Πέμπτη
28-03-2024
13:58
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Βγάζετε τα παπούτσια; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Βγάζετε τα παπούτσια;
Βγάζετε τα παπούτσια;
Lucretia

Ημερομηνία: Παρασκευή, 26-11-2010, 17:16 | Δημοσίευμα # 1
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Βγάζετε τα παπούτσια πριν μπείτε σε ένα άλλο σπίτι; Εγώ μεγάλωσα στη Σουηδία και εκεί το έχουν σαν έθιμο: Πριν μπεις σε ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια τους και κυκλοφορούν με κάλτσες ή ξυπόλυτοι. Δεν έχει να κάνει με την οικειότητα που νιώθει κανείς. Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο συμβάλει στην καθαριότητα;
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Παρασκευή, 26-11-2010, 17:57 | Δημοσίευμα # 2
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πιστεύω πως κάθε σπίτι,κάθε λαός έχει τα δικά του ήθη,έθιμα,πρότυπα,παραδόσεις!Όταν μεγαλώνεις με συγκεκριμένα πρότυπα,είναι φυσικό να συνεχίζεις να λειτουργείς βασισμένος σε αυτά!Κατά τη γνώμη μου,δε νομίζω πως η καθαριότητα εξαρτάται απόλυτα και από το βγάλσιμο των παπουτσιών πριν μπεις σε ένα σπίτι.Σίγουρα τα παπούτσια κουβαλάνε μικρόβια,αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα τα μικρόβια που έχει το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης,τα μικρόβια των παπουτσιών ειναι πολύ λιγότερα!Δεν κατακρίνω κάτι τέτοιο,αλλά ούτε όμως το κάνω αυτό κ στο σπίτι μου!Αν κάποιος θελήσει να βγάλει τα παπούτσια του για να αισθάνθει πιο άνετος είναι απόλυτα αποδεκτό,χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι είναι σωστό ή λάθος!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 26-11-2010, 23:19 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και οι Τούρκοι συνηθίζουν να βγάζουν τα παπούτσια τους όπως και στην Σουηδία,Λουκριτία.Εκεί το παίρνουν σαν δείγμα καθαριότητας,δεν ξέρω τι στην Σουηδία.Οταν από μικρός συνηθήσεις σ΄αυτόν τον ρυθμό είναι φυσιολογικό.Στο δικό μου σπίτι δεν θα μου άρεσε να γίνει αυτό,γιατί ενώ θα ένιωθα άνετα, ξυπόλητη,σε ένα φιλικό σπίτι ,θα ημουν άμήχανη και άβολη σε ένα απλά γνωστό.Επομένως........
 
rika

Ημερομηνία: Κυριακή, 28-11-2010, 21:54 | Δημοσίευμα # 4
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Αν είμαι στους φίλους μου, τα βγάζω πάντα. Αν πάω σε άγνωστο σπίτι πάντοτε ρωτάω αν πρέπει να τα βγάλω.
Πάντως άμα βλέπω χαλιά μες στο σπίτι, είτε ξένο είτε φιλικό, πάντα τα βγάζω αλλά ζητάω παντόφλες.
 
Phil

Ημερομηνία: Δευτέρα, 29-11-2010, 21:48 | Δημοσίευμα # 5
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 101
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Όταν μπαίνει καποιος σπίτι μου,του ζήταω να βγάλει τα παππούτσια του εφοσων είναι καθαρά κατω.Εννωείτε οτι προσφέρω κ παντόφλες ετσι κ αλλιώς!Στο σπίτι υπαρχουν παντα 2 ζευγάρια για τους επισκεπτες.
Φανταστείτε να καθαρίζεις ολη μέρα και ν μπαίνει καποιος και να σ΄τα κανει παλι ολα χάλια..
 
rika

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-12-2010, 20:32 | Δημοσίευμα # 6
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Quote (Phil)
Φανταστείτε να καθαρίζεις ολη μέρα και ν μπαίνει καποιος και να σ΄τα κανει παλι ολα χάλια..

Ναι, ναι! Καταλαβαίνω τι εννοείς Phil.

 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 07-12-2010, 00:20 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ααααααααααχ το φαντάζομαι και πολύ καλά μάλιστα Ρίκα μου ,αφού εγώ πάλι θα καθαρίσω....... surprised
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 13-12-2010, 02:20 | Δημοσίευμα # 8
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Εγώ στις περισσότερες περιπτώσεις βγάζω τα παπούτσια. Κι αν έξω βρέχει ή χιονίζει τα βγάζω σίγουρα.

Εκτός από την Σουηδία και την Τουρκία, είναι και η Ιαπωνία μια χώρα όπου αυτή η κίνηση είναι παράδοση. Φαντάζομαι όλοι μας το έχουμε προσέξει στις ταινίες και τα ντοκιμαντέρ, όπως και τις λευκές κάλτσες που φοράνε.


Woman-Life
 
mad00lini

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-05-2013, 13:28 | Δημοσίευμα # 9
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 7
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ζώντας με σκύλο είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις "αποστειρωμένο" σπίτι. Οπότε όχι, δεν τα βγάζουμε. Το σπίτι άλλωστε καθαρίζεται 2-3 φορές την εβδομάδα (σκούπα-σφουγγάρισμα).
 
Eva-D

Ημερομηνία: Τρίτη, 03-09-2013, 14:05 | Δημοσίευμα # 10
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 129
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Αν είμαι σε σπίτι φίλων ή γνωστών , ναι υπάρχουν φορές που τα βγάζω. Σε κάποιο άλλο σπίτι αν μου ζητήσουν να τα βγάλω θα τα βγάλω , εννοείται όμως ότι θα ανεβάσω τα πόδια μου στον καναπέ και αν κρυώνουν θα ζητήσω παντόφλες.
Με τις φίλες μου πάντως όταν επισκεπτόμαστε η μια το σπίτι της άλλης και έχουμε σκοπό να μείνουμε για πολλές ώρες μαζί με παντόφλες δίνουμε και παντελόνι φόρμα η μια στην άλλη.
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 08-09-2013, 14:29 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Quote (Eva-D)
Με τις φίλες μου πάντως όταν επισκεπτόμαστε η μια το σπίτι της άλλης και έχουμε σκοπό να μείνουμε για πολλές ώρες μαζί με παντόφλες δίνουμε και παντελόνι φόρμα η μια στην άλλη.

Ναι, ναι smile Με τις πολύ καλές μου φίλες το ίδιο κάνουμε. Πολύ βολικό!


Woman-Life
 
Eva-D

Ημερομηνία: Κυριακή, 08-09-2013, 17:12 | Δημοσίευμα # 12
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 129
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Quote (woman-life)

Ναι, ναι Με τις πολύ καλές μου φίλες το ίδιο κάνουμε. Πολύ βολικό!

Πραγματικά είναι πανέμορφο να νιώθεις άνετη και ανέμελη με τα άτομα που περνάς καλά!
Εμένα πάλι επειδή με ξέρουν μου δίνουν πάντα φόρμα με καμπάνα!!! biggrin biggrin wink
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 10-09-2013, 19:16 | Δημοσίευμα # 13
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Quote (Eva-D)
Εμένα πάλι επειδή με ξέρουν μου δίνουν πάντα φόρμα με καμπάνα!!!

Χαχαχα!!! Τέλειες οι φίλες σου κι έχουν πλάκα biggrin


Woman-Life
 
fofiko

Ημερομηνία: Κυριακή, 02-02-2014, 20:36 | Δημοσίευμα # 14
Αρχάριο Blocked

Δημοσιεύσεις: 4
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
σιγα μη τα βγαλω...αυτα ειναι φλωριες
εγω καθομαι και στο κρεβατι με τα παπουτσια..
 
winna

Ημερομηνία: Δευτέρα, 03-02-2014, 02:19 | Δημοσίευμα # 15
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 7
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Δεν μ´αρέσει να βγάζω τα παπούτσια μου και να πατάω ξένα πατώματα ή ακόμα χειρ.οτερα να βάλω το γυμνό μου ποδαράκι σε ξένη παντόφλα, και το θεωρώ προσβλητικό να μου το ζητήσουν. Δεν συνηθίζω να τα βγάζω ούτε στο σπίτι μου βέβαια, γι αυτό. Τα σκουπίζω ωστόσο προσεκτικά στο χαλάκι πριν μπω.

Αντιστοίχως, ούτε εγώ απαιτώ να κάνει κάτι ο άλλος που δε θα έκανε σπίτι του γιατί τον σέβομαι σαν προσκεκλημένο. Θα προτιμούσα να μην τα βγάλει, ειδικά αν είναι καλοκαίρι ή δε φοράει κάλτσες γιατί ανατριχιάζω στο θέαμα γυμνής πατούσας. Αλλά δε θα παρέμβω.
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Βγάζετε τα παπούτσια;
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats