Παρασκευή
19-04-2024
03:28
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Πάσχα επιστροφή στις παραδώσεις - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Πάσχα επιστροφή στις παραδώσεις
Πάσχα επιστροφή στις παραδώσεις
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 09-04-2011, 01:54 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Πάσχα... τσουρέκια, κόκκινα αβγά, σοκολατένια λαγουδάκια, λουλούδια, αρνάκι, λαμπάδες, οικογενειακός δείπνος... Όλα αυτά, δόξα το Θεό, οι περισσότερες οικογένειες τα τηρούν και σήμερα. Ξέρετε όμως τι εξαφανίστηκε; Πριν απαντήσω θέλω να σας κάνω μια ερώτηση:

Πότε τελευταία φορά πήρατε μια ευχητήρια κάρτα μέσω ταχυδρόμου γραμμένη με το χέρι;

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να θυμηθώ. Όλα γίνονται ηλεκτρονικά τα τελευταία χρόνια.
Θυμάμαι κάποτε, την εποχή της αλληλογραφίας, περίμενα πώς και πώς τις γιορτές για να έχω έναν λόγο παραπάνω να στείλω, αλλά και να παραλάβω γράμμα ή κάρτα. Ένιωθα τόσο όμορφα που άνθρωποι από άλλες γωνιές της Ελλάδας με σκέφτονταν κι έστελναν δύο λόγια με ευχές.

Εσείς θυμάστε εκείνο το συναίσθημα, όταν ανοίγεις τον φάκελο, βγάζεις μια Πασχαλινή καρτούλα, διαβάζεις τις ευχές και βάζεις περήφανα την κάρτα πάνω στην τηλεόραση ή ράφι για να την βλέπουν όλοι!?


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 10-04-2011, 01:23 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
hands Πόσο δίκιο έχεις Admin.......Εγώ τουλάχιστον πάνω από 10 χρόνια έχω να λάβω Κάρτα ευχητήρια Το Πάσχα και φυσικά να νιώσω όλα αυτά τα συναισθήματα που τόσο ωραία περιγράφεις....Πραγματικά με συγκίνησες αφάνταστα ...και μου θύμησες με πόσο καμάρι στόλιζα τις κάρτες της μανούλας μου,της γιαγιάς μου ,της θείας ,των φιλενάδων μου, ακριβώς εκεί που αναφέρεις,για πολλά χρόνια που ήμουν μακριά τους...... sad :( sad
Νάσαι καλά για τα συναισθήματα που μ' έκανες ξανά να νιώσω......
Απο εμάς εξαρτάται η επιστροφή στις παραδώσεις μας ......και δόξα τω Θεώ έχομε πάρα πολλές και ωραίες biggrin
Στα παιδιά και στα εγγόνια μας οι μεγαλύτερες ,ας δώσουμε την χαρά να ξαναζήσουν ΟΛΑ τα ήθη και έθιμά μας Τίς Αγιες αυτές ημέρες Του Πάσχα.!!!!!!!!!!!!!!!!!


Τελευταία επεξεργασία από martzak51 - Κυριακή, 10-04-2011, 01:28
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 10-04-2011, 12:09 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ναι... υπήρξαν εποχές!!! Το σκέφτομαι αυτό εδώ και μέρες και αποφάσισα να θυμηθώ λίγο τα παιδικά μου χρόνια και παράλληλα να χαρίσω λίγα χαμόγελα!
Λοιπόν, φέτος θα στείλω Πασχαλινές Καρτούλες και θέλω να στείλω και κάποιες στους επισκέπτες του φόρουμ!

Όποιος επιθυμεί να λάβει λίγες ευχές με τον πατροπαράδοτο τρόπο και γραμμένες με το χέρι παρακαλώ να μου στείλουν τη διεύθυνσή τους.
Οι 5 πρώτοι που θα επικοινωνήσουν μαζί μου θα λάβουν μια ευχητήρια κάρτα.

Εξαίρεση: Τα μέλη martzak51 και bladerunner θα πάρουν κάρτες ακόμα κι αν δεν είναι στους πρώτους 5. Αρκεί να μου στείλουν τη διεύθυνσή τους.
Σημαντικό: Μην γράφετε τα στοιχεία σας δημοσίως, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή χρησιμοποιήστε τη φόρμα επικοινωνίας!
PS: Τα προσωπικά στοιχεία ουδέ ποτέ θα δοθούν σε τρίτα άτομα. Θα τα γνωρίζει μόνο ένα άτομο, και συγκεκριμένα μόνο εγώ.


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 10-04-2011, 22:35 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Admin μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κάρτα που θα μου στείλεις και δεν σου κρύβω πως θα την περιμένω με παιδική χαρά......
Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω ,στα αξέχαστα παιδικά μου χρόνια και σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ tongue πάρα-πάρα πολύ.
θα σου δώσω την διεύθυνση μου....και όλη την αγάπη μου..... booze
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13-04-2011, 23:17 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Θα τις στείλω με όλη μου τη χαρά, σεβασμό και φιλία προς όλους όσοι ζητήσουν για να νιώσουμε έστω για ακόμη μια φορά αυτήν την χαρά που νιώθαμε κάποτε την εποχή της αλληλογραφίας!

biggrin


Woman-Life
 
giaexroma

Ημερομηνία: Τετάρτη, 13-04-2011, 23:55 | Δημοσίευμα # 6
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Θα χαρώ πολύ να λάβω την καρτούλα σας!!
ευχαριστώ πολύ !!!
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλη την παρέα! smile


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-04-2011, 01:20 | Δημοσίευμα # 7
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Kαλημέρα σας!!!Τώρα μόλις διάβασα το θεματάκι και ομολογώ πως με ταξιδέψατε χρονια πίσω,τουλάχιστον μια δεκαετία!!!Αdmin ακριβώς έτσι όπως περιέγραψες τα συναισθήματα και τις ενέργειες που έκανες όταν λάμβανες μια ευχετήρια κάρτα,ένιωθα κι έκανα κι εγώ!!Τι ωραία χρόνια!!Και κατά τη γνώμη μου,η ευχές αυτές είχαν μεγαλύτερη αξία από το μηχανικό ηλεκτρονικό μήνυμα μου λαμβάνουμε και στέλνουμε κι εμεις!!!Θα χαρώ πάρα πολύ να ξαναζήσω την παιδική αυτή ανυπομονησία και να λάβω μια καρτούλα σου!!!Σ'ευχαριστώ πολύ!!!! smile

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
bladerunner

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-04-2011, 10:57 | Δημοσίευμα # 8
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Γλυκεία μου!!Θέλω πολύ να σε ευχαριστήσω για την καρτούλα!!!Ακόμη και σήμερα,μου αρέσει να φτιάχνω χειροποίητες κάρτες!Είναι κάτι που δείχνει πως,για αυτόν που το κάνεις,έχει αξία για σένα.Πως δεν θέλεις να του κάνεις δώρο κάτι τυποποιημένο.Με τιμά ιδιαίτερα που επιλέχθηκα να πάρω καρτούλα!Σου στέλνω με πολύ αγάπη την διεύθυνσή μου και θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να έχω και την δική σου για να ανταποδώσω.Εύχομαι σε όλους,καλό πάσχα με υγεία πάνω απ'όλα!!!

Υ.Γ.Θα ήθελα να πω κάτι παράδοξο στην παρέα μας.Ανήμερα του πάσχα,έχω γεννέθλια!!24!!Μεγάλο Σάββατο!Λέτε να είναι τυχαίο?Εγώ πάλι δεν νομίζω!!!


bladerunner
 
manoula

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-04-2011, 12:31 | Δημοσίευμα # 9
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
smile Πολυ ωραια ιδεα!
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-04-2011, 20:53 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Πραγματικά χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα αυτή!!!

biggrin


Woman-Life
 
nostalgia

Ημερομηνία: Παρασκευή, 15-04-2011, 23:48 | Δημοσίευμα # 11
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 252
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 1

Offline
πραγματικά έχω να πάρω καρτα από το γυμνάσιο που είχα αλληλογραφία με την ξαδέλφη μου και στις γιορτές έστελνε η μία στην άλλη κάρτες τι ωραία χρόνια περιμέναμε πως και πως το γράμμα μας ωραίες αναμνήσεις Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση αε όλους!!!!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 16-04-2011, 00:47 | Δημοσίευμα # 12
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ωραία ημέρα έχεις τα γενέθλιά σου bladerunner tongue Εφέτος Μ.Σάββατο !!!!!!!!!! να τα χιλιάσεις.Ελπίζω να μη μας απορροφήσει εντελώς η προετοιμασία του Οβελία και να σου ευχηθούμε τότε......
Εφτασε και το Πάσχα......Καλή Μεγάλη Εβδομάδα φίλες -οι σε σας και στις οικογένειές σας......
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 18-04-2011, 14:39 | Δημοσίευμα # 13
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Λοιπόν κοριτσόπουλα biggrin
Έστειλα σήμερα καρτούλες σε όσες από εσάς μου στείλατε τα στοιχεία σας.
Ας ελπίσουμε τώρα, να φτάσουν στην ώρα τους happy

martzak51 μου δεν πήρα στοιχεία σου, αν θέλεις στείλε e-mail: woman_life@mail.com


Woman-Life
 
bladerunner

Ημερομηνία: Τετάρτη, 20-04-2011, 12:19 | Δημοσίευμα # 14
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Καλή εβδομάδα σε όλους και εύχομαι για όλους να σημάνει η άγια μέρα της αναστάσεως του κυρίου,την προσωπική του ανάσταση.Να έχετε ένα πολύ όμορφο πάσχα με πολύ αγάπη και ευημερία.Να περάσετε καλά και να προσέχετε πάντα!!!

Υ.Γ.woman-life πήρα την καρτούλα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Σε ευχαριστώ και για τα όμορφα λόγιαΜε συγκίνησε ιδιαίτερα το ευχητήριο "ραβασάκι" γεννεθλίων..Να είσαι πάντα καλά


bladerunner
 
bladerunner

Ημερομηνία: Τετάρτη, 20-04-2011, 12:21 | Δημοσίευμα # 15
Ζωηρό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 51
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
martzak51 σε ευχαριστώ για τις ευχές σου..σου εύχομαι καλό πάσχα και να σουβλισεις τον οβελία με όποιους και όποιον θέλεις εσύ!


bladerunner
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Πάσχα επιστροφή στις παραδώσεις
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats