Παρασκευή
26-04-2024
23:44
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Αποστολές Κακομάθησης του εαυτού μας - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Αποστολές Κακομάθησης του εαυτού μας (by FlyLady)
Αποστολές Κακομάθησης του εαυτού μας
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 26-03-2012, 20:02 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αγαπημένες μου φίλες!

Σε αυτό το θέμα θα αναρτώ Εβδομαδιαίες Αποστολές για να κακο- ή καλο- μαθαίνουμε τον εαυτό μας!

Γιατί να εκτελούμε τις αποστολές αυτές; Επειδή αγαπάμε τους εαυτούς μας και πρέπει να αφιερώνουμε χρόνο όχι μόνο στους αγαπημένους μας ανθρώπους αλλά και στο Εγώ μας!

Στο κάτω κάτω το σύστημα Fly-Lady μας επιβάλει να εκτιμούμε και να περιποιούμαστε όχι μόνο το σπίτι μας αλλά κι εμάς τις ίδιες. Γι' αυτό εξάλλου το FLY σημαίνει Finally Loving Yourself δηλαδή Επιτέλους Αγαπώ τον Εαυτό μου!


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 26-03-2012, 20:02 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αποστολή

Αγαπημένες φίλες,

Μία από τις πιο αγαπημένες Fly - γυναικών είναι η αποστολή ... ζεστό μπάνιο. Απόλυτη χαλάρωση και απόλαυση με ελάχιστο κόστος! Το κύριο πράγμα είναι να μην αντιδράτε στο εξωτερικό περιβάλλον και να περάσετε μισή ώρα σε απόλυτη ησυχία!

Και για να μεταμορφώσετε τα βαρετά εκατό λίτρα νερού σε γιορτή, μπορείτε απλά να προσθέσετε λίγη αγαπημένη μουσική, αμυδρό φωτισμό και μια σταγόνα ευχάριστο άρωμα (τι θα λέγατε για αρωματικά κεριά;) και πάρα πολύ αφρόλουτρο έτσι ώστε να αφρίζει το νερό στο οποίο θα χαλαρώνετε!

Μετά από μια τέτοια γιορτή τυλιχτείτε στο μαλακό και αγαπημένο μπουρνούζι ή πετσέτα... γι' αυτό ετοιμάστε τα πριν βουτήξετε στην μπανιέρα.

Ένα απολαυστικό ντους – είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να εξοικονομήσετε χρόνο και χρήμα και παράλληλα να αφιερώσετε χρόνο στον εαυτό σας!
Το αξίζετε!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 27-03-2012, 01:13 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τι ωραία που ακούγεται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tongue
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 27-03-2012, 15:22 | Δημοσίευμα # 4
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Θα προτιμήσω ένα απολαυστικό ντούζ που είναι γρήγορο και οικονομικό wink
Όχι ότι δεν μου αρέσει και η άλλη πρόταση,απλά απαιτεί χρόνο και ηρεμία που δυστυχώς δεν τα έχω sad
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 27-03-2012, 18:23 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και μένα μου αρέσει πολύ Βιργινία μου να χαλαρώσω εντελώς αλλά που χρόνος...... cool
Εκείνο που μου λείπει είναι να έχω χρόνο για περισσότερη ώρα ύπνου... wacko σαν ιδέα πάντως είναι κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 28-03-2012, 16:43 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αν προτιμάτε να κάνετε ντουζ κανένα πρόβλημα αρκεί να το απολαύσετε!

Και τώρα για τον χρόνο που δεν έχουμε ποτέ...
Αυτές οι αποστολές είναι ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Επειδή ποτέ δεν έχουμε χρόνο για τον εαυτό μας. Οι αποστολές είναι εβδομαδιαίες και νομίζω πως μέσα στις 7 μέρες μπορούμε μία φορά να δώσουμε λίγα παραπάνω λεπτάκια στον εαυτό μας. Εντάξει κανείς δεν μας αναγκάζει να καθόμαστε με τις ώρες στο μπάνιο, αλλά 10 λεπτάκια παραπάνω από το συνηθισμένο, μέσα στην απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση... τα οφείλουμε στον εαυτό μας. Δε νομίζετε κορίτσια μου; happy


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 28-03-2012, 16:49 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Για να είμαστε ειλικρινείς Αdmin moy πολλά οφείλουμε στο εαυτό μας ....η αλήθεια είναι ότι εμεις οι γυναίκες το παρακάνουμε.Φροντίζουμε μέχρι ενοχλήσεως σχεδόν όλη την οικογένειά μας και για μας πέρα βρέχει... sad sad
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-03-2012, 00:06 | Δημοσίευμα # 8
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ε! για δέκα λεπτάκια κάτι μπορεί να γίνει Admin μας biggrin
Εσύ καλά τα λες εμεις δεν λέμε να το καταλάβουμε.Σαν τους ελέφαντες που τους έχουν δεμένους για χρόνια και μετά ακόμη και να τους λύσουν δεν φεύγουν γιατί έτσι έχουν μάθει μια ζωή.Έτσι κι εμείς.......πιστές στην ρουτίνα μας tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-03-2012, 00:49 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εδωσες την καλύτερη ερμηνεία Βιργινία μου wink
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 02-04-2012, 17:58 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αποστολή

Αγαπητές φίλες,

Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για το πόσο όφελος αποφέρει η σωματική άσκησης. Δεν είναι απαραίτητο να υπενθυμίσω το γεγονός ότι με την τακτική εκγύμναση το σώμα μας γίνεται πιο δυνατό, πιο καλλίγραμμο και ευλύγιστο. Τις περισσότερες φορές ξεχνάμε ότι η άσκηση μπορεί να μειώσει το άγχος, την νευρικότητα και την κατάθλιψη, αυξάνοντας παράλληλα την αυτοεκτίμηση ...

Αν η μόνη σωματική δραστηριότητα που κάνετε είναι οι κινήσεις των δακτύλων πάνω στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι, τότε απευθύνω έκκληση σε εσάς! Ήρθε η ώρα να αρχίσετε να γυμνάζετε κι άλλες μυϊκές ομάδες του σώματός σας. Δεν χρειάζεται να δανειστείτε τα βαράκια του γείτονα. Μικρά βηματάκια, όπως πάντα, θα κάνουν τη δουλειά τους! Μέρα με τη μέρα, βδομάδα με τη βδομάδα ... ότι σήμερα σας δίνονται με μεγάλη δυσκολία, μετά από δύο εβδομάδες θα γίνονται ομαλά και με ευκολία!

Εάν ήδη ασκήστε, τότε δοκιμάστε να αλλάξετε κάποιες καταστάσεις: μήπως ο ανοιξιάτικος ήλιος θα σας ωθήσει να κάνετε τζόκινγκ.

Μην ξεχάσετε να αναφέρετε τα κατορθώματά σας στο αντίστοιχο θέμα Άσκηση και γυμναστική. H χαρά σας και τα κατορθώματα σας μπορεί να εμπνεύσουν κι άλλες γυναίκες! Και ποιος ξέρει; Ίσως εκατοντάδες φίλες ακολουθήσουν το παράδειγμά σας, θα σηκωθούν από την καρέκλα και θ' αρχίσουν να κινούνται!

Ασκώντας το σώμα - φτιάχνουμε χαρακτήρα! Μάθετε να κινείστε και μάθετε να αγαπάτε την κίνηση! Θα νιώθετε χαλαρές, ευχαριστημένες και ήρεμες.

Όπως έλεγαν και οι πρόγονοί μας: νους υγιής εν σώματι υγιεί!
Το αξίζουμε!


Woman-Life
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-04-2012, 19:40 | Δημοσίευμα # 11
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Καποια καινούρια ιδέα να κακομάθουμε τον εαυτό μας αυτό τον καιρό που τον έχουμε ταλαιπωρήσει αφάνταστα κορίτσια; biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 28-05-2012, 15:39 | Δημοσίευμα # 12
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Βιργινία μου επέστρεψα και φέρνω μια καινούρια ιδέα! Λοιπόν:

Αποστολή

Το καλοκαίρι είναι στο παρά πέντε γι' αυτό κι εμείς πρέπει να το υποδεχτούμε εξοπλισμένες: ήρθε η ώρα να ελέγξουμε αν έχουμε αρκετά εσώρουχα για την καλοκαιρινή μας γκαρνταρόμπα!

Έχετε σουτιέν με διαφανή τιράντες για να το φοράτε με την καινούρια μοντέρνα μπλούζα; Μήπως πρέπει να πάρετε ένα σετ σε μπεζ χρώμα για να το συνδυάζετε με το αεράτο λευκό φόρεμα; Ή ίσως ήρθε η ώρα να αποκτήσετε καινούριο μαγιό και παρεό;

Μην ξεχνάτε ότι πρέπει να χαρίζουμε στον εαυτό μας την ίδια φροντίδα και αγάπη που δίνουμε στα αγαπημένα μας πρόσωπα! Χαροποιήστε τον εαυτό σας με νέα, άνετα και ωραία εσώρουχα! Ανηλεώς απαλλαγείτε από τα φθαρμένα, ξεθωριασμένα και παλιά ακόμα κι αν είστε η μόνη που τα βλέπει.

Το μυστηριώδης χαμόγελο και η καλή διάθεση θα έρθουν από μόνα τους: λύκρα, βαμβάκι, δαντέλα και στρας θα σας μετατρέψουν σε βασίλισσα του καλοκαιριού!

Τα καλά και σωστά εσώρουχα είναι η βάση της γκαρνταρόμπας!
Το αξίζουμε!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 28-05-2012, 23:22 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Συμφωνώωωωωωώ..........
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-05-2012, 00:38 | Δημοσίευμα # 14
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Σε ότι αφορά τα εσώρουχα κακομαθαίνω πολύ συχνά τον εαυτό μου.
Εμείς οι γυναίκες έχουμε μια ιδιαίτερη αγάπη σε αυτά biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 31-05-2012, 20:06 | Δημοσίευμα # 15
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Είναι μια από τις πιο ευχάριστες αγορές που κάνουμε για τον εαυτό μας biggrin και δεν χρειάζονται τεράστια χρηματικά ποσά για να νιώσουμε καλύτερα wink

Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Αποστολές Κακομάθησης του εαυτού μας (by FlyLady)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats