Παρασκευή
19-04-2024
10:16
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ο γάμος σκοτώνει... τη σιλουέτα - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ » Ο γάμος σκοτώνει... τη σιλουέτα (Ο έρωτας περνάει από το στομάχι, αλλά ο γάμος παραμένει...)
Ο γάμος σκοτώνει... τη σιλουέτα
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 16-06-2009, 00:01 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ο γάμος σκοτώνει... τη σιλουέτα

Τις διπλάσιες πιθανότητες να πάρουν βάρος έχουν τα ζευγάρια, είτε είναι παντρεμένα, είτε συζούν.

Σύμφωνα με νέα έρευνα, που θα δημοσιευθεί στο ιατρικό περιοδικό "Obesity" όσο περισσότερο ζουν δύο άνθρωποι μαζί, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχουν να παχύνουν, σε σύγκριση με όσους μένουν μόνοι τους.

Η καθηγήτρια Πένι Γκόρντον – Λάρσεν, από το πανεπιστήμιο της Βόρειας Καρολίνας, ωστόσο, βρήκε και... ορισμένα θετικά στο γάμο, καθώς τα παντρεμένα ζευγάρια τείνουν να καπνίζουν λιγότερο, ενώ παρουσιάζουν μικρότερη θνησιμότητα.

Τονίζει ωστόσο, ότι ο κίνδυνος της παχυσαρκίας παραμένει υψηλός.

Προσπαθώντας να εξηγήσει το γιατί, επισημαίνει ότι τα ζευγάρια συνήθως τρώνε μαζί, μαγειρεύουν μεγαλύτερες μερίδες και τρώνε πιο συχνά έξω, από ότι όταν ήταν εργένηδες.

Επίσης, τα ζευγάρια τείνουν να βλέπουν μαζί περισσότερες ώρες τηλεόραση, αντί να πηγαίνουν στο γυμναστήριο ή να ασχολούνται με κάποιο σπορ.

Η κα. Γκόρντον – Λάρσεν επισημαίνει ότι έχει έρθει η στιγμή, τα νεαρά ζευγάρια να μάθουν να αποτελούν καλό παράδειγμα ο ένας για τον άλλον, ώστε... εκτός από την κουλούρα, να μη φορτωθούν και τα επιπλέον κιλά του γάμου!

skai.gr


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 25-11-2010, 17:45 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Απο ότι εγώ έχω καταλάβει βλέποντας τριγύρω μου,οι περισσότερες γυναίκες ή άνδρες, δεν ξέρω γι αυτούς,με το να παντρευτούν νομίζουν ότι ο άλλος είναι δεδομένος και σταματούν να φροντίζουν το σώμα τους,το ντύσιμό τους ή ότι άλλο έχει σχέση με τον εαυτό τους.Αποτέλεσμα να παίρνουν κιλά και να γίνονται άλλοι άνθρωποι.....Δυστυχώς έχω πάρα πολλά παραδείγματα......Γι αυτό πρέπει να προσέξουν οι νέες κοπέλες πρώτα-πρώτα για το δικό τους καλό ,γιατί σε ένα όμορφο σώμα θα νιώθουν πολύ χαρούμενες και θα είναι πάντα επιθυμητές...
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 12-11-2014, 23:12 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ο γάμος παχαίνει (και) τους άντρες!

Λένε ότι ο δρόμος για την καρδιά ενός άντρα περνάει από το στομάχι του. Ως φαίνεται, όμως, για τους παντρεμένους άντρες αυτός είναι… μονόδρομος, με συνέπεια στο τέλος να παχαίνουν. Αυτό είναι το συμπέρασμα μελέτης επιστημόνων του Μητροπολιτικού Πανεπιστημίου του Ληντς, οι οποίοι διαπίστωσαν ότι οι διατροφικές συνήθειες των ανδρών αλλάζουν άρδην όταν παντρεύονται – το ίδιο και τα κιλά τους. Έτσι, τρώνε περισσότερα κέικ, μπισκότα, σοκολάτες και γλυκά απ’ όσα όταν ήταν ανύπαντροι, γεγονός που υποδηλώνει ότι οι γυναίκες τους είναι εκείνες που τους παρασύρουν στον κόσμο της ζάχαρης. Επιπλέον, πίνουν και «σημαντικά περισσότερο» κρασί, λένε στην εφημερίδα «Sunday Times» οι επιστήμονες από το Ινστιτούτο Υγείας & Ευεξίας του πανεπιστημίου.



Οι ερευνητές δεν γνωρίζουν πού ακριβώς οφείλονται αυτές οι αλλαγές, αλλά η μελέτη τους παρείχε μερικές ενδείξεις. Μία είναι ότι ο γάμος κάνει τους άντρες να νιώθουν πιο χαλαροί και έτσι να αμελούν την εμφάνισή τους, ενώ μία άλλη είναι πως όταν οι άντρες παντρευτούν μία γυναίκα που ξέρει να μαγειρεύει καλά, καταλήγουν να τρώνε πολύ περισσότερο απ’ ό,τι όταν ήταν «μπακούρια». Ωστόσο η μελέτη έδειξε πως μερικές γυναίκες επίτηδες ταΐζουν πολύ τους άντρες τους, για να τους παχύνουν και να μην τους χάσουν! Πάντως η μελέτη είχε και κάποια καλά νέα για την ανδρική διατροφή, καθώς έδειξε ακόμα πως οι άντρες καταναλώνουν μετά τον γάμο περισσότερα φρούτα, ψωμί ολικής αλέσεως και γιαούρτι.

Η μελέτη αναγνώρισε επίσης σαφείς διαφορές στις διατροφικές συνήθειες των ανδρών από διαφορετικές κοινωνικές τάξεις, με εκείνους που ζουν σε εύπορα νοικοκυριά να τρώνε περισσότερα φρούτα, σαλάτες και ωμά λαχανικά απ’ ό,τι οι φτωχότεροι. Αντίστοιχα, οι εργαζόμενοι είχαν πιο υγιεινή διατροφή σε σύγκριση με τους ανέργους. Πάντως, η αύξηση του σωματικού βάρους μετά τον γάμο δεν αποτελεί «ανδρικό προνόμιο». Πρόσφατη μελέτη στην Αυστραλία έδειξε πως οι γυναίκες βλέπουν τη ζυγαριά να ανεβαίνει κατά 2 κιλά μέσα στο πρώτο εξάμηνο από τον γάμο τους, ενώ άλλες μελέτες έχουν δείξει πως το σωματικό τους βάρος εξακολουθεί να αυξάνεται στην πορεία του χρόνου.

πηγή: tanea.gr

Εικόνες: 4658544.jpg (73.1 Kb)



Woman-Life
 
Sveta

Ημερομηνία: Παρασκευή, 14-09-2018, 14:25 | Δημοσίευμα # 4
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 9
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Quote martzak51 ()
Απο ότι εγώ έχω καταλάβει βλέποντας τριγύρω μου,οι περισσότερες γυναίκες ή άνδρες, δεν ξέρω γι αυτούς,με το να παντρευτούν νομίζουν ότι ο άλλος είναι δεδομένος και σταματούν να φροντίζουν το σώμα τους,το ντύσιμό τους ή ότι άλλο έχει σχέση με τον εαυτό τους.Αποτέλεσμα να παίρνουν κιλά και να γίνονται άλλοι άνθρωποι.....Δυστυχώς έχω πάρα πολλά παραδείγματα......Γι αυτό πρέπει να προσέξουν οι νέες κοπέλες πρώτα-πρώτα για το δικό τους καλό ,γιατί σε ένα όμορφο σώμα θα νιώθουν πολύ χαρούμενες και θα είναι πάντα επιθυμητές...

Συμφωνω απολυτα!
 
EytuxiaPap

Ημερομηνία: Πέμπτη, 31-01-2019, 11:53 | Δημοσίευμα # 5
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 11
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Συμφωνώ!!
 
Eva-D

Ημερομηνία: Τρίτη, 07-11-2023, 01:13 | Δημοσίευμα # 6
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 129
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Η ζάχαρη μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερη εξάρτηση ακόμα και από το αλκοόλ και το τσιγάρο για αυτό και τυχαία δεν την έχουν πει "νόμιμη κοκαινη".
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ » Ο γάμος σκοτώνει... τη σιλουέτα (Ο έρωτας περνάει από το στομάχι, αλλά ο γάμος παραμένει...)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats