπιστήμη, μολονότι δεν είναι εύκολο να μελετηθεί σε συνθήκες εργαστηρίου, οι οποίες δεν ευνοούν τον αναγκαίο αυθορμητισμό.

Οι δύο νευροεπιστήμονες ζήτησαν από την ομάδα των εθελοντών να λύσουν μια σειρά από πρακτικά προβλήματα και παζλ, ενώ την ίδια ώρα οι εγκέφαλοί τους ήσαν συνδεμένοι σε ηλεκτροεγκεφαλογράφο.

Όσοι είχαν ενόραση, εμφάνιζαν διαφορετικού τύπου εγκεφαλική δραστηριότητα από όσους δεν είχαν.

Η διαφορά αφορούσε κυρίως το δεξί μετωπιαίο φλοιό, όπου καταγράφηκε αύξηση στα εγκεφαλικά κύματα γάμμα υψηλής συχνότητας.

Εξίσου σημαντικό είναι ότι αυτή η διακριτή εγκεφαλική δραστηριότητα ήταν ορατή μέχρι και οκτώ δευτερόλεπτα πριν ο εθελοντής συνειδητοποιήσει ότι έχει βρει τη λύση και περιχαρής την ανακοινώσει.

skai.gr


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 00:49 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τώρα καταλαβαίνω πώς μας έρχονται τόσο ξαφνικά οι διάφορες ''φαεινές ιδέες ''που πολλές φορές μας βγάζουν απο δύσκολες καταστάσεις..
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-01-2012, 16:41 | Δημοσίευμα # 3
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Άρα ξέρουμε την λύση ενός προβλήματος πριν καν το συνειδητοποιήσουμε! Ωραία ανακάλυψη up
Τελικά είμαστε πιο γρήγοροι και έξυπνοι.. πλά δεν το ξέρουμε tongue
 
alia

Ημερομηνία: Πέμπτη, 18-10-2012, 02:36 | Δημοσίευμα # 4
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 1
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
εμενα μου ερχονται οι πιο ωραιες ιδεες οταν ειμαι ξαπλωμενη και χαλαρη
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 18-10-2012, 11:42 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Κι εμένα μερικές φορές στον ύπνο μου έρχονται κάτι ιδέες και λύσεις που μερικές φορές νομίζω ότι γίνομαι πιο έξυπνη όταν κοιμάμαι tongue

Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ » Πως έρχονται οι ξαφνικές ιδέες στον άνθρωπο; (Απάντηση από τους επιστήμονες)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats