Παρασκευή
19-04-2024
15:24
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διάφορα τρυκ - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορα τρυκ (που μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη)
Διάφορα τρυκ
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 12:20 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
1.Λεκές από κόκκινο κρασί στο τραπεζομάνδηλο: Ρίχνουμε αμέσως επάνω στο λεκέ ούζο ή άσπρο κρασία και αλάτι (δοκιμασμένο!)
2. Για να καθαρίσουμε δερμάτινα, από τον καναπέ μας ώς και την τσαντα, παπούτσια κλπ γαλάκτωμα προσώπου (συμβουλή και από ειδικό και δοκιμασμένη)
3. Μια λεμονόκουπα είναι πολύτιμη στο νεροχύτη, την περνάμε πάνω στα χέρια μας και τα κάνει άσπρα σαν της Χιονάτης!!! biggrin
4 Το ξύδι παντα πρόχειρο στο νεροχύτη μας, ρίχνουμε στο τελευταίο νερό που πλένουμε τα λαχανικά και όχι απολυμαινονται, αλλά ξεκολλάνε τυχόν μυγάκια κλπ
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 24-11-2011, 20:24 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Φανταστικό θέμα και πολύ χρήσιμο!!! Ορίστε και το λιθαράκι μου:

  • Χρησιμοποιήστε ένα οποιοδήποτε υγομάντηλο / μωρομάντυλο για να καθαρίσετε πολύ εύκολα και χωρίς πολύ κόπο το πληκτρολόγιό σας! Φεύγουν όχι μόνο οι σκόνες αλλά και βρομιές που συνήθως θέλουν τρίψιμο wink

    Woman-Life
  •  
    martzak51

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 00:32 | Δημοσίευμα # 3
    Ασημένιο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 1235
    Δωράκια: 7
    Σεβασμός: 4

    Offline
    Συμφωνώ μαζί σας κορίτσια....Πολύ χρήσιμο θέμα.Θα μας βοηθήσει πάρα πολύ για διάφορες δουλειές.Θα χρησιμοποιούμε όσο το δυνατόν λιγότερο τα χημικα
    καθαριστικά.Το ξύδι είναι θαυματουργό στην κουζίνα αλλά και στο μπάνιο. Λίγο ξύδι, στο απορρυπαντικό για το πλύσιμο των πιάτων,εξαλείφει την βαριά μυρωδιά του ψαριού και του αυγού και συγχρόνως απολυμαίνει.
    Αν έχετε παλιό καφέ ξεχασμένο μη τον πετάτε. Μια-δυό κουταλιές στο νερό για το πλύσιμο των πιάτων εξαλείφει τις βαριές μυρωδιές των φαγητών.
    Άν ραντίσετε τα πλακάκια του μπάνιου ,τους αρμούς, και την μπανιέρα θα δείτε ότι σε λιγη ώρα άλατα και μαυρίλες, όπου υπάρχει σιλικόνη, θα έχουν εξαφανιστεί. Αν τρίψουμε τις κατσαρόλες μας με λίγο ξύδι θα λάμψουν.! smile
    smile smile
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 10:20 | Δημοσίευμα # 4
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    ωραία σιγά σιγα προστίθενται και άλλα.
    ενα κόλπο για απομάκρυνση της σκόνης, αρκεί να μην έχει κολλήσει λιπαρή ουσία είναι το σεσουάρ στο κρύο βέβαια. Το χρησιμοποιούν και οι κομπιουτεράδες.
    Ακόμα και για βιβλία που έχουν μείνει στη βιβλιοθήκη ξεχασμένα καιρό.
    Τωρα που είπα βιβλία, για όσες έχουν ακόμα cool (μου συμβαινει να πηγαινω σε σπίτια συγχρονα που να μην έχουν ούτε μια βιβλιοθήκη) cry για να απομακρύνουμε τη σκόνη - κυρίως σε παλαιότερου τυπου που έχουν σκληρό ντύσιμο και λεπτά φύλλα-τα κρατάμε με τη ράχη προς τα κάτω και ανοιγοκλείνουμε τα δύο εξώφυλλα χτυπώντας τα στα φύλλα. Η σκόνη πέφτει κάτω και το βιβλίο δεν καταστρέφεται . Δεν ξέρω αν έγινα σαφής surprised , αλλά αυτή είναι η πιο ασφαλής και αποτελεσματική μέθοδος
     
    woman-life

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 20:16 | Δημοσίευμα # 5
    Πλατινένιο Admin

    Δημοσιεύσεις: 2513
    Δωράκια: 6
    Σεβασμός: 5

    Offline
    Δύο συμβουλές για να μην μυρίζει μέσα στο ψυγείο:

    1. Χρησιμοποιήστε μαγειρική σόδα ή αλλιώς baking soda η οποία έχει την ιδιότητα να καταστρέφει τις δυσάρεστες μυρωδιές. Ένα ανοιχτό κουτί με σόδα στο ψυγείο απορροφά όλες τις μυρωδιές.
    2. Για να μην μυρίζει το ψυγείο από τα διάφορα φαγητά που αποθηκεύετε, τοποθετήστε μέσα στο ψυγείο ένα φλιτζανάκι με ελληνικό καφέ.

    Και μια έξυπνη συμβουλή για μαγείρισσες:

    - Πριν αρχίσετε να ζυμώνετε την πίτα ή τους κεφτέδες, τοποθετήστε μία ανοιχτή πλαστική σακούλα δίπλα στο τηλέφωνο. Έτσι όταν το τηλέφωνο χτυπήσει (κι αυτό συνήθως χτυπά όταν δεν πρέπει) απλά περάστε το χέρι σας στη σακούλα και σηκώστε το ακουστικό wink


    Woman-Life
     
    ANDRIANA

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 25-11-2011, 22:28 | Δημοσίευμα # 6
    Δυνατό Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 194
    Δωράκια: 1
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Τέλειο το θέμα αυτό!!Και πολύ χρήσιμο!!!Δεν ξέρω αν είναι τρικ αυτό που κάνω..Αλλά θα σας το γράψω...Είχα τρομερό πρόβλημα στο σφουγγάρισμα!έχω κι ένα σκυλάκι το οποίο περπατάει στα βρεγμένα...πατημασιές παντού και τα πλακάκια θολά!3 φορές σφουγγαριζα για να δω κάποιο αποτέλεσμα!!!Δεν ξέρω πως μου ήρθε...Καθώς γέμιζα τον κουβα με νερό έριξα χλωρίνη και έβαλα μία μόνο σταγόνα από το αφρόλουτρο μου!!!Το σκυλί περπατούε στα βρεγμένα κ μόλις στέγνωσαν τα πλακάκια δν υπήρχε ίχνος από πατημασιες,τα πλακάκια γυάλιζαν κ το σπίτι μοσχομύριζε!! Και με ένα μόνο πέρασμα!!!^_^

    ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...

    Τελευταία επεξεργασία από ANDRIANA - Παρασκευή, 25-11-2011, 22:29
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 00:36 | Δημοσίευμα # 7
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    biggrin πολύ καλά και χρήσιμα όλα!
    ένα κόλπο για την αφαίρεση λιπαρού λεκέ (κάποτε δεν υπήρχαν τα διαβολάκια του λεκέ). Βάζουμε πάνω στο λεκέ τάλκ και το αφήνουμε αρκετή ώρα. Τοποθετούμε επάνω στο λεκιασμένο ύφασμα ένα χαρτί κουζίνας(απορροφητικό) και σιδερώνουμε το λεκέ αρκετές φορές αλλάζοντας το χαρτί. Ο λεκές μέσω του ταλκ και της θερμότητας περνάει στο χαρτί και φεύγει smile

    Ενας λεκές από αίμα δεν θέλει ποτέ ζεστό νερό. Πολυ συχνά βγαίνει με κρύο νερό απ'ευθείας με τη ροή της βρύσης.
    Αν όχι τότε διαλύστε μια ασπιρίνη σε λίγο νερό και ταμπονάρετε το λεκέ
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 14:10 | Δημοσίευμα # 8
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Καλό είναι να προτιμάμε τα εποχιακά λαχανικά και τώρα είναι ωραία τα κουνουπίδια και τα μπρόκολα
    επειδή και τα δυό έχουν βαρειά μυρωδιά και μετά το σπίτι...πωπω cool υπάρχουν διάφορες λύσεις για να μη μυρίζει το σπίτι
    1. βάζουμε μέσα και βράζει μαζί ένα ματσάκι σέλινο
    2. Βάζουμε επάνω στο καπάκι της κατσαρόλας ένα βαμβάκι ποτισμένο με ξύδι ή οινόπνευμα (ιδανικό για κατσαρόλες ατμού καθώς βάζουμε το βαμβάκι κοντά στη βαλβίδα
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-12-2011, 11:04 | Δημοσίευμα # 9
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Συχνά νέες κοπέλλες βαριούνται το πρωινό φτειάξιμο του κρεβατιού και το αφήνουν άστρωτο με την προοπτική της επόμενης νύχτας cool
    Ομως με τα σημερινά δεδομένα αυτή η δουλειά πολύ απέχει από τα παλιά χρόνια. Να φανταστείτε ότι τα σεντόνια ήταν ημίλινα, λινά ή βαμβακερά από σκληρό ύφασμα και ήθελαν πολύ κόπο για πλύσιμο και σίδερο Ουτε τα σύγχρονα πλυντήρια υπήρχαν κλπ κλπ. Τότε άλλαζαν σεντόνια καθε 10 μέρες συνήθως. happy
    Τώρα τα υφάσματα είναι έτσι επεξεργασμένα ώστε να πλένονται ευκολότερα να σιδερώνονται ή να μη σιδερώνονται, τα πλυντήρια είναι τέλεια, έτσι ο κόπος είναι πολύ λίγος smile
    Ενα καλοστρωμένο κρεβάτι γαληνεύει το δωμάτιο και σε προδιαθέτει για έναν ήρεμο ύπνο smile
    Αν είσαστε από εκείνες που θέλουν να ξεμπερδεύουν γρήγορα με αυτή τη δουλειά, διαλέξτε για κατωσέντονο σακούλα με λάστιχο που τεντώνεται στο στρώμα και για σκέπασμα ελαφρύ παπλωματάκι και θήκη Ετσι με μια κίνηση έχετε το κρεβάτι στρωμένο
     
    martzak51

    Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-12-2011, 14:01 | Δημοσίευμα # 10
    Ασημένιο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 1235
    Δωράκια: 7
    Σεβασμός: 4

    Offline
    Το μόνο που δεν αντέχω να βλέπω είναι το άστρωτο κρεββάτι και ο νεροχύτης να είναι γεμάτος άπλυτα πιάτα.
    Η μαμά μου πάντα μου έλεγε ,απο τότε που ήμουν μικρό κοριτσάκι, η κουζίνα πρέπει να είναι καθαρή, το κρεββάτι σου να είναι στρωμμένο και το μπάνιο να λάμπει γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται ξαφνικά....Ηταν άπιαστη νοικοκυρά ,χωρίς καμμία ευκολία και με 5 παιδιά.
    Τότε σκέπτονταν και τα κουτσομπολιά. Τέλος πάντων μου το φύτεψε καλά στο μυαλό και δεν μπορώ να βλέπω ασυγύριστο σπίτι.
    Παλιά ήμουν υπερβολική με την καθαριότητα τώρα χαλαρώνω....
    Υπάρχουν και τόσεις ευκολίες και ανέσεις σήμερα......
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-12-2011, 12:04 | Δημοσίευμα # 11
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Πόσες φορές δε θέλουμε να κρατήσουμε ένα όμορφο μπουκέτο για περισσότερο καιρό! smile
    Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το πετύχουμε
    Δυστυχώς θα πρέπει να αρχίσουμε τη διαδικασία όταν αυτό είναι φρεσκότατο

    happy Πολύ ωραία διατηρείται ένα μπουκέτο από μικρά τριανταφυλλάκια
    Δένουμε το μπουκετάκι αφήνοντας αραιά τα λουλούδια για να παίρνουν αέρα, στην ανάγκη κάνουμε 2
    Τα κρεμάμε ανάποδα σε ένα μέρος ξηρό και σκοτεινό
    Σε 2-3 βδομαδες είναι έτοιμα. smile Μπορούμε να τα ψεκάσουμε με λίγη λακ

    dry Οταν έχουμε ένα κλαδί με φύλλα και θέλουμε να το διατηρήσουμε χωρίς τα φύλλα να ξεραθούν και να θριμματιστούν κάνουμε την παρακάτω διαδικασία:
    Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε νερό και στη συνέχεια αφού το αποσύρουμε από τη φωτιά προσθέτουμε υγρή γλυκερίνη σε αναλογία 2/3 νερό και 1/3 γλυκερίνη. Αφήνουμε το μίγμα να κρυώσει. Κόβουμε τις άκρες των κλαδιών σε σχήμα σταυρού. Βάζουμε το μίγμα σε ένα βάζο και μέσα τοποθετούμε τα κλαδιά. Τα αφήνουμε εκεί 1 βδομάδα με 1 μήνα (ανάλογα με το μέγεθος των κλαδιών). Το μίγμα απορροφάται εσωτερικά από το κλαδί. Στη συνέχεια τα βγάζουμε από το βάζο και τα αφήνουμε να στεγνώσουν στον αέρα
    Εχουμε ένα κλαδί που διατηρείται και ωραιότατα βελούδινα φύλλα που δε θριμματίζονται μόλις τα ακουμπίσεις


    Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Πέμπτη, 08-12-2011, 12:05
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 16:53 | Δημοσίευμα # 12
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Αν έχετε ασημένια μαχαιροπήρουνα τα καθαρίζετε (αρκετές μέρες πριν από τις γιορτές, για να μην έχετε κι αυτό τελευταία στιγμή) με το ειδικό καθαριστικό και στη συνέχεια αφού τα πλύνετε και σκουπίσετε καλα, τα βάζετε σε μια πλαστική σακούλα τροφίμων και τα κλείνετε καλά να μην μπαίνει αέρας, όποτε δεν μαυρίζουν μέχρι την ημέρα που θα τα χρησιμοποιήσετε
     
    Ρανια

    Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 10:21 | Δημοσίευμα # 13
    Χάλκινο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 757
    Δωράκια: 5
    Σεβασμός: 2

    Offline
    Σήμερα θέλω να κάνω φασολάδα Ομως δεν το είχα προγραμματίσει από εχθές.
    Θα σας πω ένα κόλπο που το ξέρω από το βιβλιαράκι της χύτρας ταχύτητας (περιττό να σας πω ότι τη χρησιμοποιώ πολύ)
    Πλένεις τα φασόλια. Βάζεις νερό να βράσει στη χύτρα ταχύτητας και μόλις βράσει κατεβάζεις την κατσαρόλα από τη φωτιά, βάζεις τα φασόλια και κλείνεις το καπάκι κανονικά. Τα αφήνεις 1 ώρα. Μετά ανοίγεις την κατσαρόλα, είναι μουλιασμένα όσο πρέπει. Μπορείς να τα μαγειρέψεις όπως θέλεις
     
    woman-life

    Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 00:35 | Δημοσίευμα # 14
    Πλατινένιο Admin

    Δημοσιεύσεις: 2513
    Δωράκια: 6
    Σεβασμός: 5

    Offline
    Πολύ ωραίες οι συμβουλές Ρανια. Σ' ευχαριστώ πολύ!

    Λοιπόν, μπορούμε να αρωματίσουμε οικολογικά και διακριτικά το σπίτι ή και το γραφείο αν σ' ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο βάλουμε λίγη βανίλια σκόνη, και μετά το αλουμινόχαρτο τοποθετήσουμε πάνω σε καλοριφέρ ή το θερμοσυσσωρευτή.


    Woman-Life
     
    martzak51

    Ημερομηνία: Κυριακή, 18-12-2011, 00:19 | Δημοσίευμα # 15
    Ασημένιο Μέλος

    Δημοσιεύσεις: 1235
    Δωράκια: 7
    Σεβασμός: 4

    Offline
    Admin πολύ ωραία η ιδέα της βανίλιας για να δώσουμε ένα ωραίο άρωμα στο σπίτι....
    Το κόλπο με τα φασόλια το έμαθα από την Βέφα ,όταν ήταν στις δόξες της,και με βολεύει πάρα πολυ όταν ξεχάσω να τα μουλιάσω το προηγούμενο βράδυ...για να μη πω ότι δεν τα μουλιάζω πλέον. Η φασολάδα μου αρέσει περισσότερο την επόμενη ημέρα....Μου αρέσει χυλωμένη...
    Και εγώ χρησιμοποιώ παρα πολύ την χύτρα ταχύτητας και το φαγητό είναι πεντανόστιμο...Απορώ όταν μου λένε ότι δεν μπορούν να μαγειρέψουν στην χύτρα ταχύτητος... surprised
     
    ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορα τρυκ (που μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη)
    • Page 1 of 7
    • 1
    • 2
    • 3
    • 6
    • 7
    • »
    Search:

    Καινούρια Άρθρα

    (15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
    (23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
    (20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
    (17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
    (14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
    (12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

    Κατασκευές βήμα βήμα
    Μόνο για μέλη

    Τέχνη Σερβιρίσματος
    Μόνο για μέλη


    Copyright MyCorp © 2024
    Site managed by uCoz
    website stats