Τετάρτη
24-04-2024
10:59
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών" - Page 6 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-03-2012, 01:28 | Δημοσίευμα # 76
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ολες μας λοιπόν κορίτσια έχουμε μία μεγάλη που είναι η σοκολάτα tongue Αλήθεια ποιός θα μπορούσε να αντισταθεί σε αυτόν τον πειρασμό; Πράγματι Βιργινία μου η Θεσσαλονίκη είναι μοναδική στην γαστρονομία και την ζαχαροπλαστική.....Αχ αυτά τα μαζεδάκια της ...Αμ η μπουγάτσα της;;;
Α ωραία Βιργινία μου τα γκότζι μπέρι θα τα βρίσκω πολύ εύκολα αφού αυτά τα καταστήματα ,τα εν καρπώ ,βρίσκονται σχεδόν σε κάθε γειτονιά της πόλης. :).
Τώρα που είναι νηστεία Ράνια μου αντί για κρέμα γάλακτος ρίχνουμε λίγο καλαμποκέλαιο στην λιωμένη κουβερτούρα και βουτάμε τα αμύγδαλα
Στο Ρέθυμνο αυτού του είδους τα σοκολατάκια τα λένε βραχάκια,ενώ στην Θεσσαλονίκη ανώμαλα.Οποιο και να είναι το όνομά τους είναι γλύκα happy
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-03-2012, 10:40 | Δημοσίευμα # 77
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
μπραβο Μαρια μου καλαμποκελαιο λοιπον cool
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-03-2012, 01:13 | Δημοσίευμα # 78
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το μυστικό μου το είπε ένας εξάδελφός μου ζαχαροπλάστης .Το καλαμποκέλαιο δίνει και μία ωραία όψη στα σοκολατάκια.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-03-2012, 02:12 | Δημοσίευμα # 79
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
γιατι λοιπον να μην το χρησιμοποιουμε και στα μη νηστησιμα ?
Αλλη ερωτηση
η πεθερα μου κανοντας μαγιονεζα εβαζε παντα καλαμποκελαιο. Εσεις τι βαζετε?
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 02:57 | Δημοσίευμα # 80
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σπάνια πλέον φτιάχνω μαγιονέζα Ράνια μου γιατί σε μένα προσωπικά δεν αρέσει πολύ.Οταν όμως ήταν μαζεμένη η οικογένεια χρησιμοποιούσα ελαιόλαδο δικής μας παραγωγής.Είχαμε ένα λιόφυτο(ελαιώνα)που έβγαζε καταπληκτικό λάδι...Οταν πέθανε ο πατέρας μου ρήμαξε,εμεις Θεσσαλονίκη τα αδέλφια μου τις δουλειές τους και....Τώρα ομως χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις και σε γλυκά μισο καλαμποκέλαιο-μισό ελαιόλαδο αρκεί να είναι ελαφρύ. smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 21:43 | Δημοσίευμα # 81
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ισως ειναι καλυτερα οπως λες Μαρια μου μισο ελαιολαδο μισο καλαμποκελαιο
Κοριτσια εφτειαξα κολλυβα Ειχα παρα πολλά χρονια να φτειαξω και σχεδον ειχα ξεχασει. Αλλα αποφασισα εφετος να τα ετοιμασω εγω για τα 2 χρονια της πεθερας μου
Εψαξα συνταγες, ρωτησα και τελικα εκανα μια δική μου εκδοχη Εγιναν πολυ νοστιμα και ευχαριστηθηκα που στην προετοιμασια μελετούσα, μνημονευα και ακουγα και λειτουργια. Εχθες ετοιμασα το στάρι (μουλιασμα , βρασιμο, στεγνωμα σε πετσετα ολη νυχτα ) και προετοιμασια των αλλων υλικών (κοψιμο των ξηρων καρπών, τριψιμο του αφρατου στραγαλιου, μυρωδικα κλπ) Το πρωι σηκώθηκα εκανα το ανακατεμα των υλικών και εστρωσα επανω την αχνη και εκανα το στολισμό με τα αμυγδαλα και ασημενια κουφετακια. Για μενα ηταν ένα ξεχωριστό μνημόσυνο
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 22:13 | Δημοσίευμα # 82
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Κορίτσια εγω την φτιάχνω μόνο με ελαιόλαδο και γίνεται το ίδιο καλή.Φτάνει μόνο να είναι έξτρα παρθένο και χωρίς οξύτητα.
happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-03-2012, 01:25 | Δημοσίευμα # 83
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εκανες ήδη το καλύτερο μνημόσυνο στην πεθερά σου Ράνια μου....με συγκίνησες smile Ολη αυτή η διαδικασία με προσευχή και θεία λειτουργία...!!!!!!!!!!!!!
Καλό Παράδεισο να έχει και εσείς να είστε καλά να την θυμάστε...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-03-2012, 17:21 | Δημοσίευμα # 84
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευχαριστώ καλή μου Μαρία Ετσι το νοιωθω όχι σαν μια τυπική διαδικασία, αλλά πιο πολυ σαν τελετουργικό με πολλή σκέψη και ενέργεια
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 01:58 | Δημοσίευμα # 85
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ετσι είναι Ράνια μου......Και μόνο ότι έκανες όλα αυτά για την πεθερά σου επιβεβαιώνει ότι είσαι ξεχωριστή angel
Χαίρομαι πολύ που είμαστε φιλες,πάρα πολύ. tongue Δεν χρειάζεται να γνωρίσεις κάποιον από κοντά για να καταλάβεις τι άνθρωπος είναι wacko
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 13:09 | Δημοσίευμα # 86
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Νασαι καλα Μαρια μου Κι εγω χαιρομαι που γνωριστήκαμε , το εννοώ, καμιά φορά κανείς γνωρίζεται βαθύτερα έστω και όχι δια ζώσης
Κάθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος, εκεί εγκειται κι η γοητεια της επικοινωνίας και η πρόκληση της δημιουργία των ανθρώπινων σχέσεων.
Η ύπαρξή μας οφείλεται στην ύπαρξη του πλησίον μας, αν είμαστε μόνοι στην έρημο δε θα είμαστε αυτοί που είμαστε
Μέσα από τον άλλον μαθαίνουμε τον εαυτό μας
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 14:01 | Δημοσίευμα # 87
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το ίδιο πιστεύω και εγώ Ράνια μου.... tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 00:38 | Δημοσίευμα # 88
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Να γράψουμε ενα νηστήσιμο γλυκό κορίτσια για τις ημέρες της νηστείας .Στα παιδιά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά και σε μένα

ΣΑΜΑΛΙ
1 κούπα πορτοκαλόζουμο
2.1/3 κούπες σιμιγδάλι ψιλό
1 κούπα σιμιγδάλι χοντρό.
1 κούπα νερό
1 κούπα ζάχαρι
1 κουταλάκι σόδα
1 μπεϊκιν
1/2 κουταλάκι αμμωνία (την διαλύουμε στο πορτοκαλόζουμο)
1/2 κουταλάκι μαστίχα
2 κουταλιές ξύσμα πορτοκαλιού
αμυγδαλα χοντροκοπανισμένα.
ΣΙΡΟΠΙ
2 κούπες ζάχαρι
1.1/2 κούπες νερό
μισό λεμόνι.
χοντροκοπανισμένα αμύγδαλα

Ανακατεύουμε όλα τα υλικά και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο ,περίπου 1 ώρα,μέχρι να ροδίσει τα γλυκό. Αφήνουμε να κρυώσει λίγο.
Φτιάχνουμε και το σιρόπι και περιχύνουμε το γλυκό.Πασπαλίζουμε με αμύγδαλα ,αν θέλουμε.
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 00:49 | Δημοσίευμα # 89
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία μου ο άντρας μου σε ευχαριστεί ιδιαιτέρως γιατί είναι το αγαπημένο του γλυκό απο παιδί.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρει σάμαλι και να μην φάει.
Μαράκι θα βάλουμε και μέσα αμύγδαλα ή μόνο απο πάνω;
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 09:47 | Δημοσίευμα # 90
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευχαριστω κι εγω Μαρια Σιγουρα θα την κανω Θυμαμαι παλαιοτερα η μαμα μου εβαζε αμμωνια σε γλυκα Πρεπει να δω από που θα βρω Αραγε φαρμακειο ή σε μαγαζι μπαχαρικων?
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats