Παρασκευή
26-04-2024
21:10
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Αβοκαντο - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Αβοκαντο (το νοστιμο φυτικό βούτυρο)
Αβοκαντο
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-03-2012, 13:01 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Το αβοκάντο σε αντίθεση με τα υπόλοιπα φρούτα είναι το μόνο που περιέχει λίπος σε περιεκτικότητα 88%. Πρόκειται, όμως , για ωφέλιμα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα, με κυριότερο εκπρόσωπο το ελαϊκό οξύ. Επιπλέον, αποτελεί καλή πηγή βιταμίνης Ε, καλίου και φυτικών ινών. smile

Μπορεί να είναι πλούσιο σε θερμίδες, αλλά τα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα που περιέχει το καθιστούν καρδιοπροστατευτικό, και μειώνουν τόσο την ολική όσο και την «κακή» (LDL) χοληστερίνη, όπως επίσης αυξάνουν την «καλή» (HDL) χοληστερίνη smile

Εχει αντικαρκινική δράση που αποδίδεται στα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα που περιέχει, αλλά και στα πολύτιμα καροτενοειδή του (λουτεΐνη, ζεαξανθίνη, α- και β-καροτίνη), καθώς και στις υψηλές συγκεντρώσεις της αντιοξειδωτικής βιταμίνης Ε. smile

Το αβοκάντο είναι επίσης ιδιαίτερα πλούσιο και σε κάλιο, έναν ηλεκτρολύτη που συμβάλλει στη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης :D

Η ευεργετική δράση του αβοκάντο στο καρδιαγγεια­κό σύστημα ενισχύεται και από το γεγονός ότι περιέχει φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε, τα οποία έχουν συσχετιστεί με μειωμένο κίνδυνο εκδήλωσης καρδιακών νοσημάτων. smile

Εχει αντιφλεγμονώδη δρά­ση και συμβάλλειν στη μείωση του αισθήματος του πόνου σε πάσχοντες από οστεοαρθρίτιδα. cool

Μπροστά σε τόσα ωφέλη τί σημασία έχουν οι θερμίδες του. Ας τις μειώσουμε από κάπου αλλού


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Σάββατο, 03-03-2012, 13:02
 
virginie

Ημερομηνία: Κυριακή, 04-03-2012, 01:42 | Δημοσίευμα # 2
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ακριβώς Ράνια μου.Μπροστά στα ωφέλη του οι λίγο παραπανίσιες θερμίδες του δεν θα μας κάνουν δα και τόσο κακό.
Μπορούμε να το απολαύσουμε μέσα σε μια σαλάτα ή σαν σως σε σαλάτα οπότε δεν θα πάρουμε επιπλέον θερμίδες.
Θα σας γράψω 2 συνταγές με αβοκάντο μία για σαλάτα και μια για σως στην ενότητα με τις συνταγές μας biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 04-03-2012, 17:03 | Δημοσίευμα # 3
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία μου περιμένουμε τις συνταγές σου

Εγώ το τρώω ως βαρκούλα (μισό) και μέσα λίγο λαδόξυδι και αλάτι
μπορείς να βάλεις και γαριδούλες με μαγιονέζα
στη σαλάτα σε ψιλοκομμενες φετούλες
επίσης το συνδυαζω με τα αντίβ (ή βελγικά σικόν) με ντρέσινγκ από γιαούρτι
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 01:07 | Δημοσίευμα # 4
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Με γαριδούλες και μαγιονέζα είναι πολύ ωραίο.Σκέτο δεν μπορώ να το φάω.Πάντα το ανακατεύω με άλλες γεύσεις,όπως στην παρακάτω σαλάτα.
Χρειαζόμαστε: 1 αβοκάντο ώριμο 1 ντομάτα 4-5 φύλλα μαρουλι 1/3 φλ. πληγούρι 1/2 φλ.καλαμπόκι 1/2 ματσάκι μαιντανό λίγο βασιλικό λίγο δυόσμο
2 κρεμμυδάκια φρέκα 2 κουταλιές ελαιόλαδο αλάτι πιπέρι λεμόνι.
Στα μυρωδικά εσύ κανονίζεις την ποσότητα ή και αφαιρείς άν κάποιο δεν σου πάει στην γεύση.
Βράζουμε μισό φλυτζάνι νερό μαζί με το πληγούρι για 5 λεπτά και το αφήνουμε να μουσκέψει μέχρι να πιει το νερό του και να κρυώσει.
Κόβουμε σε κύβους το αβοκάντο και την τομάτα. Ψιλοκόβουμε το κρεμμυδάκι,το μαρούλι και τον μαιντανό.Σε μια σαλατιέρα ανακατεύουμε όλα τα υλικά και τα μυρωδικά.Σε ένα μπολάκι ανακατεύουμε το λάδι και το λεμόνι.Αλατοπιπερώνουμε και περιχύνουμε την σαλάτα μας.Κάνουμε ένα τελευταίο ανακάτεμα και καλή μας όρεξη. tongue
Εγώ Ράνια μου την τρώω σαν κανονικό γεύμα.Είναι πολύ χορταστική.
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 01:30 | Δημοσίευμα # 5
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ξέχασα την σάλτσα facepalm
Χτυπάμε μέσα στο μούλτι 1 αβοκάντο ,μισό γιαούρτι στραγγιστό(άν θέλεις βάζεις και περισσότερο),1κ.σ.κρεμμύδι,2κ.σ.μαιντανό ,1κ.σ.άνιθο,1 σκελίδα σκόρδο,1κ.σ. λεμόνι και αλάτι.Τα πολτοποιούμε μέχρι να γίνουν μια λεία κρέμα.Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σε πράσινες σαλάτες ή με γαρίδες με λίγο μαρούλι .
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 11:43 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σε ευχαριστώ πολύ Βιργινια μου Θα τα δοκιμάσω γιατι ομολογώ το αβοκαντο μου αρεσει πολυ Οπως και το πληγουρι Αυτό είναι κανονικό πιάτο (plat unique που λενε οι Γάλλοι) γευμα σωστό ό,τι πρέπει για νηστεία, αλλά και υγιεινή διατροφή
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 02:04 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Δεν το συνηθίζω το αβοκάντο κορίτσια γιατί δεν μου πολυαρέσει αλλά με τέτοιες ιδιότητες που λές ότι έχει Ράνια μου πρέπει να το εντάξω στο φαγητό μου...Βιργινία μου η συνταγή σου με τις γαρίδες πρέπει να είναι πολύ -πολύ νόστιμη και μιά που οι γαρίδες είναι το πολυαγαπημένο μου φαγητό λέω να δοκιμάσω biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-03-2012, 12:43 | Δημοσίευμα # 8
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι, Μαράκι μου δεν έίναι πολύ γευστικό αλλά όταν το τρώς μαζί με άλλες γεύσεις είναι ευχάριστο.
Έχω και άλλη μια συνταγή για σάλτσα με αβοκάντο για σαλάτα αλλά την έχω στο εξοχικό.Έτσι που είμαι μια εδώ μία εκεί,έχω σκορπίσει τις συνταγές μου σε δύο μέρη happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 03:07 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Παρομοίως...πρέπει όλα να τα έχουμε διπλά Βιργινία μου.... biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 11:45 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Κι εγώ δεν μπορώ να το φάω σκέτο. Μ' αρέσει όμως η γεύση του σε συνδυασμό με άλλα φαγητά. Να πω την αμαρτία μου δεν γνωρίζω καμία συνταγή με αβοκάντο, αλλά η μαμά μου φτιάχνει νοστιμότατες σαλάτες μ' αυτό smile

Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 15:05 | Δημοσίευμα # 11
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
εμένα κορίτσια, μου αρέσει η γεύση του Βέβαια αρκεί να είναι πραγματικά ώριμο και μαλακό
γιαυτό μη βιαστείτε να το κόψετε γιατί θα πεταχτεί σίγουρα είναι άνοστο σαν ξυλάγγουρο biggrin
Οπως και από τα φρούτα ο λωτός αν δεν ωριμάσει είναι στυφός, ενώ στη σωστή ωρίμανση είναι μέλι!
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 11-03-2012, 12:46 | Δημοσίευμα # 12
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Δηλαδή, Ράνια μου, αγοράζοντας αβοκάντο πρέπει να διαλέγουμε αυτά που είναι μαλακά για να είναι ώριμα, καλά κατάλαβα;

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-03-2012, 01:29 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Μάλλον Admin μου....Ισως Ράνια μου να μην έκανα την σωστή επιλογή και αγόρασα άγουρα ...που δεν τρώγονται.... help

Τελευταία επεξεργασία από martzak51 - Δευτέρα, 12-03-2012, 01:30
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-03-2012, 11:19 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
βεβαιως admin και Μαρια πρεπει να τα τρμε οταν ειναι ωριμα , να νοιωθουμε μεσα απο τη σκληρη φλουδα τη σαρκα μαλακια
Οταν τα αγοραζουμε μπορει να μην ειναι ωριμα αλλα τα αφηνουμε να ωριμασουν Αν τα αφησουμε πλαι σε μηλα βοηθιεται η ωριμανση τους
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-03-2012, 01:42 | Δημοσίευμα # 15
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Θα το κάνω Ράνια μου όπως ακριβώς το λές ...ετσι κάνω και με τα ακτινίδια μάχρι να ωριμάσουν ,πλάϊ σε μήλα
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΔΙΑΤΡΟΦΗ » Αβοκαντο (το νοστιμο φυτικό βούτυρο)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats