Πέμπτη
25-04-2024
13:26
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Σας βοηθάνε οι σύντοφοί σας στις δουλειές του σπιτιού; - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Σας βοηθάνε οι σύντοφοί σας στις δουλειές του σπιτιού;
Σας βοηθάνε οι σύντοφοί σας στις δουλειές του σπιτιού;
Lucretia

Ημερομηνία: Δευτέρα, 25-10-2010, 18:27 | Δημοσίευμα # 1
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Είστε εργαζόμενες; Σας βοηθάνε οι άντρες σας στις δουλειές του σπιτιού; Αν ναι, σε ποιές;
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 28-10-2010, 00:58 | Δημοσίευμα # 2
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Αυτή τη στιγμή δεν συζώ, αλλά έχω σκεφτεί το θέμα.
Θεωρώ ότι είναι σωστό αν:
- ο άντρας εργάζεται και η γυναίκα όχι τότε ο άντρας μπορεί απλώς να βοηθάει στις βαριές δουλειές, πχ μετακίνηση επίπλων ή μάζεμα χαλιών, ή και όποια άλλη δουλειά του αρέσει
- και οι δύο εργάζονται τότε οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται, τι μπορεί ο καθένας, τι αρέσει στον καθένα
- αν εργάζεται η γυναίκα και ο άντρας όχι τότε νομίζω πως όλες τις δουλειές του σπίτιού πρέπει να κάνει ο άντρας και η γυναίκα απλώς να βοηθά μερικές φορές σε κάποιες.
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 29-10-2010, 11:04 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μακάρι ο σύντροφός μου να με βοηθούσε χωρίς να του το ζητάω η ίδια.
Αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι. Κάνω τις περισσότερες δουλειές μόνη μου, το μόνο που ζητάω από τον άντρα μου είναι να μαζεύει τα πράγματά του. Το καλό είναι ότι του αρέσει να μαγειρεύει και το κάνει αρκετά συχνά.
Όταν όμως δούλευα κι εγώ, πάντα έπρεπε να του υπενθυμίζω να με βοηθάει. Έπρεπε να του υπενθυμίζω ότι κι εγώ έχω κανονικό 8ωρο κι ότι απλώς δεν προλαβαίνω να τα κάνω όλα.


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 05-11-2010, 13:37 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σήμερα πιστεύω ότι οι νέοι είναι διαφορετικοί από τους παλαιότερους και οι περισσότεροι βοηθούν στο σπίτι.Αλλοι πάλι προσπαθούν να κάνουν κάτι μόνο όταν δεν υπάρχει τρίτο πρόσωπο στο σπίτι.Εξαρτάται ακόμα απο τις εικόνες που έχουν απο το πατρικό τους και ο τρόπος με τον οποίο μεγάλωσαν.Εμείς οι μητέρες πολλές φορές φταίμε σ' αυτό το θέμα.Φοβόμαστε μήπως ο κανακάρης μας πάθει κάτι και του τα προσφέρουμε όλα στο πιάτο.Γεγονός πάντως είναι ότι οι περισσότεροι προσφέρουν πάρα πολλά.Με υπομονή και συζήτηση μπορούμε να καταφέρουμε πολλά σ'αυτόν τον τομέα αφου και οι δύο προσφέρουντα ίδια πράγματα και πολύ περισσότερο η γυναίκα που είναι επιφορτισμένη με πολλές άλλες υποχρεώσεις wacko
 
giaexroma

Ημερομηνία: Παρασκευή, 28-01-2011, 13:13 | Δημοσίευμα # 5
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Ναι αμέ.....βγάζει τα σκουπίδια μέχρι τον κάδο! biggrin biggrin
Όταν του λέω δεν βλέπεις τον τάδε πως απλώνει ακόμα και ρούχα..γυρνάει και μου λέει...'αυτός μας χαλάει την πιάτσα!!' wacko
Είναι μοναχογιός και καλομαθημένο το χρυσό μου!!! king biggrin biggrin biggrin
Δεν ήξερα...δε ρώταγα;; tongue


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 10:18 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Quote (giaexroma)
γυρνάει και μου λέει.. 'αυτός μας χαλάει την πιάτσα!!'

Κάτι μου θυμίζει αυτό... κάτι μου θυμίζει... ... Ά! Τον αγαπημένο μου!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 11:45 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σέ όλες μας θυμίζει αυτό κάτι φίλες μου και όλες έχομε το αντίστοιχο παράδειγμα......
Και πάλι όμως σας λέω ότι τώρα οι νέοι βοηθούν περισσότερο άλλος λιγότερο,αλλος περισσότερο.
Υπάρχει όμως και άλλο παράδειγμα ,στο δικό μου σπίτι.Σπίτι μου ο γυιός μου θα πετάξει τα ρούχα του απο εδώ και από εκεί.Οτι και να πώ το ίδιο του κάνει.Βλέπω όμως ότι βοηθά πάρα πολύ την κοπέλα του,είναι πολύ τακτικός και την φροντίζει.
Μακάρι να συνεχίσει ,έτσι ...πάντα.Τον χαίρομαι γιατί αυτό ΠΡΕΠΕΙ να κάνει.
Μη ρίχνουμε όμως όλα τα βάρη και στίς μανάδες γιατί όταν το παιδί ήταν μικρό και ήθελε να βοηθήσει σε κάτι ,η αυστηρή φωνή του πατέρα ελεγε:ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ......Αν δε ήξερε ότι κάποιος γνωστός μας βοηθά στο σπίτι του, πάλι,έλεγε και σ΄αυτόν :Αντε ρέ μ.......χαλάς την πιάτσα......
Τι να πούμε φίλες μου ,από όπου και να κοιτάξουμε...........χάος. wink cool sad .......
 
Βίκυ

Ημερομηνία: Σάββατο, 29-01-2011, 16:45 | Δημοσίευμα # 8
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 15
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Quote (martzak51)
Ναι αμέ.....βγάζει τα σκουπίδια μέχρι τον κάδο! biggrin

πάλι καλά!!! Εμένα δεν κάνει ούτε αυτό!!!1Απλά το ξέχασε, άσχετα αν το προηγούμενο βράδυ του το είχα υπενθυμήσει 100 φορές!

 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 14:23 | Δημοσίευμα # 9
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Quote (martzak51)
Μη ρίχνουμε όμως όλα τα βάρη και στίς μανάδες

Όχι, όχι βέβαια. Σίγουρα φέρει κάποια ευθύνη η μητέρα, αλλά λίγο ο πατέρας, λίγο οι φίλοι κι άλλο τόσο η τηλεόραση και γενικώς όλη η κοινωνία και γίνεται αυτό που γίνεται. Ναι ξέχασα να πω πώς κι εμείς, οι γυναίκες των αντρών αυτών, φέρουμε κι εμείς κάποια ευθύνη. Άρα φταίνε όλοι και κανένας. lol

Quote (martzak51)
Βλέπω όμως ότι βοηθά πάρα πολύ την κοπέλα του,είναι πολύ τακτικός και την φροντίζει.

Στην περίπτωσή μας η κατάσταση έχει ως εξής: Όταν μαγειρεύω με βοηθάει αρκετά, μιας και του αρέσει το μαγείρεμα. Αλλά όταν μας επισκέπτεται η μητέρα του, ούτε που πλησιάζει την κουζίνα. Γιατί άραγε; Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν τον ρώτησα το γιατί.

Quote (Βίκυ)
άσχετα αν το προηγούμενο βράδυ του το είχα υπενθυμήσει 100 φορές

Τυχαίνει να του υπενθυμίζω κάτι για μήνες και να ξεχνάει να το κάνει. Αυτό συνήθως αφορά βαριές ή δύσκολες αντρικές δουλειές βέβαια.


Woman-Life
 
giaexroma

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 14:39 | Δημοσίευμα # 10
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Κορίτσια πιστεύω πως έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγάλωσε!! wacko
Όταν αρραβωνιαστήκαμε,πήγε να κάνει μπάνιο και μου λέει....'τα σχετικά' που είναι;;;'
Ποιά σχετικά εννοείς του λέω;;
Σλιπ και φανελάκι απαντάει...
Γυρνάω κι εγώ και του λέω...στο πρώτο συρτάρι του κομοδίνου σου είναι τα σλιπάκια και στο δεύτερο είναι τα φανελάκια πάρτα!!!
Εδω και 17 χρόνια δεν μου τα ξαναζήτησε!!! tongue
biggrin biggrin biggrin biggrin


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 14:59 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Quote (giaexroma)
Εδω και 17 χρόνια δεν μου τα ξαναζήτησε!

Είσαι τυχερή σ' αυτό το συγκεκριμένο θέμα!!! Γιατί το δικό μου το καμάρι εδώ και 9 χρόνια "δεν έμαθε" που είναι τα εσώρουχά του.
Και γενικώς όταν κάτι αφορά ρούχα πάντα σε μένα απευθύνεται αν και είναι όλα σιδερωμένα, κρεμασμένα, διπλωμένα και επίτηδες στο ύψος των ματιών του τοποθετημένα. Βέβαια κάθε φορά που το κάνει μου προκαλεί γέλιο. Μοιάζει με μικρό παιδάκι, ε και τι να κάνω κι εγώ ... τον φροντίζω tongue


Woman-Life
 
giaexroma

Ημερομηνία: Κυριακή, 30-01-2011, 15:25 | Δημοσίευμα # 12
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Τα ρούχα όμως θα προτιμούσα να μου τα ζητάει surprised
τα βγάζει απ τις κρεμάστρες και τα απλώνει πάνω στο κρεβάτι,βάζει και βγάζει μέχρι να καταλήξει.
Μετά τα υπόλοιπα τα αφήνει σουβενίρ πάνω στο κρεβάτι..... wacko


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 31-01-2011, 10:46 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Με όλη αυτή την συνομιλία κορίτσια γέλασα αρκετά γιατί όλες μά όλες έχουμε περάσει τα ίδια άλλες λίγο,άλλες περισσότερο.Εχω φίλη, που εκτός όλων των άλλων που υπομένει, ακόμα και τώρα του βάζει τις κάλτσες του ;), τον μπανιαρίζει cry και στέκεται απίκο σε κάθε του επιθυμία angry
Μήπως και εμεις φίλες μου έχοντας το μητρικό φίλτρο surprised συνεχίζουμε να τους νταντεύουμε ;Είμαι πολύ μεγαλύτερη από όλες σας και έχω δει πάρα πολλά....... Μήπως φταίμε κάπου και εμείς;;;
Εχω και τα αντίθετα παραδείγματα που οι άντρες παίζουν τον ρόλο που έχουμε σήμερα:Συζύγου-μάνας-νοικοκυράς...
Ξέρετε πως αντιμετωπίζουν αυτήν οι ....τάχα.....φίλες της;;; τυχερή,ανεπρόκοπη ,τεμπέλα, εκμεταλεύτρια κ.λ.π.
Σπάνιο παράδειγμα,αλλά αληθινό φίλες μου.
 
giaexroma

Ημερομηνία: Δευτέρα, 31-01-2011, 15:55 | Δημοσίευμα # 14
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 27
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Φυσικά και φταίμε εμείς που ανεχόμαστε αυτές τις καταστάσεις....αλλά για να συνεχίζονται σημαίνει ότι δεν μας ενοχλούν τόσο!! tongue
Τώρα όσο αφορά τις 'τυχερές' δεν θα μου άρεσε ο άντρας μου να κάνει όλες τις δουλειές κι εγώ να είμαι η αφέντρα. surprised

Όταν δούλευα και είχα ένα παιδί....(μετά που γέννησα το δεύτερο σταμάτησα τη δουλειά γιατί δεν την πάλευα)δεν μου άρεσε που γύριζα απ τη δουλειά κι έβλεπα ακατάστατο το σπίτι...εννοώ ρούχα απο δω κι απο κεί...παπούτσια στο σαλόνι...παιχνίδια παντού... τα πιάτα στο τραπέζι κ.τ.λ...ενώ έπρεπε σχολόντας να φάω να κάνω μπάνιο, να σιδερώσω ή να απλώσω ρούχα,να ασχοληθώ με τη μικρή μου και τον άντρα μου....τα 'έπαιρνα' όταν έβλεπα το σπίτι μπάχαλο,ενώ πριν φύγω για τη δουλειά το είχα στην εντέλεια. angry
Ήθελα μόνο να είναι συγυρισμένο σπίτι και δεν απαιτούσα τπτ άλλο. wink ...α ναι απαιτούσα τουλάχιστον όταν τρώνε να βάζουν τα πιάτα στο νεροχύτη.όπως και έγινε...μόνο αυτό όμως!! biggrin biggrin biggrin
Ήμουν κι εγώ μια Παναγιωταρά!!! wacko wacko biggrin biggrin


Ξύπναααααααα........η ζωή τρέχει!!!!
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 03-02-2011, 22:23 | Δημοσίευμα # 15
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Όταν συζούσα μ' ένα παιδί, μ' ενοχλούσε πολύ ένα πράγμα.
Επειδή έφευγα εγώ πρώτη στη δουλειά, πάντα ετοίμαζα πρωινό και για τους δύο. Εγώ έφευγα κι εκείνος καθόταν να φάει. Όταν όμως γυρνούσα το απόγευμα στο σπίτι κι έβλεπα εκείνα τα πιάτα από το πρωινό του στο τραπέζι, ψίχουλα παντού, πιάτα με αποξηραμένα αποφάγια κλπ τρελαινόμουν. Ξέρετε και οι ίδιες, αν είναι και καλοκαίρι, οι κατσαρίδες εμφανίζονται από το πουθενά!
Του ζητούσα μόνο να τα βάζει στο νεροχύτη και να τα βρέχει λίγο για να μην ξηραίνονται. Μια - δυο μέρες το έκανε και μετά πάλι το χαβά του. Τώρα τι να σας πω; Ποιος φταίει, ποιος δε φταίει; Ίσως να είναι και μέσα στον άνθρωπο η τσαπατσουλιά.
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Σας βοηθάνε οι σύντοφοί σας στις δουλειές του σπιτιού;
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats