Πέμπτη
18-04-2024
23:07
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Δικτυακό μάρκετινγκ. Αξίζει? - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΚΑΡΙΕΡΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ » Δικτυακό μάρκετινγκ. Αξίζει?
Δικτυακό μάρκετινγκ. Αξίζει?
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-08-2010, 14:58 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Στις μέρες μας υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες και άνθρωποι που ασχολούνται με δικτυακό μάρκετινγκ.
Εσείς γνωρίζετε τι είναι αυτό? Πώς λειτουργεί?
Έχετε ποτέ ασχοληθεί ή απλώς δοκιμάσει να δουλέψετε σε κάποια τέτοια εταιρεία?
Ποια είναι η γνώμη σας? Είναι εφικτό να κερδίζεις αρκετά χρήματα σε μια τέτοια εργασία?


Woman-Life
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 04-09-2010, 23:53 | Δημοσίευμα # 2
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Νομίζω πως υπάρχουν άξιες εταιρείες και εταιρείες που απλώς σε εκμεταλλεύονται.

Γνωρίζω προσωπικά άτομα που δουλεύουν σε μια συγκεκριμένη εταιρεία και κερδίζουν αρκετά. Ξέρω όμως και μια γυναίκα που ξόδεψε αμέτρητα χρήματα σε μια άλλη εταιρεία και τελικά δεν κατάφερε τίποτα.

Το βασικό είναι να μπορείς να καταλάβεις ποια από αυτές τις εταιρείες μπορεί να σου προσφέρει κάτι και ποια όχι.

Σκέφτομαι τώρα να γραφτώ σε μια εταιρεία για να έχω ένα έξτρα εισόδημα. Ίσως και να μην είναι μεγάλο, τουλάχιστον στην αρχή, αλλά στην εποχή μας πρέπει να τα δοκιμάζεις όλα. Άσε που και 1 ευρώ έχει την αξία του σήμερον ημέρα.

Α κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Είναι να συνεργάζεσαι με σωστούς ανθρώπους, πάνω στους οποίους μπορείς να βασιστείς. Αυτό μετράει πολύ σε τέτοιου είδους εργασίες.

 
SONYA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 10-01-2011, 21:52 | Δημοσίευμα # 3
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 21
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ , ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΜΙΔΑ...ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ..

Εδώ είναι οι έξι ερωτήσεις που πρέπει να υποβάλετε στον εαυτό σας ώστε να μπορέσετε να λάβετε σωστές αποφάσεις για την επένδυση του χρόνου και των χρημάτων σας. Και μη ξεχνάτε ότι το MLM είναι μια μακροχρόνια διαδικασία και αν κάποιος σας πεί ότι από τον 1ο μήνα θα κερδίσετε €10000 τότε τρέξτε μακρια διότι μάλλον πρόκειται για πυραμίδες που καμμία σχεση δεν έχουν με αυτό που συζητάμε.

1. Πόσο καιρό υπάρχει η επιχείρηση;
Εάν βρίσκονται για αρκετά χρόνια στην αγορά, θα έχουν συνεργάτες που ήδη προετοίμασαν το έδαφος. Ζητήστε να μάθετε. Και εάν δεν σας απαντήσουν, ψάξτε βαθύτερα το γιατί. Εάν αυτή είναι μια επιχείρηση που μόλις ξεκινά, ψάξτε για σημάδια οικονομικής σταθερότητας. Έχουν αρκετά κεφάλαια ώστε να ανταποκριθούνστις υποσχέσεις που δίνουν;

2. Ποιοι είναι οι άνθρωποι πίσω από την επιχείρηση;
Έχουν την αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία που χρειάζεται; Είχαν άλλες επιτυχίες πριν από αυτήν την επιχείρηση που σας βεβαιώνουν ότι γνωρίζουν τι χρειάζεται για να πετύχει; Έχουν ένα επιτυχές υπόβαθρο δικτυακού μάρκετινγκ; Αν όχι, υπάρχει ένα μέλος ή μια συμβουλευτική οργάνωση που τους καθοδηγεί;

3. Σας ενδιαφέρουν προσωπικά τα προϊόντα ή οι υπηρεσίες της επιχείρησης;
Συνήθως δεν θα τα καταφέρετε καλά σε μια επιχείρηση όταν δεν μπορείτε μπορείτε να συνδεθείτε προσωπικά με τα προϊόντα της. Θα αγοράζατε αυτό το προϊόν οι ίδιοι; Θα το συστήνατε στους φίλους ακόμα κι αν δεν πληρωνόσασταν για να το κάνετε; Έχετε δοκιμάσει το προϊόν;

4. Ποιος τύπος εκπαίδευσης προσφέρεται στην αρχή;
Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι που δεν ξέρετε, έτσι σιγουρεύεστε έχετε πρόσβαση σε εισαγωγική και συνεχόμενη εκπαίδευση

5. Προσφέρει η επιχείρηση χρήσιμα εργαλεία υποστήριξης;

Παρέχουν ένα δοκιμασμένο στο χρόνο και αποτελεσματικό σύστημα μάρκετινγκ και πωλήσεων, καθώς επίσης και τα εργαλεία για να σας βοηθήσουν; Οι κασέτες και βιντεοκασέτες εκπαίδευσης, τα τυπωμένα εγχειρίδια, οι κατάλογοι των προϊόντων και ένας ισχυρός ιστοχώρος με on-line κατάστημα πωλήσεων θεωρούνται τυποποιημένη υποστήριξη πωλήσεων. Επίσης, με τι εγγύηση έρχονται τα προϊόντα σας;
Οι πελάτες σας θα βρεθούν έξω από την πόρτα σας αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή η επιχείρηση θα σταθεί πίσω από το προϊόν... και πίσω από σας;

6. Πώς κερδίζετε χρήματα;
Εάν αγοράζετε τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες σε χονδρική τιμή και τα πουλάτε σε λιανική (με το κέρδος σας), η επιχείρηση πρέπει να έχει ένα ορισμένο ποσοστό κέρδους. Είναι αρκετά υψηλό ώστε να επιστρέψει γρήγορα την επένδυση σας; Είναι το πλάνο αμοιβών ευκολονόητο; Ανακαλύψτε εάν τα ποσοστά κέρδους πληρώνονται στις τιμές λιανικής, χονδρικής, ή σε ένα ποσό που επιλέγεται από την επιχείρηση, βάση της αποδοτικότητας των προϊόντων. Μην κρίνετε την ευκαιρία απλώς από τα φυλλάδια προώθησης. Υποβάλετε ερωτήσεις και σιγουρευτείτε ότι καταλαβαίνετε πότε θα λάβετε τα κέρδη σας. Επίσης, ζητήστε από κάποιον που εμπιστεύεστε και έχει εμπειρία στο δικτυακό μάρκετινγκ να αξιολογήσει πώς τα χρήματα θα ρεύσουν.

Η επιχείρηση πρέπει να έχει μια λεπτομερή εξήγηση του σχεδίου της για να βοηθήσει τους αρχάριους στην εργασία τους. Τα καλά σχέδια αμοιβών μπορεί να είναι σύνθετα. Μην τρομάζετε από αυτό. Απλώς προσπαθήστε, με την ησυχία σας, να κατανοήσετε την απόδοση που μπορεί να φέρει η επένδυσή σας. Μην παίρνετε εσπευσμένες αποφάσεις σχετικά με την επιλογή της επιχείρησης δικτυακού μάρκετινγκ που θα χτίσετε.

Ο χρόνος σας είναι η ζωή σας. Σπαταλώντας το χρόνο σας, σπαταλάτε τη ζωή σας. Η λήψη των καλών αποφάσεων σημαίνει αξιολόγηση των γεγονότων. Η προσπάθεια αξίζει τον κόπο, σας εξοικονομεί χρόνο και χρήματα με την εξάλειψη των κακών επιλογών και την εύρεση των νικητών.


Τελευταία επεξεργασία από SONYA - Δευτέρα, 10-01-2011, 21:54
 
ΥΠΕΡΗΛΙΞ

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 22:45 | Δημοσίευμα # 4
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 9
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Καλησπέρα. Κι εγώ πιστεύω ότι μπορείς να βγάλεις χρήματα αν ασχοληθείς με μια σοβαρή κι οργανωμένη εταιρεία. Στην εταιρεία που βρίσκομαι εγώ, πολύ λίγο χρόνο πρέπει να πω, έχω δει πολλά και πιστεύω ότι μπορεί να με βοηθήσει να αναπτυχθώ. Κι είναι ένας τομέας που δεν χάνεται ποτέ. Περισσότερα βέβαια θα μπορέσω να σας πω, ελπίζω, σύντομα από προσωπική μου πείρα.
 
rika

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 23:23 | Δημοσίευμα # 5
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ναι, δοκίμασε ΥΠΕΡΗΛΙΞ, και μετά πας μας τη γνώμη σου και τις εμπειρίες σου.
Δεν είναι κακό να δοκιμάζεις, να βλέπεις, να μαθαίνεις ειδικά αν έχεις καλούς συνεργάτες που σε συμβουλεύουν και σε υποστηρίζουν. Και φυσικά να είναι και το μάρκετινγκ πλαν καλό και κερδοφόρο.
Περιμένω νέα smile
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 02:20 | Δημοσίευμα # 6
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αν δεν εχεις καλούς συνεργάτες ,για να βοηθήσουν τουλάχιστον στην αρχή δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι....Το δοκίμασα και εγώ κάπου ένα χρόνο αλλά μετά..... cool τα παράτησα...Εκείνο που είδα,στην συγκεκριμένη εταιρία είναι πως να κλέψουν παραπλανώντάς σε.... angry
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 10:06 | Δημοσίευμα # 7
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
δεν ξέρω αν κατάλαβα καά περί τίνος πρόκειται cool Εννοείτε πώληση ή μάρκετινγκ?
Για μένα άλλο είναι πώληση και άλλο μάρκετινγκ
για την πωληση πρωταρχικό είναι να αγαπάς το προιον που πουλάς, να έχεις κάποια ταλέντα, αλλά και μια καλή εκπαίδευση απο την εταιρεία
Το διαδικτυακό ΄μάρκετινγκ απαιτεί άλλες τεχνικές αλλά και άλλο target group. Στην Αμερική έχει μεγάλη απήχηση αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το αγγλόφωνο κοινό είναι ασύγκριτα μεγάλο σε σχέση με το ελληνόφωνο. Και μόνο affiliate να είσαι έχεις πολλά περιθώρια ακόμα και με το ελάχιστο που δίνουν Φυσικά αναγκαία προϋπόθεση είναι να προσφέρεις από την ιστοσελίδα σου ενδιαφέρουσες υπηρεσίες
Σίγουρα θα ήταν μια καλή διέξοδος για άτομα που δεν μπορούν να βγούν έξω στην αγορά εργασίας, αλλά χειρίζονται τα σύγχρονα μέσα
 
SONYA

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 20:40 | Δημοσίευμα # 8
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 21
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ποτέ δεν σταματώ να εκπλήσσομαι από τις εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες στο θέμα του δικτυακού marketing, τόσο στον φιλικό μου κύκλο όσο και στο επαγγελματικό μου περιβάλλον. Μερικοί είναι εξαιρετικά παθιασμένοι μ’ αυτό και μάλιστα υπάρχουν κορυφαίοι συγγραφείς όπως ο Robert Allen, ο Mark Victor Hansen, και ο Robert Kiyosaki, που το κάνουν και το υποστηρίζουν. Ωστόσο, σε πολλούς κύκλους καλύτερα να δηλώσεις ότι είσαι λεπρός παρά να παραδεχτείς ότι είσαι στο δικτυακό μάρκετινγκ.

Σκοπός μου είναι να προσπαθήσω να ρίξω φως σε μια τόσο παρεξηγημένη έννοια όπως είναι το δικτυακό marketing, μια μέθοδος πώλησης προϊόντων και υπηρεσιών, η οποία υπάρχει εδώ και 25 περίπου χρόνια (ή και περισσότερο) και η οποία όμως στην σημερινή εποχή της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης αποκτά μια νέα δυναμική, δίνοντας την ευκαιρία σε πολλούς να ανεξαρτητοποιηθούν από το αποδεδειγμένα πια αποτυχημένο οικονομικό μοντέλο της εποχής μας.

Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε τι είναι το δικτυακό marketing, πρέπει πρώτα να εξηγήσω τι δεν είναι.
Κατ' αρχάς, το δικτυακό μάρκετινγκ δεν είναι ένα σχήμα πυραμίδων.
Οι πυραμίδες είναι σχήματα παρόμοια με τις αλυσίδες επιστολών όπου οι άνθρωποι επενδύουν τα χρήματα τους απλά και μόνο βασισμένοι στην υπόσχεση ότι άλλοι άνθρωποι θα καταβάλουν τα χρήματα που θα επιστρέψουν πίσω σ' αυτούς και τελικά, με κάποιον τρόπο, θα γίνουν πλούσιοι. Μια πυραμίδα είναι αυστηρά ένα παιχνίδι χρημάτων και δεν έχει καμία βάση στο πραγματικό εμπόριο. Κανονικά, δεν υπάρχει κανένα προϊόν, απλά χρήματα που αλλάζουν χέρια. Ο μοναδικός σκοπός τέτοιων συστημάτων είναι να πάρουν λεφτά από τα μέλη τους και να τους αναγκάσουν και αυτοί με τη σειρά τους να εντάξουν νέα κορόιδα, με την ελπίδα ότι θα πάρουν πίσω τα λεφτά που έδωσαν και με το παραπάνω … κάτι που φυσικά δεν μπορεί να γίνει ποτέ αφού κάποτε θα σταματήσουν να μπαίνουν νέα μέλη και άρα, όταν αυτό συμβεί, οι περισσότεροι συμμετέχοντες στο σύστημα, ιδίως αυτοί οι οποίοι ενεγράφησαν τελευταίοι, χάνουν τα χρήματά τους. Σημειώνεται ότι τέτοια συστήματα έχουν χαρακτηρισθεί δια νόμου παράνομα σε πολλές χώρες του κόσμου.

Σε αντίθεση με τα πιο πάνω το δικτυακό marketing (γνωστό και σαν πολυεπίπεδο marketing ή MLM) είναι μια εντελώς νόμιμη μέθοδος πώλησης προϊόντων ή υπηρεσιών διαμέσου διανομέων ή «συνεργατών».

Οι εταιρείες, οι οποίες προωθούν τις πωλήσεις τους μέσω του δικτυακού marketing, σας δίνουν την ευκαιρία, εάν εγγραφείτε ως συνεργάτης, να διακινείτε τα προϊόντα τους και να λαμβάνετε προμήθειες, τόσο από τις δικές σας πωλήσεις, όσο και από τις πωλήσεις νέων συνεργατών, τους οποίους εσείς έχετε συστήσει.

Οι εταιρείες σας πληρώνουν προμήθειες για τις πωλήσεις τις δικές σας, για τις πωλήσεις των συνεργατών, τους οποίους εσείς έχετε εγγράψει (αυτοί οι συνεργάτες αποτελούν το πρώτο επίπεδο), αλλά και για τις πωλήσεις συνεργατών, τους οποίους έχουν εγγράψει οι συνεργάτες του πρώτου επιπέδου σας (οι συνεργάτες αυτοί αποτελούν το δεύτερο επίπεδο σας). Υπάρχουν και εταιρείες οι οποίες πληρώνουν προμήθειες και για περισσότερα επίπεδα (τρίτο, τέταρτο ή και απεριόριστα επίπεδα). Όλοι οι νέοι συνεργάτες, οι οποίοι τοποθετούνται στα επίπεδα κάτω από εσάς αποτελούν την «γραμμή» σας (συνήθως λέγεται downline).
 
kokairon

Ημερομηνία: Παρασκευή, 11-07-2014, 10:39 | Δημοσίευμα # 9
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 1
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
παιδιά ότι έχετε δει ξεχάστε τα, δείτε λίγο αυτό το βίντεο --------
επειδή έχει νόημα από εδώ θα μάθετε αληθεινό μάρκετινγκ και θα βγάζεται λεφτά απο το μηδέν όπως άρχισα και εγώ. Μην χάνεται την ευκαιρία να φεύγει δείτε το βίντεο εξάλου δεν χάνετε τίποτα!!!

(Link Deleted by Admin)


χρήματα από το δυαδύκτιο!!!
 
peraki

Ημερομηνία: Τετάρτη, 01-04-2015, 23:05 | Δημοσίευμα # 10
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 1
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα απλά να απαντήσω στο αν αξίζει. Η γνώμη μου είναι πως αξίζει 100%. Εάν κάποιος έχει παραπάνω φιλοδοξίες από τον βασικό μισθό και δεν έχει το απαιτούμενο κεφάλαιο ώστε να ανοίξει κάτι δικό του, τότε το δικτυακό μάρκετινγκ είναι η καλύτερη επιλογή. Μην πέσετε όμως στην παγίδα να το ξεκινήσετε χωρίς εκπαίδευση. Επίσης καλό θα ήταν να βρείτε και κάποιον να σας καθοδηγήσει στην αρχή. Εάν το κάνετε σωστά και με επιμονή, θα σας αλλάξει τη ζωή.
biggrin
 
Vegasteam

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-04-2015, 00:20 | Δημοσίευμα # 11
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 3
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλησπερα ειμαι 10 χρονια στο δικτυακο ..και ειμαι ευχαριστημενος. αλλα εδω και 1 χρονο ανακαλυψα μια νεα εταιρεια που και καλο πλανο αμοιβων εχει και ποιοτικα προιοντα και το σπυδαιοτερο ειναι νεα στην Ελλαδα αλλα οχι νεα παγκοσμιως.

www.vegasbeauty.gr
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΚΑΡΙΕΡΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ » Δικτυακό μάρκετινγκ. Αξίζει?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats