Παρασκευή
29-03-2024
11:01
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών" - Page 5 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 14:53 | Δημοσίευμα # 61
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία μου ωραία ιδέα σου με το ανθρακούχο νερό σόδα Περιέ κλπ tongue

Admin εγώ απλά εβαλα μερικά κομμάτια φλούδες από τα λεμόνια της λεμονιάς μου (χωρίς χημικά) Για το λιμοντσέλο δε βάζουμε τα λευκά μέρη μέσα στο αλκοόλ γιατί πικρίζει αλλά εδώ ομολογώ δεν ξέρω cool
Εγώ αυτές που έβαλα δεν ήταν από χόνδροφλουδα λεμόνια
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 14:55 | Δημοσίευμα # 62
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
κορίτσια λέω να δοκιμασω να κανω μανταρινι όπως το λιμοτσέλο Να βρω βιολογικά μανταρίνια και να βάλω τις φλουδες στο αλκοόλ Γιατί να μη γίνει
Θα σας πω tongue
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 18:59 | Δημοσίευμα # 63
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Δεν είναι άσχημη ιδέα Ράνια μου.Το μανταρίνι έχει τόσο ωραίο άρωμα!Κρατάω μία επιφύλαξη για το φλούδι του επειδή βγάζει μία πικρίλα που δεν την έχει νομίζω το λεμόνι.Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.Πάντως άν το φτιάξεις και πετύχει πρέπει σαν δημιουργός του να του δώσεις και όνομα. wink
Είμαστε σε αναμονή....... tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 01:00 | Δημοσίευμα # 64
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Απ' .οτι ξέρω κορίτσια τις φλούδες του μανταρινιού τις αφήνουμε να ξεραθούν και μετά τις χρησιμοποιούμε.Δυστυχώς δεν βρίσκω την φίλη μου ,ίσως πήγε στην μητέρα της που είναι άρρωστη,να πάρω την συνταγή.Οτι τις αφήνουμε στον αέρα περασμένες σε κλωστή ,το θυμούμαι . biggrin
Και η Βιργινία μας Ράνια μου κάνει ....θαύματα στην μαγειροζαχαροπλαστική
Πετάει η ομάδα μας
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 13:17 | Δημοσίευμα # 65
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
από ερευνα που εκανα ειδα ότι πχ συνταγες της παρεας και Αργυρω έχουν μανταρινι λικερ με παρόμοια συνταγή Βαζουν ολόκληρα τα μανταρίνια μεσα σε τσίπουρο. Μαλιστα η Αργυρώ όταν βγαλει τα μανταρινια τα μετατρεπει σε γλυκο του κουταλιού. Μόλις βρω βιολογικά μανταρινια θα το επιχειρησω biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-03-2012, 14:05 | Δημοσίευμα # 66
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
εχθες εφτειαξα νηστίσιμες μπαρες δημητριακών με μέλι και ταχίνι σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δείτε στο βιντεάκι κάτω
Εγιναν πολύ νόστιμες είναι και υγιεινές και θρεπτικές
Η μόνη αλλαγή που έκανα εβαλα λιγοτερη βρώμη (ελεγε να παρουμε 300 γρ και να βάλουμε οσο σηκώσει Εμενα σήκωσα 200 και κατι ελάχιστο)
My WebPage


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Δευτέρα, 12-03-2012, 14:07
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-03-2012, 21:51 | Δημοσίευμα # 67
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια μου είδα το βιντεάκι και απο τα υλικά που χρησιμοποίησε πρέπει πραγματικά να είναι πολύ νόστιμες.
Είδα όταν τις έκοψε ήταν μαλακές.Μετά Ράνια μου παραμείναν έτσι ή έγιναν πιο τραγανές;
'Oταν συγκεντρώσω τα υλικά θα τις φτιάξω κι εγώ.Είναι ότι πρέπει για τη νηστεία και όχι μόνο!
Την Κυριακή έφτιαξα και την συνταγή για χυλό που μας είχες δώσει.Ράνια μου τηγάνισα φιλέτα ψαριού με αυτόν και έγιναν τέλεια.
Νομίζω ότι θα πετάξω τις υπόλοιπες συνταγές.Εγώ πρόσθεσα λίγο αλάτι και δεν χρησιμοποίησα όλο το νερό.Θέλει πολύ λιγότερο νερό.
Σε ευχαριστώ πολύ Ράνια μου
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-03-2012, 22:07 | Δημοσίευμα # 68
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Και μια που μιλάμε για μπάρες,έχω μια πολύ απλή συνταγή για μπάρες.Εγώ δεν τις έχω φτιάξει ακόμη .Τις έχω δοκιμάσει όμως και μου άρεσαν.
Τα μόνα υλικά πού χρειαζόμαστε είναι 75 γρ.κουάκερ, 75 γρ,γλυκό πορτοκάλι( η αδελφή μου έβαλε περγαμόντο και ήταν πολύ ωραίο), 150γρ.σοκολάτα κουβερτούρα.Λίώνουμε την κουβερτούρα σε μπέν μαρί και ανακατεύουμε με τα υπόλοιπα υλικά.Απλώνουμε με έναν πλάστη το μίγμα που το έχουμε βάλει ανάμεσα σε 2 λαδόκολες.Βγάζουμε την μια λαδόκολα και αφου κρυώσει λίγο το χαράζουμε σε κομμάτια.
Γίνονται σαν σοκολατένιες μπάρες. biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-03-2012, 01:38 | Δημοσίευμα # 69
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ράνια μου σε ευχαριστούμε για την συνταγή και το βιντεάκι είναι κατατοπιστικό πλήρως.Νάσαι καλά θα τις φτιάξω και εγώ και θα κεράσω την παρέα της Πέμπτης,την παιδική μου παρέα . biggrin Και η δική σου συνταγή Βιργινία μου πρέπει να είναι πολύ νόστιμη.Δεν ξέρω εσείς κορίτσια τι σχέση έχετε με την σοκολάτα αλλά εγώ με την σοκολάτα εχω μια αφάνταστα αγαπητική σχέση,λέτε και είμαι παιδί ακόμα.Ευτυχώς που υπάρχει και η μαύρη σοκολάτα και την τιμώ δεόντως σχεδόν καθημερινά happy
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-03-2012, 10:30 | Δημοσίευμα # 70
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπραβο Βιργινια που εκανες την επαληθευση της συνταγης smile Εισαι ο μαστερ σεφ του ιστοτοπου
Η συνταγη για τις μπαρες που λες φαινεται πολυ νοστιμη λιχουδια.
Αυτη με τα νηστισιμα δημητριακα που την εκανα (σας ειπα οτι εβαλα οχι 300 αλλα 200 γρ βρωμη) εγιναν σχετικα μαλακες αλλα αφου τις εκοψα τις εβαλα σε ενα ταπερακι και εφαγα ακομα και την τριτη μερα και ειναι πολυ καλες και νοστιμες
Μαρια μου η σοκολατα ............ετσι οπως τα λες
εγω ειμαι της πικρης... δε μου αρεσει πια καθολου η γαλακτος
Τι λετε για χειροποιητα σοκολατακια με αμυγδαλα, δαμασκηνα η πορτοκαλοφλουδα?
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-03-2012, 12:01 | Δημοσίευμα # 71
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Εγω προσωπικά τρελαίνομαι για σοκολατάκια συνδυασμένα με φρούτα.
Αν έχεις τέτοια συνταγή Ράνια μου πολύ θα χαρώ να μας την δώσεις tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 14-03-2012, 01:02 | Δημοσίευμα # 72
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Φοβερά είναι και τα σοκολατάκια με σύκο.Ο ζαχαροπλάστης μου στην Θεσσαλονίκη τα φτιάχνει καταπληκτικά. tongue .Με αμύγδαλα και με δαμάσκηνα φτιάχνω.Με πορτοκαλόφλουδα τα σοκολατάκια είναι υπέροχα.Δεν ξέρω την συνταγή αν και πάνω -κάτω καταλαβαίνω πως γίνονται.
Και εγώ είμαι φάν της σοκολάτας υγείας Ράνια μου,γάλακτος θα φάω μόνο αν είναι με φρούτα η΄με ξηρούς καρπούς.Την άσπρη σοκολάτα δε δεν μπορώ ούτε να την βλέπω.Άρχισε και το Χρυσαννάκι μου να μου ζητά τώρα αλάτα(σοκολάτα)ενώ μέχρι και την περασμένη εβδομάδα δεν την δοκίμαζε cool
Βιργινία μου όλες καλά πάμε με την σοκολάτα έ;;
Είναι και το μόνο πράγμα που τρώγω χωρίς τύψεις... happy
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 14-03-2012, 01:48 | Δημοσίευμα # 73
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
τυψεις δεν πρεπει να εχουμε Ακομα κι οι διαιτολογοι τη συνιστουν (ενα μικρο κομματακι!) happy
κιεγωσυνταγη δεν εχω , πανω κατω απο την πειρα smile κουβερτουρα λυωμενη και μια ιδεα βουτυρο η λιγη κρεμα γαλακτος ελαχιστη Εκει βουτας το αμυγδαλο προηγουμενα καβουρντισμνο η το δαμασκηνο
κι εμενα η ασπρη δεν μου αρεσει πολυ βαρεια για το σηκωτι
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 14-03-2012, 11:10 | Δημοσίευμα # 74
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αχ κορίτσια μου, τι γλυκιά συζήτηση είναι αυτή που κάνετε icecream Κι εγώ μαζί σας! Λατρεύω τη σοκολάτα και προτιμώ αυτήν με ξηρούς καρπούς, μαύρη ή γάλακτος αλλά όχι την λευκή.
Εγώ το μόνο που έχω κάνει είναι αυτό λες εσύ Ράνια μου :
Quote (Ρανια)
κουβερτουρα λυωμενη και μια ιδεα βουτυρο η λιγη κρεμα γαλακτος ελαχιστη Εκει βουτας το αμυγδαλο

Άλλη συνταγή δεν έχω δοκιμάσει. Κορίτσια, πρέπει να βρούμε μια εύκολη συνταγή που θα αρέσει σε όλες μας happy


Woman-Life
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-03-2012, 00:59 | Δημοσίευμα # 75
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Βλέπω κοριτσάκια μου στο άκουσμα της σοκολάτας όλες ξεσηκωθήκαμε
Μαρία μου πίστευες ότι η Χρυσαννούλα θα αποτελούσε εξαίρεση; tongue
Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι τα ωραιότερα γλυκά μέ σοκολάτα αλλά και χωρίς,τα έχω φάει στη Θεσσαλονίκη.
Αυτή η πόλη είναι μοναδική σε ότι αφορά την γαστρονομία και την ζαχαροπλαστική.Ανεβαίνω πολύ συχνά Θεσσαλονικη και πάντα φεύγω φορτωμένη.
Και μια που αναφέρθηκα Μαρία μου στη Θεσσαλονίκη τα γκότζι μπέρι η αδερφή μου τα παίρνει απο ένα κατάστημα ξηρών καρπών το "εν καρπώ".Νομίζω είναι κοντά στα λουλουδάδικα.
Ράνια μου φυσικά δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις για λίγη σοκολάτα.Άσε που η μαύρη έχει και αρκετό μαγνήσιο και σίδηρο.'Οσο για την λευκή εγώ δεν την θεωρώ σοκολάτα.'Ενα λευκό γλύκισμα είναι και μάλιστα πολύ λιγωτικό bye
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats