Πέμπτη
28-03-2024
21:42
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Agora ταινια - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΙΝΕΜΑ » Agora ταινια (αφιερωμενο στην Υπατια)
Agora ταινια
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 11:21 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Φίλες μου σας συνιστώ να δειτε το βραδυ στην ελληνική τηλεόραση την ταινία Agora αφιερωμένο στην ΥΠΑΤΙΑ (370-415 μ.Χ.)
Ελληνίδα νεοπλατωνική φιλόσοφος, αστρονόμος και μαθηματικός.

Κόρη του μαθηματικού και αστρονόμου Θέωνα, έλαβε με τις φροντίδες του πατέρα της πολύ καλή εκπαίδευση και ταξίδεψε στην Αθήνα και στην Ιταλία. Στην Αθήνα παρακολούθησε μαθήματα στη νεοπλατωνική σχολή του Πλούταρχου του Νεότερου και της κόρης του Ασκληπιγένειας αλλά μαθήτευσε και κοντά στο Πρόκλο και τον Ιεροκλή.
Επιστρέφοντας στην Αλεξάνδρεια, έγινε επικεφαλής της εκεί σχολής των Πλατωνιστών (400 μ.Χ.), δίδαξε φιλοσοφία και μαθηματικά και αποτέλεσε πόλο έλξης για τους διανοούμενους της εποχής ενώ έκανε και εκτενή και ουσιώδη σχόλια στα μαθηματικά έργα του Διόφαντου και του Απολλώνιου. Δυστυχώς παρότι η ίδια η Υπατία υπήρξε πολυγραφότατη κανένα από τα έργα της δεν σώζεται και έχουμε μόνο αναφορές για αυτά.

Πολλοί από τους μαθητές της ανήκαν στους ανώτατους κύκλους της αριστοκρατίας της πόλης και έγιναν σημαντικές προσωπικότητες, όπως ο επίσκοπος Κυρήνης Συνέσιος και ο έπαρχος της Αλεξανδρείας Ορέστης. Η ίδια επηρεάστηκε φιλοσοφικά από τους νεοπλατωνικούς Πλωτίνο και Ιάμβλιχο.
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 11:56 | Δημοσίευμα # 2
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Μάλλον ντροπή μου, αλλά ποτέ δεν είχα ακούσει για την Υπατία.
Ράνια μου, σε ποιο κανάλι θα παίξει;


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 13:31 | Δημοσίευμα # 3
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
μην ντρέπεσαι κορίτσι μου δε λεμε γηράσκω αεί διδασκόμενος Εσυ ακομα είσαι πολύ νέα εχεις να μάθεις πολλά και ήδη ξερεις άλλα που πιο μεγαλοι δεν τα ξερουν smile
Λοιπον η ταινια είναι στο Mega στις 22.00
Ξερεις καμια φορα δισταζω να βαλω λεπτομερειες μη φανει διαφημηση Πες μας τι επιτρεπεται εδώ και τί όχι να αναφέρουμε wink


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Πέμπτη, 08-03-2012, 13:34
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-03-2012, 13:34 | Δημοσίευμα # 4
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
είναι γεγονός ότι η προσωπικότητα της Υπατίας -από τις λαμπρότερες προσωπικότητες γενικα, πόσω μάλλον που ηταν και γυναίκα εκείνης της εποχής- έμενε για πόλλά χρόνια στην αφάνεια επειδή είχε δολοφονηθεί από φανατικούς χριστιανούς δυστυχώς Αλλά ο φανατισμός έχει πολλά πρόσωπα πίσω από το προσωπείο του. Καλό είναι να μην μας αγγίζει ο φανατισμός γιατί μόνο δεινά φέρνει
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 01:21 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ράνια μου...εχει αναγνωριστεί Αγία απο την εκκλησία μας.Κάπου προς την Καβάλα αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και ναός πρός τιμήν της.Δυστυχώς ο συναξαριστής μου είναι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πω κάτι σίγουρο. sad
Υπατία στο όνομα ήταν η νηπιαγωγός της κόρης μου biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 10:42 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Αλήθεια Μαρία μου ! δε φανταζόμουν ότι δίνουν και αυτό το όνομα στα κορίτσια τους smile Οσο για τη φιλόσοφο μολις εχω λίγο χρόνο θα σας γραψω πιο πολλά
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 12:07 | Δημοσίευμα # 7
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Κορίτσια είδα χτες την ταινία!
Είναι φοβερό να γίνονται τέτοια εγκλήματα στο όνομα του Χριστού.
Τίποτα δεν κατάλαβαν απο την παρουσία Του στη γή.Εκείνος μίλησε για αγάπη και συγχώρεση.Αυτό που παρακολούθησα εχτές στην ταινία ήταν ένα πλήθος φανατισμένων ανθρώπων που ήθελαν να επιβάλλουν τον χριστιανισμό όχι με τον λόγο αλλά με αποτρόπαια εγκλήματα.
Κατέστρεψαν μια μοναδικά ανεκτίμητη βιβλιοθήκη και θεώρησαν μαγεία τις επιστήμες και τα γράμματα.
Ο χριστιανισμός είναι φώς και άνοιγμα ψυχής.Όχι σκοταδισμός sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 13:41 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Πάντα ο φανατισμός είναι κακό πράγμα Αλλά είναι ίσως σύνηθες φαινόμενο όταν προσπαθεί να επκρατήσει κάποια καινούργια θεωρία να καταφεύγουν οι οπαδοί στη βία για επικράτηση της νεας τάξης πραγματων και των νέων συμφερόντων
Και Βέβαια Βιργινία μου ο Χριστός δίδαξε την αγάπη, αλλά δυστυχώς λίγοι το κατανοούν
Ας δούμε λίγα για την Υπατία
Ηταν η πρώτη γυναίκα που είχε μιά ουσιαστική συμβολή στην ανάπτυξη των μαθηματικών
Επικεφαλής της σχολής των Πλατωνιστών στην Αλεξάνδρεια περίπου το 400 μ.χ. δίδαξε μαθηματικά και φιλοσοφία, και ειδικότερα ασχολήθηκε με την διδασκαλία της φιλοσοφίας των Νεοπλατωνιστών, Πλωτίνο, ιδρυτή του Νεοπλατωνισμού, και τον Ιάμβλιχο Οπως περιγράφουν οι σχολιαστές ήταν χαρισματικός δάσκαλος.
Μεταξύ των μαθητών που δίδαξε στην Αλεξάνδρεια υπήρξαν πολλοί προεξέχοντες Χριστιανοί. όπως ο Συνέσιος ο Κυρηναίος που επρόκειτο αργότερα να γίνει επίσκοπος Πτολεμαίδος.
Σε πολλές από τις επιστολές που ο Συνέσιος έγραψε στην Υπατία έχουν διασωθεί και βλέπουμε τον θαυμασμό και σεβασμό που έτρεφε για τις διδακτικές και επιστημονικές ικανότητες της Υπατίας
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 13:44 | Δημοσίευμα # 9
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
συνέχεια.........
Το 412 μ.χ ο Κύριλλος έγινε Επίσκοπος της Αλεξάνδρειας. Ρωμαίος δε έπαρχος της Αλεξάνδρειας ήταν ο Ορέστης. Ο Κύριλλος και ο Ορέστης ηταν σφοδροί πολιτικοί ανταγωνιστές. Η εκκλησία και το κράτος πάλεψαν για τον έλεγχο. Η Υπατία ήταν φίλη του Ορέστη και αυτό, μαζί με την προκατάληψη των Χριστιανών που θεωρούσαν τις φιλοσοφικές απόψεις της, ειδωλολατρικές, συνετέλεσαν ώστε η Υπατία να γίνει το σημείο εστίασης των ταραχών μεταξύ των Χριστιανών και των μη-Χριστιανών.

Μερικά χρόνια αργότερα, σύμφωνα με μια έκθεση, η Υπατία δολοφονήθηκε άγρια από τους μοναχούς Nitrian ένα φανατικό τμήμα των Χριστιανών που ήταν υποστηρικτές του Κύριλλου. Σύμφωνα με άλλους σκοτώθηκε από ένα όχλο Αλεξανδριανών

Βοήθησε τον πατέρα της Θέωνα στο γράψιμο των σχολίων ένδεκα μερών απο το Almagest του Πτολεμαίου. Επίσης θεωρείται ότι βοήθησε τον πατέρα της στην παραγωγή μιας νέας έκδοσης των στοιχείων του Ευκλείδη που έχει γίνει η βάση για όλες τις πιό πρόσφατες εκδόσεις του Ευκλείδη.

Για τη κοινή εργασία με τον πατέρα της, ενημερωνόμαστε από τον Suidas ότι η Υπατία έγραψε τα σχόλια στα Αριθμητικά του Διόφαντου, στις Κωνικές του Απολλώνιου και στις αστρονομικές εργασίες του Πτολεμαίου.

πληροφορίες από την Ελληνική μαθηματική πύλη
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 14:13 | Δημοσίευμα # 10
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Δεν γνώριζα κάν την ύπαρξη της Υπατίας.Με αφορμή αυτή την ταινία και τις πληροφορίες σου ΄Ράνια μου έμαθα για αυτήν.
Πρέπει να ήταν πολύ σημαντική προσωπικότητα.Κρίμα που στην εποχή της δεν εκτιμήθηκε σωστά sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 14:14 | Δημοσίευμα # 11
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινία μου όπως ελέχθη ήταν πολύ πιο μπροστα από την εποχή της
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 14:37 | Δημοσίευμα # 12
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Δυστυχώς το πλήρωσε πολύ ακριβά sad
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-03-2012, 16:24 | Δημοσίευμα # 13
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Κι εγώ ποτέ δεν είχα ακούσει για την Υπατία. Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση που εκείνη την εποχή επικεφαλής της σχολής των Πλατωνιστών υπήρξε γυναίκα. Πολύ περίεργο. Αυτό με κάνει να θέλω να μάθω περισσότερα γι' αυτήν.
Δυστηχώς δεν είδα την ταινία. Γι' αυτό Ράνια, σ' ευχαριστώ θερμά για όλες τις πληροφορίες happy
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 09-03-2012, 01:26 | Δημοσίευμα # 14
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ράνια μου σε ευχαριστούμε για τήν αναφορά σου στην Υπατία. biggrin
Σωστά αναφέρετε κορίτσια ότι ο Χριστός ήλθε στην γή για να μας διδάξει την αγάπη,την συγχώρεση,την ταπείνωση,την αλληλοβοήθεια κλπ,κλπ.
Αν το καταλαβαίναμε και κυρίως αν πιστεύαμε σε ότι ο Ιδιος μας δίδαξε όλα θα ήταν διαφορετικά sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 09-03-2012, 10:19 | Δημοσίευμα # 15
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ετσι ακριβώς είναι Μαρία μου
Ο Χριστός μας έδειξε τί πρέπει να κάνουμε με το παράδειγμά του και τη ζωή του Το μεγαλείο του δεν υπήρξε υλικό αλλά ψυχικό.
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΣΙΝΕΜΑ » Agora ταινια (αφιερωμενο στην Υπατια)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats