Παρασκευή
29-03-2024
03:51
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Μιλάμε για κρασί - Page 3 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Μιλάμε για κρασί (τι θα διαλέξουμε για να συνοδεύσουμε φαγητό, γλυκό κλπ)
Μιλάμε για κρασί
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 13-01-2012, 01:09 | Δημοσίευμα # 31
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ολες θα μας κάνει εξπέρ όχι μόνο στα κρασιά αλλά και σε άλλα θέματα.... smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 15-01-2012, 17:29 | Δημοσίευμα # 32
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
κορίτσια νομίζω ότι έχουμε μέρες να ασχοληθούμε με τα κρασιά biggrin
ηρθε η σειρά για τα αγαπημένα κόκκινα
ας αρχίσουμε από το Αγιωργήτικο τη μαύρη Νεμεάτικη ποικιλία που είναι καθαρά ελληνική. Εκτός από τη Νεμέα συναντάται και σε αλλες Πελοποννησιακές πόλεις, αλλά και στη Στερεά Ελλάδα, Ευβοια και Θεσσαλία. Το όνομα του κρασιού προήλθε από ένα μικρό ομώνυμο χωριό κοντά στη Νεμέα και λένε ότι το βελούδινο αυτό κρασί με έντονο ρουμπινί χρώμα και ωραίο άρωμα φρούτων του δάσους, είναι ο αρχαίος φλιάσιος οίνος που έπινε ο Αγαμέμνονας
Δοκιμάστε τα ΟΠΑΠ Νεμέας (ονομασίας προέλευσης) που για να πα΄ρουν την ονομασία αυτή πρέπει να έχουν υποστεί παλαίωση σε δρύινα βαρέλια για τουλάχιστον ένα χρόνο
Θα συνοδεύσουμε ωραιότατα τα κρεατικά μας κυρίως το μοσχάρι είτε μαγειρευτό είτε στη σχάρα , καθώς και πολλά τυριά


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Κυριακή, 15-01-2012, 17:31
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 16-01-2012, 00:25 | Δημοσίευμα # 33
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ολα αυτά τα κρασιά τα έχεις δοκιμάσει Ράνια;;;Αλλα τι ρωτώ ....αφού είσαι γνώστης πάντων.....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 16-01-2012, 10:48 | Δημοσίευμα # 34
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημέρα Μαράκι και όσες τυχαινει ναναι μέσα biggrin
Μαρία μου για όσα γραφω τα έχω δοκιμάσει Εξάλλου φαινονται και κάποιες προτιμήσεις μου δεν μπορώ να το κρύψω! ούτε ειδήμων είμαι ούτε σπουδασμένη γευσιγνώστης απλά εραστής του καλού κρασιού και της γεύσης. Ο παππούς μου με καταγωγή από χωριό κοντά στη Νεμέα κι ετσι νωρίς πήραμε την κουλτούρα του καλού κρασιού. (η αγάπη στο αγιωργήτικο ανάγεται από πολύ παλιά) tongue
Επιπλέον έζησα πολλά χρόνια στη Γαλλία όπου η κουλτούρα του κρασιού είναι επιστήμη.Ακόμα και στην Ιταλία επισκέφθηκα υπόγειες κάβες στην Τοσκάνη και γεύθηκα υπέροχα κρασιά


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Δευτέρα, 16-01-2012, 10:49
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 17-01-2012, 17:38 | Δημοσίευμα # 35
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μετά το Αιγιωργήτικο άλλο αγαπημένο το ξινόμαυρο και δικαιολογημένα γιατί αυτα τα δυό είναι οι πιο ευγενείς ελληνικές ποικιίες . Το ξινόμαυρο καλλιεργείται στη Βόρεια Ελλάδα, Νάουσα, Γουμένισσα, Αμύνταιο, Ραψάνη κλπ Το ξινόμαυρο έχει πιο αισθητή γεύση απο τανίνες από ο,τι το αιγιωργήτικο που η γεύση του είναι πιο ήπια. Ετσι συνοδεύει ωραιότατα πιάτα με κυνήγι, με κρέατα κοκκινιστά Είναι κρασί με προσωπικότητα και δυνατά αρώματα φρούτων και βοτάνων
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 00:55 | Δημοσίευμα # 36
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το αιγιωργίτικο αρέσει και σε μένα....Αν σου πώ ότι ποτέ πρίν δεν κοίταζα τι κρασί είναι θα με πιστέψεις;;;Τώρα με σένα άρχισα να ψάχνω....μη γελάς Ράνια μου...Σήμερα είδα ένα ντοκιμαντέρ σε κάποιο τοπικό κανάλι με θέμα την ποιότητα και παραγωγή κρασιού σε οινοπαραγωγικές περιοχές της Γερμανίας...Δεν σας κρύβω ότι μαγεύτηκα με όλη την διαδικασία ,από το φύτεμα του αμπελιού μέχρι την παραγωγή και δοκιμή του κρασιού....Επι 2 ώρες δεν κουνήθηκα,σπάνιο για μένα.....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 12:44 | Δημοσίευμα # 37
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
α! είδες Μαρία μου καμιά φορά χρειάζεται κανείς ένα απλό σκουντηματάκι για να ανοιξει μια πόρτα.
Μ'αρέσει πολύ να μοιράζομαι πράγματα που μου αρέσουν, κι εσύ έχεις έναν ενθουσιασμό που Μαρία μου είναι μεταδοτικός, επίσης είσαι πολύ επικοινωνιακός άνθρωπος κάτι που έχουμε όλοι μας ανάγκη biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 13:12 | Δημοσίευμα # 38
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μιλώντας για κόκκινο κρασί έρχεται στο μυαλό μας τί άλλο το Μπορντώ η πόλη των διάσημων κρασιών (80% των κρασιών του είναι κόκκινα) Από τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία ήταν γνωστά τα κρασιά του Μπορντώ
Η καλύτερη ποικιλία του είναι το Cabernet Sauvignon που το βρίσκουμε πια σε όλες τις οινοπαραγωγικές χώρες και στην Έλλάδα καλλιεργείται εδώ και 30 χρόνια
Εχει πού ενδιαφέρουσα γεύση με αρωμα που κινείται από φρούτα του δάσους έως σοκολατα, βανίλια κλπ
Εχει τη δυνατότητα παλαίωσης μέσα σε δρύινα βαρέλια
Μια άλλη ξεχωριστή ποικιλία είναι το Merlot που συχνά συνδυαζεται με το Cabernet Sauvignon
Το Merlot δίνει κρασιά με απαλή βελούδινη γεύση
Ενας συνδυασμος των 2 ποικιλιών με την ποικιλία cabernet franc μας δίνει κρασιά με την επωνυμία Saint Emilion από την ομώνυμη περιοχή του Μπορντώ
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 15:55 | Δημοσίευμα # 39
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ευχαριστώ Ράνια μου για τα καλά σου λόγια και εγώ χαίρομαι να μοιράζομαι και να μαθαίνω πράγματα....Ειλικρινά μαγεύτηκα με όσα είδα,άκουσα,έμαθα στο ντοκιμαντέρ για τα κρασιά ....!!!!!!!!!!!Ναι ένα απλό σκούντημα χρειάζεται για να ανοίξει ή να κλείσει μία πόρτα ,σε κάτι που τον κοιμίζει...
Γηράσκων αεί διδασκόμενος.....όπως έλεγαν οι αρχαίοι και πάντα ΕΠΙΚΑΙΡΟΙ ημών πρόγονοι tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 18:24 | Δημοσίευμα # 40
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
εκεί στη Μακεδονία έχετε πολλά ωραία κρασιά Μπορεί κάποια στιγμή να σου δοθεί η ευκαιρία να επισκεφθείς κανένα οινοποιείο να δεις από κοντά
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 00:54 | Δημοσίευμα # 41
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Είχα πάει το καλοκαίρι στην Σαντορίνη σε οινοποιείο αλλά τότε δεν πρόσεχα και πολλά πράγματα...Τώρα όμως;;;;;χαχαχαχαχα
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 13:13 | Δημοσίευμα # 42
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία σε θέλω και στην Κρήτη να πας να δεις τα οινοποιεία Αρχανες ωραίο κρασί!!!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 17:08 | Δημοσίευμα # 43
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Eχω πάει και στις Αρχάνες Ράνια μου ,παλαιότερα,αλλά όπως σου ειπα απλώς κοίταζα.....Τώρα μας έμαθες αρκετά πράγματα και κυρίως έχεις κεντρίσει το ενδιαφέρον μας στο τομέα ΚΡΑΣΙΑ smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 22-01-2012, 01:18 | Δημοσίευμα # 44
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
hands
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 22-01-2012, 17:04 | Δημοσίευμα # 45
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Kορίτσια ενα ποτηράκι κρασάκι για την παρέα μας tongue Στην υγειά μας
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Μιλάμε για κρασί (τι θα διαλέξουμε για να συνοδεύσουμε φαγητό, γλυκό κλπ)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats