Παρασκευή
29-03-2024
16:37
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ο σκύλος δεν νοιώθει ενοχές - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Ο σκύλος δεν νοιώθει ενοχές
Ο σκύλος δεν νοιώθει ενοχές
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 17-06-2009, 16:21 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Στη φαντασία του ανθρώπου είναι το ύφος ενοχής στο πρόσωπο του σκύλου.

Έρευνα που έγινε από ειδικούς στη Νέα Υόρκη επισημαίνει ότι η έκφραση του σκύλου δεν έχει καμία σχέση με τον εάν ο τετράποδος φίλος μας έχει κάνει κάποια σκανταλιά.

Οι ερευνητές επισημαίνουν πως η βεβαιότητα των αφεντικών ότι μπορούν να διαβάσουν τη γλώσσα του σώματος του σκύλου είναι αβάσιμη και στην ουσία οι άνθρωποι προβάλουν τα δικά τους συναισθήματα στα κατοικίδια.
Οι ερευνητές κατάφεραν να ξεγελάσουν τους ιδιοκτήτες και να τους κάνουν να πιστέψουν ότι «αθώα» κατοικίδια υπήρξαν άτακτα.

Οι ιδιοκτήτες έβλεπαν καθαρά μπροστά τους έναν σκύλο που νοιώθει ένοχος παρόλο που αυτός δεν είχε κάνει τίποτα.

Στη μελέτη εξετάστηκε πώς ερμήνευσαν οι ιδιοκτήτες τις εκφράσεις του σκύλου τους όταν πίστευαν πως έκλεψε και έφαγε μία απαγορευμένη λιχουδιά.

Σε μια σειρά από τεστ, οι ιδιοκτήτες λάμβαναν ενίοτε σωστές και ενίοτε λανθασμένες πληροφορίες για τα «πεπραγμένα» του σκύλου τους.

Και το συμπέρασμα ήταν πως η ερμηνεία που έδωσαν οι ιδιοκτήτες για τη ενοχή ή μη του τετράποδου κοιτώντας το στα μάτια δεν είχε ουσιαστικά καμία σχέση με το εάν το κατοικίδιο έφαγε ή δεν έφαγε το απαγορευμένο γλύκισμα.

skai.gr


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 12-11-2011, 10:27 | Δημοσίευμα # 2
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη σχετικά με την ψυχολογία του σκύλου είναι ότι ζηλεύει, κι αυτό από την προσωπική μου εμπειρία από τα σκυλιά που έχω.
 
rika

Ημερομηνία: Δευτέρα, 14-11-2011, 20:03 | Δημοσίευμα # 3
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Aaa, και οι γάτes είναι ζηλιάρες, και μάλιστα πολύ!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-11-2011, 16:32 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σίγουρα φανταζομαι κι αυτες, απλά απο τη δικη μου εμπειρια απο γατες νομιζω οτι ο σκύλος τις ξεπερνά
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Ο σκύλος δεν νοιώθει ενοχές
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats