Παρασκευή
29-03-2024
00:08
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διαβάζετε βιβλία? - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Διαβάζετε βιβλία?
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-12-2011, 15:12 | Δημοσίευμα # 16
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
παιδιά που διαβάζουν σήμερα είναι αξιέπαινα γιατί τα τελευταία χρόνια έχει μπει τόσο πολύ η εικόνα στη ζωή μας και η διαδικασία ανάγνωσης απαιτεί άλλου είδους προσπάθεια.
Επίσης η άμεση πρόσβαση στην πληροφόρηση που μας δίνει το ίντερνετ, μας αποτρέπει συχνά να ψάξουμε στα βιβλία.
Ομως, εμείς οι παλιότερο,ι όπως και να το κάνουμε είχαμε αγάπη και σεβασμό στο βιβλίο Για τα χρόνια εκείνα που ήταν δύσκολα, το βιβλίο ήταν ακριβό και ελαχιστες δυνατότητες υπήρχαν να κάνεις μια σωστή βιβλιοθήκη ακόμα και οι περιπτώσεις δανεισμού ήταν πολύ λίγες (2 αμερικάνικες βιβλιοθήκες και μια του γαλλικού ινστιτούτου, δεν υπήρχαν δημοτικές βιβλιοθήκες).
Τωρα ευτυχώς όποιος έχει διάθεση μπορεί να δανειστεί. Υπάρχει επίσης και μια χαριτωμένη δράση το book crossing το βιβλίο που ταξιδευει και αλλάζει χέρια. Πόσο μου άρεσε όταν το πρωτοδιάβασα αυτό smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 15-12-2011, 13:51 | Δημοσίευμα # 17
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σήμερα σας προτείνω ένα ωραίο παιδικό-νεανικο μάλλον βιβλίο "Ομορφη πορτοκαλιά μου" του Βραζιλιάνου Χοσέ Μάουρο ντε Βασκονσέλος σε εξαιρετική μετάφραση της Αλκης Ζέη , εκδ. Κέδρου
Το πλαίσιο είναι η Βραζιλία του 1920-30 Ο ήρωας Ζεζέ μέλος μιας πολυμελούς και πάμφτωχης οικογένειας
ανακαλύπτει μέσα από την αθλιότητα την αγάπη, την ανθρωπιά, τα συναισθήματα. Η πορτοκαλιά παίζει καίριο ρόλο στο έργο
Υπάρχει μέσα στη νουβέλα και Χριστουγεννιάτικο συμβάν
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 00:19 | Δημοσίευμα # 18
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πολύ ωραίο βιβλίο ,το ''όμορφη πορτοκαλιά μου'' και αν και το είχα πάρει στην κόρη μου το είχα ξεχάσει....
Ευχαριστώ Ράνια μου γιατί μου θυμίζεις τίτλους βιβλίων για να κάνω δωράκια σε παιδιά φίλων μου...
Δεν μπορώ και δεν μου αρέσει να διαβάσω βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή. Και μένα Ράνια μου αρέσει να το πάρω στο χέρι μου,να το χαϊδέψω-παλιά συνήθεια,και να το μυρίσω.....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 10:43 | Δημοσίευμα # 19
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι Μαρία μου
είναι γεγονός ότι βγαίνουν πολλά νέα βιβλία αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα παλιότερα που είναι σταθερές αξίες και αρέσουν πολύ στα παιδιά.
Λέω για τα παιδικά, αλλά δεν βγάζω έξω και τα βιβλία για ενήλικες Εφέτος το καλοκαίρι είχα πολύ χρόνο και ξανα..διάβασα πολλά κλασικά βιβλία που δεν είχα αγγίξει για χρόνια 3 του Ντίκενς, 2 Ανατολ Φρανς, 1 Στανταλ
Ομολογώ ότι είδα νέες πτυχές που άλλοτε ούτε κατά διάνοια είχα προσεγγίσει
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 12:07 | Δημοσίευμα # 20
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πάντα έτσι γίνεται Ράνια μου αν ξαναδιαβάσουμε τα παλιά βιβλία,σταθερές αξίες όπως πολύ σωστα επισημαίνεις ,πάντα μα πάντα βλέπω καινούρια πράγματα και το διαβάζω με περισσότερη προσοχή και ευχαρίστηση.
Εχω χαρά σήμερα γιατί σε λίγο κατεβάινω στο κέντρο της πόλης μου(θεσσαλονίκη) και θα κάνω την ωραιότερη επίσκεψή μου σε βιβλιοπωλεία να χαζέψω και να αγοράσω βιβλία για την εγγονούλα μου και τις φίλες μου....κατα προτίμηση Χριστουγεννιάτικα.
Ειλικρινά ,νιώθω σαν παιδί
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-12-2011, 13:13 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Εύχομαι Μαρία μου να απολαύσεις τη βόλτα σου και καλές αγορές
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 09:23 | Δημοσίευμα # 22
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημέρα σε όλες
Μαρία μου δε μας έγραψες αν αγόρασες κανένα ενδιαφέρον βιβλίο!
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 16:50 | Δημοσίευμα # 23
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Βεβαίως Ράνια μου αγόρασα 3 βιβλία στην εγγονούλα μου με εικόνες και μουσική (Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς),το ''εις γή Χαναάν'' του Σεμπάστιαν Μπάρυ,το ταγκό των Χριστουγέννων του Ξανθούλη,το ''Ντάσταρ'' της Μεϊμαρίδη(πιστή στην Μικρασιάτικη καταγωγή μου )και το''Χριστουγέννων έδεσμα"-Μικρασιάτικες συνταγές-.Αυτά σαν πρώτη βόλτα....
Ωρες μπορώ να χαζεύω σε ένα βιβλιοπωλείο,αρκεί να έχω χρόνο. tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 17:24 | Δημοσίευμα # 24
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
πολύ ωραία μου ακούγονται όλα biggrin
Θα μου πεις για το Ντράσταρ αν είναι καλό να το παρω κι εγώ Εχω τα υπόλοιπα της Μεϊμαρίδη Ξέρει να δημιουργεί τη μαγεία της Ανατολής μέσα από τα δυτικά μάτια.
Μια συγγραφέας που μου αρέσει πολύ είναι και η Ζυράννα Ζατέλη Εχω όλα της τα βιβλία
Οσο για τα παιδικά είμαι σιγουρη ότι η εγγονούλα σου θα ενθουσιαστεί με τους ήχους και τις εικόνες biggrin
Εντυπωσιακά επίσης είναι για τα παιδιά τα βιβλία που ανοίγουν και σχηματίζουν ολόκληρο σκηνικό
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-12-2011, 13:57 | Δημοσίευμα # 25
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Ενα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο που διάβασα πρόσφατα είναι : Ο Δάσκαλος του Χέοπα του Αλμπερτ Σαλβάδο εκδ. Ελληνικά Γράμματα

Μια καλή κίνηση που γίνεται από διάφορες εφημερίδες να διαθέτουν αξιόλογα βιβλία σε χαμηλές τιμές. Δεν πρέπει να τα χάνουμε αν δεν τα έχουμε ήδη Τις προάλλες είδα του Σαμαράκη το Λάθος αν θυμ'αμαι καλά
Και μια και το έφερε ο λόγος τα βιβλία του Σαμαράκη Ζητείται ελπίς, Αρνούμαι και άλλα είναι πάντα επίκαιρα και είναι σύντομα διηγήματα με μεστά νοήματα Νομίζω ότι πρέπει η νέα γενιά να τα διαβάσει


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Κυριακή, 18-12-2011, 14:02
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-12-2011, 16:25 | Δημοσίευμα # 26
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Θυμάσαι πολύ καλά ,ήταν το ''Λάθος ''του Σαμαράκη.Την Ζυράννα Ζατέλη δεν την ήξερα για να είμαι ειλικρινής.
Θα προσπαθήσω να πάρω κάποιο βιβλίο της να την γνωρίσω.Πολύ καλή αυτή η ανταλλαγή σκέψεων γιά τα βιβλία....μαθαίνω πάντα κάτι περισσότερο..Ναι ενθουσιάζεται πάρα πολυ η Χρυσάννα με τους ήχους και την μουσική.Αμέσως σηκώνεται και χορεύει χτυπώντας παλαμάκια.Μας βγήκε και χορευταρού.....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-12-2011, 18:11 | Δημοσίευμα # 27
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Σα να τη βλέπω την εγγονουλα σου
Τη Ζυράννα Ζατέλη τη γνωρισα από το πρώτο της βιβλίο πολλά χρόνια πριν
"περσινη αρραβωνιαστικιά" και μου έκανε μεγάλη εντυπωση. Ενα διήγημα από αυτά ηταν αφιερωμένο στις γάτες υπέροχο!
Αργεί να γράψει και τα μυθοστορήματα της είναι ογκώδη Παράξενα όπως και αυτή γεμάτα θρύλους Εμενα με γοητευει
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 00:27 | Δημοσίευμα # 28
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Θα φροντίσω να πάρω κάποιο βιβλίο της για να την γνωρίσω. Μου αρέσουν τα μυθιστορήματα όταν περιέχουν και θρύλους...
Είμαι σε φάση τώρα που θέλω να διαβάσω κάτι πιο ανάλαφρο για να μη προβληματίζομαι και να νιώθω καλά. wink
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-12-2011, 01:01 | Δημοσίευμα # 29
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Δεν θα τα έλεγα ανάλαφρα τα βιβλία της Ζατέλη Μαρία μου Δεν ξερω πάλι, μπορεί και να σε ταξιδεψουν
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 04-01-2012, 11:32 | Δημοσίευμα # 30
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
respect Μέσα στις ημέρες αργίας διάβασα ένα βιβλίο της Ελένης Κεκροπούλου " Αγγελική η μαντενούτα" εκδ. Ωκεανός που αναφέρεται στη ζωή της μητέρας του εθνικού μας ποιητή Διονύσιου Σολωμού. Είναι ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο γραμμένο μυθιστορηματικά αλλά με ντοκουμέντα που αποκαθιστά αλήθειες που είχαν αποσιωποιηθεί και παραποιηθεί τόσο καιρό για ευνόητους λόγους. Ενα βιβλίο που αξίζει να διαβαστεί
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats