Τρίτη
16-04-2024
09:18
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διάφορες ερωτήσεις και προτάσεις περί FlyLady - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορες ερωτήσεις και προτάσεις περί FlyLady
Διάφορες ερωτήσεις και προτάσεις περί FlyLady
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-02-2013, 00:00 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ότι απορία έχουμε για το σύστημα FlyLady τη συζητάμε εδώ. Κάνουμε τις ερωτήσεις άφοβα, εξάλλου γι' αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε η μία την άλλη wink

Επίσης εάν έχετε κάποιες προτάσεις κι ιδέες για να καλυτερέψουμε το σύστημα και να το φέρουμε στα Ελληνικά μέτρα, ευχαρίστως να τις ακούσω και να τις συζητήσουμε όλες μαζί.

Μην ξεχνάμε πως το σύστημα έχει τις ρίζες του στην Αμερική. Το έχω προσαρμόσει όσο μπορούσα ώστε να ταιριάζει όσο το περισσότερο γίνεται σε μια Ελληνίδα νοικοκυρά, αλλά επειδή είμαστε όλες διαφορετικές και μοναδικές ίσως να έχετε κάποια πρόταση που μπορεί να μας βολέψει ακόμα περισσότερο.


Woman-Life
 
eviskal

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-02-2013, 00:00 | Δημοσίευμα # 2
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 4
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Καλημερα. Απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, δεν υπαρχει καθορισμενη ωρα για την αναρτηση που περιλαμβανει το 15λεπτο της ημερας που βρισκουμε στο forum., και δευτερον μπερδευω λιγο τις δουλειες του 15λεπτου με τις απαραιτητες δοθλεις καθε μερας. Μηπως λοιπον θα ηταν δυνατον να δοθμε συγκεντρωμενα τα ημερησια προγραμματα μιας ολοκληρης εβδομαδας , τα οποια να περιλαμβανουν οχι μονο τα 15λεπτα , αλλα και τις ελαχιστες καθημερινες δουλειες μας οπως μαγειρεμα (απολυτως απαραιτητο!), καθως και τις ημερησιες αποστολες της KELLY? Γιατι εγω προσωπικα τα εχω λιγο μπερδεψει. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!!
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 14-02-2013, 00:34 | Δημοσίευμα # 3
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Γεια σου eviskal και καλώς όρισες.

Quote (eviskal)
δεν υπαρχει καθορισμενη ωρα για την αναρτηση που περιλαμβανει το 15λεπτο της ημερας

Δυστυχώς όχι. Ωστόσο μπορώ να τα δημοσιεύω πολύ πρωί εάν χρειάζεται.

Quote (eviskal)
μπερδευω λιγο τις δουλειες του 15λεπτου με τις απαραιτητες δοθλεις καθε μερας

απαραιτητες δουλειες καθε μέρας - εννοείς τις ρουτίνες;

Quote (eviskal)
ημερησια προγραμματα μιας ολοκληρης εβδομαδας

Δεν γίνεται γιατί δεν το γνωρίζω. ούτε καν την αυριανή αποστολή δεν γνωρίζω.

Quote (eviskal)
και τις ελαχιστες καθημερινες δουλειες μας οπως μαγειρεμα, καθως και τις ημερησιες αποστολες της KELLY

Τα 15 λεπτά αφορούν μόνο την αποστολή της Κέλλυ η οποία ξεκινά με τις λέξεις π.χ. "Δουλίτσα από την Κέλλυ για Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου:" και τελειώνει με "Με αγάπη, Kelly".
Η υπενθύμιση "Ας σβήσουμε ένα HotSpot" πρέπει να καταλαμβάνει περίπου 5 λεπτά και μπορεί να εκτελεστεί οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Εξαρτάται από το προσωπικό σας πρόγραμμα.
Η υπενθύμιση "Ιπτάμενη βούρτσα λεκάνης!" πρέπει να καταλαμβάνει λιγότερο από 5 λεπτά ημερησίως και εκτελείται όταν πάτε να κάνετε μπάνιο/ντους.
Η υπενθύμιση "Τι θα φάμε το βράδυ;" σας παρακινεί να σκεφτείτε και να προετοιμαστείτε για το μαγείρεμα του βραδινού δείπνου.
Γιατί όχι του πρωινού; Επειδή το πρωινό βρίσκεται στην "πρωινή ρουτίνα". Γιατί όχι του μεσημεριανού; Επειδή πολλές γυναίκες είναι εργαζόμενες. Ωστόσο οι γυναίκες που το μεσημέρι είναι στο σπίτι θα πρέπει να σημειώσουν στην "Απογευματινή / μεσημεριανή τους ρουτίνα" αυτήν την δουλίτσα.

Πάντως δεν είναι άσχημη η ιδέα σου να γράφω όλες τις βασικές δουλειές της ημέρας + την 15λεπτη αποστολή της Κέλλυ.
Αν μπορείς δώσ' μου ένα παράδειγμα. Εσύ πως το φαντάζεσαι; Για παράδειγμα:
- Πρωινή ρουτίνα
- Αποστολή της Κέλλη
- Ας σβήσουμε ένα HotSpot
κλπ...

Κάπως έτσι?


Woman-Life
 
rika

Ημερομηνία: Κυριακή, 24-02-2013, 05:56 | Δημοσίευμα # 4
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Από καιρό ήθελα να κάνω την ερώτηση:

Μερικές φορές οι αποστολές της Κέλλυ μας λένε να τακτοποιήσουμε ή να καθαρίσουμε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Τυχαίνει όμως να μην έχω τέτοιο σημείο στο σπίτι μου.
Για παράδειγμα σε κάποια αποστολή στο υπνοδωμάτιο έλεγε να καθαρίσουμε τον χώρο κάτω από το κρεβάτι. Το ξύλο στα πλαϊνά του κρεβατιού μου όμως, κατεβαίνει τόσο χαμηλά που είναι αδύνατον να καθαρίσω από κάτω. Όπως και δεν έχω τουαλέτα με καθρέφτη στο υπνοδωμάτιο.

Τι να κάνω εκείνες τις μέρες; Μόνο τα χοτ-σποτ; Ή υπάρχει κάποια άλλη λύση;
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 24-02-2013, 16:15 | Δημοσίευμα # 5
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
rika, θα πρέπει να επιλέξεις από μόνη σου ένα μέρος για να το τακτοποιήσεις. Τι έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα για σένα; Εκείνο και να κάνεις.

Προτιμότερο βέβαια να είναι κάτι στην τρέχουσα ζώνη, αλλά να ξέρεις ότι η αποστολή "αναθεώρηση στο φαρμακείο" ποτέ δε θα αποσταλεί την ώρα που δουλεύουμε στο καθιστικό. Το ίδιο ισχύει για τα καλλυντικά και τα παπούτσια.

Έτσι για παράδειγμα, αν δουλεύουμε στην κουζίνα κι έχουμε την αποστολή "τακτοποιήστε το φαρμακείο του σπιτιού" ενώ αυτό βρίσκεται στο μπάνιο σου, θα πρέπει να εκτελέσεις την δουλίτσα!
Ή αν φυλάς τα παπούτσια σου στην είσοδο του σπιτιού κι όχι στην γκαρνταρόμπα, θα πρέπει να εκτελέσεις την αποστολή κι ας βρισκόμαστε στο υπνοδωμάτιο.
Ή εάν έχεις την συρταριέρα στο χολ κι όχι στην κρεβατοκάμαρα θα πρέπει να πας και να την τακτοποιήσεις.

wink


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 25-02-2013, 19:30 | Δημοσίευμα # 6
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ξέχασα να προσθέσω ότι όποτε δεν έχεις κάτι να κάνεις αλλά θέλεις, μπορείς να δεις τις λεπτομερείς λίστες εργασιών των αντίστοιχων Ζωνών (υποθέτω πως τις έχεις ήδη φτιάξει) και να επιλέξεις από εκεί κάποια δουλίτσα.

Λίστες της FlyLady:
Ζώνη 1: Είσοδος, Χολ και Τραπεζαρία
Ζώνη 2: Κουζίνα
Ζώνη 3: Μπάνιο συν 1 επιπλέον δωμάτιο
Ζώνη 4: Υπνοδωμάτιο
Ζώνη 5: Σαλόνι, καθιστικό

Και μια ερώτηση: έχεις πρόβλημα όταν δεν ξέρεις με τι να ασχοληθείς μέσα στον ελεύθερο χρόνο σου; Σου έχω μια ακόμα καλύτερη λύση! Ασχολήσου με τον εαυτό σου ή τα χόμπι σου.


Woman-Life
 
alepap

Ημερομηνία: Δευτέρα, 25-02-2013, 22:35 | Δημοσίευμα # 7
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
[/email]Καλησπερα !!!Να ρωτησω και εγω κατι το flyspot τι ειναι;;;;
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 25-02-2013, 23:10 | Δημοσίευμα # 8
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Γεια σου alepap και καλώς ήλθες!

FlySpot είναι κάποιο μέρος / χώρος / γωνία ή αντικείμενα του σπιτιού με τα οποία πρέπει να ασχοληθούμε μέσα στο 5-ήμερο.
Κάθε εβδομάδα έχουμε μια αποστολή που λέγεται "FlySpot Εβδομάδας" που συνήθως (αλλά όχι πάντα) αφορά την τρέχουσα Ζώνη του σπιτιού κι έχουμε 5 εργάσιμες μέρες για την εκτελέσουμε.


Woman-Life
 
alepap

Ημερομηνία: Δευτέρα, 25-02-2013, 23:14 | Δημοσίευμα # 9
Αρχάριο Καινούριος

Δημοσιεύσεις: 2
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 0

Offline
Σας ευχαριστω για την απαντηση
 
rika

Ημερομηνία: Τρίτη, 26-02-2013, 00:04 | Δημοσίευμα # 10
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση woman-life flower

Κι απ' ότι βλέπω έχω πολλές επιλογές. Από τις λίστες εργασιών μέχρι τα χόμπι μου! Ωραία smile
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Διάφορες ερωτήσεις και προτάσεις περί FlyLady
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats