Σάββατο
27-04-2024
00:30
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών" - Page 4 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 25-02-2012, 02:35 | Δημοσίευμα # 46
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Η αλήθεια Βιργινία μου είναι ότι η ζύμη δεν είναι τόσο λεία με το τυρί και δεν δουλεύονται τόσο γρήγορα.Καλή επιτυχία στα μακαρόνια σου και περιμένουμε την συνταγή.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 26-02-2012, 00:49 | Δημοσίευμα # 47
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευχαριστώ Βιργινία μου για τη συνταγή Οταν τα φτειάξω θα σου πω αν πετυχαν
Να μας πεις για τα γεμιστα ζυμαρικά tongue
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 17:45 | Δημοσίευμα # 48
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Λοιπόν κορίτσια μου σήμερα σας έχω την συνταγή με τα ζυμαρικά.Είναι παραδοσιακή συνταγή της Αστυπάλαιας που την φτιάχνουν συνήθως την Κυριακή της Τυρινής.Στο σπίτι μας αυτά τα ζυμαρικά είναι θεσμός κάθε τέτοιες μέρες.
Για την ζύμη:750γρ.αλεύριγια όλες τις χρήσεις,1φλυτζάνι του καφέ σπορέλαιο ,αλάτι.
Για την γέμιση:500 γρ ανθότυρο ,1αυγό,1 κ.σ.βούτυρο,λίγο σαφράνι σε σκόνη(κρόκος Κοζάνης)προαιρετικά,αλάτι.
Λιώνουμε το ανθότυρο σε μια λεκάνη,κάνουμε ένα λάκκο και βάζουμε το αυγό΄το βούτυρο,το αλάτι και το σαφράνι.Το ανακατεύουμε καλά και άν είναι πολύ σφικτό το μίγμα προσθέτουμε λίγο χλιαρό γάλα.Ζυμώνουμε το αλεύρι με το λάδι και προσθέτουμε νερό ώστε η ζύμη να γίνει αρκετά σφικτή.Απλώνουμε με τον πλάστη( ή αν έχουμε μηχανή για φύλλο)λεπτό φύλλο.Στο μισό φύλλο βάζουμε με ένα κουταλάκι σε διάφορα σημεία του φύλλου λίγη γέμιση.Σκεπάζουμε με το άλλο μισό και κόβουμε τα ζυμαρικά μας σε ότι σχήμα θέλουμε.Η μαμά μου τα κόβει μακρόστενα σε μέγεθος δαχτύλου.Εγώ έχω πάρει ένα εξάρτημα απο τα cook shop και τα κάνω σαν ραβιόλια.Τα απλώνουμε σε αλεύρι για να μην κολλήσουν μεταξύ τους.Βράζουμε νερό με λίγο λάδι και ρίχνουμε τα ζυμαρικά μας.Τα σουρώνουμε και τα περιχύνουμε με καυτό φρέσκο βούτυρο.Δεν θέλουν πολύ βράσιμο.Μπορείτε να κάνετε και την μισή δόση.Επίσης μπορείτε να τα καταψύξετε.'Αν έχετε κοντά σας κατάστημα με κρητικά προιόντα πάρτε απο εκεί ανθότυρο γιατί είναι το πιο ωραίο κατα την γνώμη μου!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 28-02-2012, 21:47 | Δημοσίευμα # 49
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινια μου σε ευχαριστω πολύ biggrin Φαινεται σχετικά ευκολη Θα προσπαθησω να τα φτειαξω κι εγω
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 01:17 | Δημοσίευμα # 50
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Τίποτα δεν είναι Ράνια μου ειδικά άν έχεις και μια βοηθό φίλη.Εγώ επειδή ανοίγω πολύ συχνά φύλλο πολλές φορές χρησιμοποιώ το ίδιο ζυμάρι για να φτιάξω εκτός απο πίττα και ζυμαρικά.Εκτός απο ανθότυρο μπορείς να βάλεις και άλλη γέμιση.Εγώ τσιγαρίζω κιμά με 1 κρεμμύδι,αλάτι πιπέρι και γίνονται το ίδιο νόστιμα για όσους τους αρέσει το κρέας.Αλλά πιστεύω ότι με το τυράκι είναι πιο ελαφριά. happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 01:45 | Δημοσίευμα # 51
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καμμιά νηστήσιμη συνταγή κορίτσια;;; smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 13:23 | Δημοσίευμα # 52
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
τρώτε σόγια? Καμιά φορά τη φτειάχνω είτε σαν μακαρόνια με κιμά είτε σαν ρολό στο φούρνο είτε σαν μπιφτεκια
Θελει πρώτα βράσιμο (υπάρχουν οδηγιες στη συσκευασία) στράγγιγμα να φύγουν τα υγρά και μετά μαγείρεμα όπως θελεις Θελει όμως αρκετα μυρωδικά και αρωματικά χόρτα γιατί είναι από μόνη της άγευστη
tongue Επίσης ωραία είναι η σαλάτα ταμπουλέ που γίνεται είτε με πληγούρι που το μουλιάζουμε στο νερό είτε με το αραβικό κουσκούς
Το κουσκούς το μουλιάζω σε χυμό από αγγούρια τριμμένα στον τρίφτη όπου έχω προσθέσει λεμόνι και λίγο λάδι και αλάτι.Πρέπει ο χυμός να καλύπτει το κουσκούς Το καλύπτω με μεμβρανη και το αφήνω στο ψυγείο 4 ωρες
Το βγάζω και προσθέτω κομματάκια φρέσκιας τομάτας και δυόσμο Σερβίρω
tongue δεύτερη εκδοχή είναι η λιβανέζικη με λίγο κουσκούς και πολύ μαϊντανό ψιλοκομμένο, λάδι και λεμόνι Αυτό το κουσκούς το μουλιάζω με λίγο ζεστό νερό και μετά το σουρώνω και προσθέτω τον μάϊντανό, λεμόνι, αλάτι και λάδι
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:03 | Δημοσίευμα # 53
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Την σόγια έχω να την μαγειρέψω εδώ και πολλά χρόνια.Θυμάμαι ήμουν νιόπαντρη όταν ο άντρας μου αποφάσισε να γίνει χορτοφάγος.
Καταλαβαίνετε τώρα σε τι απελπιστική κατάσταση ήμουν cry Οι μαγειρικές μου γνώσεις σχεδόν ανύπαρκτες και ο αντρούλης μου να μου περιορίζει τις επιλογές.
Η σόγια τότε ήταν μονόδρομος για μένα.'Οπου υπήρχε συνταγή με κρέας ,το αντικαθιστούσα με σόγια.Μέχρι και στιφάδο είχα φτιάξει με σόγια.
Μετά ακούσαμε τις φήμες για μεταλλαγμένη σόγια και απο τότε δεν την ξαναφάγαμε.Ευτυχώς ο άντρας μου δεν άντεξε για πολύ να τρώει μόνο χορταρικά και αναθεώρησε τις απόψεις του περι κρεατοφαγίας .Χαρές και πανηγύρια εγώ Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου .Ειδικά το κεμπάμπ ήταν σαν λάστιχο.Όντως Ράνια μου είναι πολύ άγευστο και πρέπει να προσθέτεις πολλά μυρωδικά
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:07 | Δημοσίευμα # 54
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Καλώς την και τη Βιργινια μας
Πρώτη φορά βρισκομαστε οι 3 παρέα ταυτόχρονα!
εχεις δικιο με την αγευστη σογια Αυτό που μου αρεσει από σόγια είναι το γαλα σόγιας με γευση βανίλιας και γλυκό ομως Το παιρνω καμια φορά με μούσλι για βραδινο
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:17 | Δημοσίευμα # 55
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εμείς όταν είχαμε τον άνδρα μου μαζί μας τρώγαμε σόγια μόνο όμως σαν κιμά γιατί τα άλλα είδη δεν μας άρεσαν.Τώρα η ενδοκρινολόγος μου ,μου την απαγόρευσε ,οπότε...
Η λιβανέζικη συνταγή με το κουσκούς πρέπει να είναι νόστιμη..Όταν βρώ χρόνο θα την δοκιμάσω... happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 29-02-2012, 22:19 | Δημοσίευμα # 56
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ναι Ράνια μου...νάξερες πόσο χαίρομαι που ξέρω πως είμαστε και οι τρείς παρέα wacko
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 04-03-2012, 17:10 | Δημοσίευμα # 57
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σπιτική λεμονάδα
1 πακέτο ζάχαρη (1 κιλό)
3 1/2 νεροπότηρα νερο
2 νεροπότηρα χυμό λεμονιού
3 φλούδες λεμονιού
Ρίχνουμε σε ενα κατσαρολάκι το νερό (3 1/2 ποτήρια), τη ζάχαρη και τις φλούδες. Τα αφήνουμε να βράσουν 5 λεπτά. Το αποσύρουμε από τη φωτιά και το αφήνουμε να κρυώσει. Αφαιρούμε τις φλούδες και ενσωματώνουμε στο σιρόπι τα 2 ποτήρια χυμό λεμονιού. Το βάζουμε σε μπουκάλι στο ψυγείο. Οταν θέλουμε να το σερβίρουμε το αραιώνουμε σε αναλογία 1 προς 4
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 00:46 | Δημοσίευμα # 58
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια μου έδωσα την συνταγή στην μαμά μου η οποία έχει τουλάχιστον 10 λεμονιές στο σπίτι της.Σήμερα μου έστειλε 1 μπουκάλι.
Είναι πολύ ωραία.Την αραίωσα με περιέ και είχα την αίσθηση ότι πίνω ένα ελαφρύ αναψυκτικό.
Έδωσα και στο γιό μου να δοκιμάσει ο οποίος πίνει λεμονάδα αλλά την θέλει οπωσδήποτε με ανθρακικό.Του άρεσε τόσο πολύ που δεν σχολίασε την έλλειψη του ανθρακικού.Μπράβο Ράνια μου άλλη μια καλή συνταγή για την συλλογή μου
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 02:17 | Δημοσίευμα # 59
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πολύ ωραία πρέπει να είναι η συνταγή σου Ράνια μου,το επιβεβαιώνει και η Βιργινία μας...Μόλις μου δοθεί ευκαιρία θα την φτιάξω και εγώ γιατί τώρα δεν έχω χρόνο.Στο μοναστήρι που πηγαίνω φτιάχνουν πολύ ωραία λεμονάδα και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι η ίδια συνταγή...Θα ρωτήσω και θα την γράψω αν είναι διαφορετική....Θέλω πολλά πράγματα να κάνω τώρα....
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 11:40 | Δημοσίευμα # 60
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ράνια μου θέλω μια διευκρίνηση για τις φλούδες λεμονιού. Πειράζει αν είναι χοντρές; Δηλαδή αν έχουν πολύ άσπρο από μέσα;

Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats