Παρασκευή
29-03-2024
00:29
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Η φιλία είναι το καλύτερο γιατρικό - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ » Η φιλία είναι το καλύτερο γιατρικό
Η φιλία είναι το καλύτερο γιατρικό
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13-05-2009, 21:38 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Υπάρχει ένα "φάρμακο" που βοηθά στην καταπολέμηση ασθενειών και της κατάθλιψης, στην ταχύτερη ανάρρωση, συμβάλλει στην επιβράδυνση της γήρανσης... Δεν πρόκειται για νέο επίτευγμα κάποιας φαρμακευτικής εταιρίας, αλλά για τη φιλία, όπως τονίζει δημοσίευμα της "Καθημερινής της Κυριακής".

Σύμφωνα με μελέτες που κράτησαν 10 χρόνια, στην Αυστραλία, τα ηλικιωμένα άτομα που είχαν ευρύ κύκλο φίλων, αντιμετώπιζαν 22% πιθανότητες λιγότερες να πεθάνουν κατά τη διάρκεια της δεκαετούς μελέτης.

Επίσης, πέρυσι ερευνητές του Χάρβαρντ διαπίστωσαν ότι οι ισχυροί κοινωνικοί δεσμοί προάγουν την καλύτερη λειτουργία του εγκεφάλου.

Το 2006 σε μελέτη που πραγματοποιήθηκε σε σχεδόν 3.000 νοσηλεύτριες που έπασχαν από καρκίνο του μαστού, διαπιστώθηκε ότι αυτές που δεν είχαν στενές φίλες είχαν τετραπλάσια πιθανότητα να αποβιώσουν λόγω της ασθένειας. Η ύπαρξη συζύγου δε σχετίστηκε με την επιβίωση...

Ακόμα, το δημοσίευμα της "Καθημερινής της Κυριακής" τονίζει ότι άτομα με ισχυρούς φιλικούς δεσμούς έχουν μικρότερη πιθανότητα να ασθενήσουν από κρυολογήματα, πιθανότατα επειδή έχουν χαμηλότερα επίπεδα στρες.

skai.gr


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 27-02-2013, 23:55 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Συμφωνω απόλυτα με την κεντρική ιδέα του θέματος :Οι φίλοι είναι το καλύτερο γιατρικό..!!!!
Και όσο περνούν τα χρόνια φίλες μου το καταλαβαίνουμε περισσότερο...Είμαι ευτυχισμένη γιατί έχω πολύ καλές φιλίες.Φιλίες που διατηρούνται για πάρα πολλά χρόνια.Φιλίες που εκανα στα πρώτα χρόνια του δημοτικού και φιλίες που έκανα όταν ηλθα στην Θεσσαλονίκη πριν 40 χρόνια...
Τι θα λεγατε να το αναπτύξουμε το θέμα; wink
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 02-03-2013, 00:09 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Και πώς να μην γιατρευτείς όταν έχεις πραγματικούς φίλους να σε στηρίξουν. Και μόνο που ξέρεις ότι έχεις κάποιον άνθρωπο που θα σε υποστηρίξει σου δίνει δύναμη.

Μαρία μου, θαυμάζω την σχέση που έχεις με τις φίλες σου. Απ' ότι είπες, συνεχίζετε να μαζεύεστε τις Πέμπτες, κοριτσοπαρέα biggrin


Woman-Life
 
Eva-D

Ημερομηνία: Παρασκευή, 15-03-2013, 15:19 | Δημοσίευμα # 4
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 129
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Οι αληθινές φίλες (και φίλοι) είναι θησαυρός! Καμιά φορά ίσως να χρειαστούν αρκετά χρόνια για να τους ανακαλύψεις και αυτό ίσως να σε κάνει να τους αγαπήσεις ακόμη περισσότερο!
 
MarialenaXa

Ημερομηνία: Τρίτη, 14-08-2018, 00:09 | Δημοσίευμα # 5
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 4
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Το καλο(η και κακο καμια φορα) ειναι οτι με τα χρονια γινεται πολυ γερο ξεκαθαρισμα..Ιδιως οταν ερχεται η οικογενεια εκει μενουν πραγματικα λιγοι..Και εγω εμ τις δυο κολλητες μου εχουμε αχωριστη σχεση....Ευτυχως βεβαια και ο συζυγος δεν δημιουργει θεμα....Βγαινουμε το λίγοτερο μια φορα στις 2 βδομαδες μεχρι και ταξιδι εχουμε παει ολοι μαζι στην Ρωμη με την WorldVentures.Περασαμε φασεις που απομακρυνθηκαμε,οταν ας πουμε τα μωρα μας ηταν πολυ μικρα,αυτο ομως εγινε κυριως λογω σεβασμου στον χρονου που χρειαζοταν η αλλη.Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις αυτες!
 
Sveta

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-08-2018, 08:41 | Δημοσίευμα # 6
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 9
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Σίγουρα η φιλία, το γέλιο, η χαρά, η ψυχική υγεία είναι σημαντικά για την υγεία του σώματος. Το θέμα είναι πως καμιά φορά αφήνουμε την καθημερινότητα να μας πάρει από κάτω.
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ » Η φιλία είναι το καλύτερο γιατρικό
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats