Πέμπτη
28-03-2024
16:33
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Συνταγή για τους κύβους λαχανικών και τον ζωμό - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Συνταγή για τους κύβους λαχανικών και τον ζωμό
Συνταγή για τους κύβους λαχανικών και τον ζωμό
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:32 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline


Κορίτσια μετέφερα τη συζήτηση από τα "τρυκ" στις "συνταγές" wink


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 2
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Είναι υπέροχο θέμα αυτό πραγματικά..
Εγώ φτιάχνω και κύβους λαχανικών καθώς και σπιτικό ζωμό και τα αποθηκεύω...
Αν θέλετε μπορώ να σας δώσω τη συνταγή


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 3
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ηλέκτρα μου με ενδιαφέρει πολύ η συνταγή σου και για τους κύβους λαχανικών και για τον ζωμό.
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 4
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Συγνώμη που αργώ να απαντήσω αλλά είμαι στο γραφείο και γίνεται ένας ψιλοχαμός. angry angry angry
Λοιπόν κοριτσάκι μου σχετικά με τις συνταγές εγώ είμαι μέλος σε αυτό το καταπληκτικό site: www.sintagespareas.gr και παίρνω από κει πάντα όλες μου τις συνταγές για μαγειρική και ζαχαροπλαστική.Τα κορίτσια εκεί είναι πάρα πολύ χρυσοχέρες κι οι συνταγές τους τέλειες:)
Από κει λοιπόν είναι η συνταγή για τους κύβους λαχανικών.
Σου δίνω το link για να τη δεις αλλά και για να περιηγηθείς σε αυτόν τον νόστιμο ιστότοπο http://www.sintagespareas.gr/sintages/oi-spitikoi-mou-kiboi-laxanikon.html
Όσο για τον ζωμό γενικά από ότι κρεατάκι έχω βράσει τον σουρώνω και τον αποθηκεύω στην κατάψυξη και φτιάχνω ρύζι ή μακαρόνια με το νερό αυτό για να συνοδεύσω κρεατικά biggrin
Αν θέλεις όμως μπορείς να το βράσεις περισσότερο και να το αποθηκεύσεις σε παγοκυψέλες.
Εμένα μου αρέσει και με τους δύο τρόπους.
Εύχομαι να βρεις ενδιαφέρουσες τις συνταγούλες:):):)


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 5
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπραβο κορίτσια Πόσο χαιρομαι με αυτές τις ανταλλαγές smile
Ευχαριστώ για τις εξυπνες και πρακτικές ιδέες σας
Ηλέκτρα το γνωρίζω αυτό το site οι συνταγες της παρέας και πραγματικά εχουν μεγάλη ποικιλία Καμια φορά διασταυρώνω κάτι που βλέπω αλλού, πριν το δοκιμάσω Αλήθεια κορίτσια είναι? ειχα την εντυπωση ότι ηταν κάποιος ανδρας στην κουζίνα biggrin
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 6
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Ράνια μου το site αυτό είναι πραγματικά καταπληκτικό...
Είμαστε πάρα πολλά άτομα που γράφουμε συνταγές εκεί,βασικά ο καθένας μπορεί να προσθέσει συνταγή...
Είναι πολύ οργανωμένες και πραγματικά ταλέντα, κάποιες βάζουν κάτω και επαγγελματίες ζαχαροπλάστες...Φοβερές μιλάμε smile
Μου αρέσει τόσο πολύ που μπορώ κι εγώ να σας φαίνομαι έστω και λίγο χρήσιμη


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:33 | Δημοσίευμα # 7
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
πολύ ωραία Ηλέκτρα μου
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:34 | Δημοσίευμα # 8
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ηλέκτρα μου το site αυτό το γνωρίζω πολύ καλά.Έχει καταπληκτικές συνταγές.
Πρόσφατα έχω γίνει μέλος και έχω φτιάξει το δικό μου βιβλίο συνταγών.'Εχω βάλει σε αυτό όσες συνταγές μου έχουν πετύχει.
Τα τελευταία χρόνια έχω καταργήσει τα βιβλία συνταγών.Ότι θέλω το βρίσκω εκεί.
Εγώ δεν έχω ανεβάσει ακόμη δικές μου συνταγές .Πολύ σύντομα θα το κάνω.Μάλιστα σκέφτομαι τώρα το Πάσχα να ανεβάσω μια συνταγή που μου έδωσε το πρώτο βραβείο για την καλύτερη παραδοσιακή συνταγή απο την Βέφα Αλεξιάδου πρίν 14 χρόνια περίπου.
Πρώτα όμως θα την δώσω εδώ στα κορίτσια μου
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:34 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Συγχαρητήρια Βιργινία μου ,εστω και καθυστερημένα ,για το βραβείο της Βέφας .Ημουν και εγώ φάν της και για πολλά χρόνια την παρακολουθούσα με θρησκευτική ευλάβεια ..,μάλιστα την έχω γράψει σε πολλές βιντεοκασέτες ...
Το site που αναφέρει η Ηλέκτρα δεν το ήξερα...Θα μπώ να το δώ... biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:34 | Δημοσίευμα # 10
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπράβο Βιργινία μας για το βραβείο
Τυχερή η οικογένειά σου , είναι σημαντικό ζήτημα η σωστή διατροφή και μια μαμα που αγαπά να μαγειρεύει για την οικογενεια της και το κάνει με χαρά προσφέρει πολλά. Δεν είναι μόνο η διατροφή, αλλά είναι και η ζεστασιά που χαρίζει το οικογενειακό τραπέζι που μοσχομυρίζει. Νασαι καλά
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:34 | Δημοσίευμα # 11
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Βιργινία μου πολλά πολλά μπράβο για την βράβευσή σου έστω και καθυστερημένα smile
Ανυπομονώ να δοκιμάσω τη συνταγή σου και να είσαι σίγουρη ότι θα ψηφίσω πρώτη και καλύτερη smile
Εγώ έχω προσθέσει δικές μου συνταγές υπογρέφω με το nickname ΜΠΟΥΧΤΩΤΙΚΟΥ..ήθελα να γράψω ΜΠΟΥΧΤΩΤΙΚΟΥΛΙ αλλά δεν το πήρε και καταχωρήθηκα έτσι wacko sad
Αν θέλεις μπες και δες και φυσικά όλα τα κορίτσια...
Πραγματικά το site είναι ασυναγώνιστο...Έχω βρει και έχω φτιάξει καταπληκτικά πράγματα από κει...


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 18:34 | Δημοσίευμα # 12
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Σας ευχαριστώ κορίτσια άν και όπως σας είπα η συνταγή ήταν παραδοσιακή.
Αυτή την συνταγή την φτιάχνουν στην Αστυπάλαια το Πάσχα.
Τα παιδιά μου όμως τρελαίνονται για αυτές τις πιττούλες και τις φτιάχνω τουλάχιστον 6 φορές τον χρόνο.
Στη γιαγιά μου χρωστάω αυτό το βραβείο και ήταν κρίμα που όταν το πήρα δεν ζούσε.Όταν τις έφτιαχνε φώναζε και την αδερφή μου και εμένα για να βλέπουμε και να μαθαίνουμε όπως έλεγε.Έχω υπέροχες συνταγές γραμμένες απο τα χεράκια της.
Στη μνήμη της γιαγιάς μου πήρα την απόφαση και έστειλα την συνταγή.Όταν πήρα το βραβείο σε μια εκδήλωση που έγινε στο Πεντελικό ένοιωθα πολύ έντονα την παρουσία της.Δεν με ενθουσίασαν ούτε τα χρήματα ούτε τα δώρα που κέρδισα,όσο ότι είχα την χαρά να πώ ότι αυτή ήταν συνταγή της γιαγιάς μου.
Μάλιστα όταν η κυρία Βέφα μου είπε ότι θα εκδοθούν οι συνταγές που κέρδισαν της ζήτησα να βάλει το όνομα της γιαγιάς μου.
Κορίτσια μου χάρη αυτής της συνταγής με είχε καλέσει στην εκπομπή της και τις φτιάξαμε μαζί.Απο τότε μου έχουν κολλήσει το παρατσούκλι η "Βέφα" tongue
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 00:17 | Δημοσίευμα # 13
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια μου, για μένα έχει μεγάλη σημασία το οικογενειακό τραπέζι.
Όπως σωστά είπες είναι ένας τρόπος να φροντίσεις με ένα σωστό και καλό φαγητό την οικογένειά σου και τους αγαπημένους σου φίλους.
Εγώ απο τότε που γέννησα τον γιό μου εδώ και 16 χρόνια έχω σταματήσει να εργάζομαι και σε σχέση με τις φίλες μου που εργάζονται ένιωθα αργόσχολη.
Αυτό μού έδωσε ώθηση να ασχοληθώ περισσότερο με τα του σπιτιού και την μαγειρική.Έτσι βλέποντας την οικογένειά μου ικανοποιημένη δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που σταμάτησα να εργάζομαι. cool
Ηλέκτρα μου σίγουρα θα μπω στο site για να δω τις συνταγες σου.Δεν έχει σημασία που είμαστε μεγαλύτερες.Πολλές φορές εσείς οι μικρότερες μπορείτε να μας δείξετε καινούρια πράγματα και αξιόλογα.
Μαράκι μου απο τα βιβλία της Βεφας έμαθα να μαγειρεύω.Μεχρι τα 22 μου δεν είχα επιχειρήσει ούτε μακαρόνια να βράσω .Ήξερα πολλά πράγματα αλλά μόνο στην θεωρία.έβλεπα την μαμά μου, την γιαγιά μου αλλά .......μόνο έβλεπα wink
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 03:00 | Δημοσίευμα # 14
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Βλέπετε κορίτσια πόσα πολλά πήραμε πρώτα από την γιαγιά μας και μετά από την μαμά μας;.Είμαστε τυχερές που ζήσαμε και γαλουγηθήκαμε στο πνεύμα της οικογένειας.Και εμένα πάντα μου άρεσε το οικογενειακό τραπέζι και ήταν αδιανόητο να φάμε κυρίως στις γιορτές χωρίς την γιαγιά και ολη την οικογένεια.Βλέπω όμως πως πάλι η οικογένεια κερδίζει έδαφος με την κρίση.. happy
Βιργινία μου μπορεί να σε έχω σε καμμία κασέτα....αφού έγραψα πάρα πολλές.Ελπίζω να μπορώ να τις μεταφέρω σε DVD.Σιγά -σιγά μαθαίνω την τεχνολογία.... cool
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Συνταγή για τους κύβους λαχανικών και τον ζωμό
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats