Παρασκευή
29-03-2024
09:32
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ποιός θέλει να ζήσει για πάντα? - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΕΡΩΤΕΣ ΚΙ ΑΓΑΠΕΣ » Ποιός θέλει να ζήσει για πάντα? (Εμπνευση απο το Τwilight)
Ποιός θέλει να ζήσει για πάντα?
Θα διαλέγατε την αιώνια ζωή ή την θνητή?Και γιατί?
bladerunner

Ημερομηνία: Σάββατο, 10-07-2010, 13:24 | Δημοσίευμα # 1
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Με αφορμή το Τwilight,αποφάσισα να σας βάλω μια ερωτησούλα.Θα επιλέγατε να ζήσετε για πάντα έχοντας την ευκαιρία να κάνετε άφοβα όλα όσα ονειρευόσαστε και βλέποντας όλους όσους αγαπάτε(γονείς κτλ.)να πεθαίνουν ή θα επιλέγατε την παρούσα ζωή σας με τις δυσκολίες της,αλλά και τις χαρές της για τις οποίες αξίζει να ζούμε τελικά?

bladerunner
 
bladerunner

Ημερομηνία: Σάββατο, 10-07-2010, 13:28 | Δημοσίευμα # 2
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πρέπει να σας πω ότι εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά τελικά μια ζωή δεν είναι αρκετή.Είναι τόσα που θέλω να δω να κάνω που δεν φτάνει ο χρόνος.Εξάλλου όταν δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα(σχεδόν),τολμάς τα πάντα.Όσο για συγγενείς,γνωστούς και φίλους..όλοι κάνουν τις επιλογές τους.Πιστεύω θα σέβονταν τη δική μου,απλά.Ακούγεται εγωιστικό όλο αυτό αλλά,είναι αλήθεια,γεννιόμαστε και παθαίνουμε μόνοι.Και το μόνο που έχω διαπιστώσει στις περισσότερες αν όχι όλες τις περιπτώσεις,ο άνθρωπος χαίρεται πραγματικά μόνο με τις προσωπικές καταξιώσεις.Οπότε..αθανασία!
biggrin


bladerunner
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Σάββατο, 10-07-2010, 22:00 | Δημοσίευμα # 3
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Προσωπικά θα ήθελα να παραμείνω θνητή!!Η άποψη και το πιστεύω μου ειναι ότι όλοι ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο για κάποιο σκοπό!Όταν αυτός εκπληρωθει,εμείς φεύγουμε!!Πιστεύω πως το σώμα μας θα πάψει να υπάρχει αλλά η ψυχή μας είναι αιώνια!Νομίζω πως η αιωνιότητα(και κυρίως η σωματική) θα ήταν πολύ κουραστική!!Αυτό που θα ήθελα,είναι να ζήσω όσα χρόνια μπορώ,αρκεί να είμαι καλά στην υγεία!Η ζωή είναι μικρή,ίσως κάποιες φορές και πολύ μικρή,αλλά είναι και πολύ γλυκιά!!!Η αιωνιότητα θα την έκανε άνοστη!!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
bladerunner

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-07-2010, 11:06 | Δημοσίευμα # 4
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πάντως αν ήμουν στη θέση της ηρωίδας του Λυκόφως δεν θα έκανα τίποτα λιγότερο ή τίοτα περισσότερο απο ότι εκείνη.Πιστεύω πως την αγάπη την βρίσκουμε μια φορά.Ναι η ζωή είναι γλυκιά αλλά τί να την κάνεις αν είναι να την περάσεις μετρώντας άπειρες φορές απο καταστάσεις που σε πληγώνουν?Φίλοι,γνωστοί,οικογένεια κτλ.Ζούμε σε μία χώρα όπου τα πάντα γύρω μας καταρρέουν και όσο είμαστε νέοι,όλα είναι χαλαρά.Έτσι μάλλον ήτανε.Πλέον βλέπουμε τα όνειρά μας να καταρρέουν και δεν ξέρουμε αν θα πρέπει όντως να ελπίζουμε σε μια ελπίδα ή απλά να δεχόμαστε τα "χτυπήματα" αντιδρώντας αλλά μη καταφέρνοντας τίποτα?Ευτυχώς η ελπίδα είναι το μόνο που δεν μπορούν να μας πάρουν πια.Όλα τα άλλα σιγά σιγά εξαφανίζονται.Τα λέω μαύρα γιατί έτσι τα βιώνω.Και θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω αν κι εσείς βλέπετε τα πράγματα έστω κάπως έτσι.

bladerunner
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-07-2010, 18:59 | Δημοσίευμα # 5
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Έχω περάσει αρκετές δυσκολίες στη ζωή μου..Έχω πληγωθεί απο δήθεν φίλες,από άντρες,από απώλεια αγαπημένων προσώπων,αλλά πήρα ένα μάθημα ζωής!!Όλες οι δυσκολίες που περνάμε,πιστεύω πως μας δυναμώνουν κ βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά!Έμαθα να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο! Οι διάφορες κατραπακιές με ωρίμασαν!Θέλω να ζήσω τα χρόνια που έχω,με όλες τις χαρές και τις λύπες που μου επιφυλάσσει!That's life!Άλλωστε αν είσαι αθάνατος,δεν μορείς να είσαι σιγουρος ότι δε θα ξαναπληγωθείς ούτε αν τα χρόνια που θα έρθουν μπορείς να ξέρεις αν θα είναι καλύτερα!Και κάτι κοινότυπο:"Ζήσε την κάθε στιγμή σα να είναι η τελευταία!" v

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
bladerunner

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-07-2010, 07:10 | Δημοσίευμα # 6
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Αν όμως οι δυσκολίες σε φέρουνε σε μια άλφα κατάσταση όου αρχίζεις και τα βλέπεις όλα μάταια;Τί γίνεται τότε;Ευτυχώς δεν έχω παραιτηθεί ακόμα απ'το να προσπαθώ αλλά δεν ξέρω ακόμη πόσο ακόμα θα αντέξω τις ανοησίες που καθημερινά προκύπτουν.Το ξέρω ότι τα δύσκολα υπάρχουν περισσότερο για να καταλαβαίνουμε και να εκτιμάμε περισσότερο τις μικρές καλές χαρές αλλά,όταν έχει αρκετό καιρό να συμβεί κάτι καλό,εκεί αρχίζεις και σκέφτεσαι:"τι γίνεται,οεο;".Χιχι.Κάπως έτσι.

bladerunner
 
rika

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-07-2010, 21:44 | Δημοσίευμα # 7
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Μάλλον θα προτιμούσα θνητή αν και η αιώνια είναι πολύ δελεαστική.
Δε θα ήθελα να βλέπω συνέχεια τους αγαπημένους μου να πεθαίνουν, να αρρωσταίνουν. Επίσης νομίζω ότι αν έχεις αιώνια ζωή σταματάς να εκτιμάς κάποια πράγματα τα οποία τα εκτιμάς όταν είσαι θνητός.
Είναι δύσκολο ερώτημα βασικά.
Αλλά αν γινόταν να παρατίνουμε λίγο τη διάρκεια ζωής μας, δε θα έλεγα όχι wink
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 24-07-2010, 01:41 | Δημοσίευμα # 8
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Η ζωή είναι γλυκιά, δεν το αμφισβητεί κανείς. Συμφωνώ με την Ανδριάννα στο ότι η αιωνιότητα θα ήταν ανούσια και οδυνηρή.Ας κατανοήσωμε λοιπόν ότι η διάρκεια της ζωής είναι τόσο μικρή και ας προσπαθήσωμε να την ζήσωμε όσο το δυνατόν καλύτερα.Μακάρι να ήταν εφικτό αυτό.Τα πάντα όμως μπορούμε να κάνομε με επιμονή-υπομονη και κυρίως αγάπη
 
bladerunner

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-07-2010, 07:57 | Δημοσίευμα # 9
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
πατουσάκι και ανδριάννα,συμφωνώ σε ότι γράφετε.Αλλά..Για μένα υπάρχει ένα αλλά.Όταν είσαι σε μια κοινωνία όπου προσπαθείς και προσπαθείς κι προσπαθείς κ.ο.κ. και ξέρεις ότι προετοιμάζεσαι για μια επιτιχία αλλά πάντα καταλήγεις σε παταγώδης αποτυχία,τότε τουλάχιστον για μένα μια ζωή δεν φτάνει..Και να σας πω κάτι απο καρδιάς που κανείς δεν το γνωρίζει μέχρι τώρα,υπάρχουν μερικές πολύ άσχημες στιγμές στη ζωή μου,μα τόσο άσχημες,που εύχομαι οι βρυκόλακες να ήταν αληθινοί έτσι ώστε να υφίσταται και η αθανασία.Δεν είμαι πορωμένη,αλλά αν ήταν ένα μέσο για να πάρω εν καιρό ότι μου αξίζει,θα το αποδεχόμουν.Όταν δεν έχεις την θνησιμότητα να σε κρατάει δεμένη,ίσως να μπορείς περισσότερο να ξεπεράσεις τα όριά σου..Να τολμήσεις..Να γευτείς την ελευθερία πέρα απο κάθε φραγμό..Και δεν θα έκανα κάτι άλλο απο αυτό που βλέπω να κάνουν σήμερα οι ανθρώποι..να πατάνε επί πτωμάτων για να φτάσουν εκεί που θέλουν.

bladerunner
 
giaexroma

Ημερομηνία: Παρασκευή, 28-01-2011, 14:14 | Δημοσίευμα # 10
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Αν είχα πολλά χρήματα,αν ήμουν πάντα νέα και υγιής,αν είχα κι αλλους αθάνατους γύρω μου δεν θα είχα πρόβλημμα!! help biggrin

Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΕΡΩΤΕΣ ΚΙ ΑΓΑΠΕΣ » Ποιός θέλει να ζήσει για πάντα? (Εμπνευση απο το Τwilight)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats