Παρασκευή
19-04-2024
19:21
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Ξέρετε τι είναι αυτό; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ξέρετε τι είναι αυτό; (Ξέρετε τι είναι αυτό; Θέλετε να μάθετε;)
FlyLady - Ξέρετε τι είναι αυτό;
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 17-11-2008, 21:30 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
FlyLady

Έχετε ξανακούσει αυτή τη λέξη; Ξέρετε τι είναι αυτό; Θέλετε να μάθετε;

FlyLady είναι ένα σύστημα που δημιούργησε μια Αμερικανίδα νοικοκυρά. Το σύστημα αυτό έγινε παγκοσμίως γνωστό και πολλές γυναίκες βρήκαν τη χαρά τους ακολουθώντας το.
Με το σύστημα FlyLady η καθαριότητα του σπιτιού γίνεται παιχνίδι έως και απόλαυση. Δεν θα χάνετε πια ώρες ατελείωτες για να συμμαζέψετε το σπίτι σας, θα εξοικονομείτε πολύτιμο χρόνο, και πάντα θα βρίσκετε ώρες να ασχολείστε με τον εαυτό σας και την οικογένειά σας.

Λοιπόν; Σας ενδιαφέρει; Θέλετε να μάθετε περισσότερα;



Woman-Life
 
manoula

Ημερομηνία: Τετάρτη, 26-08-2009, 17:12 | Δημοσίευμα # 2
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
ΘΕΛΟΥΜΕ!ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ! biggrin
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 27-08-2009, 21:50 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Πώς λειτουργεί όλο αυτό το πράγμα.

> Κάνουμε τις ρουτίνες (η βραδινή περιλαμβάνει επίσης το σχεδιασμό της επόμενης μέρας και η αναθεώρηση του ημερολογίου).

> Μία φορά την εβδομάδα γίνεται "home blessing hour" (Ώρα ευλογίας σπιτιού - δηλαδή καθαριότητα). Αλλά αν ακολουθούμε το πρόγραμμα, όλη η καθαριότητα καταλήγει σε δύο πράγματα μόνο - ξεσκόνισμα και ηλεκτρική σκούπα (δεδομένου ότι όλα τα υπόλοιπα έχουν γίνει άλλες στιγμές στις "ζώνες").

> Μία φορά την ημέρα αφιερώνουμε 15 λεπτά (με χρονόμετρο!!!) όχι παραπάνω - σε δουλειές στις "ζώνες". Για παράδειγμα, είμαστε στην "ζώνη" της κουζίνας (μία ολόκληρη εβδομάδα) - 15 λεπτά κάνουμε κάτι "πέρα από τα συνήθη" - δηλαδή, στην αρχή αυτό θα είναι η αναθεώρηση στα ντουλαπάκια και η απελευθέρωση αυτών από τα περιττά πράγματα. Την επόμενη μέρα - πλένουμε τα παράθυρα και τους τοίχους. Την επόμενη - καθαρίζουμε διάφορα κουζινικά σκεύη. Δηλαδή μέσα στην εβδομάδα δαπανιούνται στην κουζίνα 15х7 λεπτά. Δεν είναι και λίγο. Μέσα σε μία εβδομάδα η "ζώνη" αρχίζει να λάμπει με την κυριολεκτική έννοια.
Δηλαδή τα κύρια συνθήματα "Το χρονόμετρο είναι ο καλύτερος φίλος" - αυτό είναι μεγάλη υπόθεση, διότι μας δίνει την άδεια να σταματήσουμε οποιεσδήποτε δουλειές μετά από 15 λεπτά, καθώς ο στόχος δεν είναι να τελειώσεις κάτι, αλλά απλώς κάτι να κάνεις. Κι αυτό σημαίνει - δεν υπάρχει φόβος και απροθυμία να ξεκινήσεις την καθαριότητα, διότι συνήθως όλα γίνονται μέσα σε αυτά τα 15 λεπτά. Και αν όχι - δεν πειράζει, συνεχίζουμε αύριο.

> Και η πιο βασική αρχή - ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ! Δηλαδή δεν περιμένουμε μέχρι να γεμίσουμε βρωμιά, αλλά σε τακτικά χρονικά διαστήματα καθαρίζουμε τα καθαρά - και τότε η δουλειά γίνετε πολύ ευχάριστα και γρήγορα.

> Και τέλος η πιο πιο πιο βασική αρχή - baby steps (μικρά, βασικά μωρουδίστηκα, βηματάκια). Δεν ρίχνεσαι να τα κάνεις κατευθείαν όλα, και τη ρουτίνα, και το "Control Journal", και τις ζώνες. Απλώς ξεκινάμε με κάτι απλό, για παράδειγμα να καθαρίζουμε το νεροχύτη στο μπάνιο κάθε φορά που πάμε να κάνουμε ντους το βράδυ. Η συνήθεια σχηματίζεται περίπου μέσα σ' ένα μήνα. Μόλις γίνει συνήθειο ένα πράγμα, φτιάχνουμε άλλο ένα καινούριο (π.χ στην πρωινή ρουτίνα εισάγουμε "πρωινή γυμναστική 10 λεπτών").
Και ασφαλώς υπάρχει και μια δουλίτσα (κάθε μέρα καινούρια) που μας προτείνει, η FlyLady, να κάνουμε.

Εντάξει, παραπάνω έγραψα πολύ σύντομα τα πιο βασικά πράγματα. Υπάρχει επίσης μία έννοια "hot spot" - δηλαδή ένα μέρος στο σπίτι όπου αν αφήσεις ένα πράγμα, σε λίγη ώρα θα γίνει σωρός πραγμάτων (πχ μία καρέκλα όπου αν αφήσεις ένα ρούχο αύριο θα βρεις άλλα δέκα εκεί, γιατί όλη η υπόλοιπη οικογένεια άφησε κι αυτή από 2-3 ρουχαλάκια σ' εκείνη την καρέκλα). Δηλαδή σε μια ρουτίνα πρέπει να αφιερώνουμε κάποια ώρα για να ελέγξουμε αν όλα τα "hot spot" στο σπίτι μας είναι οκ.

Λοιπόν; Να συνεχίσω ή τσουκ? biggrin


Woman-Life
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-08-2009, 01:47 | Δημοσίευμα # 4
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
για λεγε, για λεγε...μπορω να πω οτι δεν κανω σχεδον τιποτα απο αυτα... happy

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
manoula

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-08-2009, 16:35 | Δημοσίευμα # 5
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ευχαριστω πολυ woman-life!!! biggrin
Συνεχισε οποτε μπορεις!Πολυ ενδιαφερον!
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-08-2009, 20:54 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Γεια σας κορίτσια!!! Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν όλα αυτά smile
Μόλις γύρισα από την Χαλκιδική, επομένως λίγο δύσκολο να γράψω κάτι καινούριο σήμερα. Sorry shy
Αλλά σας υπόσχομαι ότι αύριο ή μεθαύριο σίγουρα θα σας γράψω την συνέχεια.


Woman-Life
 
manoula

Ημερομηνία: Δευτέρα, 31-08-2009, 09:31 | Δημοσίευμα # 7
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλοσωρισες!Καλο χειμωνα!
Εμεις εδω θα ειμαστε οποτε μπορεσεις γραφεις! smile
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 31-08-2009, 15:16 | Δημοσίευμα # 8
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
καλώς ήρθες!ελπιζω να περασες καλα στις διακοπες σου!καλο χειμώνα τωρα!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 01-09-2009, 10:53 | Δημοσίευμα # 9
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια smile Καλό χειμώνα σε όλους μας!

Λοιπόν, τα παραπάνω ήταν μια συνοπτική περίληψη.
Παρακάτω θα αρχίσω να γράφω τα πρώτα πρώτα βήματα εισαγωγής στο σύστημα. Λέξη προς λέξη όπως τα γράφει η ίδια FlyLady. Εάν θέλετε τα ακολουθείτε κατά γράμμα. Εάν όχι, απλώς σημειώνεται ότι σας αρέσει και τα εφαρμόζετε όπως σας βολεύει. Πραγματικά όμως θα ήθελα να μοιραζόμαστε τις σκέψεις περί αυτού του συστήματος.

Προσωπικά για μένα: Πριν καιρό έχω δοκιμάσει να εφαρμόζω τα όσα γράφει η FlyLady. Όχι όλα κατά γράμμα, αλλά τα προσάρμοσα στον δικό μου τρόπο ζωής. Είχα φτιάξει ζώνες και ρουτίνες. Το σπίτι μου πραγματικά ήταν πάντα συμμαζεμένο και καθαρό. Πάντα είχα χρόνο να αφιερώσω στην οικογένειά μου, στον εαυτό μου και στα χόμπι μου. Μου έχουν μείνει κάποιες συνήθειες από τότε. Γιατί ξαφνικά σταμάτησα; Επειδή δεν βρήκα άτομο "για παρέα". Δηλαδή ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις και τα επιτεύγματά μου. Θα μπορούσα να τα μοιράζομαι στο φόρουμ της FlyLady, αλλά ο τρόπος ζωής διαφέρει ο δικός μας από αυτόν των Αμερικανίδων. Όμως όλη η γενική ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ και θα ήθελα και πάλι να ασχοληθώ με το σπίτι μου και τον εαυτό μου χωρίς να κουράζομαι πολύ. Γι' αυτό εξάλλου ξεκίνησα αυτό το θέμα. Ελπίζω να σας αρέσει κι εσάς και να αντλήσετε από όλο αυτό κάτι χρήσιμο!



Woman-Life
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τρίτη, 01-09-2009, 13:19 | Δημοσίευμα # 10
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
λοιπόν, μόλις ξεκίνησα την πτήση μου!ήρθαν για να κοινόχρηστα και δεν έτρεχα σαν την τρελλή να φορέσω κάτι πιο "σινιέ"!ήμουν έτοιμη!!ευχαριστώ! hands

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 02-09-2009, 10:27 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα ANDRIANA booze
Είναι πάρα πολύ βολικό να είσαι όμορφα ντυμένη και στο σπίτι. Ανα πάσα στιγμή είσαι έτοιμη να πεταχτείς στο περίπτερο ή να ανοίξεις την πόρτα χωρίς να νιώσεις ντροπή για τα αχτένιστα μαλλιά ή την ξεχειλωμένη μπλούζα.
Ωραία! Πετάμε μαζί!


Woman-Life
 
manoula

Ημερομηνία: Τετάρτη, 02-09-2009, 11:31 | Δημοσίευμα # 12
Αρχάριο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 8
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Λοιπον καλα ξεκινησαμε!Πραγματι ο καθαρος νεροχυτης ειναι μεγαλη υποθεση για να αρχισει καλα η μερα μας biggrin !
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τετάρτη, 02-09-2009, 12:51 | Δημοσίευμα # 13
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
η πτήση μου συνεχίζεται ομαλά!πρίν τον βραδινό υπνάκο μου, το σπίτι μου συμμαζεύεται! έτσι, η μέρα μου ξεκινάει ακόμη πιο όμορφα! biggrin

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 03-09-2009, 11:29 | Δημοσίευμα # 14
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα σηκώθηκα, ντύθηκα, έφτιαξα το κρεβάτι και πήγα στην κουζίνα για να φτιάξω τον πρωινό μου καφέ. Ένιωσα τόσο όμορφα που είδα τον καθαρό νεροχύτη χωρίς άπλυτα πιάτα! Πράγματι σου φτιάχνει τη μέρα!
yes


Woman-Life
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Δευτέρα, 07-09-2009, 20:23 | Δημοσίευμα # 15
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
1.φοραω ρουχα και παπουτσια
2.το κρεββατι στην εντελια
3.ο νεροχυτησ πεντακαθαρος
4.η βραδινη ρουτινα(συμμαζεμα σπιτιου, πλησιμο δοντιων, περιποιηση προσώπου-σωματος)συνεχιζεται
5.η πρωινή ρουτινα συνεχιζεται
πως με βρισκεις;το σπιτι παντως ειναι ετοιμο και η κουραση μειωθηκε καθως κι εγω "συμμαζευτηκα"κατα τη διαρκεια των δουλειων!!


ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ξέρετε τι είναι αυτό; (Ξέρετε τι είναι αυτό; Θέλετε να μάθετε;)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats