Τετάρτη
24-04-2024
19:18
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Σπιτικά λικέρ - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Σπιτικά λικέρ (εύκολα και ανόθευτα σπιτικά λικέρ, δοκιμασμένες συνταγές)
Σπιτικά λικέρ
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 21-11-2011, 13:58 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Λιμοντσέλο

1 λίτρο αλκοόλ 90 βαθμών
10 μεγάλα λεμόνια βιολογικής καλλιέργειας
1/2 λίτρο νερό
500 γρ ζάχαρη

Καθαρίζουμε τη φλούδα των λεμονιών με προσοχή ώστε να πάρουμε μόνο το κίτρινο εξωτερικό μέρος, χωρίς να παίρνουμε το λευκό της φλούδας που πικρίζει. Ρίχνουμε τις φλούδες μέσα στο αλκοόλ που το έχουμε βάλει σε μια γυάλα που κλεινει. Το αφήνουμε επί 15 μέρες σε σκοτεινό δροσερό μέρος, αλλά το ανακινούμε μια φορά κάθε μέρα, έτσι ώστε η σπιρταδα της φλούδας να περνά στο αλκοόλ.
Μετά τις 15 μέρες φτιάχνουμε ένα σιρόπι με το 1/2 λίτρο νερό και τα 500 γρ ζάχαρη, δεν το δένουμε αλλά ίσα να πάρει βράση και να λύωσει η ζάχαρη. Αφήνουμε το σιρόπι να κρυώσει. Στη συνέχεια αφαιρούμε από το αλκοόλ τις φλούδες και το σουρώνουμε με ένα φίλτρο του καφέ, αν τυχόν έχει κάποια θολούρα. Ρίχνουμε σε ένα ωραίο γυάλινο μπουκάλι το σιρόπι και το αρωματισμένο αλκοόλ και τα αφήνουμε άλλες δέκα μέρες σε δροσερό μέρος ή και στο ψυγείο. Μετά τις δέκα μέρες είναι ετοιμο το λιμοντσέλο, το οποίο το διατηρούμε στο ψυγείο.
Αν θέλουμε να γίνει ελαφρύτερο βάζουμε περισσότερο νερό (3/4 του λίτρου νερό αντί για 500λ)
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 21-11-2011, 14:09 | Δημοσίευμα # 2
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Λικέρ αρμπαρόριζα

1 λίτρο τσίπουρο
300γρ ζάχαρη
ένα ματσάκι φύλλα αρμπαρόριζας

Σε ένα γυάλινο βαζάκι με μεταλλικό πώμα (να κλεινει καλά) τοποθετούμε το τσίπουρο και τη ζάχαρη χωρίς να τα ανακατώσουμε. Η ζάχαρη κάθεται κάτω. Βάζουμε και τα πλυμένα φύλλα αρμπαρόριζας, κλείνουμε το καπάκι και βρίσκουμε ενα ηλιόλουστο μέρος και το αφήνουμε για 15 μέρες. Κάθε μέρα το αναποδογυρίζουμε χωρίς να το ταρακουνάμε. Μετά από τη δεκαπενθήμερη έκθεση στον ήλιο η ζάχαρη έχει λυώσει και το τσίπουρο έχει πάρει όλο το λεπτό άρωμα της αρμπαρόριζας. Αφαιρούμε τα φύλλα και αν θέλουμε το περνάμε από φίλτρο του καφέ κατευθείαν σε ένα ωραίο μπουκάλι. Το λικέρ μας είναι έτοιμο. Συνοδεύει ωραία αποξηραμένα φρούτα: μήλο, βερίκοκκο, παπάγια κλπ
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 22-11-2011, 20:57 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Θα ήθελα να διευκρινίσω, για το Λιμοντσέλο, από πού μπορώ να αγοράσω καθαρό αλκοόλ 90 βαθμών;
Ποτέ δεν έχω αγοράσει και γι' αυτό ιδέα δεν έχω που μπορώ να το προμηθευτώ.


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 11:47 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
το καθαρό αλκοόλ το αγοράζεις ή από το φαρμακείο ή από το σούπερ μάρκετ το καθαρό οινοπνευμα. ίσως να είναι και 95 βαθμών οπότε καλύτερα η μεγαλύτερη δόση νερού για να γίνει σε νορμάλ πλαίσια και όχι στούκας!
Προσοχή μην μπερδεψετε την αλκοολούχο λοσιόν.
Βεβαια το οινόπνευμα είναι ακριβό, αλλά τί να γίνει?
Παλάιότερα αγόραζαν καθαρό οινόπνευμα από τις ποτοποιίες, (ήταν φθηνότερο) αλλά εδώ στην Αθήνα δεν βρίσκει κανείς
Τωρα εχει φθασει 9 ευρω το μικρό μπουκαλάκι
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 24-11-2011, 19:50 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ωραία, θα ψάξω να αγοράσω, για να δοκιμάσω να φτιάξω τέτοιο λικέρ. Αν πετύχει και μου αρέσει σκέφτομαι να φτιάξω αρκετά τέτοια μικρά μπουκαλάκια ώστε να τα διακοσμήσω και να τα κάνω δωράκια, μιας και πλησιάζουν οι γιορτές.

Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 10:29 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ωραια ιδέα, αλλά πρέπει να ξεκινησεις συντομα για νάναι έτοιμο το λικέρ στην ώρα του
Ωραία ιδέα και η διακόσμηση των μπουκαλιών είτε με χρωματα γυαλιόύ είτε και με κορδέλες, σπάγκο κλπ. Στις ιστοσελίδες με ντεκουπαζ θα βρειτε επίσης πώς μπορείτε να διακοσμήσετε το γυαλί κολλώντας με ειδική κόλλα ασημόχαρτο ή και χιόνι ακόμα για τα Χριστουγεννιάτικα δωράκια
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 22:34 | Δημοσίευμα # 7
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πώπω Ρανια φοβερή η συνταγουλα!!Κι εγω που νόμιζα οτι τα λικερ είναι μπελαλίδικα!!!Οσο για την ιδεα σου admin...απλά φοβερή!!και πιστεύω ότι η προσωπική δουλεια αξίζει περισσότερο!!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 26-11-2011, 00:46 | Δημοσίευμα # 8
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σίγουρα κορίτσια η προσωπική δουλειά αξίζει κυρίως.....Για πρώτη φορά έφτιαξα λικέρ ρόδι εφέτως.Σε 10 ημέρες θα έχει ωριμάσει και αν έχει πετύχει η συνταγή μου θα σας την γράψω.Μια φίλη μου Θεσσαλονικιά φτιάχνει φοβερά λικέρ και θα ζητήσω τις συνταγές για να σας τις δώσω...Εχετε πιεί λικέρ από φύλλα λεμονιάς;;Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό !!!!!!!!!!!!!!!!
Είμαι στο φούλ απο δουλειά γιατί ετοιμάζω τα δωράκια μου στην εγγονούλα μου και ανηψάκια μου που είναι πλεκτά μπλουζάκια,ζακετούλες,γιλεκάκια κ.λ.π.
Ελπίζω να προλάβω να ασχοληθώ και με κάτι άλλο.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 00:58 | Δημοσίευμα # 9
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Τι ωραία λικέρ από ρόδι smile Πες μας τώρα τη συνταγή που είναι ο καιρός του ροδιού. Ξέρετε ότι οι Τούρκοι φτειάχνουν ωραίο ξύδι από ρόδια;
Πρώτη φορά ακούω λικέρ από φύλλα λεμονιάς Οποτε μπορείς Μαρτζ γραψε μας τη συνταγή Εχω δύο λεμονιες στον κήπο μου και μου δίνουν ωραία και βιολογικά λεμόνια. Να δούμε τώρα και με τα φύλλα τί μπορούμε να κάνουμε biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 16:21 | Δημοσίευμα # 10
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Αρωματικό κρασί για Χριστουγεννιάτικες μέρες (Γκλεγκ απο τη Σουηδία)

My WebPage

1 μπουκάλι κόκκινο κρασί
1/4 του φλυτζανιού βότκα
5-10 γαρύφαλλα
1 κουταλάκι γλυκού κάρδαμο
2-4 ξυλαράκια κανέλα
1-2 κουταλάκια τζίντζερ
1 φλυτζάνι τσαγιού ζάχαρη
1 φλούδα πορτοκάλι ή λεμόνι
1 φιαλίδιο βανίλια
μερικά αμύγδαλα ασπρισμένα ολόκληρα
1 κουταλιά σταφίδες κορινθιακές

Το πρωί βάζουμε μέσα στη βότκα τη φλούδα και τα μυρωδικά σπασμένα για να βγάλουν όλο το άρωμά τους. Οταν πλησιάζει η ώρα του σερβιρίσματος του γκλεγκ, το βραδάκι , αφαιρούμε τη φλούδα και τα μυρωδικά από τη βότκα και την αφήνουμε στην άκρη.
Ρίχνουμε το κρασί, τη ζάχαρη και τη βανίλια σε μια κατσαρόλα και ζεσταίνουμε το κρασί ανακατώνοντας τη ζάχαρη Μην το αφήσετε να βράσει απλά να είναι πολύ ζεστό και να αρχίζει να αχνίζει.
Το απομακρύνετε από τη φωτιά, ρίχνετε τα αμύγδαλα και τις σταφίδες, τέλος την αρωματισμένη βότκα.
Βάζετε το γκλέγκ σε μια ωραία γυάλινη καράφα και έτοιμο για σερβίρισμα
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 21:59 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ράνια μου, για το κρασί είναι προτιμότερο να φτιαχτεί την ημέρα που θα το πιούμε ή και μπορούμε να το φτιάξουμε λίγες μέρες νωρίτερα;
Μπορεί να διατηρηθεί στην καράφα αρκετές μέρες;


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-12-2011, 09:38 | Δημοσίευμα # 12
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
φυσικά όσο περισσέψει μπορούμε να το διατηρήσουμε αλλά με το ζέσταμα εξατμίζεται λίγο το αλκοόλ της βότκας. Αν το θέλουμε εξ ίσου δυνατό ξαναπροσθέτουμε μετά το ζεσταμα του κρασιού
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-01-2012, 16:00 | Δημοσίευμα # 13
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Τι ωραίες συνταγές. Θα δοκιμάσω κι εγώ να φτιάξω Λιμοντσέλο μιας και μου φάνηκε αρκετά εύκολη η συνταγή wink

Ρανια, αν έχεις κι άλλες παρόμοιες εύκολες συνταγές, σε παρακαλώ μοιράσου τις μαζί μας!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 13-01-2012, 09:09 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ρίκα έχω συνταγές αρκετές απλά εδώ γράφω μόνο όσα έχω κάνει. Το επόμενο σκέπτομαι να κάνω μέντα ¨οταν το φτειαξω και πετυχει θα σας το γραψω
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 14-01-2012, 02:52 | Δημοσίευμα # 15
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Περίπου στις 20 Φεβρουαρίου θα είμαι Κρήτη Ράνια μου, οπότε θα σας γράψω την συνταγή με τα φύλλα λεμονιάς.Την ξέχασα εκεί...Χρειάζονται 30 φύλλα λεμονιάς τρυφερά απ΄ότι θυμάμαι.Τότε θα είναι στο φόρτε τους.Θα το βάλλω υπενθύμηση στο κινητό μου για να μη το ξεχάσω wink
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Σπιτικά λικέρ (εύκολα και ανόθευτα σπιτικά λικέρ, δοκιμασμένες συνταγές)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats