Παρασκευή
26-04-2024
00:55
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Τι καλό θα φάμε σήμερα; - Page 7 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Τι καλό θα φάμε σήμερα;
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 01:47 | Δημοσίευμα # 91
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Μαράκι μου μην αφήνεις να σε παίρνει απο κάτω .Μάλλον αυτή την περίοδο έχεις πολύ άγχος και σκέφτεσαι αρνητικά.Κοίτα την θετική πλευρά του θέματος.Όπως λες οι αναμνήσεις σου είναι γεμάτες απο ευτυχισμένες στιγμές.Αυτό και μόνο είναι πολύ σημαντικό.Μακάρι όλοι μας κοιτώντας πίσω να έχουμε να θυμόμαστε μόνο καλά πράγματα. biggrin
Σήμερα στις ειδήσεις είδα ένα έθιμο που έχουν στο Ρέθυμνο την τσικνοπέμπτη.Γυρνάνε μέσα στην Παλιά πόλη με κιθάρες και κάνουν καντάδες....ήταν πολύ όμορφο.Και του χρόνου στο Ρέθυμνο με υγεία Μαράκι μου
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 02:07 | Δημοσίευμα # 92
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πράγματι είναι πολύ ωραίο έθιμο ...Θυμάμαι παλιά γυρνούσαν και τραγουδούσαν σε όλο το Ρέθυμνο...Τότε βέβαια η πόλη ήταν πιο μαζεμένη,έχει επεκταθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια,και όλοι περιμέναμε στα παράθυρά μας να περάσουν οι κανταδόροι ...και σαν κορίτσια κάναμε όνειρα...όνειρα.... blahblah
 
ΥΠΕΡΗΛΙΞ

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 16:28 | Δημοσίευμα # 93
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 9
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Και μένα μου λείπει αρκετά η μητέρα μου αλλά δεν το βάζω κάτω για τους παρακάτω λόγους: 1) για τον γλυκο μου πατέρα 2)γιατί λες και πήρα εγώ τη θέση της μητέρας μου βρε κορίτσια 3) γιατί έχουμε οικογένειες και πρέπει να πάμε παρακάτω.
Κι αν καλή μου φίλη είσαι μόνη, να θυμάσαι μόνο τα καλά και να μην μελαγχολείς.
Λοιπόν, σήμερα έφτιαξα λαχανόρυζο για τους μεγάλους (ο αντρας μου, ο πατέρας μου, η αδελφή μου κι εγώ) και πατάτες με μπιφτέκια για τη κόρη μου και τις δύο ανηψιές μου.
Μάλιστα ετοιμάζω κι ένα πλάνο για όλη την άλλη εβδομάδα. Δώστε ιδέες.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 16:59 | Δημοσίευμα # 94
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
τί ωραία που μεγαλώνει η παρέα, ζωηρευει και εμπλουτίζεται με ιδέες biggrin
Μαίρη μου υπεύθυνη η θέση σου να φροντιζεις τον πατέρα σου αλλά και τόσο γλυκειά να προσπαθείς να γεμίζεις το δυσαναπλήρωτο κενό της μανούλας
Μαρία και Βιργινία σήμερα είδα και διαφήμιση για το Ρεθυμνιώτικο καρναβάλι Ομολογώ ότι από εσάς το πρωτοάκουσα!
Μαίρη το λαχανόρυζο είναι πολύ νόστιμο Αλήθεια πώς το κάνεις? με τομάτα ή ΄άσπρο?
εμένα μου αρέσουν και οι δυο εκδοχές, τελευταία όμως το κάνω άσπρο ( εχω την εντπυπωση ότι είναι πιο ελαφρύ)


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Παρασκευή, 17-02-2012, 17:00
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 17:38 | Δημοσίευμα # 95
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια μου αν δεν σπούδαζε η κόρη μου εκεί ούτε εγώ θα το ήξερα.Γίνονται τόσα ωραία πράγματα εκεί σε όλη την διάρκεια της Αποκριάς.Εγω δυστυχώς μόνο τα ακούω απο την κόρη μου,γιατί πάντα αυτές τις μέρες έχει φιλοξενούμενους!!!Δυστυχώς οι γονείς απαγορεύονται sad tongue
Πάντως χαίρομαι γιατί άρχισε να γίνεται γνωστό γιατί στο κάτω -κάτω δεν υστερεί καθόλου απο αυτό της Πάτρας biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 12:51 | Δημοσίευμα # 96
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Κοριτσια δε φτανει που ξενόφαγα ολες αυτες τις μερες πήρα μαζι μου και ταπεράκια biggrin Ετσι σημερα εχω γιαλαντζι ντολμαδακια και σαλιγκάρια !!!
Βιργινια μου τι ωραια να εχεις ενα δευτερο σπιτι και μαλιστα στην Κρητη!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 16:10 | Δημοσίευμα # 97
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ax τι ωραία και τα δύο φαγητα π ε ν τ α ν ό σ τ ι μ α ok
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 17:00 | Δημοσίευμα # 98
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Το καλύτερό μου κορίτσια!!!Σαλιγκάρια!!!Μέχρι τώρα δεν τα έχω μαγειρέψει ποτέ wink Όμως τα τρώω συχνά απο τα χεράκια της μαμάς μου biggrin
Ράνια μου δυστυχώς όταν τελειώσει η κόρη μου το πανεπιστήμιο ,δεν θα έχω τη χαρά να επισκέπτομαι συχνά την όμορφη Κρήτη sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 21:52 | Δημοσίευμα # 99
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία μου η διαδικασία προετοιμασιας των σαλιγκαριών είναι σχετικά περίπλοκη, κι οχι το μαγειρεμα
Μου αρεσουν πολύ κοκκινιστα
στην Κρητη τρώνε τους μπουρμπουριστους (τηγανητούς) δεν τους εχω αδυναμια
στη Γαλλία αφού τα βράσουν λίγο μετα τα ξαναβάζουν στο όστρακο και τα απογεμίζουν με βούτυρο και ψιλοκομμενο σκορδάκι και τα ροδίζουν στο φούρνο μέσα σε ειδικά πιατελίνια Νοστιμότατα!!
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 01:02 | Δημοσίευμα # 100
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Αυτή την διαδικασία της προετοιμασίας δεν μπορώ ,αλλά πρέπει να το κάνω αν θέλω να απολαμβάνω τα σαλιγκάρια που τ'οσο μου αρέσουν .Και σε μ'ενα δεν αρέσουν οι μπουρμπουριστοί ίσως γιατί τους σβήνουν με ξύδι που δεν μου πάει στην γεύση.
Στη Γαλλία όντως η συγκεκριμένη συνταγή κάνει πάταγο.Σε πολλά δικά μας εστιατόρια την έχουν υιοθετήσει.
Μάλιστα οι Γάλλοι λατρεύουν τόσο τα σαλιγκάρια που έφτιαξαν έμαθα και χαβιάρι απο τα αυγά των σαλιγκαριών ,και είναι και ακριβούτσικο wink
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 02:13 | Δημοσίευμα # 101
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οι μπουμπουριστοί χοχλιοί ,αυτη είναι η Κρητική αναφορά,είναι η αδυναμία μου.Στην κυριολεξία τρελλαίνομαι ΑΡΚΕΙ να ξέρω ποιός τους φτιάχνει και να είναι και μάστορας όπως λέγω.Είναι ολόκληρη διαδικασία.Δεν ξέρουν όλοι να τους φτιάχνουν. Ειλικρινά μπορεί να φάω όλη υτην τηγανιά biggrin Ακόμα ποτέ δεν ΄τρώγω χωρίς να ξέρω από που έχουν μαζευτεί.
Τα μαζεύαμε ,τα ταίζαμε με θυμάρι και αλεύρι να αποβάλουν τα πάντα και μετά από 20 ημέρες τα μαγειρεύαμε.
Μόνο τα καλοκαιρινά μαζέματα τα μαγειρεύαμε αμέσως αφού ήταν σε νάρκη και τα βρίσκαμε ανάμεσα στις πέτρες στα χωράφια μας.
Η μανούλα μου ήταν άριστη μαγείρισσα και στα σαλιγκάρια όλοι οι σεφ ωχριούσαν μπροστά της...
Καλά που μου τά θυμήσατε......ενα τηλεφωνάκι στον αδελφό μου να κάνω ...όλο και κάτι θα μπορεί να με φιλέψει haha
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 10:32 | Δημοσίευμα # 102
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
α μπραβο Μαρία μου Ωστε μπουμπουριστοί είναι οι χοχλιοί biggrin κι οχι μπουρμπουριστοί χαχα
Ολη αυτη τη διαδικασία την κάνω που περιγραφεις, αλλά οταν κανω τα μικρά που γινονται με κοκκινη σαλτσα, κόβω το πίσω μέρος του κελύφους τους, ενώ οταν κάνω με τη γαλλική συνταγή τους χοντρούς χοχλιούς, τότε αφού τους βράσω, βγάζω ένα- ένα το σώμα και κόβω την πικρή ουρά και μετα τους ξαναβάζω στο κέλυφος και το καλύπτω με το βουτυρόσκορδο Αυτα συχνά τα βαζω στην κατάψυξη και τα κρατώ για κάποια περίσταση cool
Να σε ρωτησω εσένα σαν πιο ειδική
Δεν τους μαζευεις και μετα τη βροχή? γιατί ενας συγγενης Κρητικός μαζευει από τον Υμηττό μετα τη βροχή Απλά η διαδικασία προετοιμασιας είναι μακρά όπως λες πιο πάνω ενώ αν δεν κανω λάθος οταν είναι σε νάρκη κι εχουν τη μεμβράνη πρέπει να τη βγάλεις
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 13:15 | Δημοσίευμα # 103
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σήμερα κορίτσια σπανακόπιτα και ρεβυθια σούπα
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:37 | Δημοσίευμα # 104
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τα σαλιγκάρια είναι πιο εύκολο να μαζευτούν Ράνια μου μετα την βροχή αλλά ποτέ δεν τους μαγειρεύμε ...μόνο μετα το ταϊσμα.
Ναι μετα την νάρκη πρέπει να βγεί η μεμβράνη ...αλλά βγαίνει πολύ εύκολα.Λίγη ώρα στο νερό και αν δεν είναι σκεπασμένοι...θα τους μαζεύουμε απο τα ταβάνια. χαχαχαχα.Μου ανοίξες την όρεξη Ράνια μου.Εδώ στο Ρέθυμνο για ουζομεζεδάκι έχουν τα μικρά-μικρα άσπρα σαλιγκαράκια που είναι υπέροχα και βγαίνουν με οδοντογλυφίδα....
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-03-2012, 12:21 | Δημοσίευμα # 105
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Άχ! τι μου θύμισες Μαρία μου....όταν ήμουν μικρή μαθήτρια του δημοτικού ακόμη ,γύρισα στο σπίτι και είχα βρεί την μαμά μου σκαρφαλωμένη στον νεροχύτη να προσπαθεί να μαζέψει τα σαλιγκάρια που είχαν πάρει δρόμο.Είχε ξεχάσει να τα σκεπάσει μου είπε.
Η αλήθεια ήταν ότι το πρωί πριν πάω σχολείο η παιδική μου περιέργεια με έβαλε να τα ξεσκεπάσω για να χαζέψω αυτά που είχαν αρχίσει να βγαίνουν.
Δεν φρόντισα όμως να τα κλείσω ξανά.Φύγαμε εγώ για το σχολείο και η μαμά μου για εξωτερικές δουλειές και καταλαβαίνεις τις συνέπειες της αμέλειάς μου wink
Φυσικά δεν τόλμησα να πω ότι εγώ το έκανα.Η αδελφή μου όμως το έκανε.Μπαίνοντας στο σπίτι ,είδε τα σαλιγκάρια στους τοίχους και λέει χωρίς κανένα ενδοιασμό:η Βιργινία τα κοίταζε το πρωί και μάλλον δεν έκλεισε την κατσαρόλα.Είχα τέτοιο ένοχο και φοβισμένο ύφος ..... cry που η μαμά μου απλώς με αγριοκοίταξε και δεν είπε τίποτα άλλο.Ευτυχώς την γλύτωσα φθηνά
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Τι καλό θα φάμε σήμερα;
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats