Πέμπτη
28-03-2024
18:08
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ιδέες για δώρα - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Ιδέες για δώρα
Ιδέες για δώρα
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 02-12-2010, 23:29 | Δημοσίευμα # 16
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ξεχάσαμε ακόμα κάτι κορίτσια,σχετικά με τα δώρα.Ενα εισιτήριο για μία καλή παράσταση θεάτρου,ή και τα εισιτήρια για κάποιο ταξίδι ,ανάλογα με τα οικονομικά βέβαια,θα έδιναν και στούς δύο γονείς μας,όσοι έχουν την τύχη να τους έχουν, πάρα πολύ μεγάλη χαρά.......και συνεχίζουμε για ίδέες κορίτσια
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 05-12-2010, 18:53 | Δημοσίευμα # 17
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Λέτε κορίτσια λόγω καλοκαιρίας να μπερδευτεί ο Άγιος Βασίλης και να μήν έλθει; surprised
 
rika

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-12-2010, 21:01 | Δημοσίευμα # 18
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Quote (martzak51)
Λέτε κορίτσια λόγω καλοκαιρίας να μπερδευτεί ο Άγιος Βασίλης και να μήν έλθει;

Όοοοοχι!!! Μη μου λέτε τέτοια! Τζάμπα δηλαδή του έστειλα γράμμα με τη λίστα των δώρων που θέλω? cry

 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 11:41 | Δημοσίευμα # 19
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Αυτός ο διάλογος στοίχειωσε από πέρυσι cry
και βέβαια κάθε πέρυσι και καλύτερα και εφέτος τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα. Ομως ένα δώρο πάντα χρειάζεται και δεν μετριέται με το κόστος του αλλά με την αγάπη εκείνου που το προσφέρει.
Ας προσπαθήσουμε να δωρίσουμε κάτι έστω και απλό που να μπαίνει στις προτιμήσεις του προσώπου που το δωρίζουμε. Κάτι στο οποίο θα προσθέσουμε την έγνοια μας. Πχ αν είναι συλλέκτης ας ψάξουμε να βρούμε κάτι που μπορεί να μην κοστίζει πολύ αλλά να απαιτεί κάποιο χρόνο από εμάς να το αναζητήσουμε
Η κάτι από τα χέρια μας που να αντιπροσωπεύει όμως όχι τα δικά μας γούστα αλλά τα δικά του
Ας μη χαρίσουμε στις κόρες μας πχ πλεκτά πετσετάκια αν δεν τους αρέσουν, μόνο και μόνο γιατί στην εποχή μας τους έδιναν μεγάλη αξία (και με το δίκιο τους!!, αλλα δεν μπορούμε να επιβάλουμε το δικό μας γούστο στο σπίτι του παιδιού μας)
επειδή ασχολούμαι με διάφορες καλλιτεχνικές κατασκευές, δε χαρίζω στα παιδιά μου παρά μόνο αν μου ζητήσουν κάτι
Δεν ξέρω πώς το βλέπετε εσείς! happy
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 24-11-2011, 19:42 | Δημοσίευμα # 20
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μπορεί το θέμα να έχει παγώσει, αλλά αυτόν τον καιρό και πάλι γίνεται επίκαιρο μιας και πλησιάζουν οι γιορτές.

Quote (Ρανια)
Ας μη χαρίσουμε στις κόρες μας πχ πλεκτά πετσετάκια αν δεν τους αρέσουν, μόνο και μόνο γιατί στην εποχή μας τους έδιναν μεγάλη αξία

Πόσο δίκαιο έχεις! Στην εποχή μας πολλά σπίτια είναι διακοσμημένα με τέτοιο τρόπο που, όσο όμορφα κι αν είναι τα χειροποίητα πετσετάκια, απλά δεν ταιριάζουν στον χώρο.

Quote (Ρανια)
Ομως ένα δώρο πάντα χρειάζεται και δεν μετριέται με το κόστος του αλλά με την αγάπη εκείνου που το προσφέρει.

Εδώ θα συμφωνήσω γιατί κι εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω. Ωστόσο είναι μερικοί άνθρωποι (και γνωρίζω κάποιους) που δεν τους νοιάζει η κίνηση αλλά η αξία του δώρου. Κι αυτό πραγματικά με στεναχωρεί γιατί είναι άτομα με τα οποία αναγκάζομαι να επικοινωνώ και συνεπώς να παίρνω δώρα.
Είναι όμως και κάποιοι στους οποίους ακόμα και κάτι μικρό να χαρίσεις χαίρονται πραγματικά και βλέπω μια λάμψη στα μάτια τους, όχι για το δωράκι, αλλά επειδή τον σκέφτηκες αυτόν τον άνθρωπο. smile


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 10:52 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
μια και πλησιάζουν οι γιορτές, αλλά έχουμε ακόμα μπροστά μας αρκετές μέρες, ας μην ξεχάσουμε εκτός από τα στενά συγγενικά μας πρόσωπα κάποιους άλλους που μπορεί να έχουν ανάγκη από ένα ζεστό πιάτο. Ας περιορίσουμε κάτι μικρό από εμάς κάθε μέρα και ας το προσφέρουμε σε κάποιον που δε θα έχει τέτοια χαρά και σήμερα υπάρχουν πολλοί πλάι μας, τους βλέπουμε καθημερινά.
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 13:00 | Δημοσίευμα # 22
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Ρανια π'οσο δικιο εχεις!!!Αυτοι οι ανθρωποι εχουν μεγαλυτεροι αναγκη απο εμας,οχι για κατι ομορφο,αλλα για κατι χρησιμο...Ενα πιατο φαγητο,καποια ρουχα,ή καποια χρηματα,οσα κι ειναι σιγουρα θα βοηθουσουν πολυ...Κ το πιο σημαντικο ειναι οποιος μπορει να το κανει πραξη κ περα απο τις γιορτες..

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 20:42 | Δημοσίευμα # 23
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Είναι πολύ σημαντικό να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις κάτι σε αντάλλαγμα!

Εξάλλου όταν κάνεις την κίνηση και βλέπεις την λάμψη στα μάτια του ατόμου, ανεβαίνεις κι εσύ ψυχολογικά, νιώθεις ότι προσφέρεις χαρά κι ευτυχία, κι αυτό για μένα έχει μεγάλη σημασία!!!

smile


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 01:43 | Δημοσίευμα # 24
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Με προσοχή διαβάζω τις ιδέες σας κορίτσια και προσπαθώ να μπω στο μυαλό ,αν γίνεται των αγαπημένων μου προσώπων,για το δώρο τους.
Στα παιδιά και κυρίως στην Χρυσαννούλα μου(την μικρή μου 19μηνη εγγονούλα),ετοίμασα πλεκτα γιλεκάκια και τελειώνω και μια ζακετούλα.
Ζούμε σε περίοδο οικονομικής κρίσης και φέτος σκέπτομαι ότι τα δώρα μου θα είναι περισσότερο πρακτικά και αναγκαία φυσικά....
Ακούω ιδέες και άλλες από σας κορίτσια.Εχομε καιρό μπροστά μας βέβαια αλλά πρέπει σιγά-σιγά να κλείνουμε και αυτό το κεφάλαιο των δώρων..
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 14:22 | Δημοσίευμα # 25
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μπορεί να έχουμε μπροστά μας πολλές μέρες αλλά εγώ ήδη έχω ετοιμάσει κάποια δώρα.
Μιλώντας για τους πιο κοντινούς μου ανθρώπους, έχω βρει δώρα για τη μητέρα μου, την κουμπάρα - τον κουμπάρο και το νεογέννητο τους, και στη μία μου νύφη.
Τώρα μου έμειναν τα πιο δύσκολα, δηλαδή τα δύο μου αδέρφια, ο αγαπημένος μου και η δεύτερη νύφη. Α, και η πεθερά μου.
Πείτε μου τις ιδέες σας. Τα δωράκια δεν πρέπει να είναι ακριβά εφόσον υπάρχει μια οικονομική δυσκολία.
Βοηθήστε αν μπορείτε! help


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 15:40 | Δημοσίευμα # 26
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Να σου ζήσει η εγγονούλα Μαρτζακ Κι εγω ελπίζω κάποια στιγμή να δω εγγόνι biggrin Καλά κάνεις και πλέκεις για το μικρο Ετσι μπορείς να παρεις ολόμαλλα κουβάρια που είναι πιο υγιεινά από τα ετοιμα που συνήθως έχουν μέσα και συνθετικό και παράλληλα περνάς την ώρα σου, Θα σου πρότεινα και κανένα σκουφάκι και γαντάκια (χωρίς δάκτυλα, μονοκόματα, δεν ξερω πώς τα λενε)
Για όσες ξέρουν να ράβουν (εύκολο και για αρχάριες) είναι μια παλιά μόδα που συνηθιζόταν για μεγάλες και παιδια , τα λεγόμενα μανσόν.
My WebPage
παραπάνω μπορείτε να δειτε περί τίνος πρόκειται, Ενα κομμάτι οικολογική γούνα που την φοδράρετε τη ράβετε στο πλάι ώστε να κάνει ένα ρολό και τέλος ένα πλεκτό ή υφασμάτινο κορδόνι για να κρέμεται από το λαιμό
Οσες έχουν φαντασία μπορο'ύν να φτειάξουν χαριτωμένα πράγματα

Οσο για ιδέες Adm dry happy δεν ξέρω αν σκεφτώ κάτι θα γράψω Πιστεύω είναι βασικό να έχει υπόωη του κανείς το άτομο για το οποίο προορίζεται το δώρο. Το ίδιο πράγμα για κάποιον είναι φανταστικό ενώ για άλλον τίποτα


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Πέμπτη, 01-12-2011, 15:43
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 15:58 | Δημοσίευμα # 27
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Πιστεύω ότι για κάποιο δώρο των ημερών πρέπει να ρίξουμε λίγο περισσότερο βάρος από ό,τι για τις άλλες μέρες, δηλαδή να βάλουμε μια νότα επιπλέον.
smile Για παράδειγμα αν δωρίσουμε ένα βιβλίο σε κάποιον που αγαπά τα βιβλία, ας προσέξουμε να ψάξουμε κάτι ξεχωριστό ή σπανιότερο και ας προσθέσουμε σε αυτό ένα σελιδοδείκτη που θα φτειάξουμε εμείς σπέσιαλ για το άτομο, Μπορεί να είναι κεντητός με το όνομά του, τα αρχικά του ή ακόμα να φτειάξουμε στο κομπιούτερ κάτι ξεχωριστό (δεν είναι καθόλου δύσκολο Υπάρχουν τόσες εικόνες . Μπορούμε ακόμα και να κάνουμε ένα κολάζ
smile Να φτειάξουμε μια ειδική κούπα όπου θα κολλήσουμε (υπάρχουν πολλά καταστήματα που το κάνουν αυτό) μια ξεχωριστή φωτό που ξέρουμε ότι θα ενθουσιάσει τον δέκτη
smile για ένα ζευγάρι μπορούμε να βρούμε ένα χαριτωμένο σετ τετ α τετ πρωινού (2 ατόμων κομπλέ)
smile για έναν λάτρη του κρασιού υπάρχουν σπέσιαλ ιδέες για σερβίρισμα κλπ κρασιού ή αξεσουάρ για το μπαρ, ακόμα και ένα σπέσιαλ ποτήρι γευσιγνωσίας
My WebPage
smile για κάποιον γκουρμέ΄να φτειάξουμε ένα καλάθι με ειδικά προϊόντα από κάποια ξένη κουζίνα πχ ιταλική λάδι τρούφας, φρέσκα ζυμαρικά, αποξηραμένα μανιτάρια κλπ κλπ
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 16:05 | Δημοσίευμα # 28
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
κορίτσια σταματήστε με biggrin
οταν ήμουν μικρή λάτρευα τα Χριστουγεννιάτικα ημερολόγια Τότε είχαν παραθυράκια και όταν τα άνοιγες είχαν μέσα μια εικόνα, όχι σοκολάτες, όπως είναι τώρα. Αυτό μας δυνάμωνε τη φαντασία. Τέλος παντων cool Τωρα τα πράγματα είναι αλλιώς!

Αν θέλετε να ξεφύγετε από αυτά του εμπορίου, μπορείτε να φτειάξετε ένα για τα παιδάκια σας και από κάθε ημέρα να κρέμεται ένα μικρό σακουλάκι σαν αυτό που βάζουν το ρύζι για τις νύφες (όμως αδιάφανο!)
Μέσα θα βάλετε κάτι διαφορετικό κάθε μέρα άλλοτε φαγώσιμο, άλλοτε μινιατούρα
Νομίζω είναι χαριτωμένο και θα το διασκεδάσετε και εσείς και τα παιδάκια
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 23:46 | Δημοσίευμα # 29
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εύχομαι Ράνια μου ,να αποκτήσεις εγγονάκι και να δείς τις χαρές που μας δίνει. Ο καιρός περνά γρήγορα και δεν θα καταλάβεις πότε μεγάλωσαν τα παιδιά,πότε έγινες πεθερά,πότε γιαγιά.
Σε ευχαριστώ γιατί μας έδωσες πολλές ιδέες για δώρα....
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές δεν έχω χρόνο όχι να ψάξω αλλά ούτε και να σκεφτώ κάτι .....
Ή εγγονούλα μου με απασχολεί όλο το 24ωρο πολλές φορές και η χαρά μου δεν λέγεται.
Εύχομαι σε όλες σας φίλες μου να νιώσετε αυτήν την ευτυχία...
Αν και είναι πολύ μικρούλα προσπαθώ να την βάλω στο γιορτινό πνεύμα των Χριστουγέννων...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 13:40 | Δημοσίευμα # 30
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σε ευχαριστώ πολυ γλυκειά μου Νασαι καλά και να χαίρεσαι την εγγονούλα σου
Υπάρχει καλύτερη ασχολία από αυτή ! smile Μεγάλη προσφορά και για την οικογένεια και την κοινωνία γιατί όταν ένα παιδί μεγαλώνει με αγάπη γίνεται πιο σωστός άνθρωπος
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Ιδέες για δώρα
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats