Παρασκευή
29-03-2024
15:49
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Δημιουργώντας Περιοδικό Ελέγχου - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Δημιουργώντας Περιοδικό Ελέγχου
Δημιουργώντας Περιοδικό Ελέγχου
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 20-01-2012, 15:33 | Δημοσίευμα # 16
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Είναι πολύ σημαντικό να αφιερώνουμε χρόνο στους φίλους μας και γνωστούς μας......Είμαστε μια παρέα που περάσαμε μια ζωή μαζί...από τα βρεφικά μας χρόνια μέχρι σήμερα....Δημοτικό -γυμνάσιο.λύκειο και ξανά γυμνάσιο (μας έπιασαν όλες οι μεταρρυθμίσεις στην παιδεία).Αυτή είναι η ΗΜΕΡΑ μας και την τηρούμε με θρησκευτική ευλαβεια...!!!! tongue
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 21-01-2012, 13:05 | Δημοσίευμα # 17
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Βήμα 6

Συνεχίσουμε να δουλεύουμε το βασικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Γενναία παλεύουμε με την τελειομανία και προσπαθούμε να μην κάνουμε πάρα πολλά με τη μία.

Με το σύστημά μας ποτέ δεν θα ξανασκεφτείτε την εαρινή γενική καθαριότητα, καθώς κάνουμε λεπτομερή καθαρισμό κάθε εβδομάδα με αποτέλεσμα τα πράγματα να μην βρομίζουν πολύ. Απλά κάνουμε τις δουλειές που μας προτείνει η Kelly.

Γι' αυτό, σημειώστε στο βασικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα, από Δευτέρα έως Παρασκευή, "Να κάνω την καθημερινή δουλίτσα της Κέλλι". Κι αφού επί 5 μέρες εκτελείτε τις εργασίες, ξοδεύοντας λίγα μόλις λεπτά την ημέρα, στο τέλος της εβδομάδας θα έχετε την αίσθηση ότι το σπίτι σας αγκαλιάζει. Και αυτό είναι τόσο υπέροχο!

Έχετε ολοκληρώσει την δουλίτσα της Kelly σήμερα;

Το Περιοδικό Ελέγχου δεν θα λειτουργήσει, αν δεν το πάρετε και δε θα αρχίσετε να το χρησιμοποιείτε!

~ FlyLady

© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 16:22 | Δημοσίευμα # 18
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Βήμα 7

Αγαπητοί φίλοι και φίλες!
Τώρα θα ελέγξουμε τι κάναμε τον τελευταίο καιρό για να φτιάξουμε το ΠΕ μας. Όλα αυτά τα μικρά βήματα θα δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα μας.

1. Βρήκαμε ένα ντοσιέ, κλασέρ, τετράδιο, σημειωματάριο...
2. Καταγράψαμε την "Βραδινή ρουτίνα".
3. Σημειώσαμε την "Πρωινή ρουτίνα".
4. Φτιάξαμε την "Απογευματινή ρουτίνα".

Αυτό είναι το πρώτο μέρος του Περιοδικού Ελέγχου. Αν θέλετε μπορείτε να βάλετε τα φύλλα χαρτιού μέσα σε ζελατίνες. Πάντα να ξεκινάτε με τη Βραδινή Ρουτίνα, επειδή είναι η πιο σημαντική ρουτίνα της ημέρας!
Στην επόμενη ενότητα του ΠΕ σημειώσαμε το βασικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα.

5. Γράψαμε σε μια στήλη τις μέρες της εβδομάδας
6. Από Δευτέρα έως Παρασκευή, σημειώσαμε: "Να εκτελέσω τις αποστολές της Kelly".

Αυτό είναι! Οι δουλίτσες προχωρούν! Το Περιοδικό Ελέγχου μας εξελίσσεται και εμπλουτίζεται, όπως άλλωστε κι εμείς οι ίδιοι!

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 26-01-2012, 21:40 | Δημοσίευμα # 19
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Σταμάτησα ,η τεμπέλα wacko Admin μου το περιοδικό ελέγχου....Θα το φτιάξω όμως κάποια στιγμή να το αφήσω παρακαταθήκη στην εγγονούλα μου biggrin
Είναι ότι καλύτερο για τις νέες νοικοκυρές ,το ομολογώ. tongue
Προγραμματισμός και τάξη....
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 16:06 | Δημοσίευμα # 20
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Όποτε νοιώσεις έτοιμη Μαρία μου, ξεκίνα. Δεν είναι απαραίτητο να τα κάνουμε όλα, όλες μαζί. Το βασικό είναι να θέλεις και να μπορείς να το κάνεις, ώστε να μην σου γίνεται βάρος ή αγγαρεία.

Quote (martzak51)
παρακαταθήκη στην εγγονούλα μου

Πολύ καλή ιδέα!!! Γιατί μέσα στο ΠΕ όχι μόνο έχουμε προγραμματισμένες τις δουλειές του σπιτιού, αλλά και διάφορες συμβουλές και τρυκ νοικοκυριού, κείμενα και άρθρα που μας εμπνέουν, συμβουλές διατροφής και ομορφιάς, κάποιες νοικοκυρές βάζουν οικογενειακές φωτογραφίες μέσα, ενώ κάποιες άλλες προσθέτουν και συνταγές. Με λίγα λόγια είναι ένας προσωπικός θησαυρός!!!


Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 16:34 | Δημοσίευμα # 21
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ετσι το θεωρώ και εγώ Admin μου...ένα προσωπικό θησαυρό.....!!!!!!!!!!!!!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 17:17 | Δημοσίευμα # 22
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Βήμα 8

Αγαπητοί φίλοι και φίλες!

Αυτόν τον καιρό ασχολούμαστε με τη δημιουργία Βασικού Εβδομαδιαίου Προγράμματος. Το επόμενο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να ορίσετε μια ημέρα “Καθηκόντων - Υποχρεώσεων”. Για μένα είναι η Πέμπτη. Την ημέρα αυτή, σχεδιάζω και κάνω όλες τις εξωτερικές δουλειές μου. Απλά σκεφτείτε τι λογαριασμούς έχετε να πληρώσετε, σε ποια μαγαζιά να πάτε και φτιάξτε το πρόγραμμά σας κάνοντας ένα-δυο διαλείμματα.

Τώρα, για εκείνους που εργάζονται εκτός σπιτιού. Μπορείτε να επιλέξετε ένα βράδυ, ένα μεσημεριανό διάλειμμα ή και την ώρα αμέσως αφού σχολάσετε. Όταν προγραμματίζετε να κάνετε κάτι, οι πιθανότητες ότι θα το κάνετε, αυξάνονται σημαντικά. Κάντε μια λίστα με τις δουλειές, και ενημερώστε την οικογένειά σας ότι η μέρα “Καθηκόντων - Υποχρεώσεων” είναι __________.

Επομένως, το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μπορεί να αλλάξει αν ξαφνικά πρέπει να πάτε στο μανάβικο. Ξέρω ότι ακούγεται χαζό, αλλά πρέπει να τακτοποιήσετε το ψυγείο σας, να φτιάξετε εβδομαδιαίο μενού και παράλληλα να φτιάξετε λίστα αγορών ώστε την τάδε μέρα που θα πάτε να πληρώσετε έναν λογαριασμό να αγοράσετε και τα απαραίτητα προϊόντα. Αλλά μην βιάζεστε. Τα πάντα στην ώρα τους!

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 17:26 | Δημοσίευμα # 23
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευτυχώς με τα σημερινά μέσα μπορεί κανείς να μειώσει τις εξόδους στα απολύτως αναγκαία, καθώς πολλές από τις χρονοβόρες άλλοτε δουλειές όπως πχ τράπεζες και πληρωμές τώρα μπορεί να γίνουν διαδικτυακά και έτσι αποφεύγεται ένας μεγάλος κόπος. Ακόμα και οι προμήθειες μπορεί να γίνουν και τηλεφωνικά και διαιδκτυακά Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα βγούμε καθόλου, αλλά σε μια στιγμή ανάγκης έχουμε εναλλακτικές smile

Οσο για την Πέμπτη είναι, βρίσκω κι εγώ μια πολύ καλή μέρα στη μέση της βδομάδας, γιατί πχ η Δευτέρα και η Παρασκευή ούτε σύζητιέται για τράπεζες cool
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 18:36 | Δημοσίευμα # 24
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Εγώ κορίτσια έχω ορίσει την Τετάρτη σαν μέρα εξωτερικών αποστολών

.Ψωνίζω άνετα στο super market,στα άλλα καταστήματα και συνήθως δεν ε΄χει πολύ κίνηση στους δρόμους . Όσο για το ΠΕ μου , κάθε σελίδα που προσθέτω βγαίνει σε διπλότυπο γιατί η κόρη μου θα το χρειαστεί σίγουρα όταν φτιάξει τη δική της οικογένεια.Μάλιστα σε κάποιες αποστολές κάνω και τα προσωπικά μου σχόλια. Τώρα είναι δίπλα μου και γελάει
αλλά σε λίγα χρόνια θα το ζητάει απελπισμένα cry (πάλι η μανούλα θα την σώσει) tongue

haha haha haha haha haha haha haha haha haha haha lol lol lol help help help help
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 00:40 | Δημοσίευμα # 25
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αχ αυτή η μανούλα...!!!!!!!!!!! Πάπλωμα σε όλη την ζωή της για τα παιδιά της,φρουρός ανίκητος,φύλακας άγγελος παντός καιρού και καταστάσεων !!!!!!!!!!!!!!!!! tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 11:39 | Δημοσίευμα # 26
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ετσι είναι η ελληνίδα μάνα κορίτσια μου biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 17:15 | Δημοσίευμα # 27
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οσο απελευθερωμένη και να το παίζει στον τομέα ΜΑΝΑ συμβαδίζει με την προγιαγιά της.... happy
Μάνα κραζει το παιδάκι,
μάνα ο νιός και μάνα ο γέρος,
μάνα ακούς σε κάθε μέρος
Ω τι όνομα γλυκό...!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 20:23 | Δημοσίευμα # 28
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Πράγματικά κορίτσια εμείς οι μανούλες μοιάζουμε με τις δικές μας μανούλες όπως κι εκείνες με τις δικές τους και πάει λέγοντας.....Είμαστε διαχρονικές biggrin Γιατί μόλις πάρουμε αγκαλιά τα παιδάκια μας νοιώθουμε να πλημμυρίζουμε από τόση αγάπη και τους την δίνουμε απλόχερα χωρίς να μας την ζητήσουν και ανιδιοτελώς
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 23:39 | Δημοσίευμα # 29
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Η μόνη ανιδιοτελής αγάπη είναι η αγάπη της μητέρας και όλες,εκτός απειροελαχίστων περιπτώσεων,το ξέρουμε.
Γι' αυτό και σε όλη την ζωή μας στα δύσκολα, δύο μάνες παρακαλούμε την μάνα μας και την΄ΜΑΝΑ όλων μας την ΠΑΝΑΓΙΑ.!!!!!!!!!!! tongue
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 09-02-2012, 13:02 | Δημοσίευμα # 30
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Βήμα 9

Αγαπητοί φίλοι και φίλες!

Έχουμε ασχοληθεί πολύ αυτή την εβδομάδα με τη δημιουργία του ΠΕ μας. Με ιδιαίτερη προσοχή φτιάχναμε το Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα. Αν θυμάστε, στο τέλος της εβδομάδας, κάθε φορά κάνουμε κάποιες συγκεκριμένες δουλίτσες,
- Καθαρίζουμε, πλένουμε το αμάξι μας και
- Κάνουμε ξεκαθάρισμα στην τσάντα μας.
Αυτά αν τα κάνουμε την Παρασκευή, θα έχουμε ελεύθερο το Σαββατοκύριακο. Επίσης, την Παρασκευή φτιάχνουμε σχέδια για περάσουμε όμορφες στιγμές με τους αγαπημένους σας τις ερχόμενες μέρες.

Θέλω να τα σημειώσετε στο Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα σας. Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται την Παρασκευή. Αν έχετε ρεπό κάποια άλλη μέρα, μετακινήστε τις δουλίτσες αυτές στο βολικό για εσάς χρονικό διάστημα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Δημιουργώντας Περιοδικό Ελέγχου
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats