Τρίτη
23-04-2024
12:47
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Ζώνες - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ζώνες (Χωρισμός σε ζώνες και κανόνες.)
FlyLady - Ζώνες
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 13-11-2011, 15:27 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Όλο το σπίτι / διαμέρισμα χωρίζεται σε Ζώνες. Κάθε εβδομάδα που βρισκόμαστε σε κάποια ζώνη, της δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή.

Ζώνη 1 - Τις πρώτες μέρες του μήνα μέχρι την Κυριακή: χολ / διάδρομοι / τραπεζαρία.
Ζώνη 2 - Η πρώτη ολόκληρη εβδομάδα του μήνα: κουζίνα / πλυντήριο / αποθήκη
Ζώνη 3 - Η δεύτερη ολόκληρη εβδομάδα του μήνα: μπάνιο-τουαλέτα / παιδικό δωμάτιο / τρίτο δωμάτιο (π.χ. δωμάτιο καλεσμένων, εργαστήριο, βιβλιοθήκη κλπ)
Ζώνη 4 - Τρίτη ολόκληρη εβδομάδα του μήνα: υπνοδωμάτιο / δεύτερο μπάνιο-τουαλέτα αν υπάρχει
Ζώνη 5 - Τις τελευταίες μέρες του μήνα από Δευτέρα μέχρι την 1η του επόμενου μήνα: σαλόνι / καθιστικό

~ FlyLady
© μεταφρ. Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 13-11-2011, 17:11 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Αρχίζοντας τις δουλειές σε κάποια Ζώνη

Όταν μόλις ξεκινάς να δουλεύεις μια ζώνη, ξόδεψε 15 λεπτά στο ξεκαθάρισμα της τρέχουσας ζώνης. Τονίζω – μόνο 15 λεπτά. Δεν ξεχνάμε πως προχωράμε με μωρουδίστικα βηματάκια.

Ξεφορτώσου όλα εκείνα τα πράγματα που δεν χρησιμοποιείς ή τα οποία δεν σου αρέσουν. Flybabies, μην ξεχνάτε τις πρωινές και βραδυνές ρουτίνες τις οποίες πρέπει να εκτελείτε καθημερινά. Εάν κάνετε τις ρουτίνες, τότε και οι εργασίες της τρέχουσας ζώνης θα εκτελούνται πολύ πιο εύκολα.

Πριν ξεκινήσεις, διάβασε τους κανόνες ξεκαθαρίσματος στις Ζώνες

1. Πρέπει να είσαι ντυμένη πριν πιάσεις δουλειά.
2. Πρέπει να έχεις κάνει την ημερήσια καθαριότητα.
3. Στο δωμάτιο όλα πρέπει να είναι συμμαζεμένα, δηλαδή τα πράγματα στη θέση τους.
4. Μην βγάζεις περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορείς να ξεκαθαρίσεις μέσα σε μία ώρα.
5. Να ξεκαθαρίζεις μόνο ένα συρτάρι / ράφι / κουτί κλπ τη φορά.
6. Τήρησε τους κανόνες του ξεκαθαρίσματος.
7. Να τηρείς μια συγκεκριμένη ροή. Κάθε μέρα να κάνεις κι από λίγο. Μην προσπαθείς να τα κάνεις όλα με μιας. Αλλιώς θα κουραστείς και θα μισήσεις το σύστημα αυτό. Μικρά βηματάκια!
8. Να τηρείς το 15-λεπτο!
Αυτά!

Το σπίτι σου δεν βρώμισε μόνο σε μία μέρα, κι ούτε θα λάμψει σε μία μέρα. Υπομονή και μικρά βηματάκια. Θα μπορέσεις να το κάνεις!
~ Flylady

© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 12:19 | Δημοσίευμα # 3
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Λοιπόν εγώ προβληματίζομαι σχετικά με τις ζώνες:
Το σπίτι έχει 3 δωμάτια, σαλόνι, κουζίνα και 2 μπάνια...
Έστω ότι τα χωρίζω στις ζώνες αν κάποια δουλειά θέλει παραπάνω σρόνο θα την παρατάω στη μέση;;;


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 14:07 | Δημοσίευμα # 4
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
ΗΛΕΚΤΡΑ1984, μπαλκόνια ή βεράντα έχεις; Γιατί κι αυτά ζώνες είναι.
Λίγο αργότερα θα ανεβάσω κάποια πράγματα, ώστε μέσα στις επόμενες 1-2 μέρες να χωρίσουμε τα σπίτια μας σε ζώνες και από Δευτέρα να ξεκινήσουμε δυναμικά.

Quote (ΗΛΕΚΤΡΑ1984)
Έστω ότι τα χωρίζω στις ζώνες αν κάποια δουλειά θέλει παραπάνω σρόνο θα την παρατάω στη μέση;;;

Αν χρειάζεσαι άλλα 5 λεπτά για να τελειώσεις τη δουλειά σου, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.. αρκεί να μη γίνει συνήθειο. Εξάλλου στην αρχή μόνο οι δουλειές θα είναι λίγο δύσκολες, μετά αφού κάνουμε και το ξεκαθάρισμα των αντικειμένων, θα χρειαζόμαστε λιγότερο χρόνο. Πάντως όπως λένε και οι κανόνες μην αφήνουμε την τελειομανία να έχει το πάνω χέρι. Αυτό αφορά κι εμένα tongue


Woman-Life
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 14:33 | Δημοσίευμα # 5
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Ναι φυσικά έχω 3 βεράντες ζωή να χουν...
Δεν το σκέφτηκα λόγω εποχής ότι και αυτά αποτελούν ζώνες...Πάντως αυτό με δυσκολεύει και περιμένω με αγωνία τις υπόλοιπες συμβουλές:)
Με την τελειομανία η αλήθεια είναι πως κάνουμε πολλή παρέα ρε γαμώτο:(


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 17-11-2011, 16:12 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
ΗΛΕΚΤΡΑ1984, Νομίζω πως το σπίτι σου μπορεί να χωριστεί στις εξής ζώνες:
1η: Είσοδος (δηλαδή πόρτα εισόδου και ο χώρος γύρω από αυτήν), χολ και τραπεζαρία (η περιοχή όπου τρώτε κι ας μην είναι ξεχωριστό δωμάτιο).
2η: Κουζίνα
3η: Κυρίως μπάνιο και ένα επιπλέον δωμάτιο
4η: Κυρίως υπνοδωμάτιο και γκαρνταρόμπα
5η: Σαλόνι

Στο ένα επιπλέον δωμάτιο ανήκουν τα δύο δωμάτια που έχεις (υποθέτω πως το τρίτο δωμάτιο είναι το κυρίως υπνοδωμάτιο). Επίσης εδώ ανήκουν και οι βεράντες. Όλοι αυτοί οι χώροι θα καθαρίζονται με τη σειρά.

Από Δευτέρα και κάθε μέρα θα δημοσιεύω τα μηνύματα της Κέλλη (βοηθός της Fly Lady) όπου θα γράφει τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε, που να καθαρίσουμε, που να συμμαζέψουμε σύμφωνα με τη ζώνη στην οποία βρισκόμαστε. Κι επειδή πλησιάζουμε στο τέλος του μήνα η επόμενη εβδομάδα θα είναι αφιερωμένη στην ζώνη 4.


Woman-Life
 
rika

Ημερομηνία: Σάββατο, 19-11-2011, 22:46 | Δημοσίευμα # 7
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Axa! Πάω να δω πως μπορώ να χωρίσω το σπίτι μου σε ζώνες και θα σας ενημερώσω πιο μετά.

wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 18:54 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
να κάνω μια χαζή ερώτηση; dry όσα δωμάτια και νάχει το σπιτι πρεπει να το χωρίσουμε σε 5 ζώνες tongue
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 19:27 | Δημοσίευμα # 9
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ναι, ναι, σε 5 ζώνες, Ράνια μου, γιατί έχουμε 4 εβδομάδες το μήνα + κάτι λίγες μέρες. Δηλαδή περίπου 5 εβδομάδες και κάθε εβδομάδα αφιερώνεται σε μία από τις ζώνες.

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 23:47 | Δημοσίευμα # 10
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το δικό μου σπίτι πάντως έχει 4 ζώνες αλλά όπως λέει και η Ηλέκτρα μου είναι δύσκολο να προσαρμοστώ....Δεν μπορεί όμως κάτι θα καταφέρω....έε να μπω και εγώ σε κάποιο πρόγραμμα...
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 10:55 | Δημοσίευμα # 11
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Α σε ευχαριστώ καλή μου admin biggrin Θα επωφεληθώ από το 5 μια κι εχω και κήπο
πρέπει να τα βάλω κάτω και να σκεφθώ dry
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-01-2012, 16:48 | Δημοσίευμα # 12
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Κι εγώ λίγο τα έχασα. Έχω μπαλκόνι. Σε ποια ζών είναι αυτό;
Μάλλον με τον καιρό θα καταλάβω και μόνη μου σε ποια ζώνη με βολεύει να το βάλω. Πιθανών στην 3η, που λέει μπάνιο + 1 επιπλέον δωμάτιο. Θα δούμε.
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 13-01-2012, 01:29 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αυτό με τις ζώνες νας μπέρδεψε λιγάκι ,,,αλλά που θα πάει θα προσεχουμε και θα τα ταξινομίσουμε όσο γίνεται καλύτερα smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 13-01-2012, 09:02 | Δημοσίευμα # 14
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημερούδια κορίτσια! biggrin είναι γεγονός ότι μέχρι να εμπεδώσουμε το θέμα με τις ζώνες πρέπει να το δουλέψουμε καλά, αλλά αυτό είναι κι ένα από τα μεγάλα μυστικά του συστήματος αυτού. Εγώ προχθές έφτειαξα 2 κλασερ , ένα με τις οδηγίες για να το μελετάω μέχρι να το κατανοήσω καλά και ένα δευτερο που είναι το Περιοδικό ελέγχου μου όπου μια σελιδα είναι ζώνες, μια αλλη οι ρουτίνες και μετά τύπωσα ενα ημερολόγιο με ένα μηνα ανά σελίδα. Τώρα μένει το δυσκολότερο : να καθορίσω τις ζώνες του σπιτιού μου όπως και σιγά σιγατις ρουτινες! biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 17-01-2012, 17:04 | Δημοσίευμα # 15
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ράνια μου, θα ακολουθήσω το παράδειγμα σου γιατί έχω μπερδευτεί κι εγώ με τις ζώνες. wink Νομίζω ότι αυτή η τακτική θα με βοηθήσει αρκετά smile Καλή σου μέρα! biggrin
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Ζώνες (Χωρισμός σε ζώνες και κανόνες.)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats