Πέμπτη
18-04-2024
21:42
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ
Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 16-03-2012, 17:50 | Δημοσίευμα # 1
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Την Κυρά Σαρακοστή

που είναι έθιμο παλιό

οι γιαγιάδες μας τη φτιάχναν

με αλεύρι και νερό!

Για στολίδι της φορούσαν

στο κεφάλι της σταυρό

και το στόμα της ξεχνούσαν

γιατί νήστευε καιρό!

Και μετρούσαν τις ημέρες

με τα πόδια της τα εφτά

κόβαν ένα τη βδομάδα,

μέχρι να ρθει η Πασχαλιά!

Εικόνες: 5208660.jpg (32.3 Kb)

 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 02:19 | Δημοσίευμα # 2
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πάρα πολύ ωραίο Ράνια μου..!!!!!!!!!!! .Πρέπει να φυλαξουμε με θρησκευτική ευλάβεια τις παραδόσεις μας,να τις τηρούμε και να τις μεταδώσουμε στα παιδιά και στα εγγόνια μας.!!!!!!!!!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 21:22 | Δημοσίευμα # 3
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Εχουμε τοσο ωραιες παραδόσεις που κριμα ειναι να ξεχαστουν Ευτυχως υπάρχουν καποια καναλια στην τηλεόραση που δε'ιχνουν συστηματικά τα έθιμα μας ανα επαρχία όπως και τα παραδοσιακά φαγητα
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-03-2012, 02:15 | Δημοσίευμα # 4
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ναι Ράνια μου είναι κρίμα να ξεχαστούν.Εχουμε πλούσια παράδοση ,υπέροχα ήθη και έθιμα.Ευτυχώς υπάρχουν οι πολιτιστικοί σύλλογοι που κρατούν όλες τις παραδόσεις μας και σε κάθε γιορτή τις αναβιώνουν.Μετά μανίας ψάχνω και παρακολουθώ τα κανάλια που αναφέρονται στις παραδόσεις μας.Ευτυχώς στα κρατικά κανάλια η Ε.Τ 3 κάνει σπουδαία δουλειά. biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 02:30 | Δημοσίευμα # 5
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Κορίτσια με τα σταυρολούλουδα που πήραμε σήμερα από την εκκλησία μπορούμε να πιάσουμε προζύμι,να είναι έτοιμο για τα τσουρέκια μας και για φρέσκο σπιτικό ψωμάκι όσες φτιάχνουν tongue
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 13:05 | Δημοσίευμα # 6
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
αλήθεια Μαρια μου? θελει ομως ειδικο κολπο? δεν ξερω τα πολυ παραδοσιακα γιατι ειμαι παιδι της πολης Οταν ημουν μικρη πηγαιναμε στο χωριο του παππου μου κι εκει εβλεπα τα παραδοσιακα ( φουρνους, πιτες χιλοπιτες , τραχαναδες κλπ) biggrin , αλλά τα μυστικα δεν τα εμαθα Μετα εφυγαν και οι συγγενεις για πιο κατω σε κωμοπολεις κι ετσι δεν ειχα την ευκαιρια
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 14:25 | Δημοσίευμα # 7
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Οχι κάτι δύσκολο Ράνια μου.Βράζουμε τα σταυρολούδα και αφήνουμε να κρυώσει λίγο.Σε λεκανίτσα φτιάχνουμε ένα πυχτό χυλό ,σκεπάζουμε και αφήνουμε να φουσκώσει.Στο ίδιο ζυμαράκι ρίχνουμε ξανά πολύ λίγο νερό και ξανά αλεύρι μέχρι να γίνει ζυμαράκι σκεπάζουμε και αφήνουμε να φουσκώσει.Αυτό το κάνουμε 3 φορές.Μας παίρνει 2 ημέρες περίπου να είναι έτοιμο το προζύμι μας.Με το πρώτο προζύμι φτιάχνουμε συνήθως ψωμάκι για να μη μας μυρίζει το δεντρολίβανο στα τσουρέκια.Πρίν πλάσουμε το ψωμί παιρνουμε λίγο ζυμάρι το βάζουμε σε τάπερ σκεπάζουμε και το αφήνουμε να φουσκώσει.Ετσι έχουμε πάντα προζύμι.Το διατηρούμε σε ψυγείο.Θυμάμαι την γιαγιά μου αλλά και την μαμά μου που όταν έφτιαχναν προζύμι πάντα το σταύρωναν,το σκέπαζαν και πάνω στην κουβέρτα εβαζαν ένα σταυρό .Άγνές ψυχούλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 15:30 | Δημοσίευμα # 8
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
σε ευχαριστω Μαρια μου
το σημειωνω
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 19:27 | Δημοσίευμα # 9
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Επίσης Ράνια μου προζύμι μπορούμε να φτιάξουμε και με τα Δαφνόφυλλα που πετούν οι ιερείς στην εκκλησία μας το Μ.Σάββατο το πρωί,στον Εσπερινό της Αναστάσεως-Ανάστα ο Θεός-,και με τον βασιλικό που μοιράζεται πάλι στην εκκλησία μας την ημέρα του Τιμίου Σταυρού...!!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 09:48 | Δημοσίευμα # 10
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
α! τι καλα! smile
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 28-03-2012, 16:31 | Δημοσίευμα # 11
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Τι όμορφο ποιηματάκι! Και μάλιστα είναι τόσο απλό που διαβάζοντάς το δυο-τρεις φορές μπορείς να το μάθεις απ' έξω smile

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 28-03-2012, 17:24 | Δημοσίευμα # 12
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πέμπτη εβδομάδα της Μ.Τεσσαρακοστής καλές μου φίλες και σε λίγο σε όλες τις εκκλησίες της πατρίδας μας θα ψαλλεί το υπέροχο ποίημα του Αγίου Ανδρέα Κρήτης ο Μέγας Κανών:
Ψυχή μου ψυχή μου,ανάστα τι καθεύδεις; το τέλος εγγίζει, και μέλλεις θορυβείσθαι΄ανάνηψον ούν ίνα φείσηταί σου Χριστός ο Θεός ,ο πανταχού παρών,και τα πάντα πληρών.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 18-03-2013, 14:27 | Δημοσίευμα # 13
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλή ΄και ευλογημένη Σαρακοστή καλές μου φίλες. Καλή δύναμη στον αγώνα όσων αποφασίσουν να την βιώσουν.Να είμαστε όλοι-ες καλά να φθάσουμε και στην Μ.Εβδομάδα...Καλή Καθαρά Δευτέρα σας εύχομαι από καρδιάς.. smile
 
virginie

Ημερομηνία: Τρίτη, 19-03-2013, 12:22 | Δημοσίευμα # 14
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Καλή Σαρακοστή και σε σένα Μαράκι μου και σε όλα τα κορίτσια
 
martzak51

Ημερομηνία: Τετάρτη, 20-03-2013, 16:31 | Δημοσίευμα # 15
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Βιργινία μου καλή Σαρακοστή και με το καλό και στην Μ.Εβδομάδα...Να είμαστε όλες καλά με τις οικογένειές μας και τους δικούς μας ανθρώπους....
Σήμερα είναι η πρώτη λειτουργία ,της σαρακοστής,των Προηγιασμένων Δώρων...!!!!!!! Την έχετε παρακολουθήσει ποτέ..;;;όσοι-ες φυσικά είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι....Αν νιωσετε την αναγκη να προσευχηθήτε...παρακολουθείστε την...Και να μου πείτε εντυπώσεις...Κατάνυξη...και μόνο....!!!
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΧΕΣΕΙΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ - ΠΑΙΔΙ » ΓΙΟΡΤΕΣ ΔΩΡΑ & ΕΥΧΕΣ » Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats