Πέμπτη
25-04-2024
11:01
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 14-11-2011, 00:36 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Εδώ θα αναλύουμε και θα συζητάμε για τα πρώτα μας βηματάκια και για το πρόγραμμα "31 μέρες με τη FlyLady".

Λοιπόν; Ξεκινήσατε; Δοκιμάσατε;
Πώς πήγε η πρώτη μέρα; Λάμπει ο νεροχύτης σας;


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 10:23 | Δημοσίευμα # 2
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Αγαπημένη μου woman-life και λατρεμένα μου κορίτσια καλημέρα
Χαίρομαι πάρα μα πάρα πολύ που ξεκινήσαμε το ταξίδι μας όλες μαζί...
Εγώ έχω συνηθίσει ήδη τις ρουτίνες της fly lady και μόλις διάβασα και για τον τρόπο με τον οποίο θα κάνω τον νεροχύτη μου να λάμψει πράγμα το οποίο θα κάνω σήμερα...Δεν έχει και τρομερά πράγματα η αλήθεια είναι αλλά σίγουρα του χρειάζεται μια ανανέωση ok
Αυτό που με προβληματίζει είναι το πώς μπορώ να κατηγοριοποιήσω το σπίτι σε ζώνες...Αλλά για αυτό θα μιλήσω στο θέμα που τις αφορά και όχι εδώ...
Λοιπόν η πτήση μου συνεχίζεται και χαίρομαι υπερβολικά που έχω παρέα...
Καλή μου woman-life όσα ευχαριστώ και να σου πω που δέχτηκες να ασχοληθείς ξανά με το θέμα αυτό είναι πραγματικά λίγα...Είσαι υπέροχη...Σε ευχαριστώ που αφιερώνεις χρόνο για να κάνεις τη ζωή μας πιο εύκολη
Πάω να διαβάσω και να απαντήσω και στα υπόλοιπα...Σας φιλώ κοριτσάκια μου...


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 19:32 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Καλή μου ΗΛΕΚΤΡΑ1984, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Και χαίρομαι πολύ που κάνω τη ζωή σου πιο εύκολη, έστω και μ' αυτόν τον απλό τρόπο. Με τη σειρά μου, θα ήθελα να σ' ευχαριστήσω που μπήκες στην παρέα μας και χάρισες ζωντάνια στο θέμα του νοικοκυριού.

Και τώρα στο θέμα μας, λοιπόν, ο δικός μου νεροχύτης λάμπει από χθες και μέχρι σήμερα δεν έχασε τη λάμψη του. Κάθε φορά μετά το πλύσιμο των πιάτων το σκουπίζω καλά ώστε να μην μένουν σταγόνες οι οποίες στεγνώνουν και αφήνουν σημάδια. Σήμερα το βράδυ, πριν τον ύπνο και πάλι θα τον ελέγξω ώστε αύριο το πρωί, όταν σηκωθώ να φτιάξω καφέ, να δω μπροστά μου λάμψη η οποία θα με κάνει να χαμογελάσω wink

Τώρα με τη δεύτερη μέρα έχω ένα θέμα. Μου είναι λίγο δύσκολο να φοράω παπούτσια με κορδόνια μέσα στο σπίτι. Ειδικά τώρα που έχω και χαλιά. Εσείς φοράτε;


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 21:51 | Δημοσίευμα # 4
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Αγαπημένη μου καλησπέρα...και ο δικός μου νεροχύτης έλαμψε και μου στέλνει χαμόγελα καθαριότητας...Επανέλαβα την διαδικασία και στους νεροχύτες που απαρτίζουν τα 2 μπάνια του σπιτιού και είναι και αυτοί πεντακάθαροι...Τους καμαρώνω..Επίσης τελειώσα και τη βραδινή μου ρουτίνα στο 80% smile
Μου μένει να περιποιηθώ τον εαυτό μου και μετά να πάω για νάνι
Τώρα σε ότι αφορά το θέμα των παπουτσιών μέσα στο σπίτι εμένα προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου...Ειδικά τώρα με τα χαλιά...
Εν τω μεταξύ όντας νέα νοικοκυρά,είμαι 27 και παντρεύτηκα τον Μαιο που μας πέρασε,έχουν πάθει πλάκα όλοι που το σπίτι μου είναι πάντα μαζεμένο και χωρίς εγώ να εξαντλούμαι
Ο αντρούλης μου έχει μείνει έκπληκτος που τα καταφέρνω τόσο μα τόσο καλά και ο ίδιος βοηθάει όταν χρειαστεί αλλά με το σύστημα αυτό δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ...Η μαμά μου έχει πάθει σοκ που τα φέρνω βόλτα και γυρίζω και 5 το απόγευμα από τη δουλειά ok
Το μόνο πράγμα που με δυσκολεύει είναι οι ζώνες..Εσείς πώς τα πάτε με αυτό;;;
Τα υπόλοιπα κορίτσια πετάνε γύρω μας;;;
Σας φιλώ...με όλη μου την αγάπη...
Όνειρα καραμελένια.......


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 12:17 | Δημοσίευμα # 5
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Κορίτσια μου καλημέρα:)
Πώς τα πάτε;;;
Εμένα ο νεροχύτης μου λάμπει, το κρεββατάκι είναι στρωμένο, τα hot spot σβησμένα και τα μπάνια μια χαρά...
Κι εγώ τελειώνω το πρώτο καφεδάκι της ημ'ερας στη δουλειά:)
Εσείς τι εντυπώσεις έχετε;;;


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 14:06 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Καλημέρα κι από μένα!
Κι εμένα ο νεροχύτης λάμπει και μου φτιάχνει τη διάθεση smile
Εννοείτε πως είμαι ντυμένη, χτενισμένη και περιποιημένη.
Τώρα σε λίγο πάω να κάνω το βήμα 4: Ημέρα 4: Γράψτε τα στο χαρτί
Μόλις τελειώσω και μ' αυτό θα ξαναεπιστρέψω και θα ανεβάσω κάποια πράγματα για τις ζώνες, ειδικά για σένα ΗΛΕΚΤΡΑ1984 wink


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 14:31 | Δημοσίευμα # 7
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Τι να πω΄:είσαι...ΑΨΟΓΗ
Μάλλον θα έχεις βαρεθεί να σου λέω ευχαριστώ συνέχεια οπότε θα σου κάνω την εξής πρόταση:
Όπου χρειαστείς βοήθεια για το..."διαδικτυακό" μας σπίτι είμαι εδώ για να βοηθήσω με όλη μου τη δύναμη...


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 18-11-2011, 01:14 | Δημοσίευμα # 8
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Τελείωσα και με το τέταρτο βήμα
Είμαι έτοιμη για αύριο.
Σχεδόν τελείωσα και τη βραδινή ρουτίνα, γι' αυτό σας καληνυχτίζω κορίτσια! Όνειρα γλυκά!

Quote (ΗΛΕΚΤΡΑ1984)
Όπου χρειαστείς βοήθεια για το..."διαδικτυακό" μας σπίτι είμαι εδώ για να βοηθήσω με όλη μου τη δύναμη...

Σ' έχω υπόψη μου wink


Woman-Life
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 22:44 | Δημοσίευμα # 9
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Κορίτσια κι εγώ μαζί σας είμαι, απλά δεν έχω τη δυνατότητα να απαντάω κάθε μέρα. Λοιπόν, θα σας πω τι έκανα εγώ
Ημέρα 1: Καθαρίζουμε το νεροχύτη - Τον καθάρισα και τον γυάλισα! Λάμπει και με χαροποιεί. Οποτε περνάω από τι κουζίνα του ρίχνω και μια ματια.
Ημέρα 2: Φοράμε παπούτσια - Παπούτσια με κορδόνια δεν φοράω αλλα έχω κάτι παντόφλες που είναι σαν μπαλαρίνες, μαλακες, βολικές και δε βγαίνουν εύκολα από το πόδι.
Ημέρα 3: Εμπεδώνουμε τις συνήθειες - Εμπέδωσα.. λέμε τώρα.
Ημέρα 4: Γράψτε τα στο χαρτί - Τα έγραψα αλλα δεν τα κόλλησα στο μπάνιο και το νεροχύτη, τα κόλλησα πάνω στο ψυγείο. Το χαρτί όμως είναι τόσο έντονο φούκς που δεν χρειάζεται να τα διαβάζω, μου αρκεί απλός να δω το χρώμα και ήδη ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Ημέρα 5: Καταγράψτε ό, τι ακούτε - M αυτό λέω να ασχοληθώ αύριο γιατί χθες δεν είχα την έμπνευση να κάθομαι και να γράφω. Ελπίζω να μην πειράζει που άλλαξα λίγο τι σειρά τον ημερών.
Ημέρα 6: Εξαφανίζουμε τα HotSpots - Από όλες τις μέρες αυτή είναι η αγαπημένη μου μέχρι στιγμής. Αχ αυτά τα hotspots!!! Ποσα ρούχα χωράνε σε μια καρεκλα? Ποσα διαφορετικά χαρτάκια και σημειώματα χωράνε στο τραπεζάκι διπλα στο τηλέφωνο? Ένας θεός ξέρει! Και όντως περίεργο πράμα, δυο xotspots συμμάζεψε και άλλαξε όλη η εικόνα του σπιτιού.

Χαίρομαι πολύ που ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα! Είναι πολύ βολικό, βοηθητικό και παράλληλα διασκεδαστικό, ειδικά όταν ξέρω ότι και κάποιος άλλος κάνει την ίδια δουλειά σήμερα tongue
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 22-11-2011, 20:52 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μπράβο rika! Κι εγώ ακολουθώ τις μέρες. Κάνω ότι γράφει η FlyLady.
Έχουμε όμως κι άλλες μέρες μπροστά μας!
Κορίτσια, μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για την πρόοδό σας happy


Woman-Life
 
kikileuteris

Ημερομηνία: Τρίτη, 14-02-2012, 19:40 | Δημοσίευμα # 11
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 18
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλησπέρα κι από μένα!

Είμαι στην πρώτη μέρα! Μόλις σήμερα ξεκίνησα τα 31 βήματα!

Λίγα έχω διαβάσει και το έχω βρει πολύ βοηθητικό!

Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο σου womanlife!
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 00:24 | Δημοσίευμα # 12
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Κική σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας hello Καλή αρχή στα πρώτα σου 31 βήματα up
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 00:48 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Kική σε καλοσωρίζω και εγώ με την σειρά μου και εύχομαι να μείνεις στην παρέα μας.
Κορίτσια σας διαβάζω και χαίρομαι με την χαρά σας που ακολουθείτε πιστα τα βήματα της flylady.Nα είναι καλά η Admin μας που μας καθοδηγεί..
Πράγματι είναι πολύ καλή η σειρά του προγράμματος και βοηθά πάρα πολύ τις γυναίκες.
Οσο για τα παπούτσια ,κυρίως με κορδόνια,δεν είναι βολικά τώρα με τα χαλιά....Βέβαια με τα χρόνια ερχονται και διάφορα προβλήματα στις αρθρώσεις των ποδιών ....οπότε αυτές κάνουν κουμάντο στο είδος των παπουτσιών wink
 
kikileuteris

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 12:46 | Δημοσίευμα # 14
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 18
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα biggrin

Κορίτσια, είμαι στη δεύτερη μέρα!
Αυτό με τα παπούτσια, δε θα το εφαρμόσω. Θα σηκωθώ δλδ, θα ντυθώ και θα βάλω παντόφλες. Αν τριγυρνάω με παπούτσια, φοβάμαι ότι θα πολλαπλασιάζω τις δουλειές μου

Επίσης, δε θα έβαζα προσωπικά ποτέ μία λεκάνη με άπλυτα πιάτα κάτω από το νεροχύτη! Βεβαίως μιλάω εκ του ασφαλούς, μιας κι έχω πλυντήριο πιάτων.

Πραγματικά, συγχαρητήρια στην αντμίν που μπήκε στον κόπο να τα γράψει. Το θεωρώ πάρα πολύ βοηθητικό το πρόγραμμα!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 15:36 | Δημοσίευμα # 15
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Καλώς την Κική και από εμένα biggrin
Κική κι εγώ άλλοτε πριν βγω από το σπίτι δεν έβαζα παπούτσια, αλλά επειδή από τις πρώτες δουλειές μου είναι να βγάλω το σκύλο μου έξω, το εφαρμόζω αναγκαστικά Ετσι δεν έχω πρόβλημα με τις δουλειές μπες βγές smile
Οσο για τη λεκάνη ούτε κι εμένα μου αρέσει Απλά φαντάζομαι ότι θα είναι ξεβγαλμένα τα πιάτα που θα μπουν εκεί περιμένοντας το πλύσιμο
Πάντως ολες αυτές οι ιδέες που μας γράφει η αντμιν biggrin μας είναι χρησιμότατες και μπορούμε να τις προσαρμόζουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις και συνήθειές μας Και η ανταλλαγή που κάνουμε συνηθειών και απόψεων είναι πολύ βοηθητική
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats