Πέμπτη
28-03-2024
19:22
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Εκκλησιαστικές ψαλμωδίες σε ρυθμό... τέκνο (video) - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 1
  • 1
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΙΝΕΜΑ » Εκκλησιαστικές ψαλμωδίες σε ρυθμό... τέκνο (video)
Εκκλησιαστικές ψαλμωδίες σε ρυθμό... τέκνο (video)
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 17:35 | Δημοσίευμα # 1
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Σουηδία: Εκκλησιαστικές ψαλμωδίες σε ρυθμό... τέκνο

Έναν πρωτοποριακό τρόπο για να προσεγγίσει τους νέους, βρήκαν οι υπεύθυνοι μίας εκκλησία στη Στοκχόλμη της Σουηδίας.

Ο Όλε Ίντεστρομ, ιερέας της εκκλησία των Αγίων Πάντων, είχε την ιδέα να διασκευάσει τις κλασσικές ψαλμωδίες και να τις παρουσιάσει σε ρυθμό τέκνο, ενώ τοποθέτησε κονσόλα DJ και φωτορυθμικά, για να ολοκληρώσει την dance ατμόσφαιρα.

Η μουσικοχορευτική λειτουργία έχει γίνει αρκετά δημοφιλής στους σουηδούς νεαρούς, που πηγαίνουν στην Εκκλησία για να προσευχηθούν... και να χορέψουν! Πλέον ο ιερέας σκέφτεται το ενδεχόμενο να κάνει τουρνέ και σε άλλες πόλεις, παρουσιάζοντας την πρωτότυπη λειτουργία του και φέρνοντας περισσότερους νέους κοντά στο λόγο του Θεού.

Δείτε το παρακάτω βίντεο


skai.gr


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 27-01-2012, 19:21 | Δημοσίευμα # 2
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
δεν είμαι κατά του σύγχρονου τρόπου προσέγγισης των νέων, υπάρχουν πολλά παραδείγματα πχ οι προτεσταντες χρησιμοποιούν πολύ την κιθάρα κλπ, κάποιοι κληρικοί παίζουν μπάλα με τα παιδιά. Βεβαια η προσαρμογή των εκκλησιαστικών ύμνων σε ραπ δεν ξέρω τί αποτελεσμα αισθητικό θα έχει (επιφυλάσσομαι όταν δω το βίντεο, δεν εχω τωρα την τεχνικη δυνατότητα). Σε μια γειτονια της Αθήνας υπάρχει αφρικάνικη εκκλησία όπου τις Κυριακές νομίζει κανείς ότι γίνεται πάρτυ, αλλά είναι spirituals με χορούς Ομως δεν είναι το ίδιο γιατί τα spirituals είναι βγαλμένα από την ψυχή του αφρικάνικου λαού
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 00:27 | Δημοσίευμα # 3
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Δεν μου αρέσει καθόλου γιατί κάθε άλλο απο προσευχή είναι αυτό το πράγμα....Υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να προσεγγίσουν οι ιερείς τους νέους και πολλοί το κατορθώνουν και εχουν κάνει σπουδαίο έργο....Ασχετα αν δεν το προβάλλουν...
Τι καλύτερο από την Βυζαντινή μουσική και μάλιστα όταν οι ψάλτες εχουν φωνάρα...;;;;Τι άλλο καλύτερο απο το να βρεθούμε για εκκλησιασμό σε ένα μικρό μοναστηράκι που η ταπεινότητά του σε κάνει να νιώθεις όλο το μεγαλείο της πίστης μας;;;
Σε ένα τέτοιο μοναστήρι πηγαίνω στο Ρέθυμνο όταν είμαι εκεί....μένω και πολλές φορές εκει ιδίως το καλοκαίρι και σας λέω κορίτσια ότι εκει αισθάνομαι πως ΖΩ..!!!! Αλλο πράγμα κορίτσια.. biggrin


Τελευταία επεξεργασία από martzak51 - Σάββατο, 28-01-2012, 00:30
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 11:41 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ναι Μαρία μου, η κατάνυξη μόνο σε παρόμοια μοναχικά μέρη επιτυγχάνεται και είναι γεγονός ότι σαν τις βυζαντινές ψαλμωδίες καμιά δε συγκρίνεται
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 17:10 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Α κ ρ ι β ώ ς !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ράνια μου
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 20:27 | Δημοσίευμα # 6
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Μαράκι μου μπορείς να μου πείς ποιό μοναστήρι είναι και αν είναι κοντά στην πόλη; happy
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 20:50 | Δημοσίευμα # 7
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Όσο για το βίντεο που το είδα τώρα νόμιζα ότι έβλεπα κάποιο παρτάκι surprised Η εκκλησία μπορεί να προσεγγίσει τους νέους χωρίς να χάσει την ταυτότητά της.Εγώ πιστεύω πως οι νέοι θα πλησιάσουν την εκκλησία όταν δουν αυτούς που την αντιπροσωπεύουν να τους πλησιάζουν να τους αγκαλιάζουν ταπεινά και με πραγματική αγάπη όπως πρέπει να είναι οι πραγματικοί ποιμένες .Άλλωστε για αυτό το σκοπό δεν αφιερώνουν την ζωή τους;
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 28-01-2012, 23:34 | Δημοσίευμα # 8
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ναι Βιργινία μου αυτός είναι ο ρόλος των ποιμένων....Το μοναστήρι είναι στον κουμπέ, 2 χιλιόμετρα από το κέντρο,ακριβώς απέναντι από το στρατόπεδο.Πολλές φορές πηγαίνω με τα πόδια σαν βόλτα.Πήγαινε και θα δείς... biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 29-01-2012, 15:51 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ξέχασα Βιργινία μου να σου γράψω την ονομασία του μοναστηριού. Το μοναστήρι λέγεται ''Μεταμόρφωση Του Σωτήρος '' και είναι στο 2ο χιλιόμετρα πηγαίνοντας για Χανιά...Πήγαινε και θα καταλάβεις..!!!!!!!! tongue
 
virginie

Ημερομηνία: Δευτέρα, 30-01-2012, 14:39 | Δημοσίευμα # 10
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Mαρία μου κατάλαβα περίπου που είναι !!Σε ευχαριστώ πολύ biggrin
Ελπίζω να προλάβω να το επισκεφτώ γιατι αύριο δυστυχώς φεύγω sad
Η υπόλοιπη οικογένεια με καλεί επειγόντως πίσω help Καλή εβδομάδα hello
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 30-01-2012, 15:50 | Δημοσίευμα # 11
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλή επιστροφή στο σπίτι σου Βιργινία....Την επόμενη φορά που θα κατέβεις Ρέθυμνο θα είμαι και εγώ εκεί... tongue
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Τρίτη, 31-01-2012, 22:13 | Δημοσίευμα # 12
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Θα συμφωνησω μαζι σας κοριτσια!Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι για να προσεγγίσει η εκκλησια τους νέους...Το βιτεάκι δε μου θύμησε τίποτα το εκκλησιαστικό!....

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 31-01-2012, 23:22 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Εγώ θα έλεγα Αντριάνα μου ότι προσβάλλει και τα θεία αυτός ο τρόπος προσευχής...Προσευχή σημαίνει δόσιμο ψυχής,ηρεμία ,ευλάβεια σεβασμός προ τα Θεία....
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΙΝΕΜΑ » Εκκλησιαστικές ψαλμωδίες σε ρυθμό... τέκνο (video)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats