Πέμπτη
18-04-2024
17:11
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Τι καλό θα φάμε σήμερα; - Page 4 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Τι καλό θα φάμε σήμερα;
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 14-01-2012, 02:29 | Δημοσίευμα # 46
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οταν είμασταν όλοι μαζί στο σπίτι ΠΑΝΤΑ υπήρχε εβδομαδιαίο πρόγραμμα για το φαγητό και έτσι δεν είχα κανένα πρόβλημα.Το μενού ήταν ανάλογα με την εποχή....Τώρα...δεν νοιάζομαι ....Ας ξημερώσει με το καλό και βλέπουμε....Οταν όλοι μαζί κάνουμε γιορτές στην Θεσσαλονίκη και μένουμε αρκετές ημέρες μπαίνω αυτόματα σε πρόγραμμα... smile
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 14-01-2012, 02:34 | Δημοσίευμα # 47
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ααα, αύριο θα τους φτιάξω ρολό κοτόπουλο στην γάστρα με πατατούλες,σαλάτα μπρόκολο και πικάντικη και για επιδόρπιο μας έφτιαξε η κόρη μου ένα υπέροχο ρολό μωσαϊκό σοκολάτας.. tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 16-01-2012, 10:54 | Δημοσίευμα # 48
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία μου αρεσει τόσο πολύ το μωσαϊκό, μικρές το λέγαμε σαλαμι. Δεν ξερω γιατι αλλά δεν το εχω φτειαξει ποτέ Απίστευτο?
Τωρα εχω τα υλικά και θα προσπαθήσω να το φτειαξω
σήμερα θα κανω για φαγητό μπιφτέκια από κιμά γαλοπούλας (όχι ότι μου αρέσει αλλά για λόγους δίαιτας!) cool
και λάχανο σαλάτα που με ενθουσιάζει!!! biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 17-01-2012, 18:10 | Δημοσίευμα # 49
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
φαγητό ημέρας λαχανοντολμάδες
 
rika

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 00:15 | Δημοσίευμα # 50
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Εμείς σήμερα φάγαμε το πολυαγαπημένο μου παστίτσιο kiss
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 00:36 | Δημοσίευμα # 51
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα είχα φαγητό στην μικρούλα μου,είμαστε μόνες τώρα και μία εβδομάδα και περνάμε υπέροχα tongue ,και είπα να κάνω για μένα κάτι εύκολο. Ενα φαγητό που πάντα άκουγα γι αυτό αλλά ποτέ δεν το έφτιαξα...Φακόρυζο......Οι φακές δεν μου αρέσουν και δεν.....Λοιπόν μετάνοιωσα που δεν έφτιαξα περισσότερο φαγητό..Πεντανόστιμο...!!!!! Και μία σαλάτα μπρόκολο και πέρασε και αυτή η ημέρα.... cool
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 00:39 | Δημοσίευμα # 52
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τα μπιφτέκια με κιμά γαλοπούλας είναι νόστιμα;;; Με κιμά από κοτόπουλο μου αρέσουν αρκεί να είναι καλοψημένα..... smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 12:55 | Δημοσίευμα # 53
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μμ παστίτσιο μ αρεσει πολύ αλλα σπάνια πια το φτειαχνω λόγω δίαιτας Εμείς είμαστε και μεγάλοι ανθρωποι happy
Οσο για το φακόρυζο της Μαρίας σίγουρα νοστιμότατο Ποτέ δεν το έχω κάνει αλλα οι Ιταλοί όπως σας έχω πει συνδυάζουν όσπρια και μακαρόνια ή ρύζι γιατί λένε ότι αφομοιώνονται καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά
Πάντως εγώ λατρεύω τις φακές
Ο κιμάς γαλοπούλας μοιάζει με του κοτόπουλου θα έλεγα είναι ελαφρά πιο νόστιμος καθώς και το κρέας της γαλοπούλας είναι πιο λιπαρό , απλά για εναλλαγή Τωρα βέβαια εγώ φτειάχνω ανάλατα για τον άνδρα μου, βάζοντας όμως ρίγανη και όσα μυρωδικά πάιρνει, δε θα τα ελεγα νόστιμα για τους νορμάλ ανθρώπους biggrin Εγώ βάζω από πάνω αλάτι μια και δεν υποφέρω από πίεση, έχω χονδρό υπέροχο αλάτι από τα βράχια των Κυθήρων και νοστιμεύω το δικό μου πιάτο
Παντως οι λαχανοντολμαδες που έκανα εχτες με ολα τα μυρωδικά που έβαλα βγηκαν νοστιμότατοι biggrin

σήμερα ψάρι και χόρτα άγρια μικρά υπέροχα (μόνο που θέλουν πολύ πλύσιμο, ηταν γεμάτα χώμα)
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 11:06 | Δημοσίευμα # 54
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα όσπριο biggrin μαυρομάτικα φασόλια σούπα με λάδι κρεμμύδι και δάφνη

Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Παρασκευή, 20-01-2012, 11:06
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 16:14 | Δημοσίευμα # 55
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Κορίτσια οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας.Μπορεί να μη το πιστέψετε αλλά μου έχετε κάνει πολύ μεγάλο καλό σε πολλά θέματα....
Με μεγάλη χαρα σας λέω ότι για πρώτη φορά μετα το 2002 ,που χάσαμε τον άνδρα μου,μαγείρεψα για ΜΕΝΑ.....ΝΑΙ πρώτη φορά και το οφείλω σε σας.Μαγείρευα μόνο για τους άλλους ή όταν ερχόντουσαν σπίτι τα παιδιά....Μονη μου ,την περνούσα σπαρτιάτικα γιατί απλούστατα δεν είχα όρεξη.
Εξομολόγηση ...λοιπόν.Σας ευχαριστώ γιατί με κάνετε να βλέπω με άλλα μάτια πράγματα.....
Μαγείρεψα λοιπόν ρεβύθια,έβρασα μπρόκολο και ελιές Καλαμών απο το κτημα του κουνιάδου μου...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 18:18 | Δημοσίευμα # 56
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπράβο Μαρία smile έκανες ένα μεγάλο σωστό βημα Οφείλουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας γιατί αλλιώς πώς θα είναι σωστή η ρήση αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου? αν δεν αγαπάμε τον εαυτό μας ούτε και τον πλησίον μας θα αγαπάμε ειλικρινά
Είναι γεγονός ότι το φόρουμ είναι μια μικρή παρέα. Καμιά φορά ανοίγεται κανείς σε άτομα που δεν γνωρίζει και καλά, ακούει επίσης γνώμες αλλά και προβήματα άλλων, παρακινείται χωρίς καμιά ιδιοτέλεια αφού δεν υπάρχουν δεσμοί υποχρέωσης.
Και ό,τι και να λένε για το διαδίκτυο οι διώκτες του cool εγώ είμαι υπέρμαχη
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 01:06 | Δημοσίευμα # 57
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και μόνο το ότι είμαι σ' αυτή τη παρέα στο διαδίκτυο αξίζει και είμαι υπέρμαχος.....Τέλος Μαρτίου ,μαζί με την γέννηση της Χρυσάννας άρχισα δειλά -δειλά να ασχολούμαι με το διαδίκτυο μόνη μου και γι αυτό δεν ξέρω πολλά πράγματα.Ξέρω αρκετά πάντως για να επικοινωνώ με φίλες...
Ράνια μου και εγώ χάρηκα ,ένιωσα πως έκανα ενα ΜΕΓΑΛΟ βήμα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..... Δικό σς επίτευγμα παρακαλώ ......
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 12:46 | Δημοσίευμα # 58
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μπράβο Μαρία μου !!!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, γιατί όντως μπορεί να μην είμαστε μεγάλη παρέα, αλλά είμαστε πολύ δεμένες! Και σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια, γιατί χωρίς εσάς αυτό το φόρουμ δε θα ήταν έτσι όπως είναι τώρα!
Γι' αυτό σήμερα το μεσημέρι, μιας και θα φάμε ψάρι με πατάτες, θα πιω λίγο κρασάκι στην υγειά σας!

booze


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 13:01 | Δημοσίευμα # 59
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
τί ωραίο συναίσθημα κορίτσια να μοιράζεσαι σκέψεις χαρές και προβληματισμούς !
Στην υγειά σου λοιπον καλή μας woman life Μπορεί κι εγώ να πιώ ένα -δυο ποτηράκια στην υγειά των φιλενάδων μου εδώ!! biggrin
σημερα λέω να κάνω σπανακόπιτα Κάτι άλλο θα βρεθεί από χτες (μαυροματικα περίσεψαν) αλλά και τόνος κουτιού Ας κάνουμ κι αλλα εκτός από μαγειρική biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 13:04 | Δημοσίευμα # 60
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ξεχασα να πω στη Μαρία Μπραβο για το γεγονός ότι εμαθες μονη σου να κινείσαι στο διαδικτυακό χώρο Βρηκες ενα κινητρο. Κι εγώ μόνη μου είχα μαθει πριν απο πολλά χρονια (1995 μολις βγηκαν τα windows) για να εργαζομαι με τη βοηθεια τους, αλλα και να επικοινωνω με τις κορες μου που σπουδαζαν μακρια μου
Οι γυναικες είναι η δυναμη του μελλοντος της Ελλάδας


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Κυριακή, 22-01-2012, 01:13
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats