Σάββατο
20-04-2024
13:31
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας (αρωματικά φυτά στο μπαλκόνι, ακόμα και στο πρεβάζι)
Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 16:44 | Δημοσίευμα # 16
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
και άλλο ένα αρεξηγημένο φυτό
Πανεύκολο, δεν απαιτεί νερό. Κάποτε και στην Αθήνα το συναντούσες σε φράκτες. Τώρα ίσως στα νησιά μόνο έχει παραμείνει. Είναι η φραγκοσυκιά την οποία λατρεύω. Τόσο από αισθητικής πλευράς όσο και για τα φραγκόσυκα που υπεραγαπώ.
Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια είχα φέρει ένα φύλλο από τη Σύρο. Το φύτεψα σε γλάστρα και το ακούμπησα σε μια άκρη του κήπου. Εγινε τεράστια φραγκοσυκιά θέριεψε, έκανε φραγκόσυκα, φάγαμε κι εμείς, έφαγαν και τα πουλάκια, ανακάλυψα ότι αρέσουν πολύ και στη χελώνα μας biggrin
Τώρα έμαθα ότι τρώγονται και τα τρυφερά φύλλα σαν σαλάτα (nopalitos), αφού αφαιρεθεί η εξωτερική φλούδα με τα αγκαθάκια. Και φυσικά γιατί όχι ; είναι όλο δροσιά
Από τα φρούτα επίσης φτειάχνεται μαρμελάδα, ακόμα και οινόπνευμα


Εικόνες: 9690833.jpg (7.2 Kb)

 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 22:18 | Δημοσίευμα # 17
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ένα φυτό με πολλούς τρόπους χρήσης. Τι κρίμα που δεν έχω έστω μια μικρή αυλή sad Θα μ' άρεζε πολύ να φυτεύω και να μεγαλώνω διάφορα. Και εννοείται πως θα είχα δέντρα με διάφορα φρούτα που τα έχω και αδυναμία.

Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-12-2011, 11:24 | Δημοσίευμα # 18
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Πάντως αγαπητή Adm ακόμα και σε ένα μπαλκόνι γίνεται δουλειά σε μικρή έκταση βέβαια, αλλά και για τη δροσιά και δημιουργικότητα
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-12-2011, 14:58 | Δημοσίευμα # 19
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σήμερα θα σας μιλήσω για το αβοκάντο. Μην ξεγελαστείτε να το νομίσετε φρούτο. Το αβοκάντο τρώγεται με λαδόξυδο είτε με το κουταλάκι κόβοντάς το στα δύο και αρωματίζοντας το με λαδόξυδο και αλάτι είτε μέσα στη σαλάτα σε φετούλες. tongue

Συνήθως όταν τα αγοράζουμε είναι ακόμα άγουρα και σκληρά. Αφήστε τα μερικές μέρες κατά προτίμηση πλάι σε μήλα ή μπανάνες Ωριμάζουν πιο γρήγορα
Οταν θα τα ανοίξετε θα δείτε ένα μεγάλο κουκούτσι. Αφηστε το στην άκρη να στεγνώσει και μην το πετάτε.
Σε κανά δυό μέρες πάρτε 3 οδοντογλυφίδες Μπήξτε τις σε 3 μεριές στο κάτω μέρος (στρογγυλό του πυρήνα)
Βάλτε σε ένα ρηχό μπωλάκι νερό και στήστε το κουκούτσι του αβοκάντο με τη μύτη προς τα επάνω, έτσι ώστε να ακουμπάει στο νερό μόνο το κάτω μέρος
( αυτός είναι και ο ρόλος των 3 οδοντογλυφίδων). Ελέγχετε μέρα παρά μέρα το νερό να μην εξατμισθεί. Καλό είναι να το έχετε σε ένα ήρεμο μέρος και όχι φωτεινό.
Σε κάμποσες μέρες θα δείτε να σκάει το επάνω μέρος και να πεταγεται το βλασταράκι. biggrin
Είναι ώρα να το βάλετε σε ένα γλαστράκι με χώμα. Πρτοσέξτε να αφήσετε έξω από το χώμα το επάνω κομμάτι του κουκυτσιού. Μπορείτε να δείτε στη συνημμένη φωτογραφία πώς το έχω βάλει
Σε λίγες μέρες θα δείτε να βγάζει φύλλα και με αυτόν τον τρόπο θα έχετε ένα πολύ ωραίο διακοσμητικό φυτό από το τίποτα που λέμε


Εικόνες: 5230144.jpg (44.0 Kb)



Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Πέμπτη, 08-12-2011, 15:00
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 16:37 | Δημοσίευμα # 20
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σήμερα μαζί με τα ψώνια που έκανα πήρα και 3 γλαστράκια με αρωματικά που δεν είχα: άνιθο, φασκόμηλο και μέντα (Μέντα είχα στο χώμα αλλά έχει πνιγεί από τα άλλα, οπότε αυτη΄θα την αφήσω στο γλαστράκι (Μόνο 1,90 το κάθε γλαστράκι)
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 10:34 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μια μικρή συμβουλή : Τα αρωματικά φυτά να τα κόβετε γιατί και χρηστικά είναι, αλλά και τα βοηθάτε να αναπτύσσονται και να ανανεώνονται biggrin
Επίσης τα λουλούδια. πχ τα τριαντάφυλλα, αν θέλετε να τα αφήνετε επάνω στο δέντρο για να στολίζουν κήπο ή γλάστρα, μόλις τα δείτε να αρχίσουν να μαραίνονται κόψτε τα για να δώσετε στο φυτό τη δυνατότητα να βγάλει κι αλλα. Τα πέταλα μπορείτε να τα μαζέψετε σε ένα μπολάκια να τα ξεράνετε για να άρωματίζετε το χώρο.
Ακόμα και τα κυκλάμινα που είναι της εποχής αλλά και όλου του χειμώνα μόλις τα δείτε υπερώριμα κόψτε το λουλουδάκι, Θα βγάλει και άλλα biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 05-01-2012, 18:05 | Δημοσίευμα # 22
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αυτή την εποχή ο κήπος μου εχει γεμίσει από χρυσάνθεμα. Κρατούν ένα μήνα είναι υπέροχα.
Οι βολβοί μου με τα ζουμπούλια (από πέρυσι) δεν άνθισαν ακόμα ενώ κανονικά θα έπρεπε να είχαν αυτήν την εποχή , γιατί άφησα τα γλαστράκια έξω, ενώ αν τα είχα μέσα στο σπίτι θα άνθιζαν γρηγορότερα
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-01-2012, 23:10 | Δημοσίευμα # 23
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αχ Ράνια μου, διαβάζω όσα γράφεις και σε φαντάζομαι να ζεις σ' έναν πανέμορφο κήπο με πολύχρωμα λουλούδια, μυρωδικά και βότανα! Πρέπει να είναι υπέροχος ο χώρος σου και πρέπει να σ' αγαπάνε πολύ τα φυτά σου αφού τα προσέχεις και τα αγαπάς κι εσύ!

flower


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 08-01-2012, 01:21 | Δημοσίευμα # 24
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σίγουρα έτσι θα είναι Admin και τι καλύτερο απο το να ζείς σε ένα παράδεισο όπως πρέπει να είναι ο κήπος της Ράνιας.
Θα ήθελα να δείτε τον κήπο μιας εξαδέλφης μου που είναι ο κήπος της Εδέμ όπως της λέω.Εχει φυτά και λουλούδια από όλα τα μέρη του κόσμου,έχει φτιάξει μόνη της,λίμνες για τα νούφαρα και τα ψαράκια της ,βραχώδη μέρη για τους κάκτους της,κλουβιά για τα δεκάδες πουλάκια της και τις εκατοντάδες γλάστρες της....Αρκεί να σα πώ κορίτσια ότι έχει 110 γλάστρες με ορτανσίες που οταν είναι ανθισμένες είναι όνειρο.Ξεκουράζεται το μάτι και η ψυχή εκει.Βέβαια κάθε χρόνο ξοδεύει μια περιουσία για τον κήπο της αλλά είναι η αδυναμία της....Οι μπουκαμβίλιες της σε διάφορα χρώματα αγκαλιάζουν τα δέντρα ,όπως ο κισσός,και φθάνουν μέχρι τον 3ο όροφο του σπιτιού της .!!!!!!!! Κάθε εβδομάδα μαζευόμαστε όλες οι φίλες ,από μωρα ,και ξεχνούμε να φύγουμε απο την ομορφιά και τα όμορφα τιτιβίσματα των πουλιών....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 09-01-2012, 10:05 | Δημοσίευμα # 25
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
λοιπόν κορίτσια ο κήπος μου είναι απλός, μπορεί να είναι παράδεισος για μένα και κυρίως γιατί τον περιποιούμαι με αγάπη. Δεν είναι κανένας στημένος σαν αυτόν των περιοδικών. Ειναι γωνιακός 115 μετρα λόγω υποχρεωτικής πρασιάς του σπιτιού, έχει 2 λεμονιές που είχε φυτέψει ο μπαμπάς μου πριν από 40 χρόνια, μια ελιά και αυτή πάνω κάτω τόσο biggrin , 2 γιασεμιά, 2 περικοκλάδες ρυγχόσπερμα, ενα φούλι , μια μπουκαμβίλια , κυκλάμινα και τριαντάφυλλα από τη μια πλευρά, ενώ από την άλλη είναι μια αλλέα από αγγελικές και μια άλλη από λεβάντα.Στη μέση το παρτερι με τα μμυρωδικά Και φυσικά και γλάστρες με πικροδάφνες κλπ κλπ biggrin
Οι λεβάντες μοσχομυρίζουν με την υγρασία αλλά και τ καλοκαίρι με το πότισμα. Στην ηλικία που είμαι ομολογώ ότι είναι από τις μεγάλες μου απολαύσεις.
Ομως τ'ωρα που πιάνουν τα κρύα πρέπει να σκεφθώ τί πρέπει να προστατεύσω από το κρύο (αν πιάσει πάγος)
Μαρία μου δεν έχει σχέση με τον παράδεισο της φίλης σου σίγουρα! αλλά για μένα είναι
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 09-01-2012, 16:42 | Δημοσίευμα # 26
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Καλή μου Ρανια, δεν έχει σημασία αν είναι μικρός ή μεγάλος, αν είναι όπως στα περιοδικά ή όχι... σημασία έχει να νιώθεις εσύ στον παράδεισο όταν βρίσκεσαι εκεί wink Κι απ' ότι φαίνεται έτσι είναι!

Εξάλλου όσο όμορφοι κι αν είναι οι κήποι των περιοδικών, είναι αδύνατον όλο το χρόνο να δείχνουν έτσι όπως στις φωτογραφίες!


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 09-01-2012, 22:20 | Δημοσίευμα # 27
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
έτσι είναι καλή μου admin, το θέμα είναι πώς το νοιώθουμε εμείς και τί αποτέλεσμα έχει στην ψυχοσύνθεσή μας
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 10-01-2012, 01:15 | Δημοσίευμα # 28
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ηδη φαντάστηκα τον κήπο σου Ράνια μου και είδα κάτι το υπέροχο ...!!!!!ΠΩ-ΠΩ τι μυρωδιές θα έχεις κάθε ημέρα....Αρκετα μεγάλος και νομίζω ότι το καλοκαίρι θα κατασκηνώνεις εκει το πρωί και μετα το ηλιοβασίλεμα...!!!!!!Αχ τι ωραία....Οταν βρίσκομαι στην Κρήτη απολαμβάνω και εγώ την αυλή μου,είναι σχετικά μεγάλη ,όπου έχω γύρω στις 70 γλάστρες κυρίως με καλωπιστικά φυτά. Λατρεύω την αροκάριά μου και τους φύκους μου που έχουν μεγαλώσει αρκετά.Εχω και 1 λεμονιά και αρκετούς κάκτους που έχουν γίνει πανύψηλοι....0 ένας είναι 2.1/2 μ.και τρέμω μήπως τον σπάσει ο αέρας.Οι άλλοι είναι μέχρι 1 μέτρο.Δώρο τους έκανε ο γυιός μου την ημέρα που έφυγε φαντάρος το 2004 και καταλαβαίνετε πόσο τους αγαπώ και τους περιποιούμαι.
Στην Θεσσαλονίκη έχω μόνο 14 γλάστρες γιατί το μπαλκόνι μου έχει μήκος μόνο 7 μέτρα.Το άλλο είναι ακόμα μικρότερο οπότε..... wink
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 10-01-2012, 01:26 | Δημοσίευμα # 29
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Η λεβάντα επίσης μου αρέσει πάρα πολύ και μόλις θα κατεβώ Κρήτη πρώτο μου μέλημα θα ειναι να φυτέψω.Εχω κάποιο είδος λεβάντας που έχει ενα άρωμα λεβάντας και δυόσμου....Δεν ξέρω τι ποικιλία είναι ...Πάντως μοσχοβολά ο τόπος..!!!!
Ισως σας φανεί τρελλό αλλά το πρωί που σηκώνομαι ,χωρις κάν να πλυθώ,βγαίνω στην αυλή μου, καμαρώνω τα λουλούδια μου,τα χαϊδεύω θα τους μιλησω πρώτα και μετά θα ξεκινήσω την ημέρα μου....Νομίζω Ράνια μου πως αν είχα και τα δέντρα που έχεις εσύ δεν θα έμπαινα καθόλου ,το καλοκαίρι,μέσα στο σπίτι.
Πάντα είχα όνειρο ένα σπίτι με μεγάλο κήπο,με λεμονιές ,με τρελαίνει η μυρωδιά τους την Ανοιξη,και διάφορα άλλα δέντρα sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 10-01-2012, 09:39 | Δημοσίευμα # 30
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αχ η υπέροχη Κρήτη τη λατρεύω Εχει τέτοια φύση και τόσα αγριολούλουδα Θυμάμαι κάποτε τι εντυπωση μου είχαν κάνει τα κρινάκια της άμμου
είναι γεγονός Μαρία μου ότι το καλοκαίρι καθόμαστε αρκετά έξω, κυρίως με παρέα το βράδυ, βέβαια με τα αντικουνουπικά γιατί όλα αυτά τα αρωματικά που εχω βάλει μαζεύουν σκνιπάκια κλπ αλλά δεν πειράζει biggrin
Εφέτος το καλοκαίρι είχα και 2 ατυχήματα κάνοντας κηπουρική αλλά τι να γίνει , φταιω που δεν πρόσεχα. Κι εγώ όπως κι εσύ νοιώθω ότι επισκέπτομαι τα φυτά, τα χαιδεύω και τους μιλάω. Η φυση έχει μεγάλα μυστικά και όταν σκύψεις πάνω της βλέπεις ότι η ζωή είναι πιο ωραία και πιο απλή


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Τρίτη, 10-01-2012, 09:40
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ » Αρωματικά φυτά στο σπίτι μας (αρωματικά φυτά στο μπαλκόνι, ακόμα και στο πρεβάζι)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats