Πέμπτη
25-04-2024
21:41
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Τι καλό θα φάμε σήμερα; - Page 5 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Τι καλό θα φάμε σήμερα;
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 17:41 | Δημοσίευμα # 61
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ανέκαθεν οι γυναίκες ήταν η δύναμη του ανθρώπινου γένους...Ξέρομε ότι πισω από εναν σπουδαίο άντρα κρύβεται πάντα μία γυναίκα..!!!!
Χαίρομαι κορίτσια για την παρέα μας που είναι πράγματι δυνατή....Σιγά-σιγά θα γίνουμε περισσότερες.
Μόλις ανοίξω τον υπολογιστή θα πάω αμέσως στην σελίδα μας να δω τα νεώτερα,να επικοινωνήσω μαζί σας,να μάθω κάτι περισσότερο!!!!!!
Πως λοιπόν να μήν είμαι χαρούμενη για την παρέα μου;;;
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 22-01-2012, 17:14 | Δημοσίευμα # 62
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα κορίτσια είναι η ημέρα του μαγειρέματος .... wink Τι κάνουν οι μαμάδες όταν φεύγουν τα παιδιά τους;;; Ετοιμάζουν τάπερ με φαγητά.... smile
Εεεε λοιπόν αυτό θα κάνω και εγώ....Αχ θα μου φύγει και το Χρυσαννάκι μου και αυτό με στεναχωρεί sad ,αν και σε 15 το πολύ 20 ημέρες θα ειμαι ξανά κοντά της
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 22-01-2012, 18:08 | Δημοσίευμα # 63
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καταλαβαινω ότι θα σου λείψει πολύ η μικρούλα αλλα Μαρία μου επωφελήσου να κάνεις όλες σου τις δουλειές αλλά και κάποια από τα πράγματα πο σε ευχαριστούν και κωλύεσαι όταν έχεις την ευθύνη του παιδιού smile
Μέχρι να ξαναβρεθείτε
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 23-01-2012, 02:13 | Δημοσίευμα # 64
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αυτό θα κάνω Ράνια μου,εχω ευτυχώς πολλά πράγματα να τελειώσω μέχρι να ξαναφύγω surprised οπότε θα ξεχαστώ....Ευτυχώς υπάρχει και το skype (κάιπ που λέει και η Χρυσάννα). .....
Τι καλό θα μαγειρέψετε σήμερα κορίτσια; tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 24-01-2012, 17:14 | Δημοσίευμα # 65
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα και χρησιμοποίησα ένα περίσσευμα και μαγείρεψα biggrin
είχα στήθος από κοτόπουλο ψητό(σουβλας cool ) επειδή είναι λιγο στεγνό αν μείνει, έβρασα σπαγγέτι ολικής άλεσης και αφού τα σούρωσα έριξα κομμένα μικρά κομματάκια από το στήθος κοτόπουλου και ένα κουτάκι σάλτσα τομάτας με βασιλικό και ρίγανη (έτοιμο και αυτό) λίγο λάδι και πεπεροτσίνο και τα αφησα να πάρουν ακόμα μια βράση
Με τριμένη μυζήθρα ήταν μια χαρά και έτοιμα σε ένα τέταρτο Ούτε κατάλαβα ότι μαγείρεψα
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-01-2012, 01:00 | Δημοσίευμα # 66
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τίποτα δεν πετάμε πλέον και χρησιμοποιούμε διάφορα μπαχαρικά για να κάνουμε πιο νόστιμο και υγιεινό το φαγητό για την οικογένειά μας...
Αύριο Ρεβύθια κορίτσια ,είναι το αγαπημένο μου όσπριο,σαλάτα λάχανο-καρότο ,ελιές και ΄........καλή μας όρεξη.... tongue
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-01-2012, 18:48 | Δημοσίευμα # 67
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Σήμερα εμείς είχαμε κρεατόσουπα! Ότι πρέπει για τέτοιο καιρό happy
Και επίσης ρύζι με κρέας φτιαγμένο σε σος μουστάρδας.
Τυράκι φέτα με αγουρέλαιο και ρίγανη.
Πολύ χορταστικός δείπνος ήταν αυτός. Πρέπει να κινηθώ λίγο τώρα γιατί βαρυστομάχιασα smile


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-01-2012, 19:30 | Δημοσίευμα # 68
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Για δείπνο και εγώ κορίτσι μου μόνο που το διάβασα βαρυστομάχιασα.....Μια βόλτα καλή θα ήταν ..αλλά που ...με τέτοιο καιρό;;;; wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 11:19 | Δημοσίευμα # 69
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία ούτε συνεννοημένες ναμαστε Κι εγώ εχθές ρεβυθόσουπα Περιττό να πω ότι φαγώθηκε όλη biggrin
Σήμερα ψάρι φέτα και κολοκυθάκια βραστά
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 16:37 | Δημοσίευμα # 70
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Εγώ έκανα μοσχαράκι γιουβέτσι που αρέσει πολύ στην κόρη μου.Το απογευματάκι θα της κάνω και την αγαπημένη της κοτόπιττα. Λέω να την κακομάθω όσο θα είμαι μαζί της bye
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 21:26 | Δημοσίευμα # 71
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αχ αυτές οι μανούλες.....!!!!!! Αν και είμαι μαμά και γιαγιά, να σας πω κορίτσια ότι μου λείπει αφάνταστα η μανούλα μου;;;
Εννέα χρόνια είναι που μας άφησε και δεν περνά ημέρα που να μη την αναφέρω αρκετές φορές και να την ζητώ..... sad
Εγώ σήμερα είχα περίσσευμα κιμά...έβρασα λίγο μπασμάτι τυράκι και σαλάτα πικάντικη και είμαι σούπερ...... biggrin
Τι να κάνουμε μαθαίνουμε και την γλώσσα των παιδιών.....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 19:33 | Δημοσίευμα # 72
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μανα είναι μόνο μια κορίτσια
Μαρία πώς κάνεις το ρύζι με κιμά; μαζί και τα 2; οταν ήμουν μικρή έκανε η μητέρα μου ένα φαγητό που μου άρεσε πολύ κριθαράκι με κιμά μαγειρεμένο μαζί και με τομάτα
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 00:10 | Δημοσίευμα # 73
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Απλώς Ράνια μου έβρασα το ρύζι και έβαλα επάνω τον κιμά που ήταν έτοιμος ,περίσσευμα απο παστίτσιο.Μου άρεσε πάρα πολύ....Θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια ,που και η δική μου μανούλα μας έφτιαχνε κριθαράκι και επάνω κιμά...όπως και με πατάτες τηγανητές ..!!!!
Στις τηγανητές πατάτες εξακολουθώ να έχω τρομερή αδυναμία biggrin και ενω προσπαθώ να τις αποφεύγω....όταν τις βρώ....τις τσακίζω...... tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 00:12 | Δημοσίευμα # 74
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αύριο μάλλον καμμία κοτόσουπα με τέτοιο κρύο που κάνει.....Ας ξημερώσει όμως η ημέρα του Θεού και βλέπουμε.....Καλό ξημέρωμα κορίτσια biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 11:58 | Δημοσίευμα # 75
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημερουδια κορίτσια, ελπίζω η Βιργινία μας και η κόρη σου Μαρία να μην έχουν αλλους πλέον σεισμούς πια

Σημερα καιρός για σούπα! επειδή ομως το βραδυ ειμαστε καλεσμένοι, πρέπει το μεσημερι να φαμε κατι πολυ ελαφρυ. Ομως για αυριο ο ανδρας μου πεταξε μια ιδέα για ποδαρακια σουπα Τα τρώτε;εμενα προσωπικά δεν μου αρέσουν cool μόνο πατσας κοκκινιστός.

Θα προτιμούσα κρεατόσουπα. Η ελληνική κρεατόσουπα με το σελινο νομίζω δεν συγκρίνεται με καμιά αλλη παρόμοια ξένη συνταγή Πχ το γαλλικό ποτ-α-φε καλό ειναι αλλά δεν βάζουν σελινο που εγώ το προτιμώ. Οσο για το βραστό των Ιταλών, αυτοί το συνοδεύουν με κάποια φρούτα με μουσταρδα Οσο και να φαινεται παράξενο ! τα ονομάζουν mostarda di frutta Ειναι σαν φρουί γκλασε αλλά καυτερά από μουστάρδα. Σε αλλους αρέσει, εμένα όχι Προτιμώ τα καροτάκια, σελινάκι, πατάτες και κρεμμύδια μια χαρά smile
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats