Σάββατο
20-04-2024
16:12
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διάφορα τρυκ - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορα τρυκ (που μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη)
Διάφορα τρυκ
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-12-2011, 18:01 | Δημοσίευμα # 16
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Την εποχή που η Βεφα βασίλευε στην τηλεόραση εγώ δεν έμενα στην Ελλάδα, αλλά η μητέρα μου ανελιπώς την παρακολουθούσε
Εχεις δικιο κι εγώ δεν μπορώ να κάνω χωρίς χυτρα ταχύτητας Οσπρια βραζουν αμέσως, αλλιώς όση ώρα και να τα βράζεις κρατάνε.
Οταν είσαι εμπειρη μαγειρισα χρησιμοποιείς την χυτρα ταχύτητας για πολλά άλλα φαγητά που τελειώνουν στη στιγμη
Και φυσικά αν πρόλειται για κρέας πρέπει μετά να αφήσουμε ανοιχτή την κατσαρόλα για να δέσει η σάλτσα. Γλυτώνουμε όμως 2 ωρες μαγειρέματος.Οικονομία και χρημάτων και χρόνου
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 00:42 | Δημοσίευμα # 17
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Με την Βέφα έμαθα πολλά πράγματα.Ημουν φάν της και την παρακολουθούσα ανελλιπώς...Εχω γράψει δε και 6 κασσέτες με εκπομπές της...Τα τελευταία όμως χρόνια έχω βαρεθεί να βλέπω κάτι με μαγειρική,μη σας πω ότι νομίζω πως θα βγάλω σπυράκια.
Δεν σας φαίνετε ότι το έχουν παρακάνει;;;; cool
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 12:15 | Δημοσίευμα # 18
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
κάθε τηλεοπτικός σταθμός θέλει τη δική του εκπομπή biggrin
Παρ'όλα αυτά δε νομίζω ότι με τόσες εκπομπές έχουμε γίνει καλύτερες μαγείρισες Μαλλον ενα είδος σόου είναι και αυτό biggrin
Τωρα βεβαια οι νεώτερες κοπέλες (και μαζι με αυτές κι εμείς που ανκαι παλαιότερες εντούτοις παρακολουθούμε τα σύγχρονα μέσα)εχουν το ιντερνετ όπου μπορεί να βρει κανείς αξιόλογους μάγειρες και μαγείρισες smile που δεν υστερούν καθόλου από τους τηλεοπτικούς αστέρες
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-12-2011, 21:42 | Δημοσίευμα # 19
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ακριβώς......Εύκολα μπορούμε να βρούμε ότι ακτιβώς θέλουμε να φτιάξουμε σε ελάχιστα λεπτά και μάλιστα έχουμε και επιλογές....
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-01-2012, 00:06 | Δημοσίευμα # 20
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σημερα η μικρούλα μου καθώς τραβούσε γραμμές στο μπλόκ με έναν μαρκαδόρο που βρήκε ψάχνοντας στο γραφείο,γέμισε με μουτζούρες τα χέρια της και κυρίως ρούχα της (Ζωγράφιζε βλέπετε).Με ένα μωρομάντηλο εξαφανίστηκαν όλες οι μουτζούρες και από τα ρούχα ,χωρίς να αφήσουν κανένα σημάδι...
Θαυματουργό λοιπόν το χαρτομάντηλο στούς λεκέδες απο μαρκαδόρο... wacko
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-01-2012, 16:56 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
κάποτε, θυμόσαστε ίσως, οι μαρκαδόροι είχαν πολύ επικίνδυνες ουσίες και τότε μόνο με οινόπνευμα εβγαιναν οι λεκέδες (αν εβγαιναν!) Τωρα ευτυχώς περιέχουν επιτρεπτές ουσίες και δεν βλάπτουν το αναπνευστικό, ίσως γιαυτό και καθαρίζονται ευκολότερα
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-01-2012, 17:17 | Δημοσίευμα # 22
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Δεν μπορούμε πάντως να παραπονεθούμε για τίποτα.....Η ζωή μας εχει γίνει πολύ εύκολη με όλα που συνεχώς κυκλοφορούν...Για φανταστείτε τις γιαγιάδες μας .....εγώ θυμάμαι και την μανούλα μου χωρίς καμμία άνεση και με 5 παιδιά..... sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-01-2012, 18:09 | Δημοσίευμα # 23
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Α ναι! μη συζητάς, στις πόλεις τα πράγματα ήταν καλύτερα αλλά στα χωριά ούτε νερό στα σπίτια είχαν ως το 1955 και βάλε και δε μιλάμε για ζεστό Εχω πείρα γιατί πηγαίναμε στο χωριό του παππού μυ τα καλοκαίρια και έβλεπα πώς ηταν η ζωή. Ούτε ηλεκτρικό φυσικά.
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 00:53 | Δημοσίευμα # 24
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Κορίτσια με αφορμή τον μήνα Φεβρουάριο που είναι μήνας ξεκαθαρίσματος θα σας πω ένα τρύκ που χρησιμοποιώ για να θυμάμαι τι έχω στους χώρους αποθήκευσης είται είναι ντιουλάπι είτε κουτί.Στο εσωτερικό φύλλο του ντουλαπιού κολλάω μία λίστα με όλα τα πράγματα που έχω τοποθετήσει μέσα στο ντουλάπι.Το ίδιο κάνω και στα κουτιά που έχω στην αποθήκη.Αυτό το κάνω χρόνια τώρα και ίσως σας φανεί υπερβολικό αλλά εμένα με έχει σώσει πολλές φορές.Η μνήμη δεν είναι το δυνατό μου σημείο και αυτή η μέθοδος με έχει σώσει ειδικά όταν ψάχνω κάτι.Ήταν μία απο τις πολύτιμες συμβουλές της πεθερούλας μου που δυστυχώς δεν είναι πια κοντά μας sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 15:31 | Δημοσίευμα # 25
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία πολύ ωραία η ιδέα σου και πρακτικότατη biggrin
αυτό δε μου φαινεται παράξενο γιατί το είχα συναντήσει πριν πάρα πολλά χρόνια στη Σουηδία και το βρήκα πολύ πρακτικό Εκεί ήταν ένα εξοχικό σπίτι που συχνά φιλοξενούσε και αλλο κόσμο Ετσι ούτε η σπιτονοικοκυρά είχε πρόβλημα να θυμηθεί τί έχει, αλλά και οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν τί είχαν στη διάθεσή τους. και βέβαια πρέπει να ξέρουμε ότι η φιλοξενία των Σουηδών όπως και των Αμερικανών έγκειται στο ότι σου ανοιγουν το σπίτι τους και σε αφήνουν να διαχειριστείς κουζίνα, να μαγειρέψεις κλπ Αλλο πράγμα από την ελληνική φιλοξενία που τα δίνει όλα στο χέρι biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 11:46 | Δημοσίευμα # 26
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Έτσι ακριβώς Ράνια μου smile Αυτό το σύστημα με έχει βοηθήσει πολύ και πιο πολύ τους άλλους ειδικά όταν δεν βρίσκομαι στο σπίτι happy
 
ΗΛΕΚΤΡΑ1984

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 11:16 | Δημοσίευμα # 27
Φρέσκο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 26
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 0

Offline
Δεν ξέρω αν θεωρείται τρικ πάντως θα το γράψω biggrin
Λατρεύω τον καταψύκτη...Μου έχει λύσει τα χέρια...
1 φορά κάθε 2 μήνες κατεβαίνω στην Βαρβάκειο Αγορά όπου η μανούλα μου έχει εδώ και 20 χρόνια τον χασάπη της, όπου πλέον έχει γίνει και δικός μου,και παίρνω κρέατα σε πολύ καλές τιμές και σε μεγαλύτερες ποσότητες.Όταν γυρίσω στο σπίτι παίρνω τον κιμά που έχω αγοράσει και τον πλάθω μπιφτέκια,κεφτεδάκια,σουτζουκάκια και γιουβαρλάκια τα χωρίζω σε μερίδες και τα αποθηκεύω στην κατάψυξη.Έτσι έχω συνέχεια έτοιμο το φαγητάκι μου και απλά το μαγειρεύω.Έτσι δεν θυσιάζουμε αγαπημένες γεύσεις στον βωμό του δυσεύρετου ελεύθερου χρόνου αλλά και αν έρθει κανένας ξαφνικά είμαι πάντα προετοιμασμένη.Επιπλέον αποθηκεύω κιμά μαγειρεμένο για μακαρόνια,σπιτικές πίτσες κτλ.
Και κάτι που έμαθα από τις θείες μου στο χωριό:
Παίρνουμε κολοκυθάκια,μελιτζάνες κτλ τα τηγανίζουμε για μουσακά τα στρώνουμε , στρώνουμε και τον κιμά και το βάζουμε στην κατάψυξη.
Έτσι θέλει μόνο τη μπεσαμέλ και είναι έτοιμο.Το ίδιο ισχύει και για το παστίτσιο.
Αυτά από μένα.Ελπίζω να βοήθησα biggrin


Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ'αυτούς που αγαπούμε!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 11:27 | Δημοσίευμα # 28
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μπράβο Ηλέκτρα είσαι πολύ οργανωμένη biggrin Ετσι με μια μέρα για ψώνια και αλλη μια μέρα για προετοιμασία διαφόρων πιάτων έχεις πάντα εύκολες και γρήγορες λύσεις που σε βγαζουν ασπροπρόσωπη και μειώνουν το χρόνο δουλειάς σου στα οικιακά cool
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 11:50 | Δημοσίευμα # 29
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
και μια και μας είπε η Ηλέκτρα για τον καταψύκτη της, εγώ επειδή έχουμε στον κήπο 2 λεμονιές πολύ παραγωγικές συνηθίζω να αποθηκεύω χυμό σε μικρά κουτάκια ειδικά για τρόφιμα που έχουν το μεγεθος μικρού γιαουρτιού με καπάκι Ετσι τον έχω για φαγητά που χρειάζονται λεμόνι όταν πια η λεμονιά δεν έχει (σπανιο, αλλά τυχαίνει κάποτε) Ενα κουτάκι κάθε φορά γιατί αν το αποψύξεις δεν κρατάει
Επίσης και για καθαριστικές και απολυμαντικές χρήσεις
cool κάτι αλλο που μπαινει ωραια στην κατάψυξη είναι πολλά γλυκά τύπου ρεβανί ή κέικ, οπωσδήποτε σε μικρότερα κομμάτια οπότε τα αποψύχουμε και τα καταναλώνοουνε μέσα στη μέρα
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-03-2012, 12:03 | Δημοσίευμα # 30
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Καλημέρα κορίτσια.
Πως φαίνεται ότι είμαστε όλες πιστές στο πρόγραμμά μας tongue Την ίδια ακριβώς ώρα είμαστε όλες μπροστά στον υπολογιστή.Παλαιότερα ούτε που να το σκεφτώ.
Πραγματικά η Ηλέκτρα είναι πολύ οργανωμένη άν και καινούρια νοικοκυρούλα.
Η αλήθεια είναι ότι ο καταψύκτης είναι απαραίτητος σε κάθε νοικοκυρά.Το σύστημα αυτό το ακολουθώ χρόνια και με έχει βγάλει πολλές φορές απο δύσκολη θέση ειδικά όταν εργαζόμουν.Πολλές φορές μου μένει αρκετό φαγητό και δεν το βάζω ποτέ στην συντήρηση.Το καταψύχω και μετά σε κάποια δύσκολη μέρα για μαγείρεμα το ξεπαγώνω και είναι σαν να το έχεις μαγειρέψει σήμερα.Επίσης τα τελευταία χρόνια με τον καταψύκτη συντηρώ λαχανικά της εποχής.'Ετσι μπορώ να τα έχω στην διαθεσή μου όποτε θέλω και μάλιστα πολύ γευστικά.Είναι άλλο πράγμα να φτιάχνεις μουσακά με μελιτζάνες που τις έχεις μαζέψει η ίδια το καλοκαίρι απο το μποστανάκι σου.Γενικά όλα είναι πιο νόστιμα άν αγοραστούν στην εποχή τους και συντηρηθούν σωστά. smile
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορα τρυκ (που μας κάνουν τη ζωή ευκολότερη)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats