Παρασκευή
26-04-2024
18:42
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διαβάζετε βιβλία? - Page 4 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Διαβάζετε βιβλία?
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 15-01-2012, 12:42 | Δημοσίευμα # 46
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αρχισα να διαβάζω της ΜΜ εχει πολύ ενδιαφέρον από κάθε πλευρά και είναι πολύ καλογραμμενο
ακόμα και από λαογραφικής πλευρας και γλωσσολογικού ενδιαφέροντος
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 16-01-2012, 17:42 | Δημοσίευμα # 47
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Ωραια!!!Ευχαριστω Ρανια μου!!!Θα το αγορασω κι εγω!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 13:14 | Δημοσίευμα # 48
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ωραία, έτσι θα έχουμε να μιλάμε 3 μαζί για το βιβλίο. Εγώ πάντως θα το διαβάσω 2 φορές , έχει κάποια στοιχεία που θέλω να τα ξαναδιαβάσω smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 24-01-2012, 16:59 | Δημοσίευμα # 49
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
το καλοκαίρι δίάβασα ένα βιβλίο με αστυνομική πλοκά αλλά συνάμα με πολλές μουσικές αναφορές καθώς η συγγραφέας του Χίλντα Παπαδημητρίου επί 20 χρόνια είχε ένα δισκάδικο και είναι από τους σημαντικότερους γνώστες μουσικής, αλλά παράλληλα και μεταφράστρια πολλών έργων και ποιητικών. Ακομα συντακτρια του διαδικτυακού μουσικού περιοδικού ΜΙC
"Για μια χούφτα βινύλια" είναι το πρώτο της μυθιστόρημα με αστυνομική πλοκή αλλά όχι μόνο. Το συνιστώ να το διαβάσετε σε ένα ταξιδάκι, διακοπές και όχι μόνο biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-01-2012, 01:07 | Δημοσίευμα # 50
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ράνια μου,διάβασες το Ντάσταρ; Διάβασα το ταγκό των Χριστουγέννων Αντριάνα μου και μου φάνηκε αρκετά καλό....Ο Ξανθούλης εχει το στίλ του...
Πάνε ημέρες που το έχω τελειώσει αλλά, δεν ξέρω γιατί το επεξεργάζομαι ακόμα, και όσο το σκέπτομαι εκ των υστέρων μου αρέσει ακόαμ πιο πολύ....Σας έχει τύχει αυτό κορίτσια;; wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-01-2012, 01:18 | Δημοσίευμα # 51
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αφού σου άρεσε το ταγκό θα το παρω κι εγώ με πρώτη ευκαιρία
το Ντάσταρ κοντεύω να το τελειώσω, αλλά θα το ξαναδιαβάσω γιατί έχει καποιες λεπτομέρειες που θέλω να τις ξαναδώ Τη δεύτερη φορά δε θα ανατρέχω στις παραπομπές
Μαρία νομίζω ότι στα καλά βιβλία συμβαίνει αυτό Μου συνέβη στο εκκρεμές του Φουκώ και σε πολλά άλλα
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 16:16 | Δημοσίευμα # 52
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
κορίτσια ένα βιβλίο που διάβασα τώρα τελευταία και μου άρεσε πολύ ήταν "το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" της Λένας Μαντά.Με συγκίνησε γιατί πως να το κάνουμε είμαι λίγο ρομαντική tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 21:50 | Δημοσίευμα # 53
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οι μάγισσες της Σμύρνης μου είχαν αφήσει κάποια κενά και θέλω να το διαβάσω ξανά.Τώρα με έπιασε το Μικρασιάτικο πατριωτικό μου και διαβάζω την Λωξάνδρα.Το έχω διαβάσει ξανά ,το έχω δει παλιά σε σειρά με την Βαλάση(κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή ),θέατρο και πάλι το διαβάζω με μεγάλη ευχαρίστηση και... νιώθω έντονη την επιθυμία να πάω ξανά Κωνσταντινούπολη...
Είμαι μικρασιατικής καταγωγής και από τους δύο γονείς (ΒΟΥΡΛΑ και ΦΩΚΙΕΣ) και έχω πάει πολλές φορές αλλά πάλι θάλω ξανά και ξανα και ξανά.Ιδίως στην Σμύρνη νιώθω at home όπως λένε και οι νέοι tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 19:27 | Δημοσίευμα # 54
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
υπέροχη κληρονομιά έχεις Μαρία μου
κι εγώ θα ξαναδιαβάσω τις Μαγισσες biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 00:15 | Δημοσίευμα # 55
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ναι Ράνια μου είμαι πολύ υπερήφανη για την κληρονομιά μου biggrin και όσο περνούν τα χρόνια το νιώθω ακόμα περισσότερο.... tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 11:44 | Δημοσίευμα # 56
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
φίλες μου σας ανακοινώνω ότι τέλειωσα τη Ντάσταρ και πάνω εκεί που είχα αρχίσει να ψιλοβαριέμαι σε κάποιο σημείο cool προς το τέλος μου ξαναζωντάνεψε το ενδιαφέρον biggrin και το τέλειωσα μονορούφι.
Τωρα θα το ξαναδιαβάσω καπάκι που λένε biggrin για να το απολαύσω ξέροντας όλο τον κύκλο αρχή και τέλος , γιατί η Μάρα μας θέλησε να βάλει ανάμεσα στα φανταστικά και λόγια στοιχεία κα παραπομπές πίσω που με έκαναν να χανω τον ειρμό. Τώρα θα απολαύσω μόνο το μυθιστόρημα
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 17:09 | Δημοσίευμα # 57
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Κάπως έτσι γίνεται και με τις μάγισσες της Σμύρνης.....Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πως θα ήταν καλύτερο....
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 13-02-2012, 11:37 | Δημοσίευμα # 58
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλημέρα φίλες μου.Και σε μένα άρεσε πάρα πολύ το βιβλίο ''Δίπλα στο ποτάμι ''της Λένας Μαντά.
Χθές τελείωσα το ''Η Κυρά της Σμύρνης'' ΤΟΥ θάνου Κονδύλη...Μου αρέσει πάρα πολύ το ύφος του λογοτέχνη,Δεν σε αφήνει ούτε λεπτό να χάσεις το ενδιαφέρον του διαβάσματος και είναι πολύ κατανοητός...
Με συγκίνησε και με κράτησε μέχρι το τέλος με τον ιδιο ενθουσιασμό biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 13-02-2012, 15:33 | Δημοσίευμα # 59
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Αχ Μαρία μου όταν διάβαζα το βιβλίο "δίπλα στο ποτάμι"είχα ρίξει τέτοιο κλάμα που στο τέλος ο άντρας μου όποτε έβλεπε να το διαβάζω φώναζε στα παιδιά να μου φέρουν χαρτομάντηλα tongue Είχα γίνει το ανέκδοτό τους haha
Ένα άλλο υπέροχο βιβλίο είναι το "πετράδι της Ιωνίας"του Γιάννη και της Μαρίνας Αλεξάνδρου .Η ιστορία εξελλίσεται στην Σμύρνη και μετα την καταστροφή της ,στο Παρίσι.Επειδή μου αρέσουν πολύ τα βιβλία που αναφέρονται στη Σμύρνη και στην Μικρά Ασία γενικότερα ,λεω να διαβάσω Μαρία μου το βιβλίο που προτείνεις smile
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 14-02-2012, 02:57 | Δημοσίευμα # 60
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εγώ οπωσδήποτε θα πάρω το βιβλίο που μου προτείνεις Βιργινία μου...(Το πετράδι της Ιωνίας).
Λόγω καταγωγής ;; μου αρέσει να διαβάζω βιβλία για την Σμύρνη και φροντίζω να τα αγοράζω όλα....
Λετε να μου βάλλουν τεκμήριο;;;;χαχαχαχα.. tongue Τι να πώ η Χριστιανή ...αφου και το ότι ζούμε θα μας φορολογήσουν.... cool
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats