Παρασκευή
29-03-2024
17:01
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Πως φτιάχνετε κεφτέδες; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Πως φτιάχνετε κεφτέδες;
Πως φτιάχνετε κεφτέδες;
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 11:48 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Λοιπόν θα μοιραστώ τον πόνο μου.
Μ' αρέσει όταν τα κεφτεδάκια είναι μαλακά. Έχω ακολουθήσει διάφορες συμβουλές, αλλά τη μία οι κεφτέδες είναι μαλακοί και την άλλη όχι. Έχω δοκιμάσει να προσθέσω ψωμί, καρότο, πατάτες κλπ. Αλλά όπως είπα, τη μια τα καταφέρνω και την άλλη όχι.
Κι επειδή ξέρετε ότι η μαγειρική δεν είναι το ατού μου, θέλω να ρωτήσω εσάς.

Τι προσθέτετε εσείς; Σε τι ποσότητες; Πώς τα μαγειρεύετε;


Woman-Life
 
giaexroma

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 16:06 | Δημοσίευμα # 2
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Για να βγουν τα κεφτεδάκια μαλακά θέλουν συχνό γύρισμα δυνατούτσικη θερμοκρασία (8,5) και άρκετό λάδι στο τηγάνι (απεχθάνομαι το τηγάνισμα στη φριτέζα)
Αν βάλεις στο μείγμα σου λίγο ξύδι και λίγο λάδι τους μαλακώνει αρκετά....άλλοι βάζουν και ένα σφηνάκι ούζο μέσα.
Τους φτιάχνω με 1 κιλό κιμά μοσχ.,1 αυγό, μια φλ. φρυγανιά τρίμμα,1 μεγάλο κρεμμύδι ή 2 μεσσαία,αλατοπίπερο,δυόσμο μαιντανό ψιλοκομμένο,λαδι και ξύδι
Αναμειγνύω τα υλικά μου καλά σε ένα βαθύ μπολ και αφήνω το μείγμα στο ψυγείο για 1 ωρίτσα.
Πλάθω και τηγανίζω για 6-7 λεπτά γυρίζοντας τα, συνεχώς.(Αν θες τα αποθηκευεις σε ένα μεγάλο μπολ ...το κλείνεις με το καπάκι του εννοείτε μέχρι π.χ. να φτιάξεις μια σαλάτα ή να τηγανιστούν οι πατατούλες σου...οι υδρατμοί που δημιουργούνται μέσα στο μπολ τα κρατούν πολύ μαλακά!!)

Τώρα αν θες κάνεις μπιφτέκια βάλε 1 μεγάλη κόκκινη τριμμένη ντομάτα 1 μικρό κολοκυθάκι και 1 μικρό καρότο επίσης τριμμένα + όλα τα παραπάνω υλικά...θα χρειαστείς σίγουρα παραπάνω φρυγανιά όμως.Αποτέλεσμα αφράτα ζουμερά μπιφτεκάκια!!
Εγώ τα ψήνω στο φούρνο (πάνω στη σχάρα μου που έχω απλώσει πάνω της λαδόκολλα.Επίσης βάζω τη σχάρα με τα μπιφτέκια μου στη δεύτερη θέση ...μετρώντας απο πάνω) στο γκριλ 2 βαθμίδα και ψήνω 10 λεπτά απ τη μια και 10 απο την άλλη.
καλή επιτυχία!! smile


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 16:48 | Δημοσίευμα # 3
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Συμφωνώ απόλυτα με τις συμβουλές σου giaexroma!Στον κιμά,για να βγουν τα κεφτεδάκια πιο μαλακά,προσθέτω λίγο νεράκι!Περίπου ένα σφηνάκι!Ωραία γίνονται και στο φούρνο,με λίγο λαδάκι για να μην κολλήσουν!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 23:29 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Μου ανοίξατε την όρεξη κορίτσια.........και προσπαθώ να κάνω δίαιτα η καημένη....... sad
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 14:30 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Σφηνάκι ούζο; Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Δε νομίζω να μου αρέσει ο συνδυασμός αυτός.
Θα δοκιμάσω την επόμενη να βάλω ξύδι μιας και ποτέ δεν το έχω δοκιμάσει.

Το μπαγιάτικο ψωμί κάνει τη δουλειά της φρυγανιάς; Ή είναι καλύτερα να βάζω φρυγανιές;


Woman-Life
 
giaexroma

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 14:49 | Δημοσίευμα # 6
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ενα σφηνάκι ούζο σε 1 κιλό κιμά,δεν ακούγεται καν στη γεύση του κεφτέ.Να σαι σίγουρη. wink
2-3 φέτες μπαγιάτικο ψωμί κάνουν την ίδια δουλειά με την τριμμένη φρυγανιά,απλά η φρυγανιά κάνει ομοιόμορφους κεφτέδες χωρίς ....γρομπαλάκια ψωμιού. tongue


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 31-01-2011, 16:01 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Κορίτσια στα κεφτεδάκια και γενικά στο κόκκινο κρέας δεν βάζουμε ούζο ,αλλό κόκκινο κρασί και κατά προτίμηση μπρούσκο.Ενα σφηνάκι λοιπόν ,κόκκινο κρασί σε μισό κιλό κιμά είναι αρκετό.Προτιμότερο είναι το μπαγιάτικο ψωμί ,μουσκεμένο και καλά στραγγισμένο .Δεν αφήνει γρομπαλάκια και τα κεφτεδάκια γίνονται πιο μαλακά.Η φρυγανιά τα σφίγγει. Πολλές νοικοκυρές βάζουν και λίγο γάλα.Πάλι γίνονται αφράτα. Ακόμα θέλουν καλό ζύμωμα να αφομοιωθούν όλα τα υλικά πολύ καλά. tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 16:28 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Οι παλιές νοικοκυρές έβαζαν και λιγο κρεμμυδι καθώς και λίγο σκόρδο ( βαρειά βεβαια΄για τα σημερινά δεδομένα) και φυσικά το μπαγιατικο ψωμί (μιλάμε για αληθινό ψωμί όμως) μουλιασμένο και καλά στραγγιγμένο και στη συνέχεια αλεύρωναν τα μπαλάκια γύρω γύρω
Περιττό να πω ότι το τηγάνισμα΄τους είναι η μεγάλη τέχνη. Καλό μπόλικο λάδι και η νοικοκυρά από πανω από το τηγάνι
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 22:17 | Δημοσίευμα # 9
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Quote (Ρανια)
Οι παλιές νοικοκυρές έβαζαν και λιγο κρεμμυδι καθώς και λίγο σκόρδο

πωπω τι μου θύμισες τώρα hands
Τα κεφτεδάκια τις γιαγιάς μου!!! Mμμμ.. τρελα! icecream
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 21-11-2011, 02:05 | Δημοσίευμα # 10
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Μα το κρεμμύδι φίλες μου,είναι απαραίτητο στα κεφτεδάκια.Το σκόρδο μπαίνει στα σουτζουκάκια.Επίσης και στην σάλτσα τους χρησιμοποιούμε λιγο σκορδο....Τι γεύσεις μου έρχονται τώρα ....και είναι και σαρακοστή....Οπως ξέρετε από τις 15 Νοεμβρίου έχει αρχίσει η παραμονή των Χριστουγέννων.Τρώγεται βέβαια το ψάρι εκτός Τετάρτης και Παρασκευής και είναι πιο ελαφριά καθώς λέμε.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 11:51 | Δημοσίευμα # 11
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρτζακ. καλημέρα
εγώ παλιά νοικοκυρά είμαι αλλά όχι παραδοσιακή biggrin και έχω ζήσει πολλά χρόνια εκτός Ελλάδας, οπότε ίσως έχω άλλες συνταγές να προτείνω Ας δούμε τις νεώτερες τι λένε και τί θέλουν να μάθουν ίσως από τις παλαιότερες


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Τετάρτη, 23-11-2011, 11:52
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 18:29 | Δημοσίευμα # 12
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Τώρα με τη νηστεία μην ξεχνάμε και την ποικιλία χορτοκεφτέδων πχ τοματοκεφτέδες , κολοκυθοκεφτεδες, πιστευω και αλλους με μυρωδικα Ξερει κανείς καμιά συνταγή; tongue
Αλλά και οι ρεβυθοκεφτέδες ειναι ωραιότατοι
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 00:21 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οι πατατοκεφτέδες και οι κολοκυθοκεφτέδες είναι πάρα πολύ νόστιμοι και γίνονται πολύ εύκολα.Εκείνοι που θέλουν μαεστρία και τέχνη είναι οι τοματοκεφτέδες και όσες φορές και να έφαγα δεν ενθουσιάστηκα εκτός από ενα ταβερνάκι στην Σαντορίνη....
Δεν εχω επιχειρήσει να φτιάξω ποτέ γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο...
Φυσικά Ράνια πάντα μαθαίνουμε απο τις μεγαλύτερες όσο και από τις μικρότερες... tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 09:13 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
α βέβαια Μαρία μου ..οι πατατοκεφτέδες νοστιμότατοι!
 
maraki85

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 04:26 | Δημοσίευμα # 15
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 1
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Η μαμά μου πάντα βάζει ξύδι, το ίδιο και εγώ και σαν τους κεφτέδες με ξύδι δεν έχει!!! όσον αφορά το ούζο, πρώτη φορά έφαγα στη μητυλίνη. Εκεί βάζουν ούζο αντί για ξύδι. ήταν πολύ ελαφριά η γεύση του ξυδιού ισα ίσα να σπάει την κρεατίλα, πολύ ωραίοι ήταν και αυτοί...αλλά σαν της μανούλας δεν έχει!!!

τροφές σκύλων
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Πως φτιάχνετε κεφτέδες;
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats