Παρασκευή
29-03-2024
00:21
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Η ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » WOMAN - LIFE » ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ » Η ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ (ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ)
Η ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
bladerunner

Ημερομηνία: Κυριακή, 06-06-2010, 10:44 | Δημοσίευμα # 1
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Ο άνθρωπος είναι ικανός για τα μεγαλύτερα επιτεύγματα!Όμως είναι ικανός και για τις χειρότερες εγληματικές πράξεις.Μόνο που ποτέ δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του γιατί είναι τόσο μεγάλες οι καταστροφές που προκαλεί αν και γίνονται μακροπρόθεσμα.Αλλά μέχρι την τελευταία στιγμή πιστεύει πως θα τα καταφέρει με προχειρότητες να αλλάξει κάτι.Λυπάμαι αλλά έτσι δεν αλλάζει κάτι.Θα πρέπει ο καθένας να πάψει να σκέφτεται για τον εαυτό του ξεχωριστά.Θα σας πρότεινα να δείτε την ταινία "μια άβολη αλήθεια" που στηρίζεται στην προσπάθεια του Αλ Γκορ να κάνει μια αλλαγή.Ήταν ένας και μόνος.Όμως δεν το έβαλε κάτω.Υποστήριξε με θέρμη αυτά που ανακάλυψε και έκανε το βήμα να τα δείξει σε όλο τον κόσμο και να τους προβληματίσει με την στυγνή αλήθεια:εμείς οι άνθρωποι σκοτώνουμε τον πλανήτη.Αλλά είμαστε τόσο εγωιστές που δεν το παραδεχόμαστε.Τα αποδίδουμε όλα σε θεομηνίες.Έτσι είναι?Δεν νομίζω.Ο θεός δεν μας έδωσε άναν τόπο κατοικίας και είπε σκοτώσστε τον.Ο πλανήτης πεθαίνει..Κι εμείς απλά αδιαφορούμε γιατί δεν θέλουμε να χάσουμε την πολυτέλεια και τις ανέσεις μας.Και δεν υπάρχει δικαιολογία ως οικονομική κρίση.Αυτή υπάρχει εδώ και 50 χρόνια κοντά,απλά τώρα δεν μπορούν να την καλύψουν πια.

bladerunner
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 06-06-2010, 22:30 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Συνφωνώ απόλυτα. Ο άνθρωπος και μόνο αυτός είναι αίτιος για την καταστροφή του περιβάλλοντος.Τώρα τρέχουν και δεν προλαβαίνουν.΄΄Η, Μήπως και σ'αυτόν τον τομέα μας κοροϊδεύουν ότι τάχα μου προσπαθούν να διασώσουν κάτι; Μας έχουν μπερδέψει τόσο πολύ....
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 07-06-2010, 10:24 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Συμφωνώ μαζί σας κορίτσια. Ο άνθρωπος φταίει για την καταστροφή του πλανήτη. Βασικά όλοι μας κι από λίγο.
Μερικοί βέβαια φέρουν μεγαλύτεροι ευθύνη, μερικοί λιγότεροι.
Ειδικά το γεγονός που καίνε τα δάση για να χτίσουν εξοχικά... αυτό πραγματικά με τρελαίνει.
Ή που σκοτώνουν τα ζώα για μια "glamourous" τσάντα. Έλεος!

Το κακό ξεκινά από μικρά βηματάκια. Έχω δει άπειρες φορές τα παιδάκια να πετάνε κάτω διάφορα χαρτιά και σακουλάκια και οι μητέρες τους να μην λένε τίποτα. Ντροπή! Το παιδί είναι μικρό, δεν καταλαβαίνει. Εσύ όμως, που είσαι μάνα / πατέρας, είσαι μεγάλος άνθρωπος και υποτίθεται πως κατανοείς τις κακές επιπτώσεις της καταστροφής του πλανήτη, γιατί δε δείχνεις στο παιδί σου που βρίσκεται ο κάδος; Μέχρι να μεγαλώσει το παιδάκι, πόσα άλλα σκουπίδια θα πετάξει κάτω αν δεν τον μάθεις ότι κάνει κακό πρώτα απ' όλα στον εαυτό του;

Ο πλανήτης είναι το σπίτι μας.. το μοναδικό μας σπίτι.. και όπως θέλουμε να έχουμε καθαρό το διαμέρισμά μας, έτσι πρέπει να έχουμε καθαρό και τον πλανήτη.. χωρίς να υπολογίζουμε το τι λένε οι από πάνω.. αυτοί απλώς μιλάνε μιλάνε μιλάνε και υπόσχονται.. αν δεν κάνουμε κάτι εμείς οι "θνητοί" κανένας δε θα κάνει τίποτα.. δυστυχώς!


Woman-Life
 
bladerunner

Ημερομηνία: Δευτέρα, 07-06-2010, 10:57 | Δημοσίευμα # 4
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Χαίρομαι που συμφωνείτε μαζί μου ότι ο ανθρωπος φταίει.Και θα ήθελα να απαντήσω στην "πατουσούλα"(μου αρέσει η εικονα που έχεις βάλει,άχετο).Δεν μας μπερδεύουν.Το κάνανε πριν πόσα χρόνια που ξεκίνησε να "μαρένεται" ο πλανήτης.Απλά επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά,κι εμείς δεν ενημερωνόμασταν σωστά,δεν δίναμε σημασία.Τώρα πλέον,και ο παραμικρός ρύπος μας φτάνει ένα βήμα πιο κοντά στην καταστροφή.Προσπαθούν να μας καθησυχάσουν γιατί αν ο κόσμος καταλάβει το τί πραγματικά θα γίνει και πόσο κοντά είναι,θα υπάρξουν εξεγέρσεις κ πανικός.Δεν νομίζω ότι οι κρατικοί ηγέτες να ενδιαφέρονται.Τουλάχιστον οι πράξεις τους αυτό υποδηλώνουν.Απλά θέλουν να καλύψουν τις καταστάσεις που δεν μπορούν πλέον να χειριστούν.

bladerunner
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 07-06-2010, 19:05 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το μπέρδεμα αναφέρεται στήν υποκρισία των εκάστοτε κυβερνόντων, τάχα μου,και ενδιαφερόντων.Μια Κρητική παροιμία,λέει,ήλθε το βούι(βόδι) από το νερό και εν προκειμένω σημαίνει ότι ο λαός έχει πλέον ξυπνήσει και δεν μασάει....Σιγά-σιγά κατέστρεψαν τα πάντα,τα όνειρά μας,τις ελπίδες μας,τον κόσμο μας,τόν πλανήτη ολόκληρο sad
 
bladerunner

Ημερομηνία: Τρίτη, 08-06-2010, 07:34 | Δημοσίευμα # 6
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
καλό μου "πατουσάκι",έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις.Χθες είχα μια συζήτηση με άτομα στην ηλικία των 59ετών και μιλάμε τώρα για άτομα που δουλεύουν χρόνια σε φορτηγά σαν οδηγοί.Και είχαμε αυτή τη συζήτηση περί λαού και κυβέρνησης.Η μοναδική κουβέντα που είπα είναι πως για το χάος που επικρατεί,φταίμε εμείς οι ίδιοι.Όταν ρωτήθηκα τί εννοώ,γύρισα και είπα το εξής:όταν έρχεται π.χ. ένας υπουργός σε εσένα που είσαι μεροκαματιάρης και παλεύεις κάθε μέρα,σου τάζει μια κάποια σιγουριά σε επαγγελματικό τομέα αρκεί να τον ψηφίσεις κι εσύ το κάνεις,τότε δεν φταίει το κράτος.Εμείς φταίμε που βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας.Είναι ντροπή σε δύσκολους καιρούς να σκεφτόμαστε ο καθένας τον έαυτούλη μας.Αν το κάναμε πριν 50 χρόνια που ξεκίνησε η όλη ιστορία,το να σκεφτόμαι σαν ένα,δεν θα γινόταν αυτό.Πιστεύω πωε είναι ντροπή στην χώρα που δημιουργήθηκε η δημοκρατία,να έχουμε καπιταλιστική ολιγαρχία,αν όχι πλέον τυρρανία.Αμφιβάλλω αν ο κόσμος ξέρει τα δικαιώματα του.Εγώ προσωπικά είναι το μοναδικό για το οποίο κατακρίνω τους γονείς μου.Όταν παιζόταν το μάλλον των παιδιών τους(όπως κάνανε και άλλοι γονείς βέβαια),δεν αντιδράσανε.Κι αν πάμε ακόμα παραπίσω,τα διάφορα πολιτεύματα έταξε στον βασανισμένο απο κατοχές κτλ. λαό κι εκείνος,τόσο απελπισμένος και εξαντλημένος που ήταν πιάστηκε απο τα ψεύτικά του λόγια.Εκείνοι οι "μορφωμένοι" άνθρωποι τους έκαναν μια άβουλη μάζα και μετέτρεψαν σε πρόβατα.Κι εμείς πλέον είμαστε οι γενιά που θα τα "πληρώσει" όλα.Είμαι 26 χρονών και δεν πιστεύω πως θα καταφέρω να καταξιωθώ στην επαγγελματική μου αγάπη,στην προσωπική μου ζωή κι αν μιλήσουμε για την σύνταξη(που είναι το φλέγον θέμα),η γενιά μου δεν την βλέπει ούτε με κυάλια(κι ούτε πρόκειται να την δει).Οπότε γιατί να χαίρομαι που είμαι Ελληνίδα?Επειδή η ίδια η Ελλάδα με τον αλλοτινό λαμπρό πολιτισμό και την μεγαλοπρεπείς ιστορία που ξεκινάει πριν καν αρχίσει ο χρόνος,έχει καταντήσει μια ζητιάνα που θυσιάζει στο βωμό της απληστίας και τρώει τα παιδιά της?Αυτή την Ελλάδα τους την χαρίζω!!Θα φύγω,θα πάω αλλού!Εδώ δεν υπάρχει μέλλον! angry

bladerunner
 
rika

Ημερομηνία: Τρίτη, 08-06-2010, 12:40 | Δημοσίευμα # 7
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Νομίζω πως όσο πιο μεγάλα είναι τα τεχνολογικά επιτεύγματα των ανθρώπων, τόσο πιο καταστροφικές οι συνέπειες αυτών στον πλανίτη μας και στην υγεία μας .
 
bladerunner

Ημερομηνία: Πέμπτη, 10-06-2010, 13:03 | Δημοσίευμα # 8
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
rika,πόσο μεγάλη αλήθεια έγραψες να ήξερες...Μια διόρθωση μόνο.Όσο πιο μεγάλα τεχνολογικά επιτεύγματα επιτυγχάνει ο άνθρωπος τόσο πιο πολύ μεγαλώνει η απληστία του και ο εγωισμός του.Και θέλει κι άλλα,πιο πολλά και δεν λογαριάζει τίποτα.Ούτε καν τον πλανήτη που τον εφοδιάζει με τα απαραίτητα για να ζει.Γίνεται απο μόνος του ένας Θεός και νομίζει ότι μπορεί να ισοπεδώσει τα πάντα στο όνομα του χρήματος.Δεν θα έχω απορία αν ο άνθρωπος ανα κυρηχθεί η πιο απαίσια παρουσία εν ζωή πάνω στη γη..

bladerunner
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 11-06-2010, 11:33 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σωσταααά.Όπως λέει καί η παροιμία με τα ίδια μας τα χέρια βγάλαμε τα μάτια μας.Τώρα να το αποτέλεσμα.Διαμαρτυρία;Πού;Στόν Εαυτό μας;
Έλα μου ντέ πού δέν μας αφήνει και το εγώ μας να παραδεχτούμε ότι για όλα, μα για όλα φταίμε έμεις...Πανταχόθεν...Τώρα...
 
rika

Ημερομηνία: Παρασκευή, 11-06-2010, 15:23 | Δημοσίευμα # 10
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Quote (bladerunner)
Όσο πιο μεγάλα τεχνολογικά επιτεύγματα επιτυγχάνει ο άνθρωπος τόσο πιο πολύ μεγαλώνει η απληστία του και ο εγωισμός του.

Συμφωνώ ... δυστυχώς.

Quote (bladerunner)
Δεν θα έχω απορία αν ο άνθρωπος ανα κυρηχθεί η πιο απαίσια παρουσία εν ζωή πάνω στη γη.

Είμαι σίγουρη πως δεν υπάρχει άλλο το ίδιο απαίσιο/ εγωιστικό/ άπληστο/ βρωμιάρικο/ άκαρδο κλπκλπκλπ πλάσμα σαν τον άνθρωπο.

Quote (martzak51)
Όπως λέει καί η παροιμία με τα ίδια μας τα χέρια βγάλαμε τα μάτια μας.

Σωστότατο!
 
bladerunner

Ημερομηνία: Σάββατο, 12-06-2010, 11:31 | Δημοσίευμα # 11
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
χαίρομαι που δεν το βλέπω μόνο εγώ έτσι τελικά smile

bladerunner
 
ΦΟΡΟΥΜ » WOMAN - LIFE » ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ » Η ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ (ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats