Πέμπτη
28-03-2024
23:35
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ζωγραφίζουμε Άγιο Βασίλη, Χιονάνθρωπο κλπ - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ » Ζωγραφίζουμε Άγιο Βασίλη, Χιονάνθρωπο κλπ (tutorial)
Ζωγραφίζουμε Άγιο Βασίλη, Χιονάνθρωπο κλπ
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 13-12-2010, 02:55 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline


Βήμα 1.
Λοιπόν, ας αρχίσουμε από το πρώτο βήμα σχεδιάζοντας ένα μεσαίου μεγέθους ωοειδές σχήμα, δηλαδή το περίγραμμα του προσώπου του. Προσθέτουμε τρεις κατευθυντήριες γραμμές προσώπου και την κυματιστή γραμμή για το καπέλο. Προσθέτουμε έναν ημικύκλιο λίγο πιο κάτω από την διασταύρωση των γραμμών και στη συνέχεια δύο "συννεφάκια" σαν βάση φρυδιών.



Βήμα 2.
Σε αυτό το δεύτερο βήμα πυκνώνουμε τα "συννεφάκια", δηλαδή τα φρύδια και στη συνέχεια προσθέτουμε το περίγραμμα για τα μουστάκια και τη γενειάδα. Μόλις τελειώσετε, είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.



Βήμα 3.
Αυτό είναι το τελευταίο βήμα σχεδίασης και όλα όσα μας έμειναν να κάνουμε είναι να τελειοποιήσουμε το σχήμα του καπέλου του Αϊ-Βασίλη συμπεριλαμβανομένου του προσώπου. Σχεδιάζουμε και γεμίζουμε με χρώμα τα μάτια του και ζωγραφίζουμε ένα φιλικό χαμόγελο στα χείλη. Σβήνουμε όλες τις κατευθυντήριες γραμμές και τις γραμμές που έμειναν από το βήμα 1.



Βήμα 4.
Έτσι θα πρέπει να μοιάζει ο Άγιος-Βασίλης σας όταν τελειώσετε. Τώρα μένει μόνο να το χρωματίσετε.



Ζωγραφίστε μόνοι σας ή με τα παιδιά σας και προετοιμαστείτε για τα Χριστούγεννα!!!

dragoart.com


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-12-2010, 22:40 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αχ τι ωραία η σκέψη σου Ασημένιο Admin μου..... Δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου και μ΄ αυτόν τον τρόπο που μας δείχνεις αποφάσισα να ασχολήθώ.....Να κάνω κάτι χειροποίητο πέρα από τα γλυκά..... smile
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-12-2010, 11:10 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Χαίρομαι πάρα πολύ, martzak51 που σου άρεσε αυτό το "μάθημα ζωγραφικής". Είναι και επίκαιρο happy

Μου αρέσουν τέτοια κειμενάκια γιατί πραγματικά μ' ένα χαρτί και μολύβι μπορείς να κάνεις θαύματα smile


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 17-12-2010, 13:59 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Γι αυτό να συνεχίσεις τα μαθήματα ζωγραφικής γιατί είμαι τελείω άσχετη surprised
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 18-12-2010, 01:29 | Δημοσίευμα # 5
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Λοιπόν, αποφάσισα κι εγώ να συμφιλιωθώ με χαρτί+μολύβι. Ομολογώ, μ' άρεσε biggrin
Γι' αυτό και ...... Ναι, ναι! Θέλουμε κι άλλα τέτοια μαθήματα!
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 19-12-2010, 22:09 | Δημοσίευμα # 6
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Γινόμαστε πολλές γι αυτό ετοιμάσου για πολλα μαθήματα...Έτσι Ρίκα;;; smile
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 21-12-2010, 21:26 | Δημοσίευμα # 7
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ζωγραφίζουμε Χιονάνθρωπο



Βήμα 1.
Ξεκινάμε το μάθημα με το πρώτο βήμα. Σχεδιάζουμε τρεις κύκλους, δηλαδή το σώμα του χιονάνθρωπου. Ο μεγαλύτερος είναι στο κάτω μέρος και τα άλλα δύο μικραίνουν όσο ανεβαίνουν. Ύστερα σχεδιάζουμε κατευθυντήριες γραμμές στο σώμα, στο πρόσωπο και στα τα χέρια του χιονάνθρωπου.



Βήμα 2.
Σε αυτό το βήμα σχεδιάζουμε το τετραγωνισμένο καπέλο διακοσμημένο με κορδέλα και τα μάτια. Στη συνέχεια κάνουμε μικρές κουκίδες σχηματίζοντας το στόμα. Επίσης δεν ξεχνάμε και τα φρύδια που μοιάζουν με μισοφέγγαρα και τη μύτη του, δηλαδή το καρότο που είναι ένα τριγωνάκι με ελαφρώς καμπυλωτές πλευρές.



Βήμα 3.
Σε αυτό το βήμα σχεδιάζουμε το κασκόλ. Δείτε προσεκτικά την παρακάτω εικόνα, δηλαδή τις κόκκινες γραμμές, και κάντε ακριβώς τις ίδιες και στον δικό σας χιονάνθρωπο. Εάν επιθυμείτε μπορείτε να ζωγραφίσετε τον χιονάνθρωπό σας να καπνίζει πίπα. Απλώς, όπως και με το κασκόλ, αντιγράψτε στη δική σας τη ζωγραφιά, αυτό που βλέπε στην φωτογραφία.



Βήμα 4.
Και τώρα έφτασε η ώρα να τελειοποιήσουμε τον χιονάνθρωπό μας. Διακοσμούμε το κασκόλ με οριζόντιες γραμμές. Μεταμορφώνουμε τα χέρια του σε πραγματικά κλαράκια προσθέτοντας τις κατάλληλες λεπτομέρειες. Τέλος του χαρίζουμε μερικά κουμπάκια ζωγραφίζοντας κουκίδες στο σώμα του.



Βήμα 5.
Έτσι πρέπει να μοιάζει ο δικός σας χιονάνθρωπος μόλις σβήσετε όλες τις κατευθυντήριες γραμμές που έμειναν από τα προηγούμενα βήματα. Βλέπετε πόσο εύκολο ήταν τελικά; Τώρα πάρτε πολύχρωμα μολύβια ή νερομπογιές και χρωματίστε τον. Αν επιθυμείτε μπορείτε να σχεδιάσετε το τοπίο γύρω του. Σπιτάκια και γυμνά δέντρα στο βάθος και βουναλάκια από χιόνι.



dragoart.com


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 22-12-2010, 00:22 | Δημοσίευμα # 8
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πολύ εύκολα βήματα για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Είσαι πολύ καλή στήν παράδοση Admin moυ.Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα μπορούσα να φτιάξω κάτι και μάλιστα τόσο εύκολα...... tongue
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 23-12-2010, 00:46 | Δημοσίευμα # 9
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ωραία smile Αυτό θα κάνω τώρα. Κι όταν τελειώσω, και μόλις μπορέσω θα δοκιμάσω να σας δείξω το αριστούργημά μου biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 28-11-2011, 13:34 | Δημοσίευμα # 10
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Καλή μου rika... Πώς πήγε ο χιονάνθρωπος;
Τον πέτυχες;
biggrin
Το θέμα γίνεται επίκαιρο!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 28-11-2011, 15:54 | Δημοσίευμα # 11
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αdmin μου όπως ο χιονάνθρωπος έτσι και πολλά άλλα είναι επίκαιρα τώρα τα Χριστούγεννα..!!!! Μια και είσαι τόσο καλή δασκάλα ελπίζω να μας μάθεις και πολλά άλλα να φτιάξω στην μικρή μου εγγονούλα tongue
Φοβερή απασχόληση για όλους....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 16:06 | Δημοσίευμα # 12
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
επίκαιρο και όμορφο σχέδιο Νομίζω είναι και εύκολο για πρώτη απόπειρα
Μπορείτε να πάρετε και άλλες πολλές εμπνευσεις αλλα και να εκτυπώσετε σαν βάση από το site
http://www.paidika.gr/index.p....emid=53
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 18:05 | Δημοσίευμα # 13
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Φανταστικος ο χιονανθρωπος και πολυ ευκολα τα βηματα!!!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 17:52 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ωραίος ο Αγιος Βασίλης Για όσες αγαπάνε το κόψιμο και ράψιμο μπορεί να γίνει μια χαρά πάνω σε τσοχα
Εχει χαρούμενο πρόσωπο αυτός ο Αγιος Βασίλης biggrin
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΧΟΜΠΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ » Ζωγραφίζουμε Άγιο Βασίλη, Χιονάνθρωπο κλπ (tutorial)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats