Πέμπτη
28-03-2024
17:32
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διαβάζετε βιβλία? - Page 6 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Διαβάζετε βιβλία?
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 09-04-2012, 00:04 | Δημοσίευμα # 76
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Απο την περιγραφή της Ράνιας και τα σχόλια σας θα φροντίσω να προμηθευτώ το βιβλίο κορίτσια. biggrin
Μου αρέσουν γενικά οι ιστορίες με αναφορά στην Πόλη και γενικότερα ότι αφορά τα Μικρασιατικά παράλια.
Λίγο πολύ όλοι έχουμε ρίζες απο εκεί και μας συγκινούν αυτές οι ιστορίες.Ο παππούς μου απο τον πατέρα μου ήταν απο την Αλικαρνασσο το σημερινό Μπόντρουμ
και με τον διωγμό πέρασε στην Κω και έπειτα στην Αστυπάλαια όπου γνώρισε και παντρεύτηκε την γιαγιά μου.Δεν τον γνώρισα ποτέ αλλά η γιαγιά μου μας έλεγε πολλές ιστορίες για την ζωή του εκεί.Διαβάζοντας λοιπόν βιβλία με τέτοιο περιεχόμενο άθελά μου κάνω συσχετισμούς με τις ιστορίες της γιαγιάς μου.
Ο πατέρας μου όποτε τον ρωτούν απο που κατάγεται δεν λέει ότι είναι απο την Αστυπάλαια.Πάντα λέει "γεννήθηκα στην Αστυπάλαια αλλα είμαι Μικρασιάτης.
Ο παππούς μου μεγάλωσε τα παιδιά του με το σκεπτικό ότι μια μέρα θα γυρίσουν στην πατρίδα γιατί εκει ανήκαν cool
 
hopula

Ημερομηνία: Κυριακή, 13-05-2012, 23:31 | Δημοσίευμα # 77
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Μου αρέσει το διάβασμα κι έχω διαβάσει αρκετά μυθιστορήματα.Τώρα διαβαζω
το Δράκος στο χιόνι της Καίτης Οικονομου!!


Οσο ζω ελπίζω και όσο ελπίζω ζω!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 14-05-2012, 11:37 | Δημοσίευμα # 78
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Με αυτήν την ελπίδα μας,ότι μια μέρα θα γυρίσουμε πίσω, μας μεγάλωσαν και εμας Βιργινία μου.Ο Πατέρας μου απο τα Βουρλά της Σμύρνης ήλθε στην Ελλάδα σε ηλικία 6 χρόνων. Εζησε 2 διωγμούς και καταλαβαίνεις τι πονο είχε.... sad
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 15-05-2012, 13:36 | Δημοσίευμα # 79
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ο π'ονος του ξεριζωμού είναι αβάσταχτος sad
Ηοpula μου θα ήθελα να μας πείς σε τι αναφέρεται το βιβλίο που διαβάζεις.Πλησιάζουν οι διακοπές και σκέφτομαι να αρχίσω πάλι το διάβασμα book
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 15-05-2012, 22:31 | Δημοσίευμα # 80
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Eτσι είναι Βιργινία μου αβάσταχτος..... sad
Κανένα νέο βιβλίο Κορίτσια;
 
hopula

Ημερομηνία: Κυριακή, 03-06-2012, 22:45 | Δημοσίευμα # 81
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 2
Σεβασμός: 0

Offline
Πέρα ψηλά στα βουνά της Ηπείρου υπάρχει μια αλπική λίμνη που λέγεται Δρακολίμνη γιατί ζει εκεί ένας δράκος, προστάτης του βουνού και όλων των αγαθών πλασμάτων. Λίγο πιο χαμηλά, στο Πάπιγκο, γεννήθηκε κάποτε ένα νόθο παιδί, ο Χρήστος, που είχε στην ψυχή του όλα τα χαρίσματα του δράκου: περηφάνια, δύναμη, ευγένεια, μαχητικότητα.

Ο Χρήστος μεγάλωσε στα Γιάννενα κουβαλώντας στους παιδικούς ώμους του το στίγμα του νόθου. Έβλεπε μόνο από μακριά τον πλούσιο πατέρα του και στα δεκατρία του, όταν πέθανε η μάνα του κι έμεινε ορφανός στους πέντε δρόμους, ξύπνησε μέσα του η ψυχή του δράκου για να μπορέσει να επιβιώσει.

Ο Χρήστος πάλεψε μόνος του στη ζωή αλλά όταν ήρθε η επιτυχία και η καταξίωση, μια άδικη κατηγορία τον σημάδεψε μ' ένα νέο ατιμωτικό στίγμα. Απογοητευμένος από τους ανθρώπους, αποσύρθηκε στο Πάπιγκο να γλείψει τις πληγές του. Κι εκεί, στο άντρο του, εμφανίστηκε μια άγνωστη γυναίκα μες στη χιονοθύελλα κι έκλεψε την καρδιά του δράκου!!!!!


Οσο ζω ελπίζω και όσο ελπίζω ζω!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 04-06-2012, 23:09 | Δημοσίευμα # 82
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πολύ ωραία η περιγραφή σου hopula.Θα το έχω κατα νου.Πρός το παρόν διαβάζω το :Αμαρτωλέ μου άγγελε της Ντόρας Γιαννακοπούλου.
Επεται το :Η γυναίκα που πέθανε δύο φορές,του Μάνου Ελευθερίου.
book bye
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 08-06-2012, 21:14 | Δημοσίευμα # 83
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Καλησπερα κορίτσια biggrin
Προσθετω και τα 3 βιβλια στη λιστα των θερινών αναγνωσμάτων Τελευταία αγόρασα ενα βιβλίο της Λένας Μαντά Θεανώ η λύκαινα της πόλης Ακουσα ότι ειναι πολύ ωραίο Αλλά αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατο να διαβάσω ΄κάτι μεγάλο
Πρόσφατα διάβασα το κλασικό "Ο γέρος και η θάλασσα" του Χέμινγουαίη καθώς και "το ποτάμι είναι πλατύ" τουΠατ Κονρόι, το οποίο έχει γυριστει και σε ταινία με τίτλο Κόνρακ με πρωταγωνιστή τον Γιον Βόιτ
Η ιστορία διαδραματίζεται σε ένα απομονομένο ψαράδικο νησί(Γιάμακρο ) απέναντι από τη Ν. Καρολίνα, αφορά τη ζωή ενός νέου δασκάλου που έδωσε όλον τον εαυτό του προκειμένου να προσφέρει νέους ορίζοντες γνώσης στα καταδικασμένα από την απομόνωση αυτά έγχρωμα παιδιά


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Παρασκευή, 08-06-2012, 21:15
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 08-06-2012, 23:42 | Δημοσίευμα # 84
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εγώ έχω ακούσει ότι το βιβλίο: η λύκαινα της πόλης είναι καταπληκτικό.Απο την περίληψη του βιβλίου:το ποτάμι είναι πλατύ καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ωραίο...Αυτήν την εβδομάδα θα αρχίσει η έκθεση βιβλίου στην Θεσσαλονίκη ,εφέτος είναι πολύ κοντα στο σπίτι μου και έτσι θα έχω την ευκαιρία και την χαρά να πηγαίνω καθημερινα και έτσι θα προμηθευτώ αρκετά.Θα αρχίσω με αυτά που συστήνετε κορίτσια.Τελικά το διάβασμα είναι η καλύτερη διασκέδαση. happy
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 09-06-2012, 15:22 | Δημοσίευμα # 85
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Κι εμενα μου αρεσει να χαζολογώ στις εκθέσεις βιβλίων, ακόμα κι αν δεν αγοράζω Ολα τα βιβλία εκτεθειμένα, μπορείς να τα ξεφυλλίσεις να πάρεις μια ιδέα ..
Οντως το διάβασμα σου ανοίγει νέους κόσμους και σου δίνει μια νέα εμπειρία που μπορεί να μην πηγάζει από εσένα αλλά σε βοξθάει να δεις μια νέα οπτική ακόμα και σε πράγματα και καταστάσεις που ίσως ποτέ δεν θα μπορέσεις να ζήσεις. Σε αντιπαράθεση με τις ταινίες είναι ότι αφήνει τη φαντασία σου να αναπτυχθεί και δεν σου δίνει τίποτα έτοιμο Σας έχει συμβεί να διαβάσετε πρώτα ένα μυθιστόρημα και στη συν'εχεια 'οταν δείτε την ταινία να μην ενθουσιαστείτε τόσο;
Σχετικά με το τελευταίο το Οσα παίρνει ο άνεμος, κλασικό μυθιστόρημα με είχε ενθουσιάσει και στις 2 εκδοχές, επίσης το Ονομα του ρόδου του Εκο, το Νησί μου αρεσε πιο πολύ σαν βιβλίο παρά σαν σηριαλ, ενώ ήταν καλογυρισμενο συχνά σερνόταν επαναληπτικά
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 09-06-2012, 23:13 | Δημοσίευμα # 86
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και τα τρία αυτά βιβλία μου άρεσαν πάρα πολύ ...και το όσα παίρνει ο άνεμος το έχω διαβάσει 3 φορές ,άλλες τόσες το εχω δεί ταινία αλλά πάντα είναι σαν να το διαβάζω από την αρχή....Ελπίζω αύριο να κάνω την βόλτα μου στην έκθεση γιατί σήμερα βαρέθηκα να πάω.... wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13-06-2012, 01:24 | Δημοσίευμα # 87
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Τωρα ξεκίνησα να διαβάζω την τριλογια του Διονυσίου Ρωμα Σοπρακομιτος- ρεμπελιο των ποπολαρων και θρηνος της Κάντιας (πολλοι τόμοι- να δουμε πόσο θα μου παρει!!)
Ξεκινησα από το πρώτο οπως ειναι φυσικό!!! Ο "Σοπρακομιτος" (2 τόμοι) είναι απολαυστικό και ως προς την επτανησιακή διάλεκτο αλλά και διανθισμενη με τα ιστορικά στοιχεία
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 16-06-2012, 22:24 | Δημοσίευμα # 88
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα μια φίλη μου ,μου δάνεισε το βιβλίο: Η γυναίκα που ήξερε μόνο να αγαπάει ,της Μαρίας Τσιρίτα. Δεν έχω βιαβάσει άλλα βιβλία της και ούτε καν την είχα ακούσει ξανά....Θα το διαβάσω και θα σας πώ.......
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 20-06-2012, 11:22 | Δημοσίευμα # 89
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
δεν το εχω ακούσει Παντως είναι παρήγορο που πολλές γυναικες γράφουν Είναι μια πολύ ωραία εκτόνωση και δημιουργία
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 21-06-2012, 17:41 | Δημοσίευμα # 90
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πρώτη φορά διάβασα βιβλίο της Μαρίας Τσιρίτα...Εχει γράψει αρκετά και επιτυχημένα όπως μου είπαν. Πάντως το ''Η Γυναίκα που ήξερε μόνο να αγαπάει''μου άρεσε..Ναι Ράνια μου ευχάριστο είναι που γράφουν πολλές γυναίκες.
Χθες το βραδάκι είχα πάει στην παρουσίαση του νέου βιβλίου της Σοφίας Βόϊκου ''Πικρό γλυκό λεμόνι''
Προλόγησε ο κ.Πολυράκης με πάρα πολύ καλή κριτική. Θα το διαβάσω και θα σας πώ.Χάρηκα πολύ πάντως γιατί είχε παρα πολύ κόσμο παρά την ανυπόφορη ζέστη. Ακόμα χάρηκα γιατί είναι κόρη μιας γνωστής μου κυρίας,γειτονοπούλα δηλαδή.Δεν την γνώριζα την κοπέλα. Αν δεν κάνω λάθος είναι το 4ο βιβλίο της .Πολύ καλές κριτικές άκουσα και για τα προηγούμενα βιβλία της....
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats