Πέμπτη
28-03-2024
15:06
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Κρυολόγημα χωρίς φάρμακα - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΥΓΕΙΑ » Κρυολόγημα χωρίς φάρμακα
Κρυολόγημα χωρίς φάρμακα
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 05-02-2012, 12:20 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Εδώ και δύο μέρες είμαι κρυωμένη, μπουκωμένη.
Κι επειδή δεν είναι κάτι σοβαρό, αποφεύγω εσκεμμένα τα φάρμακα.
Γι' αυτό πίνω ζεστό τσάι, συγκεκριμένα τσάι βουνού. Τρώω ελαφριές σούπες, ντύνομαι ζεστά.

Αλήθεια, εσείς τι κάνετε; Έχετε κάποιες συμβουλές ή μυστικά; smile


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 05-02-2012, 15:32 | Δημοσίευμα # 2
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
περαστικά σου καλή μας
εγώ θα σου πρότεινα ακόμα να πάρεις φύλλα ευκαλύπτου και να τα βάλεις σε μια κατσαρόλα με βραστό νερό Να σκύψεις το κεφάλι σου επάνω αφού το απορύρεις από τη φωτιά για να μην καείς και να κάνεις εισπνοές
Επίσης να καθαρίζεις τα ρουθούνια με αλατόνερο ή φυσιολογικό ορό
να πινεις αφεψηματα με λεμόνι και μέλι
Εγώ προσωπικά κάνω κι ενα ζεστό λούσιμο μαλλιών με βοηθάει πολύ


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Κυριακή, 05-02-2012, 15:33
 
virginie

Ημερομηνία: Κυριακή, 05-02-2012, 16:00 | Δημοσίευμα # 3
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Και εγώ πιστεύω πώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην κάνουμε αλόγιστη χρήση φαρμάκων και μάλιστα όταν πρόκειται για ένα απλό κρυολόγημα!
Εγώ πρόσφατα πέρασα ένα όχι και τόσο απλό κρυολόγημα και αρχικά το αντιμετώπισα όπως σωστά ανέφερες με τσάι ,ελαφρύ φαγητό και προφύλαξη απο το κρύο.
Όμως εκτός από το συνάχι είχα και πολύ έντονο βήχα.Πιστή όπως πάντα στη δύναμη της φύσης βρήκα ένα σιρόπι φτιαγμένο μόνο από φυτικά προϊόντα που με βοήθησε πολύ!Τα βασικά συστατικά του ήταν θυμάρι,μέλι και λεμόνι.Στο τσάι που έπινα έβραζα και λίγο θυμάρι.Ήταν λίγο πικρό αλλά πιστέψτε με είναι το καλύτερο φυσικό βλεννολυτικό.Επίσης έπινα και λίγο κρητικό ρακόμελο(με μέτρο βέβαια booze ) tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-02-2012, 00:29 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Περαστικά σου Αdmin μας,εύχομαι γρήγορα να γίνεις πολύ καλά....Τις συμβουλές της Ράνιας τις ακολουθώ χρόνια τώρα ..ακόμα και στα παιδιά μου..Ο ευκάλυπτος δεν λείπει από το σπίτι... και σε υγρή μορφή .Σχεδόν καθημερινά ρίχνω σταγόνες από ευκαλυπτέλαιο σε ένα βαζάκι και αυτό επάνω στο καλοριφέρ ..οπότε η ατμόσφαιρα στο σπίτι είναι πολύ καλή και βοηθά πολύ στην αναπνοή μας...
Το ρακόμελο λένε οι Κρητικοί είναι το καλύτερο φάρμακο για τον βήχα και δεν εχουν άδικο... biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-02-2012, 20:20 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ευχαριστώ φίλες μου για τις σοφές συμβουλές σας happy
Ξέχασα να πω πως πίνω τσάι και με χαμομήλι. Με αληθινό χαμομήλι, όχι εκείνα σε φακελάκια.
Πάντως πρέπει να αγοράσω ευκάλυπτο να δοκιμάσω τα όσα λέτε smile


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 06-02-2012, 23:51 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
είσαι καλύτερα`?
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 07-02-2012, 00:11 | Δημοσίευμα # 7
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ναι, ναι smile είμαι πολύ καλύτερα. Νιώθω καλά. Μόνο το μπούκωμα έμεινε!

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 07-02-2012, 00:49 | Δημοσίευμα # 8
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Στο μπούκωμα θα βοηθήσει πάρα πολύ ο ευκάλυπτος καθώς και οι πλύσεις με φυσιολογικό ορό...
Χαίρομαι που είσαι καλύτερα Αdmin....Δεν μας βοηθά και ο καιρός....Όλοι μπουκωμένοι είναι... sad
 
SONYA

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 20:48 | Δημοσίευμα # 9
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 21
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Tο φυσικό σας όπλο ενάντια σε κρυολογήματα και γρίπη αυτόν το χειμώνα!

Η εχινάκεια έχει μια πλούσια παράδοση στον πολιτισμό των Βορειαμερικάνων Ινδιάνων.Οι ίδιοι τη χρησιμοποιούσαν για την υποστήριξη της υγείας τους κατά τη διάρκεια του χειμώνα και την αποφυγή των κρυολογημάτων. Πλέον αποτελεί τη φυσική εναλλακτική λύση για όλους όσους θέλουν να διατηρήσουν τον οργανισμό τους γερό και υγιή όλο το χειμώνα αφού διαθέτει αντιβιοτικές, αντιβακτηριακές, αντιφλεγμονώδεις και διεγερτικές ιδιότητες.

Πώς λειτουργεί;

Tο άνθος της εχινάκειας μοιάζει με μεγάλη μαργαρίτα και συνήθως τα φύλλα της είναι ροζ ή μωβ. Το γένος της αποτελείται από εννέα είδη ωστόσο δεν χρησιμοποιούνται όλα για φαρμακευτικούς σκοπούς. Τα τελευταία χρόνια η έρευνα ανακάλυψε ένα μηχανισμό που εξηγεί την ευεργετική επίδραση της εχινάκειας.Ένας από τους πρωταρχικούς αμυντικούς μηχανισμούς του οργανισμού κατασκευάζεται από μια κολλώδη ουσία, που ονομάζεται Υαλουρονικό Οξύ (ΗΑ). Το ΗΑ βρίσκεται στους ιστούς, ανάμεσα στα κύτταρα, για να τα συγκρατεί ενωμένα. Η υαλουρονιδάση είναι ένα ένζυμο που επιτίθεται ενάντια στο ΗΑ, κατά τρόπο που δεν έχει γίνει ακόμα κατανοητός.

Όταν επιτίθεται, το ΗΑ χάνει άμεσα την κολλώδη υφή του και αυτό το προστατευτικό στρώμα χάνει την αποτελεσματικότητά του. Εάν επιτραπεί στο ένζυμο να καταστρέψει την ακεραιότητα του φράγματος του ΗΑ, ενδέχεται η ανοσοποιητική λειτουργία να υποστεί αρνητικές επιπτώσεις. Έχει αποδειχθεί πως η εχινάκεια μπορεί να εμποδίσει το ένζυμο να διαλύσει το ΗΑ.
 
rika

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-02-2012, 21:17 | Δημοσίευμα # 10
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Όταν ήμουν μικρή η μαμά μ' έβαζε να πίνω ζεστό γάλα με μέλι. Τότε το μισούσα. Τώρα όμως καταλαβαίνω πόσο καλό έκανε, μαλάκωνε τον λαιμό και δεν έβηχα τόσο πολύ.
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 18-02-2012, 01:33 | Δημοσίευμα # 11
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Το μέλι είναι το θαύμα της φύσης
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 01-06-2012, 12:24 | Δημοσίευμα # 12
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Σχετικά με το άρθρο για τον μεσημεριανό ύπνο κορίτσια με βρίσκει πολύ σύμφωνη.
Απο τότε που το εφάρμοσα νιώθω πολύ καλύτερα.Φυσικά και πρέπει να αρκούμαστε στη μισή ώρα.Είναι αρκετή για την ανανέωση του οργανισμού μας.
Μάλιστα πολλοί ισχυρίζονται ότι και τα 20 λεπτά αρκούν.
Εγώ χρησιμοποιώ άλλο τρόπο για να ξυπνώ έγκαιρα.Απο την ώρα που θα ξαπλώσω βάζω αφύπνιση σε μία ώρα.Δεν είμαι απο τις γυναίκες που κοιμούνται μόλις ξαπλώσουν.Έτσι προσθέτω και ένα μισάωρο που χρειάζομαι για να αποκοιμηθώ wink
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΟΜΟΡΦΙΑ - ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ » ΥΓΕΙΑ » Κρυολόγημα χωρίς φάρμακα
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats