Πέμπτη
18-04-2024
20:47
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διαβάζετε βιβλία? - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Διαβάζετε βιβλία?
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 16-09-2009, 18:41 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Σας αρέσει να διαβάζετε βιβλία;

Τι είδος βιβλίων προτιμάτε;

Αυτόν τον καιρό διαβάζετε κάποιο;


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 23-11-2011, 13:34 | Δημοσίευμα # 2
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ενα ενδιαφέρον βιβλίο που διαβάζεται από νέους αλλά και γονείς γιατί θίγει ένα πολύ σοβαρό θέμα με ποιητικότητα και φαντασία είναι "Το μαύρο μαργαριτάρι" της Θάλειας Αντωνιάδη
Ενα μυθιστόρημα που μου άρεσε πολύ είναι το "Μπάσταρδο της Κωνσταντινούπολης" της Ελίφ Σαφάκ
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 24-11-2011, 01:14 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εχω ακούσει καλές κριτικές για το μαύρο μαργαριτάρι και εγώ Ράνια.Δεν το έχω διαβάσει.Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν το ''Η Νύφη φορούσε μαύρα'' της Σόφης Θεοδωρίδου.Τώρα διαβάζω κάτι ποιό ανάλαφρο ,το ''φθινόπωρο της μάγισσας'' της Καίτης Οικονόμου.
Μου αρέσουν τα μυθιστορήματα ,οι βιογραφίες,τα λογοτεχνικά και ο Συναξαριστής.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 01:16 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
δεν τα έχω διαβάσει αυτά που προτείνεις Μαρτζ.
Προσωπικά όταν κάνω τις εξορμήσεις στα βιβλιοπωλεία αγοράζω ..χονδρικά.
Εχω και ένα στοκ από αδιάβαστα αρκετά biggrin Παράλληλα μελετάω και κάποια φιλοσοφικά που δεν τα προτείνω βέβαια για ευρεία κατανάλωση
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 13:08 | Δημοσίευμα # 5
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Η αληθεια είναι οτι μου αρεσει πολυ το διαβασμα βιβλιων...Βεβαια χρειαζομαι παρακινηση!!Κ το θεματακι αυτό με παρακινησε...Ασε που μολις τελειωσα με τα φοιτητικα διαβασματα κ εχω αφθονο χρονο!!Θα ξεκινησω με καποια απο αυτο που διαβασατε!!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-12-2011, 15:55 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αυτή τη στιγμή διαβάζω " Ο Χριστός φιλόσοφος " του Φρεντερίκ Λενουάρ (από μια δανειστική βιβλιοθήκη)εκδ Πόλις
Είναι μια ωραία σύνοψη της ιστορίας του χριστιανισμού και της επίδρασής του στην Ιστορία
Ο συγγραφέας, Γάλλος γεννημένος στη Μαδαγασκάρη έχει ασχοληθεί πολύ με τη θρησκειολογία και εκδίδει ένα διμηνιαίο περιοδικό Le Monde des religions ( ο κόσμος των θρησκειών)
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-12-2011, 23:45 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Μ' αρέσει πάρα πολύ να διαβάζω κάποιο βιβλίο.Είμαι όμως με τις ώρες μου ,όπως λέμε οι παλαιότεροι.Μπορεί να διαβάσω ένα βιβλίο που με συναρπάζει μέσα σε 2 ημέρες .....αλλά μπορεί και σε 2 μήνες....
Εμαθα στα παιδιά μου να αγαπούν το βιβλίο και υπάρχουν στο σπίτι τόσα βιβλία που θα μπορούσαν να εξοπλήσουν μία βιβλιοθήκη...Ασε τα επαγγελματικά της κόρης μου....Ο καημός είναι πως δεν ξέρω που να βάλω πιά....Το σπίτι είναι βιβλιοπωλείο....Θα με πιστέψετε αν σας πω πως 4 κούτες με βιβλία είναι στο σπίτι φίλης μου;;
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:30 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Και στο δικό μου σπίτι τα βιβλια είναι ένα από τα πρωτεύοντα στοιχεία
Οσο κι αν με το ιντερνετ μπορούμε να βρούμε πολλά με άμεσο τρόπο, η γοητεία της λογοτεχνίας παραμένει το χαρτί Τουλάχιστον για μένα
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:43 | Δημοσίευμα # 9
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ναι, συμφωνώ απόλυτα! Τα βιβλία πρέπει να είναι χάρτινα για να μπορέσω να τα διαβάσω! Αν και αυτόν τον καιρό δεν διαβάζω κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο μ' αρέσει πάρα πολύ το διάβασμα.
happy


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-12-2011, 14:38 | Δημοσίευμα # 10
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Προσωπικά μου αρέσει τις ημέρες των Χριστουγέννων να χαρίζω βιβλία που έχουν σχέση με τις γιορτές αυτές, πολύ περισσότερο στα παιδια
Ενα πολύ ωραίο Χριστουγεννιάτικο βιβλιαράκι για παιδιά είναι το "Tο φωτεινό μυστικό του κυρίου Γκρίζου" της Θάλειας Αντωνιάδη, με ανθρώπινα μηνύματα
Το διάβασα κι εγώ και μ'αρεσε πολύ και θα το χαρίσω τις μέρες αυτές σε κάποιο παιδάκι
Είναι άπό τις εκδόσεις Σύγχρονοι ορίζοντες και μπορεί κανείς να το προμηθευθεί από το ιντερνετ με 6,56 ευρώ
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-12-2011, 18:54 | Δημοσίευμα # 11
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πράγματι το βιβλίο είναι το καλύτερο δώρο και σχεδόν πάντα στίς φίλες μου και τα παιδιά το δώρο μου είναι βιβλίο.
Σ' ευχαριστώ πολύ Ράνια για το βιβλίο που ανάφερες.Δεν το ήξερα και θα το πάρω και εγώ για να το χαρίσω και σε φίλες .
Αυτές τις ημέρες γινόμαστε όλοι παιδιά, έστω μεγάλα,και μου αρέσει να διαβάζω βιβλία με Χριστουγεννιάτικους και Πρωτοχρονιάτικους τίτλους και θέλω να τα έχω όλα για να τα διαβάζει η μικρούλα μου εγγονούλα (χαχαχα είναι 20 μηνών)όταν θα πάει σχολείο.
Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά......τα χρόνια περνούν τόσο γρήγορα. Είστε μικρές ακόμα φίλες μου και ίσως δεν μπορείτε να το νιώσετε..
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 09-12-2011, 11:35 | Δημοσίευμα # 12
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία μου μη γελάς αλλα από μικρό παιδί αρχίζει το ενδιαφέρον για κάτι. Ακόμα και από 22 μηνών μπορεί να βλέπει εικόνες και να ξεχωρίζει αντικείμενα. Η μητέρα μου όταν ήμουν μωρό μόλις είχα καθίσει (γύρω στους 6 μήνες) με κάθιζε ανάμεσα στα μαξιλάρια(τότε δεν είχαν ειδικά καθισματάκια cool ) και μου έβαζε μπροστα ένα μεγάλο σε μέγεθος φιγουρίνι της εποχής (για τις νέες κοπέλες που δε θα ξέρουν τη λέξη, είναι περιοδικά μόδας που απεικόνιζαν ζωγραφισμένα μοντέλα με ρούχα)και έβλεπα με τις ώρες. biggrin Δεν ξέρω αν αυτό ήταν ο λόγος που έμαθα να αγαπώ τα βιβλία, πάντως εξοικειώθηκα! και την άφηνα κι αυτη΄λίγο να κάνει τις δουλειές της!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 09-12-2011, 15:41 | Δημοσίευμα # 13
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ρανια, από μικρό παιδί μαθαίνεις να αγαπάς τα βιβλία. Δε θυμάμαι διακοπές είτε Χριστουγέννων είτε καλοκαιρινές που να πέρασα χωρίς να διαβάσω έστω ένα εξωσχολικό βιβλίο. Η μητέρα μου (φιλόλογος - ιστορικός) πάντα φρόντιζε να έχουμε κάτι να διαβάσουμε, εγώ και τ' αδέρφια μου. Γι' αυτό να 'ναι καλά οι γονείς που από νωρίς φροντίζουν τα παιδιά τους να αγαπήσουν το διάβασμα!

Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 16:39 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σήμερα αγόρασα το νέο βιβλίο της Ακρίτα: Χτυποκάρδια στο κρανίο
Χρειάζομαι λίγο γέλιο biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 23:42 | Δημοσίευμα # 15
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και τα δικά μου παιδιά αγάπησαν από πολύ μικρά, τα βιβλία. Πρίν ακόμα πάει νήπια η κόρη μου διάβαζε μικρά παραμυθάκια με πολύ μεγάλα γράμματα και ο γυιός μου (πρίν ακόμα πάει στα νήπια) τα κεφαλαία γράμματα από αθλητικές εφημερίδες και κυρίως το Φώς....
Είχα το ψώνιο του βιβλίου,και τους το μετέδοσα, γιατί στα παιδικά μου χρόνια δεν μπορούσα να αγοράσω τα βιβλία που ήθελα....Είχα στην κυριολεξία όμως ρουφήξει τα περισσότερα βιβλία της δανειστικής βιβλιοθήκης του δήμου μας.
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
  • Page 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats