Τρίτη
19-03-2024
05:11
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας (αρωματικά φυτά στο μπαλκόνι, ακόμα και στο πρεβάζι)
Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 16:40 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Είναι απλό σχετικά να έχουμε πάντα στη διάθεσή μας αρωματικά φυτά και βότανα για την κουζίνα μας. Δυόσμος, βασιλικός, μαϊντανός, δεντρολίβανο, ρίγανη, θυμάρι ακόμα και σε μικρότερα γλαστράκια μας χαρίζουν μυρωδιά στην ατμόσφαιρα και γεύση κι άρωμα στα φαγητά. Φθηνά να αγοραστούν και εύκολα στην περιποίηση Μην ξεχνάμε να κόβουμε τις κορφές τους ακόμα κι αν δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο από αυτά. Καλό θα τους κάνουμε Αναπτύσσονται κι ανανεώνονται καλύτερα
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 15:53 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ρανια, φυτεύεις τέτοια φυτά σπίτι σου; Μεγαλώνουν κανονικά; Παίρνεις σπόρους ή έτοιμα βλαστάρια;
Γνωρίζω ότι μπορούν να μεγαλώσουν μέσα σε μια γλάστρα αλλά έχω την εντύπωση ότι θέλουν περισσότερο χώμα.


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 18-11-2011, 18:43 | Δημοσίευμα # 3
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλησπέρα. Εχω την τύχη να έχω εναν κήπο, αλλά και μπαλκόνι (στενό παλαιού τύπου) Τα φυτά τα αγοράζω ετοιμα μικρά και τα μεταφυτεύω σε μεγαλύτερη γλάστρα (οχι και πολυ μεγάλη) Εχω επίσης ενα παρτεράκι στον κήπο για τα αρωματικά Ειναι γεγονός οτι το παρτερακι εδω κι εναν χρόνο που το έχω έχει θεριέψει, αλλα και οι γλάστρες αναπτύσσονται κανονικά. Το ωραίο είναι ότι από το μπαλκόνι έπεσαν σπόροι από τον βασιλικό και μια μέρα είδα στον κήπο εναν ωραίο πλατύφυλλο βασιλικό. Ωραία έκπληξη!
Στα μεγάλα σουπερ μαρκετ εκει που πουλάνε τα φρεσκα λαχανικά υπάρχει ποικιλία σε μικρά γλαστρακια όλων των ειδών αρωματικά.
Στο μπαλκόνι μου θα δει κανείς βασιλικο, ρίγανη, αρμπαρόριζα, δυόσμο και λουίζα. Θα βαλω φωτογραφίες μόλις έχω λιγο χρόνο να δείτε
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 00:56 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πράγματι Ράνια είναι πολυ μεγάλη η χαρά μας όταν χρησιμοποιούμε τα αρωματικά φυτά που έχουμε φυτέψει στις γλάστρες μας. Με έλαχιστα χρήματα και λίγο κόπο μπορούμε να έχουμε τα πάντα.Απο την πηγή στην κατανάλωση λέω στα παιδιά μου όταν τα κόβω για να τα χρησιμοποιήσω..!!! Αλλά και η ομορφιά που δίνουν στο μπαλκόνι ή στην αυλή μας; Οί μυρωδιές που φτάνουν στην μύτη μας;Η χαρά που νιώθουμε όταν τα περιποιούμαστε; tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 18:10 | Δημοσίευμα # 5
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ακριβώς έτσι φίλη μου. Εχω κάποιες φωτογραφίες αλλά δεν βλέπω με ποιό τρόπο μπορώ να τις αναρτήσω (από το δίσκο μου) cool
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 22:24 | Δημοσίευμα # 6
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Έχω δοκιμάσει να φυτέψω κρεμμύδια σε γλάστρες. Όλα μεγάλωσαν μια χαρά. Τα φάγαμε σε σαλάτα. Από τα 8 μονο ένα σάπισε για άγνωστο λόγο. Αλλα γενικός έμεινα ικανοποιημένη από τη mini σοδειά μου.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 20-11-2011, 11:01 | Δημοσίευμα # 7
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημέρα, φυσικά τα φρέσκα κρεμμυδάκια μια χαρά γίνονται στη γλάστρα και τα φρέσκα σκορδα και το σκορδόχορτο smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 20-11-2011, 11:53 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
και μην ξεχνάμε τις πιπερίτσες είτε διακοσμητικές, είτε φαγώσιμες καυτερες
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 21-11-2011, 01:45 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οι πιπερίτσες κορίτσια είναι η αδυναμία,Εχω αρκετές γλάστρες στην αυλή μου και όλο το χρόνο σχεδόν είναι ανθισμένες.Το πράσινο και το κόκκινο είναι μια υπέροχη εικόνα και ετσι φουντωμένες που είναι είναι χάρμα οφθαλμών.Μία φίλη μου φυτεύει μαρουλάκια,ραπανάκια,κρεμμυδάκια,ρόκα και τον χειμώνα δεν πηγαίνει στον μανάβη για σαλατικά. Τι καλύτερο από το να προσφέρεις στην οικογένειά σου φρέσκα-βιολογικά και φτηνα προϊόντα ; Ιδέες κορίτσια.....να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη.....!!!! Ηδη μας την έχουν μαυρίσει οι μαυραγορίτες της εποχής μας.... angry
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 21-11-2011, 01:47 | Δημοσίευμα # 10
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εμεις όμως δεν τγο βάζουμε κάτω ......Οχι παίζουμε ,που λέγαμε στην εποχή μου σαν παιδιά...!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 22-11-2011, 20:54 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Πότε είναι η καλύτερη εποχή για φύτεμα μυρωδικών και βοτάνων; Φθινόπωρο;
Κι άμα οι γλάστρες είναι μέσα στο σπίτι, δηλαδή έχει αρκετή ζέστη, μπορώ να φυτέψω τώρα τέτοια εποχή; Ή δε θα μεγαλώσουν;


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 12:35 | Δημοσίευμα # 12
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
όταν αγοράζουμε το μικρό φυτό έτοιμο δεν έχουμε πρόβλημα Εξάλλου είναι τόσο φθηνά τα μικρά γλαστράκια με αρωματικά φυτά και δε χρειάζεται να περιμένουμε
Για εσωτερικό χώρο δε θα το έλεγα Προτιμώ στο πρεβάζι αν υπάρχει, γιατί αν υπάρχει κεντρική θέρμανση ποτέ δεν είναι καλό παρά μόνο για τροπικά φυτά, αλλά και πάλι θέλει υγρασία. Υπάρχουν πολλά κόλπα για να κρεμάσει κανείς γλαστράκια ακόμα και στον τοίχο, αρκεί να τα βλέπει ο ήλιος αλλά και να μην τα καίει
Να σας πω και άλλα κόλπα για το γούστο του πράγματος: Οταν αγοράζεται σέλινο ή σέλερυ συχνά έχουν κάτω τη ρίζα ή ριζίδια Κοψτε ένα καλό κομμάτι βάσης με ελάχιστα φυλλαράκια ή βλασταράκια και βάλτε το λίγο σε νερό και μόλις η ρίζα αρχίζει να αναπτύσσεται, φυτέψτε το σε γλαστράκι και θα έχετε σέλινο.
Ολο το χρόνο μπορεί να γίνει αυτό
Η άνοιξη και μαλιστα και από το φεβρουάριο είναι ιδανική εποχή για φυτέματα ( εκτός από τους βολβούς που φυτεύουμε φθινόπωρο για να βγουν την επόμενη ανοιξη, ομως τα αρωματικά φυτά εύκολα πιάνουν και γρήγορα και το φθινόπωρο πχ αν ρίξετε μερικά σποράκια από μαϊντανό, άνιθο ή σελινο σε γλαστράκια και το αφήσετε σε προστατευμένο μέρος από βροχή σε μπαλκόνι και το σε λίγες μόνο ημέρες θα εχετε φυτα
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 11:02 | Δημοσίευμα # 13
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ο κήπος μου έχει γεμίσει καταπράσινες δροσερές, τρυφερές τσουκνίδες biggrin Ωρα να τις μαζέψω και να κάνω μια ωραία βραστή σαλάτα. Η τσουκνίδα μας λέει ο Ιπποκράτης είναι πανάκεια
Έχει στυπτικές, διουρητικές και τονωτικές ιδιότητες, καθαρίζει τον οργανισμό από τις τοξίνες, αυξάνει τα ερυθρά αιμοσφαίρια και τις πηκτικές ουσίες του αίματος και κατεβάζει την πίεση και το σάκχαρο του αίματος.

Ακόμα και εξωτερικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο χυμός, για τους αρθριτικούς πόνους, για το δυνάμωμα των μαλλιών και ενάντια στην πιτυρίδα.
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 20:51 | Δημοσίευμα # 14
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Η γιαγιά μου έφτιαχνε σούπα από τσουκνίδες! Νοστιμότατη και πολύ υγιεινή!
Ζούσε σε χωριό και τα μάζευε μόνη της.

Ράνια μου, πως κάνεις βραστή σαλάτα; Όπως και τα άλλα χόρτα; Που απλώς τα βράζουμε και μετά περιχύνουμε με ελαιόλαδο και λεμόνι;


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 16:24 | Δημοσίευμα # 15
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ακριβώς ετσι απλα επειδή είναι πολύ τρυφερές θέλουν λίγο βράσιμο
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας (αρωματικά φυτά στο μπαλκόνι, ακόμα και στο πρεβάζι)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats