Πέμπτη
25-04-2024
17:34
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα - Page 3 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
skg

Ημερομηνία: Τρίτη, 17-04-2012, 10:51 | Δημοσίευμα # 31
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλημέρα με λένε Σπυριδούλα και άρχισα από προχθές να κάνω τα 31 βήματα. Να πω όμως την αλήθεια στο μπάνιο που πλένουμε τα χέρια και τον νεροχύτη στην κουζίνα τον καθάρισε ο άντρας μου με το βιακάλ. Αλλά θέλω να πω ότι άστραψε αμέσως. Τώρα όσον αφορά τα άλλα βήματα κάθε μέρα αυτό με τα παπούτσια με κορδόνια δεν το έκανα προτιμώ τις παντοφλίτσσες μου για μέσα στο σπίτι. Τα αυτοκόλλητα δεν τα έχω κάνει ούτε έχω καταγράψει τις σκέψεις μου δεν μου έρχεται τίποτα να γράψω και χθες ασχολήθηκα με το βήμα 6 μάζεψα όλους τους λογαριασμούς και τις αποδείξεις και ότι άλλο χαρτί υπήρχε και τα έβαλα σε ένα σημείο που υπάρχουν όλα και κάποια άλλα που δεν χρειαζόντουσαν τα πέταξα αυτά με τη βοήθεια του άντρα μου γιατί υπήρχαν και κάποια δικά του πράγματα που έπρεπε να μου πει ο ίδιος τι κρατάμε και τι όχι. Σήμερα θα ασχοληθώ με το βήμα 7 να φτιάξω τα ρούχα μου για αύριο το πρωί. Σε ευχαριστώ όμως fly lady που μου έδειξες αυτό τον τρόπο για να συμμαζεύω και να κάνω τις δουλειές στο σπίτι. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο και συγνώμη αν έχει απαντηθεί δεν είδα πουθενά να γράφει για το σίδερο πότε θα σιδερώνουμε; Εγώ δυστυχώς δεν θέλω να κάνω κάποιες δουλειές μέσα στο σπίτι πχ ξεσκόνισμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα και σιδέρωμα δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει αυτό; Αφού το σπίτι μου έχω να το καθαρίσω από τον Οκτώβριο ντρέπομαι που το λέω αλλά μέχρι τώρα εδώ και ένα εξάμηνο δεν έχω πιάσει ξεσκονιστήρι και σκούπα καθόλου. Το σιδέρωμα το κάνω όταν χρειάζεται αν και έχω ακόμα στοίβα από ρούχα στον καναπέ. Θέλω να μου πείτε επειδή στα βήματα δεν το έχω δει δεν το έχω προσέξει πότε πρέπει να ξεσκονίζουμε ένα σπίτι, σκουπίζουμε και σφουγγαρίζουμε. Δεν πρέπει να είναι και αυτά στα 31 βήματα; Στο σπίτι μένουμε 2 άτομα. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να μου απαντήσετε σε αυτά τα ερωτήματά μου για να μπορέσω λίγο λίγο την ημέρα να ασχολούμαι. Ευχαριστώ για τα τόσα ωραία πράγματα και τις τόσο χρήσιμες σύμβουλες που μας δίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από skg - Τρίτη, 17-04-2012, 13:24
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-04-2012, 16:08 | Δημοσίευμα # 32
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλώς ήλθες στην παρέα μας Σπυριδούλα. biggrin Θα δείς΄πόσο πιο εύκολη θα γίνει η ζωή σου ακολουθώντας τις οδηγίες που θα βρίσκεις κάθε ημέρα στο site μας...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-04-2012, 17:06 | Δημοσίευμα # 33
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Καλώς τη Σπυριδούλα Βλέπω πολύ γρηγορα προσαρμοστηκες στο σύστημα biggrin δεν είναι κι ευκολο, αλλά όπως λέει η Μαρία μας αν ακολουθείς τις οδηγίες κανεις πολλά πράγματα χωρίς να το πολυκαταλάβεις cool Πολύ καλό να σου γεννιουνται απορίες κι ερωτήσεις, Εξάλλου γιαυτο και η administrator μας έκανε αυτό το διάλογο. Πολύ καλά που ο ανδρας σου σε βοηθάει Θα ελεγα μαλιστα ότι το τρίψιμο είναι ανδρική δουλεια θελει γερό χερι! biggrin
Μου φαινεται λιγο απίθανο να μην εχεις καθαρίσει το σπίτι σου απο τον Οκτωβρη. Σιγουρα θα εννοεις ξεσήκωμα
Αναρωτιέσαι για το σίδερο Δεν εχεις αδικο, αλλά επειδή δεν είναι κατ'ανάγκη καθημερινή ενασχόληση ίσως γιαυτό δεν εχει μπει στο συστημα της flylady
Ισως όμως και να εχει και να μην το ξερω, Σε αυτό θα σου απαντήσει η ειδική επί τούτου wink
Φαντάζομαι ότι μέσα στη βραδυνή ρουτίνα επιλογής της ενδυμασίας για την επόμενη μέρα είναι και ο έλεγχος αν θέλει σίδερο.
Επειδή το σύστημα ειναι αμερικάνικο, ξερω ότι τα αμερικάνικα υφάσματα θελουν ελαχιστο σιδερο συχνα και καθόλου, πχ σεντονια αλλα και ρούχα
Κι εμείς εχουμε τετοια υφάσματα Αν προσέξεις στο πλυσιμο (σε ειδικό προγραμμα) αλλα και στο απλωμα τους, μειώνεται πολύ ο κόπος
Οσο για το σύστημα του σιδερώματος υπάρχουν τα σπρέυ που είναι τόσο βοηθητικά στη διατήρηση του σιδερωμένου
Το δύσκολο είναι τα κεντήματα που θέλουν πρώτα από την ανάποδη και μετά από την καλή. Επίσης πρώτα πρέπει να κάνεις τις ραφές οι οποίες γενικά με το πλύσιμο σφίγγουν λίγο.
Και για τα ανδρικά πουκαμισα υπάρχουν διάφορα συστήματα Εγώ σιδερώνω πρώτα το γιακά από την αναποδη και μετα από την καλή , στη συνέχεια τους ώμους , μετά πιάνω τα μανίκια. Πρώτα τις μανσέτες από το εσωτερικό, μετά από την καλή στη συνέχεια το πίσω μερος του μανικιού και μετά το εμπρός. Τέλος αφήνω το κυρίως σώμα Πρώτα την πλάτη και μετά τα δύο μπροστινά Δεν κανω πάνω από 3-5 λεπτά το κάθε πουκ'αμισο

φλυάρησα πολύ biggrin
 
skg

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-04-2012, 18:30 | Δημοσίευμα # 34
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλησπέρα κορίτσια σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα όχι ράνια αυτό ακριβώς εννοώ δεν έχω καθαρίσει το σπίτι μου ξεσκόνισμα, σκούπισμα και σφουγγάρισμα. Προτιμώ να περνάω την ώρα μου στον υπολογιστή παρά να κάνω τις δουλειές αυτές. Χθες άρχισα και ξεσκόνισα και καθάρισα και με άζαξ το τραπεζάκι με όλα τα πράγματα που έχω της τηλεόρασης και ένα 4χ4 με κουτάκια έπιπλο με διακοσμητικά από τα ικέα και σήμερα λέω να κάνω το τραπέζι του σαλονιού και το τραπέζι της τραπεζαρίας μιας και τρώμε εκεί. Αύριο θα ρίξω και ένα σκούπισμα και ένα σφουγγάρισμα. Από χθες ξεκίνησα να κάνω λίγες λίγες δουλίτσες.

Τελευταία επεξεργασία από skg - Τετάρτη, 18-04-2012, 21:17
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-04-2012, 01:55 | Δημοσίευμα # 35
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Kαλησπέρα και από μένα φίλες μου....ή καλημέρα;;;;
Μπήκες στο πνεύμα Σπυριδούλα.....Σιγά-σιγά και θα γίνεις ξεφτέρι.....Ηδη θα χαίρεσαι με την αρχή που έκανες Ολα γίνονται
Ράνια μου ακριβώς έτσι και εγώ τα πουκάμισα....η μέθοδος της μανούλας μου...
Να σας πώ την αλήθεια κορίτσια ούτε και σε μένα αρέσει το σίδερο.....Σιδερώνω την ίδια ακριβώς ημέρα που θα βάλλω πλυντήριο.....μόνο και μόνο για να μή μου φύγει η όρεξη....Αν τα αφήσω μια ημέρα βαριέμαι και με τίποτα δεν μπορώ να βλέπω στην μέση..... wink Αρρωσταίνω.....Γι αυτό και εγώ λέω :Αντε να τελειώνουμε ....και παίρνω κουράγιο.... wink
Αντιθέτως η κόρη μου τρελαίνεται για σίδερο ....Σκέπτομαι εκείνη την ώρα μου λέει...... wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-04-2012, 09:38 | Δημοσίευμα # 36
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ετσι λοιπον Σπυριδούλα, για όλα χρειάζεται μια παρακίνηση Κι εδώ η μια με την αλλη, παρακινούμαστε να κάνουμε διάφορα πράγματα biggrin

Μαρία μου έχει δίκιο η κόρη σου. Κανοντας σίδερο πρέπει να βρεις τ'ι σου αρέσει να κάνεις παράλληλα Μπορείς να ακούς μουσική, ακόμα και τηλεόραση να παρακολουθείς κάτι που δε χρειαζεται να πολυβλέπεις απλά να ακούς για λιγη παρεα dry
Πάντως για το σίδερο υπάρχουν αυτοί που το αντιπαθουν και αυτοί που το αγαπούν περισσότερο από αλλες δουλειές
Εμένα μου αρέσει η μυρωδιά του φρεσκοπλυμένου καθώς και το σπρέυ Τα μικρά κομματια δε με κουράζουν όπως πουκαμισα κλπ Λίγο στα σεντόνια και τα τραπεζομάνδηλα κουράζομαι, κι ετσι ευχαρίστως παραχωρώ αυτό το έργο biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-04-2012, 14:43 | Δημοσίευμα # 37
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Πιστεύω Σπυριδούλα ότι όταν νιώσεις την χαρά και την ικανοποίηση που σου δίνει ένα καθαρό και τακτοποιημένο σπίτι πολύ σύντομα θα αλλάξεις πολλές παλιές σου συνήθειες.Και δεν χρειάζεται να πιεστείς ιδιαίτερα.Ακολούθησε τα μικρά βηματάκια που σου προτείνει η admin μας και θα εκπλαγείς.
Αυτό ισχύει και για μας τις παλιές νοικοκυρές που μέχρι τώρα είχαμε άλλους ρυθμούς και με αυτή τη μέθοδο γίνονται όλα όταν πρέπει και χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
Όσο για το σιδέρωμα κι εγω πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται την ίδια μέρα που μπαίνει και το πλυντήριο.Άν αυτό είναι αδύνατο λίγα-λίγα δεν χάθηκε κι ο κόσμος.
tongue
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-04-2012, 17:10 | Δημοσίευμα # 38
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ti ωραία.. biggrin Όλη η ομάδα παρούσα.!!!!! Βλέπεις Σπυριδούλα είμαστε μια πολύ καλή παρέα και μαθαίνει η μία απο την άλλη.....Η Αdmin μας ,η Ράνια μας και η Βιργινία μας είναι πρωτοπόρες ,προικισμένες με πολλά-πολλά χαρίσματα και μας μεταδίνουν τις γνώσεις τους
Αν και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το σίδερο ....δεν κάνω κάτι για να το αποφύγω.....Απλά το βαριέμαι dont
haha haha haha
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-04-2012, 23:51 | Δημοσίευμα # 39
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι Μαράκι μου όλη η ομάδα παρούσα
Σήμερα επέστρεψα κι εγω στο σπίτι μου να ετοιμάσω και το κοριτσάκι μου που θα γυρίσει πίσω στην Κρήτη sad
Απο Δευτέρα ελπίζω να μπω στους κανονικούς μου ρυθμούς γιατί ακόμη είμαι λίγο αποδιοργανωμένη tongue
Όσο για το σίδερο τι να κάνουμε είναι αναγκαίο κακό wacko
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 23-04-2012, 09:10 | Δημοσίευμα # 40
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία μου ελπίζω το κοριτσακι σου να γυρισε καλά στην Κρητη Σιγουρα τώρα θα εχει πολύ διάβασμα Αλλά μεχρι να το καταλάβεις θα φτασει το καλοκαιρακι και παλι μαζι θα εισαστε
Μαρία μου καλη δυναμη για τα δικά σου καθήκοντα
Σπυριδούλα υπομονή , όπως βλεπεις με τη μεθοδο αυτή σιγα σιγα και με λίγο κόπο φτανουμε στο αποτέλεσμα biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 23-04-2012, 17:50 | Δημοσίευμα # 41
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλή εβδομάδα κορίτσια.Μπαίνουμε σε ρουτίνα αφού τελείωσαν και οι Πασχαλιάτικες διακοπές...Απο μικρό παιδί δεν ξέρω γιατί πάντα μελαγχολώ στο τελείωμα των διακοπών.Ακόμα και τώρα που δεν έχουν καμία σχέση με μένα. sad
Οπως λές και εσύ Ράνια μου όπου νάναι ήλθε και το καλοκαίρι.Ευλογημένο το καλοκαίρι στην πατρίδα μας με τόσες ομορφιές απ' άκρη σ' άκρη στην στεριά και στα νησιά....Πόσο μου λείπει ενα ταξιδάκι sad .Για να ακριβολογώ μιά εκδρομούλα κάπου ....
Βιργινία μου το κοριτσάκι σου ήδη θα είναι εδώ.....Βλέπω να κατέβεις στην εξεταστική περίοδο biggrin
Ο καιρός είναι καλός και όπως βλέπω οι παραλίες γεμίζουν :p.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 24-04-2012, 00:18 | Δημοσίευμα # 42
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ελπίζω να καταφερεις Μαρια μου να κανεις καμιά εκδρομουλα εκει στην Κρητη
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 24-04-2012, 11:36 | Δημοσίευμα # 43
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Κοριτσάκια μου καλή σας μέρα flower
Τις τελευταίες 4 μέρες έχω τόσες δουλειές μαζεμένες που δεν προλαβαίνω ούτε ένα γειά να πω.
Σήμερα επιτέλους κατάφερα να βρω λίγο χρόνο και για μένα.
Η κόρη μου κορίτσια βρίσκεται ήδη στην Κρήτη.Αυτό που για μένα φάνηκε σαν μικρό θαύμα είναι ότι άνοιξε το δικό μου περιοδικό ελέγχου και κρατούσε σημειώσεις!!!Και το καλύτερο ήταν που τα συζητούσε και με τις φίλες της.Όσο καιρό βρισκόταν μαζί μας παρατήρησα ότι ήταν πολύ τακτική με τα ρούχα της και είχε μια εμμονή με τον νεροχύτη.Είμαι σίγουρη ότι ακολούθησε τα πρώτα 31 βήματα που της είχα αφήσει happy
Μου αρέσει που όταν της έδωσα τα αντίγραφα έκανε πλακίτσα μαζί μου tongue
Μαρία μου κι εγώ ελπίζω να τα καταφέρω να είμαι και σε αυτή την εξεταστική της στην Κρήτη.Όλα εξαρτώνται απο το πότε θα τελειώσει ο γιός μου την δική του στο λύκειο.Πάντα στην εξεταστική του καλοκαιριού έχω αυτό το δίλλημα γιατί βλέπεις χρειάζεται περισσότερη φροντίδα κι εκείνος αυτές τις μέρες.
Ας ελπίσουμε ότι οι εκλογές δεν θα παρατείνουν την περίοδο των εξετάσεων cool
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 25-04-2012, 01:37 | Δημοσίευμα # 44
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Δεν πρέπει οι εκλογές Βιργινία μου να παρατείνουν την περίοδο των εξετάσεων στο πανεπιστήμιο.Ετσι τουλάχιστον γινόταν μέχρι τώρα...Και βέβαια σε έχει ανάγκη και ο γυιός σου Βιργινία μου και μάλιστα στην εξεταστική περίοδο.....Καλή επιτυχία να έχει και να είναι καλά να συνεχίσει.
Τα κορίτσια Βιργινία μου ΠΑΝΤΑ έχουν πρότυπο την μάνα όσο και αν δεν το παραδέχονται....Βλέπω την κόρη μου σε πολλά να είναι ιδια με μένα και πολύ περισσότερο με την μαμά μου αφού σπούδασε και έκανε το μεταπτυχιακό της στο Ρέθυμνο και ζούσε με την μαμά μου στο πατρικό μου.
Οταν η Μαρίνα έφυγε στην Ολλανδία για το διδακτορικό της η γιαγιά κόντευε να αρρωστήσει που έφυγε από κοντά της.....
Που εκδρομούλα στην Κρήτη Ράνια μου......μόνο την Κυριακή παίρνω ρεπό ,όπως τους λέω,για να πάω στο μοναστήρι και να μείνω μέχρι αργά το απόγευμα.
Στην Θεσσαλονίκη όλο και κάτι θα γινει.....Μια πολύ καλή μου φίλη-αδελφή με περιμένει στο εξοχικό της στην Ξάνθη.....Με απειλεί πως άν δεν πάω δεν θα έλθει στην βάπτιση της Μαρίας-Χριστίνας ,που πρώτα ο Θεός θα γίνει στην Θεσσαλονίκη biggrin Καλά να είμαστε και....
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-04-2012, 10:45 | Δημοσίευμα # 45
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλημέρα κορίτσια..Χαθήκαμε....
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Συζητάμε για τα πρώτα 31 βήματα
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats