Πέμπτη
28-03-2024
17:36
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Τι καλό θα φάμε σήμερα; - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Τι καλό θα φάμε σήμερα;
ANDRIANA

Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 22:22 | Δημοσίευμα # 16
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πλούσιο φαγητο Ρανια μου?Ε...μέχρι να μας το κόψουν κι αυτό!!Όποτε ας φάμε όσο προλαβαίνουμε!! smile

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 26-11-2011, 00:59 | Δημοσίευμα # 17
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σωστά ΄΄ελεγε η μαμά σου Ράνια ''περί φαγητού ο λόγος''γιατί φαντάζεσαι κάθε μέλος μιάς οικογένειας να θέλει και άλλο φαγητό; και μεταξύ μας κορίτσια τέτοια ήμουν και εγώ....Την στεναχωρούσα την μανούλα μου στο φαγητό....Για χρόνια έτρωγα μόνο πατάτες τηγανητές.....το φαντάζεστε;
Θα πιάσεις πατατόξυγκο ,έλεγε ο πατέρας μου.....
Ευτυχώς τα παιδιά μου δεν μου έμοιασαν και έτρωγαν τα πάντα.....
Ξέρω ομως σπίτια που η καημένη η νοικοκυρά δεν προλαβαίνει να βγεί από την κουζίνα ...... wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 01:04 | Δημοσίευμα # 18
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Τα παλιά χρόνια cool κορίτσια βασικά υπήρχε το ίδιο φαγητό μεσημέρι και βράδι (Τότε δεν έκανε κανείς δίαιτα γιατί οι στερήσεις της κατοχής ήταν νωπές ακόμα) Μόνο αν δεν είχε περισσέψει γινόταν καμιά πατάτα τηγανητή και αυγό, ή μακαρονάκι κοφτό με βούτυρο και τυρί. Ούτε delivery ούτε πίτσα cry
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 14:18 | Δημοσίευμα # 19
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σήμερα κορίτσια ΄πρασόριζο (με ρύζι μπάσματι) και βραστό μπρόκολο με λάδι και λεμόνι
Για συνοδεία φετινές ελιές τσακιστές που έφτειαξα για πρώτη φορά και έγιναν πολύ καλές biggrin
και βέβαια ωραίο ψωμί smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-12-2011, 11:28 | Δημοσίευμα # 20
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα κορίτσια έχει μπιφτέκια με πολλά μυρωδικά και πατατοσαλάτα, αλλά και σαλάτα πράσινη (μαρουλάκι)
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:26 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σίγουρα θα υπάρχει μια μέρα τη βδομαδα που θα είσαστε πνιγμένη στη δουλειά ή θα βαριόσαστε να μαγειρέψετε dry
Αυτή τη μέρα κάντε ωμοφαγία και θα δείτε πόσο καλά θα νοιώσετε biggrin
Φτειάξτε μια πλούσια σαλάτα από φρέσκα λαχανικά: λάχανο, καρότο, αγγούρι, ωμό κουνουπίδι, αβοκάντο, τομάτα και κρεμμυδάκι και λαδόξυδο ή λαδολέμονο.
Σε αυτήν τη σαλάτα μπορείτε να προσθέσετε καρύδια και φύτρα. Πολλά από τα φύτρα όπως της σόγιας τα βρίσκεται έτοιμα, μπορείτε όμως να τα φτειάξετε και μόνες σας. Χρειάζονται λίγες μέρες. Υπάρχει ειδική συσκευή που επιτρέπει το μούλιασμα και σούρωμα, αλλά αρκεί κι ένα γυαλινο βάζο κι ένα τουλπάνι (γάζα)
Πλένετε καλά κατά προτίμηση βιολογικούς σπόρους πχ φακές, φασόλια (καθένα χωριστά)
Τους ρίχνετε στο γυάλινο βάζο που περιέχει νερό να τους σκεπάζει. Μετά από 8 ώρες σουρώνετε το νερό , ξεπλένετε και αφήνετε τους σπόρους μέσα ραντίζοντάς τους με νερό 2-3 φορές τη μέρα και ανακατώνοντάς τους ώστε να νοτίζονται ομοιόμορφα
Ανάλογα με το σπόρο από 2-5 μέρες θα έχετε φαγώσιμα και θρεπτικότατα φύτρα up
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:38 | Δημοσίευμα # 22
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ράνια μου, με εντυπωσιάζεις με τις μαγειρικές σου γνώσεις!
Είναι μερικά πράγματα που δεν τα έχω ακούσει ποτέ. Όλο καινούρια κόλπα μας μαθαίνεις! Σ' ευχαριστώωωω!!!!
flower


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:44 | Δημοσίευμα # 23
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Καλή μου Admin biggrin με την ωμοφαγία ξεφεύγουμε από τη μαγειρική Χρειάζεται πότε πότε
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 10-12-2011, 11:16 | Δημοσίευμα # 24
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα ο άνδρας μου λείπει και δε θα μαγειρέψουμε τίποτα
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 10-12-2011, 11:16 | Δημοσίευμα # 25
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα το μενού είχε τονοσαλάτα.(τόνος,καλαμπόκι,μαυρομάτικα φασόλια ,πράσινη πιπεριά και ελάχιστη κόκκινη-καυτερή πιπερίτσα.
Είναι το αγαπημένο μου στην νηστεία των Χριστουγέννων,στην οποία επιτρέπεται το ψάρι ....
Αύριο έχει ο Θεός...Μαγείρεψα για τον γυιό μου,όσο για μένα θα δώ αύριο....Δεν με απασχολεί το φαγητό όταν πρόκειται για μένα μόνο.... cool
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-12-2011, 14:00 | Δημοσίευμα # 26
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Λοιπον νομίζω ότι το σημερινό μου φαγητό θα αρέσει στη Μαρία που βλέπω αγαπάει τα καυτερά
Εκανα έναν τραχανά που έχει μέσα καυτερη πιπεριά και άλλα μυρωδικά. Τον είχα αγοράσει από ένα χωριό ούτε θυμάμαι ακριβώς από πού biggrin
Μπορεί να μην κάνει ακόμα κρύο αλλά γυρνάνε τόσες γρίπες και συνάχια που είναι ό,τι πρέπει και νοστιμότατος tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 00:06 | Δημοσίευμα # 27
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πράγματι είναι νοστιμότατος αυτός ο τραχανάς με τα λαχανικά. Είναι νηστήσιμος και μου αρέσει πολύ. Τον έφαγα πρώτη φορά στο σπίτι της καλής μου φίλης Ελένης στην Ξάνθη.Εκεί τον φτιάχνουν συνήθως. Ο γλυκός τραχανάς δεν μου αρέσει τόσο πολύ.
Είναι ότι πρέπει τις κρύες ημέρες Ράνια μου,όπως λές,και αν προσθέσουμε και κρουτόν .....!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 10:17 | Δημοσίευμα # 28
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
φυσικά και κρουτόν !! και ταιριάζει και με πράσινες ελιές και είναι και πλήρες φαγητό
Σήμερα στην Αθήνα βρέχει cry Μια χαρά θα είναι σούπα από όσπρια λόγω και Παρασκευής smile
Λέω να βαλω φασολάδα παραδοσιακή
Αλλά επειδή δεν το είχα σκεφθεί από εχθές να τα μουλιάσω πηγαίνετε στα τρυκ να δείτε τί θα κάνω biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 17:32 | Δημοσίευμα # 29
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα έφτειαξα ένα είδος μπριάμ με κολοκυθάκια, μελιτζανες και πιπεριές (ό,τι είχα στο ψυγείο) δεν εβαλα πατάτες γιατί δεν είχα wacko
Ωραίο έγινε smile
συνοδεύτηκε από σαρδέλες του κουτιού (εξαιρετικό φαγητό για το ασβέστιο που περιέχουν)
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 23:52 | Δημοσίευμα # 30
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα το μενού στο σπίτι μου είχε φασολάκια,πατάτες τηγανητές ,σαλάτα και σπανακοπιτάκια.
Αύριο μάλλον γεμιστά που αρέσουν σε όλους μας ..Θα συνοδεύονται με ελιές και τονοσαλάτα..!!!
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats