Πέμπτη
28-03-2024
22:34
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Τι πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Τι πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα;
Τι πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα;
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 17:47 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ρωτάμε, απαντάμε, συζητάμε, βοηθάμε, συμβουλεύουμε!

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 17:47 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αλήθεια κορίτσια τι πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα.....Πάντα λέω δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά κάτι αλλά...... wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 17:47 | Δημοσίευμα # 3
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημέρα σε όλες smile
Μαρία σχετικά με το τί πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα: Είναι γεγονός ότι και πετάμε πολλά, αλλά και βάζουμε κάθετι στη θέση του, οπότε εξοικονομούμε και χώρο παράλληλα smile

- Προσωπικά προσπαθώ να μην κάνω αλόγιστη σπατάλη σε χαρτί
1.αυτό που έχω περιορίσει προσωπικά είναι τα έντυπα. Τώρα την εφημερίδα τη διαβάζουμε διαδικτυακά Ελάχιστες φορές θα πάρουμε σε έκτακτες περιπτώσεις Και αυτές, όταν είναι διαβασμένες δεν προλαβαίνουν καν την ανακύκλωση , αλλά θα πάνε για δεύτερη χρήση πχ όταν έχεις ζώα πάντα χρειάζονται εφημερίδες Κάποτε έκαναν τα τζάμια με αυτές Εγώ προσωπικά δεν το κάνω.
2. ελάχιστα εκτυπώνω ό,τι απόλυτα αναγκαίο
3. δεν παιρνω διαφημιστικά παρά μόνο αν είναι να τα διαβάσω και μετά ανακύκλωση

- Κάτι άλλο που θεωρώ αδιανόητο στην εποχή μας είναι η σπατάλη φαγητού Ποτέ φαγητό στα σκουπίδια. no
καλύτερα να αγοράσει κανείς και να ετοιμάσει όση ποσότητα φαγητού προκειται να καταναλώσει
εκτός αν μπορεί να το καταψύξει ή να δώσει κι ένα πιάτο φαγητό σε κάποιον που στερείται

- Οπου υπάρχει γυάλινη συσκευασία σε τρόφιμα την προτιμώ και για πιο υγιεινή είτε και για δεύτερη χρήση Οπότε πχ αν θέλω να χαρίσω κάπου σπιτικό γλυκό του κουταλιού ή τουρσι ή ελιές, χρησιμοποιώ τέτοια βαζάκια που δε χρειάζεται να τα επιστρέψει ο άλλος
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 18:00 | Δημοσίευμα # 4
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Κορίτσια, θέλω να διευκρινίσω κάτι, όταν γράφω "ξεκαθαρίζουμε" εννοώ όχι απαραίτητα να πετάμε αυτά που δεν χρειαζόμαστε. Μπορούμε να τα χαρίζουμε, ανακυκλώνουμε, ή να χρησιμοποιούμε για άλλους σκοπού.

Για παράδειγμα μπορεί να είναι ρούχα που δεν μας κάνουν ή δεν μας αρέσουν - αυτά μπορούμε να τα δώσουμε σε κάποιον που ίσως τα χρειάζεται ή να τα πάμε στην εκκλησία. Κάποια άλλα ρούχα που είναι πολύ παλιά, ξεχειλωμένα, σκισμένα, αν είναι από μαλακό ύφασμα μπορούν κάλλιστα να γίνουν ξεσκονόπανα.
Επίσης κάποια κουζινικά σκεύη μπορούν επίσης να χαριστούν. Βιβλία που δεν χρειαζόμαστε μπορούν να πάνε στην δημοτική βιβλιοθήκη. Σχεδόν για όλα τα πράγματα, αν είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, μπορούν να βρεθούν άλλοι ιδιοκτήτες.
Άλλα πράγματα όπως εφημερίδες, περιοδικά, χαρτικά εννοείται πως πάνε για ανακύκλωση. Κάποια περιοδικά ίσως να θελήσουν να πάρουν οι φίλες μας για να τα διαβάσουν.

Πάντως συνήθως πάντα υπάρχει κάτι να πετάξεις ειδικά αν έχεις παιδάκια στο σπίτι. Αυτά μπορεί να είναι χαρτάκια από καραμέλες ξεχασμένες στο τραπεζάκι του καφέ, σπασμένα παιχνίδια, οδοντογλυφίδες παρατημένες σε κάποιο ράφι, στυλό που δεν γράφουν πια, φάρμακα που έχουν λήξει, μπουκαλάκια από διάφορα τρόφιμα ή καθαριστικά που δεν μπορούν να ανακυκλωθούν, κουτάκια και σακούλες από φαγητά που επίσης δες μπορούν να ανακυκλωθούν, χρησιμοποιημένες χαρτοπετσέτες ή χαρτομάντιλα ξεχασμένα σε λάθος μέρος...


Woman-Life
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-01-2012, 16:24 | Δημοσίευμα # 5
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Κορίτσια δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα νιώθεις τελικά όταν ξεφορτώνεσαι κάτι που δεν χρησιμοποιείς αλλά το κρατάς σπίτι γιατί λυπάσαι να το αποχωριστείς. Το σύστημα FlyLady έχεις απόλυτο δίκαιο όταν λέει ότι αφού ξεκαθαρίσουμε το σπίτι μας και ξεφορτωθούμε όλα τα περιττά, τότε θα είναι πολύ πιο εύκολο να καθαρίζεις και να διατηρείς καθαό το σπίτι σου.
Προσωπικά έχω ανακυκλώσει στήβες από περιοδικά που μάζευα. Βασικά να τι έκανα: τα ξεφύλλισα όλα, έκοψα τα κείμενα και τα άρθρα που χρειαζόμουν (πχ συνταγές) και τα υπόλοιπα τα ανακύκλωσα. Τα κείμενα και οι συνταγές που άφησα τα έβαλα σ' έναν ντοσιέ. Αποτέλεσμα; Ένα ολόκληρο ράφι άδειασε όπου και τοποθέτησα τα αγαπημένα μου βιβλία τα οποία πριν ήταν στιβασμένα πάνω στο γραφείο.
Το ίδιο κάνω και με άλλα πράγματα. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να πετάξεις αυτά που δεν χρειάζεσαι. Για παράδειγμα είχα ένα βάζο για λουλούδια το οποίο όμως δε μου άρεζε και το φύλαγα σ' ένα ντουλάπι. Τελικά έπισα τον εαυτό μου πως πρέπει να το ξεφορτωθώ. Το χάρισα σε μία θεία μου η οποία είχε μια πιατέλα στο ίδιο σχέδιο! Χάρηκε και η θεία και εγώ cool
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Τι πετάμε κάθε φορά που κάνουμε γενική καθαριότητα;
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats