Τρίτη
23-04-2024
09:51
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Ζώνες - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ζώνες (Χωρισμός σε ζώνες και κανόνες.)
FlyLady - Ζώνες
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 17-01-2012, 17:26 | Δημοσίευμα # 16
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Κορίτσια να το ΠΕ μου biggrin
Δείτε στη φωτο πιο κάτω Ειναι ένα μπλε κλασέρ όπου έχω βάλει διαφανείς μεμβράνες
Στην αρχή έχω μια θήκη με κλείσιμο σαν τσαντούλα όπου μέσα έχω βάλει 3 χρωματιστα στυλο, ενα μολύβι, γόμα, ξύστρα, χάρακα συνδετήρες.

Εχω προσθέσει και ένα κόκκινο κορδόνι με φουντίτσα στην άκρη από αυτά που βάζουν στις κουρτίνες.

Στη συνέχεια έχω τις ζώνες σε μια διαφάνεια , σε δεύτερη τις ρουτίνες , τρίτο ένα ολοσελιδο εβδομαδιαίο πρόγραμμα, έπειτα αρχίζουν ανά σελίδα οι μήνες, εχω κι ενα ολοσέλιδο ετήσιο που αριθμεί τις βδομάδες.
Τέλος οι λίστες μου master to do, μηνιαίο ΄πλάνο μενού, λίστα αγορών τροφίμων, ευρετήριο ντουλαπιού τροφίμων, ευρετήριο καταψύκτη, τηλέφωνα πρώτης ανάγκης, κλπ.

Λιτό και χρηστικό. Βέβαια μπορεί να γίνει αναλογα με τα γούστα σας, νεανικό, κοριτσίστικο κλπ

Εικόνες: 0395150.jpg (36.6 Kb)



Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Τρίτη, 17-01-2012, 17:27
 
rika

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 00:23 | Δημοσίευμα # 17
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ααα πολύ οργανωμένη σε βρίσκω Ράνια. Εγώ ακόμα να αξιοθώ να φτιάξω το ΠΕ μου, απλά έχω κάποια φύλλα με σημειώσεις, αλλά που θα πάει, κάποια στιγμή θα το κάνω.

Πιστεύω πως αν το διατηρείς σωστά μπορεί να γίνει ένας αξιόπιστος βοηθός! Πρέπει να ακολουθήσω το παράδειγμά σου! wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 12:48 | Δημοσίευμα # 18
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι Ρικα μου έχεις απόλυτο δίκιο Προσπάθησα να το κάνω για να οργανωθώ επιτέλους!!! biggrin Μη νομίζεις οτι είμαι καμιά οργανωμένη cool αλλιώς θα τα είχα κιόλας έτοιμα.Αλλά σιγά σιγα πού θα πάει Θα γίνουν όλα τέλεια
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 23:04 | Δημοσίευμα # 19
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια το ΠΕ σου είναι απίθανο!!!

hands Σήμερα αφιέρωσα το απόγευμα μου στη δημιουργία του δικού μου ΠΕ.Μάλιστα σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα και να το στείλω στη κόρη μου η οποία εί ναι φοιτήτρια .Νομίζω ότι θα χαρεί πολύ γιατί συνεχώς παραπονιέται ότι δεν μπορεί να οργανώσει τον χρόνο της. Ελπίζω να το αξιοποιήσει, μήπως απαλλαγώ κι εγώ από τα συνεχή ταξίδια βοήθειας στην Κρήτη. wacko
 
rika

Ημερομηνία: Τετάρτη, 18-01-2012, 23:32 | Δημοσίευμα # 20
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
virginie, πιστεύω πως αυτό θα είναι ένα από τα καλύτερα και χρήσιμα δωράκια. Καταλαβαίνω απόλυτα την κόρη σου μιας και πολύ πρόσφατα άφησα την φοιτιτική ζωή πίσω μου. Νομίζω πως η κόρη σου θα χαρεί happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-01-2012, 09:11 | Δημοσίευμα # 21
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αν εσύ Ράνια μου δεν είσαι οργανωτική,ποιός είναι;;;;Το ΠΕ σου είναι υπέροχο.
Αν μπορουσε να το έβλεπε η μανούλα μου θα έλεγε :ΑΥΤΉ είναι νοικυρά !!! Εγώ παντως ενώ το ξεκίνησα αμέσως ...έμεινε στο πρώτο φύλλο.
Βλέπω Βιργινία μου έχεις και εσύ το προνόμιο να πηγαινοέρχεσαι Κρήτη λόγω σπουδών της κόρης σου.... tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 19-01-2012, 23:44 | Δημοσίευμα # 22
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαρία είμαι σίγουρη ότι θα το συνεχίσεις Δν γίνονται όλα σε μια μέρα. γώ γράφω με μολύβι γιατί είμαι σίγουρη ότι θα διορθώσω πολλά στο πέρασμα των ημερών. Βιργινία εύχομαι να αρέσει στην κόρη σου biggrin Οσο για τη μια άπό τις δικές μου δεν ηθελε να της φτιαξω γιατί χρησιμοποιεί ηεκτρονικό και δε θέλει χαρτούρα wink Εμένα μ αρεσει ακόμα η χαρτούρα ( με μέτρο βέβαια!)
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 01:06 | Δημοσίευμα # 23
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και εγώ όλα τα περνώ στο ημερολόγιο του κινητού μου και μου κάνει υπενθύμηση όποτε χρειάζεται..... cool
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 11:43 | Δημοσίευμα # 24
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια 'Αν και έχω ξυπνήσει από τις 6.00 δεν νοιώθω καθόλου κουρασμένη.Για πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό έχω χρόνο και για μένα.Δεν το πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή πίνω ήρεμη το καφεδάκι μου flower Τελικά το σύστημα της flylady λειτουργεί τέλεια. Όλα είναι απλά όταν οργανώνουμε σωστά το χρόνο μας και τις δουλειές μας.Ράνια μου ξέρω ότι τα σημερινά παιδιά λειτουργούν μέσω των υπολογιστών τους και φυσικά η κόρη μου είναι ένα από αυτά.Εγώ αν και ξέρω πως θα το σχολιάσει θα επιμείνω στο χειρόγραφο ημερολόγιο με την ελπίδα να το χρησιμοποιήσει book bye
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 12:25 | Δημοσίευμα # 25
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπραβο Βιργινία, η woman life θα νοιώθει πολυ χαρούμενη μαζί μας που πιάνουν τόπο οι συμβουλές της biggrin Ασε που έχουμε να λέμε κάπου τους προβληματισμούς μας χωρίς να βαρύνουμε τους γύρω μας!!
Οσο για το ηλεκτρονικό καλό είναι κι αυτό απλά στο κλασερ βάζεις και άλλα πχ εγώ φυλαω τα αποτελέσματα των τελευταίων ιατρικών μου εξετάξεων, το χαρτί του οφθαλμίατρου με τους βαθμούς για τα γυαλιά cool εκεί σε ειδικό φάκελλο στις τελευταίες σελίδες. Επίσης βάζω κάποιες σημαντικές οδηγίες για θέματα διατροφής, υγείας κλπ και δε χρειάζεται να ψάχνω
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 22:14 | Δημοσίευμα # 26
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ράνια μου ok Άσε που το κλασερ είναι άμεσα διαθέσιμο.Πού να περιμένεις να ανοίξει ο υπολογιστής και να ψάξεις τους φακέλους σου suspect Μαρία μου σπουδάζει κάποιο παιδί σου στην Κρήτη;Η κόρη μου είναι στο οικονομικό στο Ρέθυμνο.
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 00:50 | Δημοσίευμα # 27
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και η κόρη μου Βιργινία μου είναι στο Ρέθυμνο (τόπος δικής μου καταγωγής).Είναι επίκουρος καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο....Τον άλλο μήνα περιμένουμε και το 2ο παιδάκι και έτσι εγώ έχω μεταμορφωθεί σε Περσεφόνη....6μηνες Ρέθυμνο (τώρα παραπάνω )και 6 μήνες Θεσσαλονίκη biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 13:10 | Δημοσίευμα # 28
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
συγχαρητηρια Μαρία και για την κόρη σου και για σενα Αυτό είναι γυναίκα αυτό είναι μάνα Ανιδιοτελής προσφορά
νασαι καλα παντα και να στηρίζις τα παιδιά σου biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 17:20 | Δημοσίευμα # 29
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλή μου Ράνια, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Και εσύ να είσαι ΠΑΝΤΑ καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου. Η οικογένεια είναι το παν για μας και για τα παιδιά μας μπορούμε να κάνουμε τα πάντα...
Αυτό έκαναν οι μανούλες μας....αυτό και εμείς...... και έχει ο Θεός και για τα παιδιά μας.Να είναι μονο ΚΑΛΑ..!!!!!!! tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 22-01-2012, 01:21 | Δημοσίευμα # 30
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Νασαι καλα Μαρία μου σε ευχαριστώ biggrin
αυτη είναι η ελληνική μας παράδοση και αυτά τηρούμε και κανείς δε μπορεί να πει το αντίθετο
η αγάπη και η προσφορά βγαίνουν πάντες νικητές στη ζωή


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Κυριακή, 22-01-2012, 01:22
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ζώνες (Χωρισμός σε ζώνες και κανόνες.)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats